Şimdi Ara

USB Flash Belleğinize ve Taşınabilir Harddiskinize Virüs Bulaşmasın ... %100 Çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
13
Favori
18.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Donanım Haber güvenlik topiklerinde en sık karşılaşılan sorunların başında USB flash disk virüslerini ve bunların yol açtığı zararları okumaktayız.
    Bu konudaki sıkıntıyı gidermek için USB flash disklerinizi ve taşınabilir HDD lerinizi virüslerden %100 koruyacak yöntemi (bilmeyen arkadaşlar için) paylaşmaya çalışacağım.

Çözüm;

1. USB diskinizdeki dosyalarınızı bilgisayara kopyalayın.
    2. USB diskinizi NTFS dosya yapısını seçip "Biçimlendirin".
    3. USB diskinizde bir klasör oluşturun, ismini siz belirleyin. Örneğin bu klasörün ismi "KLASÖRLERİM" olsun.
    Çünki artık tüm dosyalarımızı bu klasörün içine kopyalayacağız.
    4. Windows pencerelerini kapatıp, "Bilgisayarım" ı tıklayın. USB diskinizin olduğu simgeyi sağ tıklayıp; "Özellikler" i, buradanda üstteki "Güvenlik" sekmesini tıklayın.
    5. Kullanıcı yetkilerini şekildeki gibi ayarlayın;

Windows XP İçin Ayarlar

USB Flash Belleğinize ve Taşınabilir Harddiskinize Virüs Bulaşmasın ... %100 Çözüm

"Tamam" ı tıklayın.
    6. Daha önceden oluşturduğunuz "KLASÖRLERİM" klasörünü sağ tıklayın, yine "Özellikler" kısmından "Güvenlik" sekmesine tıklayın.
    7. Kullanıcı yetkilerini şekildeki gibi ayarlayın;

"Tamam" ı tıklayın.

Windows 7 İçin Ayarlar

USB flash diskinizi NTFS ile biçimlendirmeyi unutmayınız.

Daha sonra USB diskin içinde bir klasör oluşturup klasöre bir isim veriyoruz

Bilgisayarımdan flash diskin üzerine sağ tık, "özellikler", "Güvenlik", "Düzenle" yetkileri sağdaki resimdekine göre ayarlıyoruz

Sonra isim verdiğimiz klasörün üzerine sağ tık, "özellikler", "Güvenlik", "Düzenle" yetkileri sağdaki resimdekine göre ayarlıyoruz

"Uygula", "Tamam"

Bu işlemlerden sonra USB diskinizin root alanı yazmaya karşı korunmuş olacağından artık USB disk ile yayılan virüslerden kurtulmuş oldunuz.
    Klasörlerinizi ve dosyalarınızı oluşturduğunuz "KLASÖRLERİM" klasörünün içine kopyalayıp silebilirsiniz.

Bu işlemi taşınabilir harddiskleriniz ve USB flash diskleriniz için yapabilirsiniz. Kendim yaklaşık 1 aydır test ediyorum, USB diskimi ve taşınabilir HDD mi takmadığım virüslü bilgisayar kalmadı, kesinlikle virüs bulaşmıyor bu nedenle paylaşmaya karar verdim

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

ALINTIDIR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 12 Aralık 2010; 22:01:19 >

• paylaşım için teşekkürler
    Bilgisayarından şüphe duyanlar için ideal bir uygulama
  • Ben teşekkür ederim @ HeNRy__ arkadaşım.
    Çok doğru, USB disklerinize başkalarının bilgisayarından (internet kafe vb. ortamlardan) virüs bulaşmasını engellenmiş olursunuz,
    Kişisel bilgisayarımızın güvenliği için ise antivirüs kullanımı şart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 3 Aralık 2010; 13:53:44 >
  • Windows 7 için izinlerin isimleri biraz daha farklı ve daha fazla seçenek sunulduğundan neyin ne olduğu belli değil. Her ne yaptıysam izinleri ayarladıktan sonra uygulaya bastığım anda

Güvenlik bilgisi şu sisteme uygulanırken bir hata oluştu:

K:/

Erişim engellendi

Yazısından kurtulamadım.
  • Windows 7 İçin Ayarlar

USB flaş diskinizi NTFS ile biçimlendirmeyi unutmayınız.

Daha sonra USB diskin içinde bir klasör oluşturup klasöre bir isim veriyoruz

Bilgisayarımdan flaş diskin üzerine sağ tık, "özellikler", "Güvenlik", "Düzenle"

Sonra isim verdiğimiz klasörün üzerine sağ tık, "özellikler", "Güvenlik", "Düzenle"

"Uygula", "Tamam"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 3 Aralık 2010; 23:10:05 >

• Bilgi için gerçekten teşekkürler. En kısa zamanda deneyeceğim
  • Denedim düzenle dedikten sonra ayarları değiştiriyorum uygula dememle birlikte

Erişim engellendi

Diyor sanırım benim çıkarılabilir disk ile alakalı bir sorun ntsf olarak biçimlendirmeme rağmen.
  • FAydalı bir yöntem..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mareşal_T®

Denedim düzenle dedikten sonra ayarları değiştiriyorum uygula dememle birlikte

Erişim engellendi

Diyor sanırım benim çıkarılabilir disk ile alakalı bir sorun ntsf olarak biçimlendirmeme rağmen.

@ Mareşal_T®
    Arkadaşım, biçimlendirmeden sonraki işlem sırası önemli, işlem sırasında sorun yoksa o zaman benim aklıma gelen sorun acaba Windows 7 nizde Administrator haklarınızmı yok acaba
    yada dediğiniz gibi sizin USB nin özelliğimi farklı mı araştırmak gerekir
  • Bilgilendirmeniz üzerine Root a Programlar, Belgelerim ve BelgeOku adında üç adet klasör açtım. Sadece Belgelerimde yazma yetkisi verdim. diğerleri salt okunur şekilde...
    Şu şekilde yetkilendirme yapmak istiyorum. Kendi PCm de kendi kullanıcı adımda, Tüm kalsörler okuma yazma serbest, başka pc de salt okunur (Belgelerim klasörü hariç Okuma yazma serbest olacak)
    Kendi kullanıcı adımı ekledim tam denetim yetkisiyle, fakat yinede yazmadı, Yasaklar izinlerden daha öncelikli sanırsam..
  • Tamam buda oldu. Önce usb diskin güvenlik kısmına PC deki kendi kullanıcı adınızı ekleyip, TAM erişimi seçin. Sonra Everyone deki Yukarıda ki arkadaşın gösterdiği gibi olacak Fakat YAZMA kısmındaki her iki çentik de boş olacak. Yani hem "izin ver" hemde "izin verme" kutucukları boş olacak. Sadece Belgelerim klasöründeki Everyone kullanıcı grubun YAZMA kısmına "İzin ver" kutucuğu seçili olacak işlem tamam.

Masa üstü pc de denedim her klasöre okuma yazma vs.. tam denetim i yapabiliyorum. Flash diski Laptop a takıp denedim, Sadece Belgelerim klasörüne yazma kopyalama... işlemleri yapabiliyorum. Diğer klasördekilerini okuma çalıştırma yapabiliyorum.. sistem iyi gibi. fakat;

Acaba virüs bu yetki olayını aşarmı? Yani virüs bu kurallara uyarmı ki ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 4 Aralık 2010; 20:31:37 >
  • ewt aşar
  • O zaman bunu bir anlamı yok.
    Okul da Deep Freez li ve virüsli bir PC var bir orda deneyeyim :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

O zaman bunu bir anlamı yok.
    Okul da Deep Freez li ve virüsli bir PC var bir orda deneyeyim :D

sonucu merakla bekliyorum, ben baya virüslü bilgisayarda denedim yukarıdaki ayarlarla diske hiçbir virüs giremedi. Tabi sizin gibi ne kadar çok ve farklı insan denerse sistem o kadar iyi test edilmiş olur.
    İmkan varsa tekli ve çoklu klasörlü USB leri test ederseniz daha verimli olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 5 Aralık 2010; 1:43:18 >
  • Bugün Flashı virüslü pc ye daldır tüm klasörlere girdim çıktım, flash dan program açtım... Sonuç: Yazma serbest olan klasör virüsle doldu diğerleri temiz... OK
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

Bugün Flashı virüslü pc ye daldır tüm klasörlere girdim çıktım, flash dan program açtım... Sonuç: Yazma serbest olan klasör virüsle doldu diğerleri temiz... OK

Hocam test ten geçtiğine sevindim, emeğinize sağlık
  • eyvallah hocam en kısa zamanda deneyecegım... emegınıze saglık..
  • Benim Flash belek'te nfts seçeneği çıkmıyor.
    Fat32
    Fat
    Exfat
    Seçenekleri çıkıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: umitkosaner

Benim Flash belek'te nfts seçeneği çıkmıyor.
    Fat32
    Fat
    Exfat
    Seçenekleri çıkıyor...

bu işlemi başka bir bilgisayarda yapın, ben de NTFS biçimi çıkmayan birkaç bilgisayara denk gelmiştim, sisteminde böyle bir sıkıntı olmayan bir bilgisayarlarda NTFS ile biçimlendirebilirsiniz
  • Tamam denicem tşk ederim...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.