Şimdi Ara

UPS Devredeyken 170v veriyor. Yardım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dostlarım Tunçmatik Lite 2 1000va ups’im var. Yeni sistem topladığım için bu modeli tercih ettim.

Geçen gün elektrik gidince bi cızırtı sesi geldiğini fark ettim bilgisayarımın güç kaynağından geliyordu. (FSP 700w 80+)

Bende Ups priz çıkışlarını kontrol ettim

Şebeke elektriği varken 220v veriyor ve bi cızırtı vb. ses yok.

Ups devredeyken 170v veriyor ve cızırtı sesi mevcut.
    (Ups güç altındayken yada boştayken voltaj değeri aynı 170v arasında değişiyor)

Sanırım o ses voltaj düsük olduğu için geliyor.
    Cihazım daha 3 aylık arızamı var yoksa böyle olması normal mi?
    (Unit UT-33C multimetre ile ölçülmüştür)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Normaldir ups ler 170 volt verir sorun olmaz zaten bilgisayar güç kaynakları 110/220 volt arası çalışır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ka.dir18 kullanıcısına yanıt
    nedene 50 volt kırpıyor acaba ? güç kaynağı cızırdayınca bi rahatsız oldum açıkçası zarar verirmi zamanla ?
  • MEMATİ kullanıcısına yanıt
    Yok kesinlikle bişey olmaz 170 volt verme sebebi ise ups lerin kullanma alanları nerelerdir bilgisayardır bilgisayar vb aletlerdede zaten güç kaynağı vardır güç kaynaklarıda 220 voltu 12 5 civarı voltlara düşürür bu voltlarda 110 volt minumum voltla çalışabilir buda ondan dolayı 170 volt yapılmış tunçmatik kaliteli herhangi bi sorun çıkarmaz

• ka.dir18 kullanıcısına yanıt
    Anladım ilgine teşekkür ederim. müsait olunca teknik servisi arayıp onlarada sorucam bakalım onlar nasıl bir cevap vericek, burada paylaşırım herkesin işi görülsün

Tamamdır bekliyorum 850 va lık bende var

• aslında 170 volt falan verdiği yok, bu sizin ölçü aletinizin kalitesinden kaynaklı bir durum muhtemelen amatör tip bir ölçü aleti kullanıyorsunuz, true rms özellikli bir ölçü aleti veya analog ölçü aleti ile kontrol ettiğinizde 220 volt gibi bir değer göreceksiniz
  • evren kılıç E kullanıcısına yanıt
    saçmalama kardeş ne alaka duvardaki prizde neden 220 çıkıyor ozaman ? unit ut33c gayet kaliteli bir multimetre. Hadi hata yapsın gidi 3-5 volt hata yapar 50 volt hata yapacak değil ya
  • Arkasinda ne yazıyor cihazın output range yani?

Bana pek normal gelmedi bu durum

anlaşıldı, senin bir fırın ekmek yemen lazım kardeş yolun açık olsun sen yine dediğimi yabana atma bir dene sonucu yazarsın buradan. true rms olmayan ölçü aletleri sadece tam sinüs gerilimleri doğru ölçer diğer sinyaller deki ölçümleri hatalıdır. unit ut33c 40 liralık çin malı true rms ölçüm özelliği olmayan bir alet bilgin olsun.
  • evren kılıç E kullanıcısına yanıt
    Doğrudur kardeş bişe demiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: evren kılıç

anlaşıldı, senin bir fırın ekmek yemen lazım kardeş yolun açık olsun sen yine dediğimi yabana atma bir dene sonucu yazarsın buradan. true rms olmayan ölçü aletleri sadece tam sinüs gerilimleri doğru ölçer diğer sinyaller deki ölçümleri hatalıdır. unit ut33c 40 liralık çin malı true rms ölçüm özelliği olmayan bir alet bilgin olsun.

Evet arkadaşın dediği doğru siz ölçü aletini değiştirip deneyin true rms ölçü aletetleri pahalı ama analog bulabilirsiniz bulup bir deneyin.
  • Dostum öncelikle bilmeden yorum yaptığım için kusura bakma.

Müşteri hizmetleri tam yardımcı olmadı bende teknik servisi arayıp bilgi aldım (ENMAG ELEKTRİK ELEKTRONIK MEKANIK TİC LTD ŞTİ)

sağolsun yardımcı oldu bu ups inter aktif olduğu için true rms ölçü cihazıyla ölçmem gerekiyormuş yoksa düşük voltaj gösteriyormuş, şebeke elektrği olduğu zaman direk akım verdiği için 220 çıkması normalmiş.

yani özetle sıkıntı olmadığını normal olduğunu söyledi. cihazın çalışmasını sordu 30-40 dk dayanıyor dedim bir sıkıntı olmadığını belirtti. ilginize teşekkür ederim
  • Eğer ileride kullanırken aniden bozulursa içindeki kapasitöre ve invertörüne baktırmanı öneririm. zira cızzt sesi durduk yere gelmez. tıkırtı şeklinde gelmiş olsaydı röle sesi diyebilirdik ama hiç bir röle cızırtıyla çalışmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mkozdogan -- 24 Şubat 2018; 19:26:5 >
  • UPS'in ürettiği dalga şekli tam sinüs olmadığı için beslediği cihazdaki o cızırtı veya çınlama gibi sesler normaldir.
    Güç kaynağındaki "EMI filtre" ne kadar iyiyse bu sesin gelme ihtimali o kadar azalır.
    Ya da olaya tersten bakacak olursak kullanılan UPS veya INVERTER ne kadar kötü sinyal üretiyorsa o sesin gelme ihtimali o kadar artar.

Mesela tumçmatik lite II 650 UPS'im LCD TV'de çınlama yapmıyor, ama aynı TV'ye oto çakmak inverteri bağladığım zaman çınlama yapıyor. Çünkü çakmak inverterin sinyal kalitesi çok kötü.
    Tunçmatiğin sinyalini kolayca filtre edebilen TV, oto çakmak inverterinin berbat sinyalini filtre etmekte yetersiz kalıyor.

True RMS konusuna da katılıyorum. 170 göstermesinin sebebi Ölçü aletinizin True RMS olmayışı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok güzel anlatmışssınız. peki bu çınlamanın yada cızırtının bize bir zararı olur mu zaman içerisinde ? zaten elektrik çok sık gitmiyor 2 ayda bir ondada kullanmayıp pcyi kapatıyorum.

edit : ups alma amacım elektrik dalgalanmalarında ve ani kesintilerde bilgisayarımın zarar görmemesi içindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEMATİ -- 26 Şubat 2018; 11:18:45 >
  • Her cihaz için % 100 garanti vermek mümkün olmasa da, SMPS güç kaynağı içeren PC veya LCD TV gibi cihazlarda sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.