Şimdi Ara

Uluslarası ilişkiler mezunu ne iş yapar? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
3
Favori
258.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş

quote:

Orijinalden alıntı: bullitt68
    Anadil seviyesinde Almanca ve orta seviyede İngilizce bilmeniz sizin %95 Alman menşeili veya ortaklı şirketlerde
    iş bulmanızı garantiler. Almanya'ya sık ithalat-ihracat yapan uluslararası nakliye şirketlerinde rahat iş bulursunuz.
    İsterseniz, bununla ilgili bir sürü örnek verebilirim.

cvp icin cook tesekkür ederim, icim rahatladi:)
    anadil seviyesinde almancam.
    azbucuk hangi sirketlerin oldugunu biliyorum, yalniz bu sirketlerde ne tür pozisyonlar söz konusu olabilir peki? (en hafifinden)
    tekrar tskler:)

Örneğin en basitinden dış ticaret departmanlarında. Ama dediğim anadil seviyesinde Almanca bildikten sonra
    muhakkak herhangi bir pozisyonda iş bulursunuz. Komşumuz uzun yıllar Almanya'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye
    yerleştiler. Komşunun oğlu Würth ile beraber 2 Alman menşeili firmada çalıştı. Gene aynı şekilde bir başka komşumuz
    nerdeyse 30 yıl Alman Konsolosluğu'nda çalıştı. Çalıştığım bir uluslararası nakliye firmasında gene Almanya'dan
    göç eden bir arkadaş Almanya hattı operasyon sorumlusu oldu ve 1.700'den aşağı almıyordu.

• HORT
    quote:

Orijinalden alıntı: Peçito

Dışİşleri felan diyenlere gülüyorum. Her Uluslararası okuyan kişiye sorulduğunda cevap verilen bir meslek size şunu örnek vermem gerekirse Gazi Üniversitesi Uluslararaşı İlişkiler bölümü mezunu olup dışişleri bakanlığında çalışan yokmuş.

bu mesajı görünce dayanamadım hortlattım konuyu da sadece benim tanıdığım 3 kişi var merak ediyorum peçito hayatında hiç diplomat gördün mü

• Arkadaşlar bu bölümü bitiripte işsiz kalmazsınız tabiki ama bu bölümün en büyük dezavantajı mesleki bir kimlik kazandırmıyor yani mezun olan öğrenciler tam olarak hangi alan ve sektörde uzmanlaşacaklarını bilemiyorlar,Hele ki benim gibi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun birisinin okul bittikten sonra iş başvurusu yaparken ne kadar zorlandığımızı bir bilseniz durumumuz içler acısı zaten kamuda çalışmak hepten zor çünkü kadro alımı çok düşük mezun sayısı çok vede torpilinizde yoksa sınavları geçtiğiniz halde bile mülakatlarda eleniyorsunuz
    Hukuk hocamız süheyl Batumdu,Siyaset bilimi hocamız Şahin Alpay,İktisat hocamız Eser Karakaş,İşletmeye Mehmet Altan vede inkilap tarihine Ali Sirmen,Ekonomiye eski merkez bankası başkanı Gazi Erçel gibi uzman kadromuz vardı ama mezun olunca bunların pekte bir etkisi olmuyor çünkü realite çok farklı işliyor bu memlekette malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsunnetci -- 16 Şubat 2013; 22:50:25 >

• Ben zevkine ikinci üni. olarak açıktan ui okuyorum, çok da severek kitapları inceliyorum. Bana kalırsa bu bölümün ülkemizde iş bulma şansı az, insana geniş bir bakış açısı kazandırıyor bu dersler o kadar.
  • Konuyu hortlatayım merak edenler için...

Başrıyla mezun olursun diplomayı alırsın askere gidersin sonra bulunduğun şehirde başvuru yapacağın bir kaç fabrika vardır onlara CW atarsın seni görüşmeye dahi çağırmazlar 2 dil bilmeme ve dereceyle tam burslu okulu bitirmem rağmen aldığım diploma beş para etmiyor sonra dış ticaret elemanı başlıklı ilanlara başvuru yaparsın lise mezunu adam aralar çünkü o üniversite mezunu adamdan daha ucuza çalışır.

KPSS Biyere atanmak zaten zor.

Okuduğuma bin pişman olduğum bölüm kısaca pişmanlıktır. Büyük emekler harcayıp hocaların binbir kaprisini ekip ingilizc bölüm okuduktan sonra işsiz kalmak demek ...

En iyisi illada ibbf okuyacam diyorsan kendini geliştir ben okuldayken hafta sonları ve hocalardan izin alıp çalııyorudum farklı sektörlörde yoksa cok samimi yazıyorum aç kalırdım heralde okuduğum bölümden para kazanmak nasip olmadı...

• Hedeflerinizi yuksek tutun ben de Uluslararası İlişkiler okuyorum ingilizce artı bir dil daha seklinde ama amacım bakanlık memurluk ya da herhangi baska birsey değil bölğm benim için bir araç ustun amacıma giden yolda sadece kısa sureli bekleme salonu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben okan üniversitesi uluslararası ilişkileri tam burslu kazanıyorum. Üniversitenin özel ve tam burslu olması birşey değiştirir mi? Sizce tercih etmeli miyim? Benim akıbetim ne olur?

• fsunnetci kullanıcısına yanıt
    Merhabalar ben u.ilş ingilzice okumak istiyorum. bölümün geleceğine yönelik ne söyleyebilirsiniz veyahut ne önerebilirsiniz. Hassasiyetinize teşekkürler....
  • menuar38 M kullanıcısına yanıt
    özel olması cok birşşey değiştirmez ancak belli bir ortalmanın altına düşersen bursun kesilir cepten para ödersin basit bir örnek vereyim..

develt okulunda bu bölüm okuyan 2 der bıraktı yaz okuluna kaldı diyelim verdiği ve hardadığı para 400 600 tl arsında olur.

fakat özel üniversitede 2 dersten kaldın diyelim 5 6 bin tl sadece okul verirsin yazın git gel 500 öle gider .

okulun kriterlerine göre 1.80 altına düşersen verdikleri bursta kesilir.

ben burslu okudum diğerleri 18 bin t veriyordu senelik ortalam 5 dersimiz oluyordu. 5 bölü 18 kredi notuna bölünce yaz okulunda kaldığın ders için ödeme miktarı cıkar

uzun lafın kısası ben hiç kalmadım ortlama olarak 3 altına düşmedim kafama rahattı ama burslu olupta ortaamyı yakalmayanlar ya okulu bıraktı yada yaz okulu masarafalrında cok zorlandılar yoksa özelde okumak keyifliydi :D
  • bu bölüm yerine sağlık bölümleri okuyun 2 yılık bir bölüm bulup uzmanlığını okuyun hem kolay para kazanırsınız hemde rahat işi bulursunuz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

Şimdiki aklım olsa liseyi bitirir bitirmez 2 yıllık falan okur hemen işe atılırdım.Sonra açıktan tamamlar mesleki kurslarla cv'yi düzeltirdim.İş tecrübesi üniversite diplomasının önündedir.Millet tecrübeye bakıyor bir de ingilizce oldu mu tamam.Ancak çalışırken işi bıraktım gittim üniversiteye girdim bırakamıyorum da pişmanım.

Konuyu hortlattık ama neyse

hocam şuan ne iş yapıyorsunuz? şimdi bu yazdığınıza katılıyormusunuz. niye soruyorum çünkü ben de şuan bu aşamadayım 2yıllık üni bitirdim ve açıktan tamamlıcam kamu ve ulusl. ilişkiler arasında tercih yapıcam. bu bölümleri üni de okumanın zaman kaybı olduğu düşüncesindeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polifemus

quote:

Şimdiki aklım olsa liseyi bitirir bitirmez 2 yıllık falan okur hemen işe atılırdım.Sonra açıktan tamamlar mesleki kurslarla cv'yi düzeltirdim.İş tecrübesi üniversite diplomasının önündedir.Millet tecrübeye bakıyor bir de ingilizce oldu mu tamam.Ancak çalışırken işi bıraktım gittim üniversiteye girdim bırakamıyorum da pişmanım.

hocam şuan ne iş yapıyorsunuz? şimdi bu yazdığınıza katılıyormusunuz. niye soruyorum çünkü ben de şuan bu aşamadayım 2yıllık üni bitirdim ve açıktan tamamlıcam kamu ve ulusl. ilişkiler arasında tercih yapıcam. bu bölümleri üni de okumanın zaman kaybı olduğu düşüncesindeyim.

2012'de yazdığıma katılıyorum ama bir şartla biri senin elinden tutacak ve bir işe yerleştirip yetiştirecek.Yoksa hepsi hikaye.
    Ben o zamanda askere gitmiştim geldiğimde baktım iş yok bari dgs kazanmıştım örgün devam edeyim dedim ama gerçekten birşeye yaramaz.
    Açıktan 4 yıllık diplomamda vardı yüksek yapayım dedim torpilli değildim mülakatta elediler.Bu sene gazozuna ygs'ye girdim 2 yıllık sağlık çıktı ama iş işten geçti.Zaten devlet memuru olmaya çalışıyorum okuldan bilmem neden bıktım.Hepsi boş.Sadece diploma veriyor iş falan öğrenilmiyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Polifemus

quote:

2012'de yazdığıma katılıyorum ama bir şartla biri senin elinden tutacak ve bir işe yerleştirip yetiştirecek.Yoksa hepsi hikaye.
    Ben o zamanda askere gitmiştim geldiğimde baktım iş yok bari dgs kazanmıştım örgün devam edeyim dedim ama gerçekten birşeye yaramaz.
    Açıktan 4 yıllık diplomamda vardı yüksek yapayım dedim torpilli değildim mülakatta elediler.Bu sene gazozuna ygs'ye girdim 2 yıllık sağlık çıktı ama iş işten geçti.Zaten devlet memuru olmaya çalışıyorum okuldan bilmem neden bıktım.Hepsi boş.Sadece diploma veriyor iş falan öğrenilmiyor.

Bende dgs ile kamu yönetimine gitsem boşuna zaman ve para kaybı. Zaten bölümün geleceği yok. Şuan hem okuyacam hem çalışıcam. Ne işi bilmiyorum ama para kazanıcam en azından. Dedikleriniz çok doğru birinin elinden tutması gerekiyor zaten devir torpil devri napcaz bilmem hayırlısı

• beyler hangi sektöre yönelmeliyiz
    kariyer.netten falan
  • iş bulmak artık bu alanlarda zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi el-aziz23 -- 9 Nisan 2018; 18:9:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: el-aziz23

iş bulmak artık bu alanlarda zor.
    Malesef her alanda zor...
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.