Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (442. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10.472
Cevap
111
Favori
733.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 440441442443444
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apc marka bakabilirsiniz biraz pahalıdır ama en iyisi diyebilirim.
  • RLRR kullanıcısına yanıt
    Oneri için teşekkür ederim. Biraz baktımda apc bir schneider markasıymış zaten. Schneider elektrik uzerine etkili bir marka. Yorumlar da bu markanın ürünleri fazla gürültülü diye eleştiriler var. Buda benim için eksi bir olay.

Teknoloji mağazaların da urun çeşitliliği de bulunmamakta. Tuncmatik marka bir ups fazlalığı var. Tuncmatik ups hakkında bilgisi olan var mıdır?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İki tip Ups var biri online olanlar gürültülüdür voltajı regule eder çalışır birde interactive regülatör var elektrik kesildiğinde hemen devreye girer..

Tunçmatik evde kullanıyorum sessiz ama interactive
    İş yerimde Tescom var online ups normal olarak gürültülü

Apc scheneider interactive ups bakabilirsin gürültülü çalışmazlar o senin gürültülü dediklerin online ups oluyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RLRR -- 6 Temmuz 2020; 19:4:9 >
  • selam arkadaşlar.

bugun inform guardian 600VA ups aldım. bulunduğum yerde elektrikler çok sık gidip geliyor. ben de bu ups yi aldım. eve geldim taktım fişe bir 6 saat şarj olmasını bekledikten sonra pc nin bağlı olduğu 3lü prizi taktım. pc de 600w psu var. bir sorun yok şu anlık çalışıyor gibi ama sorcağım sorular var;

ups den yanık ya da sıcak plastik kokusu geliyor bu normal mi?
    ups pc çalışırken ve şarj olurken ısınıyor normaldir ama ups yi kapatıp fişten çekince de hala sıcak duruyordu. neden böyle birşey oluyor?
    pc yi kullanmadıgım zamanlarda ups yi kapatıp fişten çekmem gerekiyor mu yoksa sürekli açık mı bırkamam gerek?

cevaplayalbirseniz sevinirim teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arthur_Morgan -- 6 Temmuz 2020; 22:48:2 >
  • Yeni aldıysan plastik vb malzemeler ilk kez çalıştığı için koku yayabilir, ancak hava alabilen ve güneş görmeyen bir yerde çalışmasını sağla ve mümkünse taş bir zeminde çalışmasına dikkat et, bunun dışında ısınması çok normal Ups çalışmadığında bile ısınabilir çünkü prize bağlıyken aküler şarj oluyor bundan dolayı ısınma yapabilir ve bu ara havalarda sıcak, Ups i ara ara şarj etmek aküler için önemlidir ama çalışmadığın zamanda açık tutmana gerek yok akülerin ömrü değişkenlik gösterir kimisi 3 yıl kimisi 1 yılda mefta olabiliyor senin kullanımınla alakalı bir durum.
  • Sürekli prizde olmasına gerek yok mesela gün boyu açık kalsın gece fişten çekin yada anahtarlı priz en iyisi.
    Isınmasının sebebi trafo dediğimiz bu demir yığını

60 derece civarı çalışır kapatsanızda bunun soğuması zaman alır.
    Konusu açılmışken akülerini yeni değiştiğim upsde trafoya yakın olan akü ölü durumdayken uzak olup ısıya maruz kalmayan canavar gibi aküleri dışarı almayı düşünüyorum bende.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 7 Temmuz 2020; 21:23:45 >

• Yuasa akü fiyatları uçmuş durumda. Yeni UPS almak şu sıralar daha mantıklı görünmeye başladı. Fakat yine düzgün işlevsel, sessiz bir UPS bulamadım. Powercom bence hala fiyat performans olarak en iysiydi.
    Ben hala şu Schnedier markasına kağıt üzerindeki verilerini de karşılaştırınca güvenemiyorum. Tunçmatik de hiç hoşuma gitmiyor.

Yeni akü mü, yeni UPS mi alsam diye düşünürken n11 kuponu da olunca yerli malı olsun bu defa diyerek POwer-Xtra yerli akü aldım. Umarım Yuasa'dan sonra pişman olmam.
    https://www.tekzen.com.tr/hurda-aku-alimi

Böyle bir hizmet varmış kullanan oldu mu? UPS'in akülerini değiştirmiş oldum. 12v 9ah 2 akü için -hiç yoktan iyidir- 6TL indirim kuponu sağladı. Kargo ile akü taşımak yasak olduğu için sikayetvar üzerinde bu hizmetle alakalı sorununu yazmış bir sahış. Yalnız yeni akülerimi ben de kargo ile temin ettim :) Yeni gelen akünün kutup başlarını eskisine takıp paketledim. Akünün suyunun boş olduğunu kargoya belirtmek gerekiyormuş. Yarın kargoya gideceğim bakalım ne olacak:)

Halen kullandığım UPS Powercom IMD-2000AP. Sanırım 6. senesi, 3. aküleri taktım. Ön açma kapama tuşu bozuldu gibi. Onun dışında problemsiz devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -gtr- -- 9 Temmuz 2020; 4:57:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DF22259B6

Oneri için teşekkür ederim. Biraz baktımda apc bir schneider markasıymış zaten. Schneider elektrik uzerine etkili bir marka. Yorumlar da bu markanın ürünleri fazla gürültülü diye eleştiriler var. Buda benim için eksi bir olay.

Teknoloji mağazaların da urun çeşitliliği de bulunmamakta. Tuncmatik marka bir ups fazlalığı var. Tuncmatik ups hakkında bilgisi olan var mıdır?
    Vertiv Liebert itON önerecektim fakat voltaj aralığı ve transfer time(ms) belirtilmemiş. Ben mi göremiyorum?
    https://www.hepsiburada.com/vertiv-liebert-iton-1500-va-line-interactive-ups-p-BD801613?magaza=L%C4%B0GOR%C4%B0N&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.55.6
    https://www.vertiv.com/globalassets/products/critical-power/uninterruptible-power-supplies-ups/liebert-iton-ds-en-emea-rev2-09-2014.pdf

Şu modellerin aralığı iyi fakat piyasada böyle bir ürün yok:162-290VAC, transfer time(ms) belirtilmemiş
    https://www.vertiv.com/globalassets/products/critical-power/uninterruptible-power-supplies-ups/liebert-iton-datasheet-600va-to-1000va.pdf

c13-c14 kablolu olanın da voltaj aralığı çok iyi değil:185-252VAC , transfer time(ms) belirtilmemiş
    https://www.vertiv.com/globalassets/products/critical-power/uninterruptible-power-supplies-ups/liebert-psa3g-ds-en-emea-rev1-09-2012.pdf

Bu markayı da eledim :) Powercom'un gözünü seveyim 165-300VAC aralığı ve 2-4 ms transfer süresi vardı.

Edit: Umarım son edit olur, burada buldum:https://icecat.biz/en/p/vertiv/li32141ct20/liebert-uninterruptible+power+supplies+-upss-0813829015861-liebert+iton+1500va-21034006.html

170-280 VAC , 6 ms

APC için değerler: BX950U-FR, BX1400U-FR

Brownout Transfer 155 Vac, typical
    Over-voltage Transfer 280 Vac, typical
    Transfer Time 8 ms typical
    https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=User+guide&p_File_Name=AHUG-9G9DDV_R0_EN.pdf&p_Doc_Ref=SPD_AHUG-9G9DDV_EN

Son edit : APC Schneider için kullanım kılavuzunda akülerin değişimini kullanıcılar yapamaz denmiş. Garanti bittikten sonra değiştiren oldu mu?
    Burada videosu var:https://www.youtube.com/watch?v=QQdEdNdmlmU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -gtr- -- 9 Temmuz 2020; 5:21:10 >

• Merhabalar arkadaşlar eski laptopumdan bir anda dumanlar çıkarak anakartı yaktık.

Şimdi yeni masaüstü sistem topladım 2080 super 3900x 750w psu vs iyi bir sistem bunuda aynı şekilde kaybetmemek adına bir şey almak istiyorum ne önerirsiniz acaba 1000 tlyide fazla geçmeyecek bir öneriniz var mı acaba ? Birde bir sorum olacak bu kombilere takılan regülatörler dalgalanmayı vs engelliyormuş bu upslerde bunu sağlıyor mu acaba ? Teşekkürler iyi günler

Mesela şu ürünü alsam dalgalanmalar için
    FCM Kombi 1KVA Regülatörü Rolelihttps://www.hepsiburada.com/fcm-kombi-1kva-regulatoru-roleli-p-BD20060?magaza=FCM

Önünede interactive ups alsam online ups gibi koruma sağlar mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haruncic3k -- 9 Temmuz 2020; 11:17:21 >

• -gtr- kullanıcısına yanıt
    Ben değiştirdim herhangi bir zorluğu kısıtlaması yok aynı modelin 1100VA olanı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haruncic3k kullanıcısına yanıt
    merhaba,

UPS statik olarak tipleri , offline, interaktif ve online

offline 220volt regülesi yoktur eğer elektrik var ise şebekeyi direkt cihaza verir. elektrik gider ise ufak bir kesinti kırpılma ile aküye geçer
    iteraktif de offline ile aynıdır sadece 220v 50hz de tutar regülesi vardır.
    online ise sürekli akülerden beslenir elektrik gidip geldiğini anlamazsın bile.

bu secenekler fiyatları değişiyor. kararını sen vereceksin.
  • ercan_elo_bil kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam sağolun peki interaktif öneriniz var mı ne alabilirim ? Ve kaç va olması lazım 750w lık psu olan bilgisayar + monitör için, özellikle batarya değişimini filan yaptırabileceğim 2 yıl sonra çöp olmayacak ve diğer özellikleride iyi olan elektriği tam kesmeden verebilen filan gibi. Böyle bir cihaz öneriniz varmı yada ne özellikler olsun önerirsiniz ben biraz araştırma yaptım sadece onlara göre isteklerim mevcut belki başka kısımları daha önemlidir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haruncic3k -- 9 Temmuz 2020; 13:17:12 >
    interaktif alırsanda;

Elektrik kesildiğinde 10-100ms kadar kasada elektrik kesintisi olur, eğer PC tam güçte çalıştığı ana gelir ise güç kapasitörleri anında boşalarak kasa resetlenebilir(tahmini tabi bu, resetlenme olmayabilir de)
    kasada ani bir resetlenme risk çok düşük ancak başta disk hdd, sdd , ram, gpu ram vs bozulmasına neden olabilir.

2080-3900 gibi değerli bir sistem için biraz daha para verip online ups almanı tavsiye edebilirim.
  • ercan_elo_bil kullanıcısına yanıt
    Peki ne alayım acaba ne önerirsiniz kaç xxxVA almam lazım online upsde ,birde online upsler çok mu ses çıkarıyor acaba ?

Bunlardan hangisi olabilir veya başka öneriniz var mı ?

PowerUp 1 Kva Pro Serisi Online LCD UPS UPS-PMP-9101https://www.hepsiburada.com/powerup-1-kva-pro-serisi-online-lcd-ups-ups-pmp-9101-p-HBV00000QP71N?magaza=teknostok

Makelsan P.pack 1KVA 2x 9AH Online Upshttps://www.hepsiburada.com/makelsan-p-pack-1kva-2x-9ah-online-ups-p-HBV00000PHOPS?magaza=teknoraks

Fsp Champ 1K 900W 1000Va Online Ups Güç Kaynağıhttps://www.hepsiburada.com/fsp-champ-1k-900w-1000va-online-ups-guc-kaynagi-p-BD400032?magaza=teknoraks

Fcm Fplus-11 1Kva Online Ups 2X9Ahhttps://www.hepsiburada.com/fcm-fplus-11-1kva-online-ups-2x9ah-p-HBV00000IUNRO?magaza=FCM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haruncic3k -- 9 Temmuz 2020; 14:14:53 >

1KVA lar gerçekten kaç watt verebildiklerini yazayım sana

1000 KVA efektif düşümü 0.7-0.9 arasıdır ortalama 0.8 alsak yani 1000*0.8 desek gercek değeri 800Watt.

ekstrada düşmelerde ekleyelim;
    % 1 frekans düzeltmede %3 volt düzeltmede, %8 gibi ani yüklenmelerde(%100 yük altında) gibi düşümler gerçekleşir.

bu da toplam %12 düşüm eder 800*0.88= 704 watt gerçek güçtür.

senin powerda 750 watt olduğuna göre tam yetecek gibi 1KVA online UPS

1KVA veya üstünde alman lazım
  • Arkadaşlar 439. sayfada bahsetmiştim. Denedikten sonra yazacağım diye. Ürünü yaklaşık 1 buçuk,2 haftadır kullanıyorum. 0 ses yapıyor. Şarj sırasında bile çıkardığı ses çok düşük seviyelerde. Dikkat etmeyince veya kulaklık takınca duyulma imkanı bile yok. Bugün bu yorumu yazmamın sebebi de elektrik kesintisi oldu 10-15 dk önce ve makine birbirini izleyen 3 dıt-dıt-dıt sesi ile beni uyarmaya başladı ve fanları dönmeye başladı. En başta aceba problem mi var diye düşündüm fakat aniden aklıma geldi ups lan bu demek ki elektrik felan kesildi heralde diye düşünmek 30 saniye sonra aklıma geldi :D . Pcyi hemen kapattım ve beklemeye başladım. Kafamda tek soru vardı açıkçası. Pcyi kapattıktan sonra ups çalışmaya devam etti. Heralde şarjı bitene kadar elektrik vermeye devam ediyor. İnternette upsi prizden çıkarmanın durmadan discharge yaptığı için sağlıklı olmadığını belirttikleri için dokunmadım bir süre sonra kendiliğinden kapandı. 5 dk önce elektrikler geldi (yazarken 5-10 dk geçti). Tekrardan ups açıldı ve 0 ses var. Şarjı yaparken dahi ses gelmiyor. Aceba şuan şarj mı yapıyor? Ben elektrikler gidince pcyi kapatıp upsin fişini çekmeli miyim?
    Model: Apc 950v (Schneider)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• byrmztrk77 B kullanıcısına yanıt
    merhaba,

cihaz hayırlı olsun, UPS PC e bağlamadın mı? USB veya Rs232 den.

bağlarsan UPS yazılımı veya windows dan uyarı alabilirsin ayrıca uyarı aldıktan sonra PC i kapatma özellikleride var aynı Laptop şarjı azaldığında kapanması gibi.

bu utility i kullanman her zaman iyi olacaktır, kulaklıkla veya oyuna çok kaptırırsan sesi vs duymazsın akü biter PC yine elektrik kesilmesi gibi pat diye kapanır UPS in görevi yapmamış olur.
  • 1 kva lık hangi online ups yi tavsiye edersiniz acaba ? Araştırıyorumda Fsp de çok ses çıkarıyor denmiş genel olarak bir ses problemi var sanırım online upslerde bunu aşan bir model var mı acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haruncic3k -- 9 Temmuz 2020; 16:14:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercan_elo_bil

merhaba,

cihaz hayırlı olsun, UPS PC e bağlamadın mı? USB veya Rs232 den.

bağlarsan UPS yazılımı veya windows dan uyarı alabilirsin ayrıca uyarı aldıktan sonra PC i kapatma özellikleride var aynı Laptop şarjı azaldığında kapanması gibi.

bu utility i kullanman her zaman iyi olacaktır, kulaklıkla veya oyuna çok kaptırırsan sesi vs duymazsın akü biter PC yine elektrik kesilmesi gibi pat diye kapanır UPS in görevi yapmamış olur.
    Galiba hayır. Sadece arkadaki 4 prize monitörü ve kasayı bağladım. Arkasında 2 priz boşluğu,2 DSL ve Modem giriş-çıkışı ve Powerchute USB Port var. Bunlar haricinde arkada herhangi birşey görünmüyor. Ne yapmam gerektiği hakkında biraz ayrıntı verebilirseniz çok sevinirim.

Edit:İnternet üzerindeki kullanım kılavuzunda o bahsettiğim USB portuna ait kabloyu gösteriyor fakat şimdi açıp baktığımda bana gelen üründeki kullanım kılavuzunda kabloyu göstermiyor. Kablosunu farklı alıcam heralde. Çok saçma bir olay -.- .USB-A,USB-B kablosu lazım gördüğüm kadarıyla.Alıp denemekten başka bir çözüm yolu yok gibi.
    Edit 2:https://www.amazon.com.tr/dp/B00005UPC1/ref=asc_df_B00005UPC11594296600000?smid=A1UNQM1SR2CHM&linkCode=asn&creative=380341&creativeASIN=B00005UPC1&tag=cimritr-21 satın aldım. Yarın gelecek.Geldikten sonra gelişmeleri paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byrmztrk77 -- 9 Temmuz 2020; 17:22:6 >

online mı interaktif UPS mi alman gerekeceğinden pek bende emin olamadım şuan.

elektrik gittiğinde interaktif UPS ler çok hızlı anahtarlama yaparak PC nin kapanmamasını sağlayabiliyorlar.
    büyük ihitmalle güç sarfiyatı az olduğunda fakat güç full yüklenme olduğunda sistemi ne kadar etkiler pek emin olamıyorum.
    kullanan kişilerin yorumlarına bakmak lazım.

teorik olarak;

AC akımı saniyede 50 kez(50hz) yön değiştiriyor. yani 1000 msn/50= 20ms de bir polarite(-220 +220) değişimi söz konusu böyle olduğunda
    10ms de bir 0 dan 220 den 0 volta, diğer 10 msn de ise 0 dan -220 den 0 a bir sinüs ciziyor.

burada zaten bir anahtarlanma söz konusu, eğer alacağın interaktif UPS elektrik kesintisinden 20ms içinde cevap veriyor herhangi bir sorun yaşamazsın

özetlersem elektrik kesildiğinde 20ms içinde aküye geçiş yapan interaktif UPS leride tercih edebilirsin.
  • 
Sayfa: önceki 440441442443444
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.