Yarbay
19 Ağustos 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 73 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Kısaca şöyle sorayım:


MSI SUMMIT E16 FLIP:

Core i7 1195G7 2.9 ghz, 32 GB RAM, 1 Tb SSD HDD, RTX 3050 Nvidia 4gb, 16 inch ekran. (16:10 ekran oranı), windows 10 pro. 11 saate kadar batarya süresi Yazıyor(?) 360 derece katlanır tochscreen , MSI pen . Hiç bir yerde incelemesi yok. Numerik tuşları var. Benim için önemli.

Fiyat 29 binlerde

Yapısı çok ince. Video edit için yeterli olur mu bu işlemci. Isınma sorunu yaşatır mı? Full HD ya da nadiren 4K video editlerken yeterli olur mu.


MONSTER TULPAR T5

Yeni magnesyum kasa olan tipi. Core i7 11800H, 16 gb ram ( ben bunu 32 gb yapacağım), 1tb HDD SSD (yanına ilave taktırma imkanım var) Nvidia 3060 6gb ekran kartı. Windows 11 (ben şimdilik windows 10 ile kullanmayı tercih ederim). Benim için en önemli eksiği hatta tek eksiği pil ömrü. 3-4 saat kadar olduğu söyleniyor. İncelemelerde bunun üzerinde hiç durulmuyor, hep geçiştiriliyor. Klavye istediğim gibi. numerik tuşlar var.

Fiyat 20 binlerde. Benim ilavelerimle 24 binleri bulabilir. (Şu anki fiyatlar üzerinden)


Kullanım alanım:

%70 ofis, webde gezinti video film izleme

%20 Video işleme ( daha çok fullHD, arada bir 4K olabilir. Adobe Premiere, Photoshop kullanıyorum)

%10 oyun.

Oyunlarda en son oyunları en üst kalitede oynama amacım yok. Bazı oyunları orta ayarlarda ara sıra bir kaç saat sorunsuz oynayabileyim yeter.


Aslında, şu anki 3. nesil ve 4.nesil core i7 işlemcili cihazlarımda video edit açısından çok sorun yaşamıyorum. Ama bunlarla webde gezmek için bile prizden uzaklaşamıyorum maalesef.1 saat anca dayanıyor. Performans işlerini kastetmiyorum. Onda süre elbette az olacak. Basit bir web gezintisinde, video film izlemede 6 saatten az pil ömrü yetersizdir bana göre.Hangisini tercih etmem uygun olur. Gönlüm MSI dan yana ama daha önceden Monster performansını bildiğimden ve memnun olduğumdan acaba yine Monster ile mi devam etsem bilemedim. Monster'in işlemcisinden endişem yok ama pil ömrü sorun. MSI'ın pil ömrü şahane ama ultrabook tipi i7 işlemcisi beni yarı yolda bırakır mı emin olamadım.


Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar. Bir süredir, performanstan fazla ödün vermeden kolay taşıyabileceğim ufak boyutlarda 13,3 ya da 14 inç ebatlarında notebook/ultrabook arayışındaydım. Maalesef teknomarketlerdeki ürünlerin hiç birini beğenemedim. İnternet üzerinden satış yapan populer notebook satış sitelerinin neredeyse tamamını taradım. İstediğim gibi bir ürün yok. Batarya süresi ve performans birbiriyle çelişen kavramlar. Performans beklentim daha ağır bastı. Zira üç yıldır kullandığım Asus PEM netbook 6-7 saat batarya ömrüyle bunu açıdan sıkıntı yaratmasa da zayıf performansından bıkmıştım.

En sonunda yine Monster'den başka bir modelin bana uygun olmadığına karar verdim. Monster Huma H3 v1.1 model notebbok siparişimi verdim. Ürün henüz elime geçmedi. Ürün bana ulaştığımda izlenimlerimi yazarım. Forumda bu modeli kullanan başka kimse de yok sanırım.
Arkadaşlar merhaba. Monster Huma v1.1 notebook alma düşüncesindeyim. Halihazırda geçen yıl alıp gayet memnun kaldığım Monster P170EM, kullanmaktayım. Büyük ve ağır bir bilgisayar bu bakımdan yanımda çok fazla taşıyamıyorum. Bana daha çok ev içinde özgürlük sağlıyor.

Ufak ve taşınabilir olduğunu düşündüğüm Monster Huma notebook almayı düşünüyorum. Ancak hiçbir yerde incelemesini göremedim. Zaten daha çok yeni bir model. Güçlü, performanslı bir PC olması cazip geliyor. Ama ısınma, fan sesi, taşınabilirlik, malzeme kalitesi açısından kafamda bazı soru işaretleri var. Ağırlığı 2.1 kg kadar ve bunu da çok sorun etmiyorum. Elbette bu donanımda bir makine bir ultrabook kadar hafif olamaz.

Monster Huma notebook, hakkında fikri olan arkadaşların önerisini bekliyorum. Şimdilik başka bir marka ve model düşünmüyorum. Eğer Huma’da beni vazgeçirtecek özellikler varsa o zaman başka markalara yönelebilirim.

Benim için önemli olan, normal masüstü kullanımda, güç tasarruf modunda (performans harici) fan sesinin fazla olmaması, batarya ömrünün 4-5 saatten az olmamasıdır.
Genel olarak Clevo’nun malzeme kalitesi benim için yeterli. Huma’nın malzeme kalitesi P170EM ayarında ise bence yeterlidir. Ama makineyi bizzat görmeyince emin olamıyor insan.

Not: ayrıca win 8 kullanmak istemediğimden freedos gelmesi benim için avantaj sağlıyor.Win7 ile kullanacağım.
Kullanmakta olduğum masaüstü PC özellikleri:
Gigabyte X38-Ds5 Anakrat,İntel Q9300 (quad core)İşlemci, 4x1gb OZC Ram,Zotac Nvidia 8800GT ekran kartı, iki adet seagate 250gb HDD (birinde işletim sitemi yüklü) 1Tb Samsung HDD ,İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate.

Dört yıldır RAID-0 ile önce windows xp sonra da windows 7 ile sorunsuzca kullandığım bilgisayarım geçenlerde uyku modu açılışı sonrasında resetlenmeye başladı.Sorunu çözemedim.Format atıp yeniden kurdum.Olmadı.RAID yapısını iptal ettim.BIOS dan önce IDE sonra AHCI modlarını denedim.Değişen bir şey olmadı.Windows Kurulumlarını değişik BIOS ayarları ile defalarca yaptım.windows çalışmasında bir anormallik,seslerde cızırdama,farede anlık takılmalar başladı.

Sistem özelliklerinde işlemci saat hızının yanında aynı değer yazması gerekirken farklı bir değer daha yazdığını gördüm.Sebebini bulmak için BIOSda değişiklikler yaptım.

Denemelerimde BIOS da EIST diye bir fonksiyonunu disable yapınca bu durum düzeldi.Ancak varsayılan olarak bunun açık olması gerekiyor.İntel Speed Step ile ilgili bir ayar imiş.

BIOS f4 idi.BIOSU güncelledim f6 yaptım.İşlemci hızı olması gereken değerde göründü ve windows çalışmasındaki aksaklık düzeldi.BIOSu tekrar f4 yapınca bu durum tekrarlıyor.Mecburen BIOS f6 versiyonunda kalmak gerekiyor.

Bu ayrlamalar sırasında BIOSu optimze default ayarlarına getirdim.İşlemci,ram,ekran kartı modifiyesi overclock falan yoktur.Her şey default ayardadır bende.Yıllardır bu şekilde kullandım.BIOS güç özelliği S3(STR) modunda.Varsayılan bu ve yıllardır zaten bu modda idi.Diğeri S1(POS) ama onda fanlar ve kasa tamamen kapanmıyor.Bu modda ikenj resetlenme olmuyor ama olması gerekn S3(STR) modu.Bu modda resetliyor.

Bu güne kadar bilgisayarımda hiç bir sorun yoktu.Hiç bir donanım değişmedi.En az bir yıldır aynı yazılımları aynı sürücüleri kullanıyorum.Bir tek windows update üzerinden geçenlerde ekran kartının sürücüsü güncellendi.Donanıma kalıcı bir etki yaptığını sanmıyorum.Bunu kaldırıp tekrar eski sürücüsünü denedim.Değişen bir şey olmadı.

RAMlerde,ekran kartında,HDDlerde sorun görünmüyor.Normal PC açılışında ve açıldıktan sonraki windows çalışmasında hiç bir problem yok.Hazırda bekleme modunda problem yok.

Uyku moduna alıp,fare klavye ve ya power tuşu üzerinden(farketmiyor) tekrar başlatıldığında PC daha POS ekranına gelmeden kapanıp tekrar açılıyor.ve bu resetleme döngüsü sonsuz tekrar ediyor.Taki ben arkadan güç kaynağı düğmesini akapatana kadar.Kapatıp açtıktan sonra,tekrar başlatmada sorun yok.Normal açılıyor.Hatta sanki uykudan uyandırılmış gibi kullanıcı karşılama ekranı ile açılıyor.Bundan sonra sorun olmuyor.

Yıllardır sorunsuzca kullandığım,uyku modu vs herşeyin sorunsuzca çalıştığı bilgisayarıma bir anda acaba ne oldu.Niye uyku modunu kullanamıyorum.Allahtan masa PC.Uyku modunu iptal etmek zorunda kaldım.Oysa sevdiğim ve kullandığım bir özellikti.Sadece uzun downloadlarda iptal ederdim.

Ankart arızası mı? İşlemci arızası mı?

Normal haliyle uyku moduna girmezsem PC de herşey yolunda görünüyor.Windows günlük kaydında bununla ilgili hata kaydı oluşmuyor.BAzan uyku modu açılışında windows olağan başlasın diye soran siyah ekranla açılabiliyor.

Ne denediysem olmadı.

Hibernate onn,off,güç seççenekleri mutelif ayarları herşeyi ama herşeyi denedim.Olmuyor.Denemediğim şey kalmadı.BIOS update ve 15 kere windows kurulumu dahil...

SORUN nerede olabilir?

Anakart arızalı olabilir mi? ya da işlemci ya da başka bir donanım aygıtı???

Kısaca sorunum: uyku modundan açılışta bilgisayarın sürekli resetlenmeye başlaması ve açılamaması.(Hazırda beklet modunda sorun yok.Oysa ben uyku modunu kullanmak istiyorum.Daha hızlı.)
Dört yıl önce parçalarını kendim alıp topladığım ve bu güne kadar sorunsuz kullandığım Q9300 işlemcili,4gb ramli,250,250,1tb lık HDDli,Nvidia 8800gt ekran kartlı,gigabayte GA-X38-DS5 anakartlı sistemim geçenlerde duruduk yerde kendiliğinden reset atmaya başladı.

Sürücülerden birinde belki ekran kartı sürücüsünde vs sorun vardır diye düşündüm,internet explorerde sıksık çökmeler olduğunu,java 7 nin çalışmadığını ve yüklenemediğini gördüm.Fazla uğraşmak istemediğim için sistemin yeni kurulduğu zamanlarda almış olduğum bir win7 disk imajını geri geri yükledim.Her şey başta sorunsuz tamamlandı.

BIOS da bazı kontroller yaptım.Zaten herşey default moddadır bende.Hiç bir overclocok,ram modifikasyonu ve ya ekstra geliştirme işlemi yoktur.Her parçayı fabrikadan çıktığı şekliyle ve ve en stabil sürücüsü ile kullanırım.Dört yıldır hiç sorunsız kullandım bu şekilde.

Ancak windows 7 imajını geri yükledikten sonra bir sorun belirdi.Klasörleri tıkladığımda duyulan klik sesi yerine sanki çok hızlı iki üç kez tıklıyormuşcasına bir TIIRT sesi duymaya başladım.Fare imleci tutuk hareket etmeye başladı.Sanki frame atlıyor gibi..İmlecin akıcı hareketi bozuldu sıçraya sıçraya hareket etmeye başladı.Bu bazen düzeliyor sonra tekrar oluyor.Sanki rami ve işlemciyi meşgul eden bir şey var gibi.Ama görev yöneticisinde ve performans izleyicinide hiç bir sorun görünümüyor.Hatta performans izleyicisini açınca bı takılmalar daha çoğalıyor.

Windows 7 yi defalarca yeniden kurdum.Güncellemeli güncellemesiz defalarca denedim.Ayrıca media playerde açtığım videoların sesleri cızırtılı ve takılmalı çalmaya başladı.Daha önce hiç böyle birşey başıma gelmedi.BIOS da hatalı bir şey bulamadım.Yeniden kurulum sonrasında resetlemeler düzeldi.Ama sesteki cızırtı ve takılma sorunu mausun takılmalı hareketi halen devam ediyor.

Başka mouseler denedim.Sorun donanımsal gibi görünüyor.Ama nereden olduğuna dair hiç bir fikrim yok.Takılmalar çok hafif ilk bakışta belli olmuyor gibi ama sinir bozucu.Microsoft kablosuz klavye ve mouse seti kullanıyorum.Pillerini yeniledim.Değişen bir şey olmadı.Mouse ve klavye fonksiyonlarında sorun yok.Sadece imleç takılarak çalışıyor.Alıcısını resetledim.Sürücülü sürücüsüz defalarca denedim.

Çok sinir bozucu bir durum bu.Bazan istediğim yeri değil hemen yanını tıklıyor.Klasör açarken ve ya link tıklarken TIK TIK sesi yerine TIIRRT TIIRRT şeklinde ses çıkarıyor.Ve her kurulumda bu sesi duyunca sorunun devam ettiğini anlıyorum.

Yeni windows kurulumunda bile devam ettiğine göre sorun donanımsal.Acaba onboard ses çipi,usb portlar,ramler ya da işlemci duruduk yere bozulmuş olabilir mi?

Arkadaşlar bu sorunum hakkında bir fikri olan var mı acaba???
Önceden XP ve Vista ile wireless bağlantsında hiçbir sorun yaşamadığım "Dell inspiron 1520" dizüstü bilgisayarımda Windows 7 ile wireless bağlantı sorunu yaşıyorum.Modemi görüyor ancak bağlantı kuramıyor. Daha doğrusu bağlantıyı çok geç kurabiliyor.En az 10 dakika sürüyor.Bu safhada hiçbir sorun giderici işe yaramadığı gibi sadece süreci daha da uzatıyor.Bağlantı kurulduktan sonra sorun yok.Bilgisayarı kapatıp birkaç saat sonra açtığımda her şey başa dönüyor.

Modem Airties RT-204,Laptop wireless kartı intel 3945ABG olup Win 7 bunu otomatik olarak tanıyor.Ayrıca Dell in kendi sitesindeki bu model için orijinal ama daha eski versiyon sürücü denendi,intelin sitesinden en son sürüm sürücü yüklendi gene olmadı.Win 7 aygıtı sorunsuz tanıyor.Sürücü sorunu olduğunu sanmıyorum.Kablusuz modem normal çalışıyor.Kablo ile bağlantıda ise zaten hiç sorun yok.

Windows güç yönetiminde değişik kablosuz bağdaştırıcı performans ayarları denendi
DHCP,TCP/IP vs kontrol edildi.Hepsi olması gerektiği gibi.Windows servislerinde bu işlemler varsayılan ayarlarında ve açık.
Virus yok.

Sorunun çözümü Win7 nin derinliklerinde bir yerde ama öyle deneme yanılmayla bulunacak bir şey değil.

İşte böyle garip bir sorunla uğraşmaktayım win 7 kurduğum iki haftadır ve araştırmadığım yer de kalmadı.

Önerileriniz???
İstediğinizi yazabilirsiniz arkadaşlar çekinmeyin her türlü öneriye açığım.
Daha önceden kullanmakta olduğum HP psc 1210 model yazcı-tarayıcı-fotokopi cihazım bozuldu.Elektrik girişindeki bir sorun nedeniyle cihaz açılmıyor.Oysa bütün fonksiyonları gayet güzel çalışıyordu.Elektrik kesintisi sonrası bizlere ömür.Tamir için 90 dolardan fazla istiyorlar.Yaptırmadım.Zira aynı paraya yeni cihaz alabiliyorum.

HP al- in one yazıcılardan yeni bir tane almak istiyorum.4280 ve 4480 arasında tereddütte kaldım.4280 daha ucuz ama fiyat farkı benim için önemli değil.Özellikle bilgisayar açılmadan fotokopi özelliği kullanılabilmesi benim için önemli.Baskı-tarama kaliteleri önceden kullanmakta olduğum cihazdan üstün olduğunu sanıyorum ki o bile benim için geyet yeterli idi.

Hangisini tercih etmeliyim. HP photosmart 4280 mi yoksa 4480 mi?
Yaklaşık dört yıldır severek kullanmakta olduğum SD çözünürlükte sony hc40 miniDv kameram bazı kaset sorunları yaşattığından dolayı yeni bir kamera almaya karar verdim.Yaptığım çekimleri kendi çapımda montajlayan kurgulayan premiere pro ve after effects ile oynamayı seven biriyim.Bu nedenle kasetli kameraya devam etmek benim için daha uygun olacak gibi.
şu saatten sonra almak istedğim şey artık HDV özellikte bir kameradır.Bunlarla nasıl olsa istersem SD çözünürlükte çekim yapılabiliyor değil mi?

almayı düşündüğüm makine Sony HC9 ya da Canon HV30.

Yapmış olduğum araştırma ve okuduğum onca yazıdan sonra bu kameraların bana uygun olduğuna kara verdim.Ama hangisini seçeceğim işte ona karar veremedim.Nereye baksam karşıma HV30 çıkıyor.Çok sevilen bir kamera.HC9 daha arka planda kalıyor.Ancak daha uygun bir fiyata sony-HC9 buldum.

SONY'de yedek parça servis vs konuların çok yaygın olması söz gelimi yedek batarya,ekstra objektif,ışık kaynağı vs şeyleri SONY de daha kolay temin edebileceğimi düşündürüyor.Sony kalitesinden de memnunum açıkçası.Ama bu Canon HV30 un adı o kadar çok geçiyor ki.İster istemez tereddüte düşüyorum.

Çekim esnekliği,manuel ayarlar özellikle manuel aperture ayarı,24p modu,cine modu ve görüntü kalitesi falan herşeyiyle mükemmel bir makine gibi duruyor.Gerçi her iki makineyi de bizzat görmedim.Canon HV30 u nereden nasıl bulacağım hakkında hiç fikrim yok.(internetten almayı düşünmüyorum)Bu nedenla zorunlu tercih SONY gibi duruyor.Maalesef canondaki manuel ayarlar sony de pek yok.Özellikle loşve kapalı ortam çekim performansı önemli.

Mesela vimeoda bir video var HV30 ve sonyhc37 karşılaştırması.hc37 benim halen kullanmakta olduğum sınıfta SD makine.(Gerçi burada elmayla armut kıyaslanmış) HV30un görüntü kalitesi beni büyüledi.hem de vimeodaki görüntüyle.O kadar fark var ki arada...Hem ses hem de görüntü bakımından.

Bu makineleri kullanan ya da bilen arkadaşların görüşünü öğrenmek istiyorum.Dediğim gibi sadece sıradan doğumgünü çekimleri ötesinde biraz daha kaliteli görüntüler alabileceğim,az da olsa net alan derinliği etkisini hissettiren(tamam bu kameralarda fazla DOF beklentim yok canım),özellikle az ışıklı ortamda performansı daha iyi olan makine hangisidir acaba?

Mesela sony de night shot özelliği var.Ha bu güne kadar hiç işim olmadı ama mesela bu Canon da yok sanırım.Mesela loş ışıkta bir balo salonunda yapacağım çekimde hangisi daha iyi sonuç verir.(sürekli düğün videoları çekmem ama bazan gerekiyor akarabaları çekiyoruz.Karanlık çıkıyor).Gezilerimi belgesel havasında bilgisayarda kurgulamayı severim.Hafiften kısa film merakım da var ama önceliğim bu değil tabii.Net keskin görüntü olsun.Mikrofon sorunlu olmasın.(HV20ler öyleymiş mesela)

İşte bu noktada önerinize ihtiyacım var.Derseniz ki çok fark yok(canon HV30 daha önde farkındayım), HC9 sana diğerini pek aratmaz...derseniz gidip onu alacağım.zaten yolda geliyor.ne de olsa fiyat avantajı var.Yok derseniz ki aman ne yap et Hv30 al başka şeye bakma arada dağlar kadar fark var...o zaman da vazgeçip HV30 satan yer arayacağım.Ne yapacağıma karar veremedim.Lütfen başka kamera önermeyin.Kararım bu ikisinden biridir.Ama hangi kamera işte onda sizlerin değerli görüşleri etkili olacak.
Video codec paketi olarak K-lite codec pack yüklü.hemen her türlü videoyu izleyebiliyorum.

Kaliteli video convert yapmak istiyorum.
Bu iş için genellikle total video converter ve xlisoft video converter kullanıyorum.Özellikle mov ve mpeg dönüşümlerinde sorenson squezee adlı bir program var.Yavaş çalışıyor ama sonuç güzel oluyor.Ancak benim bildiğim bunda xvid ve divx dönüştürme özelliği yok.

Özellikle wmv,xvid,divx,mp4 dönüşümü yapabilen en iyi program hangisidir acaba? Mesela movie maker'in ouşturduğu bir wmv video gayet güzel.Ancak bunu total video converterle yapmak istediğimde ayarları ne kadar yüksek yapsam da (sonuçta dosya boyutu şişiyor sıkıştıma yapmanın anlamı kalmıyor) istediğim kaliteyi yakalayamıyorum.

VBR,CBR özellikleri ayarlanabilir bir yazılım araıyorum ben.Variable Bit Rate ve Constanat bit rate yani görüntüdeki data yoğunluğuna göre değişen ya da sabit kalan sıkıştırma uygulanmasını sağlıyor.1 pass ve 2 pass ayarlanabilir olması da önemli.2 pass olunca önce videoyu okuyor sonra konvert işlemine geçiyor.böylece daha akıllı bir convert işlemi oluyor.Sıkıştırma daha verimli yapılyor.durağan ve hareketli sahnelerin bit oranları farklı oluyor.Böylece hareketli sahnelerde görüntü bozulmamış oluyor.

En kaliteli wmv,divx,xvid,mpeg sıkıştıması sağlayan detaylı ayarlara sahip program hangisidir acaba?Tek tek bütün programları denemeye kalksam başa çıkmayacak.Sistemin codec yapılandırması allak bullak oluyor.

Önerebileceğiniz en iyi video convert yazılımı hangisi acaba?
Sistemimde iki adet Seagate 250gb HDD di RAID 0 yapılandırmasıyla kullanıyorum.İntel Matrix Storage manager de birim geri yazma ön belleği kapalı görülüyor.nasıl aktive edeceğimi biliyorum.Benim aklıma takılan konu acaba bu özellğin açılması performansı artırırken diğer yönden dezavantaja neden oluyor mu? yani bunun açılmasının bir zararı olabilir mi?

Bene genellikle sistemin ayarlarını defaul olarak kullanmayı tercih edenlerdenim.Eğer derseniz ki bunun bir zararı olmaz zaten o özelliğinaçılması gerekiyor ben de öyle yapacağım.Ama benim bilmediğim bir özellik olabileceğinden çekiniyorum.
Hakkında
Meslek: Bilim Adamı
İlgi Alanları: Bilgisayar,İnternet,Sinema,Fotoğraf,Çizgi romanlar
Forum İmzası:
Ford C-MAX 2011 Ecoboost 1,6i / MSI SUMMIT E16 / SAMSUNG GALAXY S23 ULTRA / SAMSUNG GALAXY TAB S7+ / SAMSUNG GALAXY WATCH 4 CLASSIC /
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
Ford
Mobil cihaz
Samsung
TV
Samsung
Klima
Mitsubishi Heavy
Tablet
SAMSUNG GALAXY NOTE 10.1
Notebook
Monster
Fotoğraf Ekipmanları
Canon
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 2.078
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.259
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 12.135 (Bu ay: 303)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 155 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Fotoğraf Makineleri ve Video Kameralar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.