Şimdi Ara

UPS ve Jeneratör Ortak Çalışması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar. Forumda, ups ve jeneratör kelimelerini arattım ama tatminkar bir çözüm ya da başlık bulamadım.

Sorun şu:

Jeneratör ve UPS beraber çalışmıyor. Ups sağlam. Hatta akülerini yeni değiştirdim. Tunçmatik Lite 1500 modeli. Elektrik kesiliyor. Jeneratörü çıkarıp bağlantıları yapıyoruz. Şebeke elektriğini kesiyoruz ve jenaratörü çalıştırıp prize bağlıyoruz. Elektrik geliyor. Sıkıntı yok. Ups Çalışıyor sıkıntı yok. Ama ne zaman pcyi açmaya kalkıyorsun. Şak gidiyor ups ötmeye başlıyor.

Bir kaç bilimsel yazı :) okudum ama aklım almadı. "Jenaratörün dalgalı bir elektrik verdiğinden", "ups'in bu elektriği düzgün algılayamamasından kaynaklandığı" gibi birşeyler yazılıydı. Ama söylediğim gibi anlamadım. Bunu halletmenin bir yolu var mı? Ups'in bağlı olduğu prize özel bir sistem mi yapmak gerekiyor? Ups'i tak çıkar yapmadan jenaratörü çalıştırmak mümkün mü? Yoksa Jeneratörü çalıştırmadan PCleri upsden ayırıp direk prize bağlamak tek çözüm mü?

Benim hayal ettiğim şu idi: Elektrik kesilecekti. Ben jenaratörü hazırlayıp, prize takana kadar ups tutacaktı. Sonra jenaratörü çalıştırdığımda ups devreden çıkacaktı. Böylece iş yerindeki 2 önemli bilgisayar aç kapa yapılmamış, iş aksamamış olacaktı. Ama yemedi :)

Şimdiden yardım edecek herkese teşekkürler.

Resimlere jenaratörü ve elektrik panosunu ekledim. O koca şalteri elektrikçi yaptı. Zaten bakınca anlaşılıyordur.
     UPS ve Jeneratör Ortak Çalışması UPS ve Jeneratör Ortak Çalışması

• Yuva gevşak olabilir. Akım fazla geliyor olabilir. Avucunun içiyle hafif ıslak olsun, biraz değdir eğer irkilirsan kaçak vardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ups üzerinde kaçak yok. akülerini değiştirirken bol bol kurcaladım. jenaratörü de bugün bol bol elleştim. yuvaya kendim oturttum prizi. zaten o kocaman prizde boşluk olacak gibi değil. o prizin diğer ucu da panodaki koca şaltere bağlı. Onun dışında upsin bağlı olduğu priz hep kullanılıyor. kaçak olsa hep sıkıntı yaratmaz mı?
  • ups amacı o zaten güç gelene kadar idare etmek ama tunç matik yanlış tercih..
  • tunçmatik değil de başka marka olsa bu olmayacak mıydı? onu mu demek istediniz?
  • Şebeke varken, ups nin fişini çektiğiniz zaman pc çalışıyormu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Duna kullanıcısına yanıt
    tunçmatikleri gözüm tutmaz..2 pc upse fazlada gelmiş olabilir sürekli ikaz sesi veriyorsa bağlantı şu şekilde olmalı..
    upsnin çıkışları bilgisayarlara 220 girişide şebekeye bağlı olmalı...
    bu şekilde çalışmıyosa deneme için başka ups tak dene. ama sürekli ikaz sesi yük fazla demektir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadircitak -- 13 Ekim 2015; 19:34:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuRkiShCowboy

Şebeke varken, ups nin fişini çektiğiniz zaman pc çalışıyormu

aküleri yeni değiştirdim. Evet ikisini de çok rahat çalıştırıyor. 15-20 dk denedim. fazlası için deneme yapmam gerekiyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

tunçmatikleri gözüm tutmaz..2 pc upse fazlada gelmiş olabilir sürekli ikaz sesi veriyorsa bağlantı şu şekilde olmalı..
    upsnin çıkışları bilgisayarlara 220 girişide şebekeye bağlı olmalı...
    bu şekilde çalışmıyosa deneme için başka ups tak dene. ama sürekli ikaz sesi yük fazla demektir..

fazla gelme olayı değil. fazla yük olayı da değil. ups sanki kendini kapatıyor gibi. yani jeneratör çalıştırıldıktan sonra. ups prize bağlı. ups açık. gidiyorum 1 pcyi açmak için düğmeye basıyorum. ups sanki kendini resetliyor. sarı ışık yanıyor. pc o sırada bir çıvv edip kapanıyor :) yani elektrik geliyor pc ye ve sonra anında kesiliyor. ups tekrar ilk başlama pozisyonuna geliyor. olay bu. anlatması zor. :)
  • dedim ya matiği upsden sayma..
  • ups ve jeneratör toprak bağlantıları ortak mı?
  • yani butun hat aynı toprak bağlantısına bağlı. toprak hattıni nasıl ayırabilirim ki? sonuçta jeneratörü dışardan dükkan hattına dahil ediyorum. ne demek istediğinizi anlayamadım sanırım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeneratör frekansı tam 50Hz değilse bazı Ups ler çalışmayabilir. Araya sanırım frekansı düzenleyen bir alet vardı ondan bağlamak gerekebilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuRkiShCowboy

Şebeke varken, ups nin fişini çektiğiniz zaman pc çalışıyormu

arkadaş güzel bir soru sormuş.öncelikle bunu dene.taktığın alıcıların şebeke yokken ups üzerinden
    çalışıp çalışmadığına bak
  • söylediğim gibi ups sağlam. 30dk dan fazla çalıştırıyor pcleri. denedim sıkıntı yok. ama jeneratör ile birlikte çalıştırmaya çalıştığımız anda ups kapatıp açıyor kendini. pclere güç veremiyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.