Şimdi Ara

ULUSLARARASI İLİŞKİLER SEÇECEKLERE ÖNERİLER....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
76
Cevap
6
Favori
53.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bölüm olarak size birkaç küçük tavsiyede bulunacağım. Ege ua ilişkiler okuyorum. Öncelikle en az 2 dil bilmen gerekiyor bu bölüm için başarılı olmak için. Abartmıyorum arkadaşlar. Ben ULİT topluluğunda aktif bir üyeyim. Eğer parlak bir gelecek istiyorsanız iki dil bilmelisiniz. İng kesinlikle anadil olmalı. Ve globalleşen dünyada çince rusça flemekçe gibi diller ön plana cıkmaktadır. Eskisi gibi almanca fransızca gibi Avrupa dilleri önemini kaybetmiş durumdadır.

Bu bölümün en büyük avantajlarından biri Ankara'da okumaktır. Nedeni seminerler, konferansların yüzde 90'ı orada olmaktadır. Bunun size ne gibi yararı var diye sorarsanız cok yararı var arkadaslar. İlerde kariyer yapmak istediğinde şirketler ve kamu'da bu sertifikalara göre seni yönlendiriyorlar. Yani demek istediğim Ankara'da okursanız yaşarsınız geleceğiniz sağlam olur.

Benim girdiğim dönemde Gazi'ye puanım yetmemişti ama araştırdım ve geçen sene Gazi'nin ege'den daha düşük olduğunu gördüm (az da olsa) Bu beni cok şaşırttı ve sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Gazinin yüzde 40 ingilizce olması önemli değil arkadaşlar. Hazırlık okursanız zaten ingilizceniz ister istemez anadil gibi oluyor. Aslında yüzde 40 olması cok iyidir. Çünkü 2. bir dilde kendinizi yetiştirmek isterseniz kafanızı boşaltmış bir şekilde hazırlanmak istersiniz. Yüzde yüz ing olan veya Ege gibi yüzde 70 ing olan bölümlerin okunmasında sakınca görüyorum ben. Şu ana kadar kimseyi görmedim ben ing okuyup ikinci dili olan. Ama Ankara'da okuyanların görmediği halde ikinci dili oluyor çünkü zamanları oluyor.

Bir örnek daha vereyim arkadaslar Ankara Üniversitesi Ua ilişkiler yüzde yüz türkçe. Buna rağmen diplomatlar hep ordan cıkmıştır cünkü dil öğrenecek zamanları olmuştur. Ve sertifikaların şehri bürokrasinin kalbi Ankaradadır.

Benim söylemek istediğim arkadaşlar kısaca. Eğer bu bölümü Ankara'da okumak istemiyorsanız, işletme yazın derim. Bu bölümde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Ankara biçilmiş kaftandır. İşletme joker bölümdür bunu her zaman söylerim ve söylerler. Çünkü çoğu alanı kapsamaktadır ve İİBF bölümlerinin en kapsamlısıdır.

Ua ilişkiler'de kendimi geliştiririm en az iki dil öğrenirim ve tüm sertifikalı konferans ve seminerlere katılırım diyorsanız en dandik üniversite'de bile okusanız Bilkent mezunuyla eşdeğer olursunuz. Fakat bu işler öyle kolay olmuyor okula girince benim demek istediğimi anlarsınız :)

• Sorusu olanlar yazsın arkadaşlar. Güncel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bigstake

Sorusu olanlar yazsın arkadaşlar. Güncel.
    Erciyes Siyaset Bilimi ve Kamu'nun altına Erciyes Uluslar arası yazdım. Bölüm %30 İngilizce. 3 ve 4. sınıfta da zorunlu yabancı dil seçimi var İngilizce dışında. İngilizcem orta düzey şu anda. Hazırlık okursam bir yıl içersinde halledebilirim diye düşünüyorum. Kayseri'de büyük şehir ama Ankara, İstanbul,İzmir'e göre dezavantajı var elbet. Dediğiniz gibi iki dil öğrenirsem güzel bir maaş ve iyi bir iş bulma ihtimalim yükseliyor sanırım? Tabiri caizse aç kalma durumum olur mu denilen şartları gerçekleştirirsem? Dediklerim uluslarası ilişkiler mezunlarının iş alanları ile ilgili; yoksa 2 dil bilen adam illaki iş bulur .
  • sıralamam 57330 gazi u.ilişkiler i.ö 65k tercih yaptım gelir mi ? ayrıca ingilizcem oldukça iyi 2.dil olarak ispanyolca olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogzgunner23

Erciyes Siyaset Bilimi ve Kamu'nun altına Erciyes Uluslar arası yazdım. Bölüm %30 İngilizce. 3 ve 4. sınıfta da zorunlu yabancı dil seçimi var İngilizce dışında. İngilizcem orta düzey şu anda. Hazırlık okursam bir yıl içersinde halledebilirim diye düşünüyorum. Kayseri'de büyük şehir ama Ankara, İstanbul,İzmir'e göre dezavantajı var elbet. Dediğiniz gibi iki dil öğrenirsem güzel bir maaş ve iyi bir iş bulma ihtimalim yükseliyor sanırım? Tabiri caizse aç kalma durumum olur mu denilen şartları gerçekleştirirsem? Dediklerim uluslarası ilişkiler mezunlarının iş alanları ile ilgili; yoksa 2 dil bilen adam illaki iş bulur .

Alıntıları Göster
    dostum çok güzel açıklamışsın ya.Bu bölümde gelen birçok yer var ancak Ankara gelmez gibi görünüyor.
    Heveslendirdi beni bu yazdıkların

• quote:

Orijinalden alıntı: delarux

dostum çok güzel açıklamışsın ya.Bu bölümde gelen birçok yer var ancak Ankara gelmez gibi görünüyor.

Alıntıları Göster
    İş bulma ve mezun fazlalığı sorunu bu bölümde de var mı?
  • Hocam o son paragrafı kendime hedef koymuştum zaten.. Puanım Ankara'ya yetmiyor malesef .. Ayrıca merak ettiğim birşey var.. İtü mühendislik işe elazığ mühendislik arasında fark yok mu? Üniversite tıp e hukuk haricinde genelde önemlidir ama bence kişiye daha çok bakar..
    Bu bölüme girersem ilk sınıftan itibaren düzenli olarak çalışmaya başlıcam..

Birde Kamu ya göre sizce avantajlı mıdır?
  • Merhaba.Açıklaman için çok teşekkürler.Benim sıralamam Gazi'nin 2.öğretimine yetiyor.Ankara'da yaşıyorum zaten.Ancak ben yıllardır bu şehirden kurtulacağım günü bekliyordum.Hep de Ege istiyordum.Sizin yazdıklarınızı okuyunca kafam karıştı.Mantıklı davranmak istiyorum.Ege'yi tavsiye etmiyor musunuz peki? Bölümün zorluğu ne derecedir? Derslerin çoğu Ingilizce mi işleniyor? Ben düz lise mezunuyum,yabancı dil görmeyeli 2 sene falan oluyor.Ne dersiniz,başarılı olabilir miyim yoksa benim için ağır bir bölüm mü olur? Fikrinizi açıkça söyleyin lütfen,benim için hiç problem olmaz:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: merve363

Merhaba.Açıklaman için çok teşekkürler.Benim sıralamam Gazi'nin 2.öğretimine yetiyor.Ankara'da yaşıyorum zaten.Ancak ben yıllardır bu şehirden kurtulacağım günü bekliyordum.Hep de Ege istiyordum.Sizin yazdıklarınızı okuyunca kafam karıştı.Mantıklı davranmak istiyorum.Ege'yi tavsiye etmiyor musunuz peki? Bölümün zorluğu ne derecedir? Derslerin çoğu Ingilizce mi işleniyor? Ben düz lise mezunuyum,yabancı dil görmeyeli 2 sene falan oluyor.Ne dersiniz,başarılı olabilir miyim yoksa benim için ağır bir bölüm mü olur? Fikrinizi açıkça söyleyin lütfen,benim için hiç problem olmaz:)
    odtü tutuyor.. yazayım mı .. 1 sene ingilizce var
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogzgunner23

Erciyes Ankara'ya yakın. Eğer iki dil bilirsen ve arada sırada Ankara'daki konferanslara katılırsan neden olmasın :) Sadece çalışmayı bırakma.

• quote:

Orijinalden alıntı: delarux

İnşallah gelir Ankara, yazıda yazdığım gibi Ankara'nın tahminizden cok avantajları var..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ottoman26

sıralamam 57330 gazi u.ilişkiler i.ö 65k tercih yaptım gelir mi ? ayrıca ingilizcem oldukça iyi 2.dil olarak ispanyolca olur mu?

Gelir gibi görünüyor ancak bu sene ki sıralamalar hakkında bir şey diyemeyeceğim. Çünkü çok belirsiz. Size sadece Ua ilişkiler konusunda yardımcı olabilirim. Gazi'yi İ.Ö olsa bile seç derim.

İkinci dil konusunda İspanyolca'yı tavsiye ederim. Çok konuşulan bir dil. Ama Arapça, Çince Rusça ve Flemenkçe'yi öne al derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Boztas03

Hocam o son paragrafı kendime hedef koymuştum zaten.. Puanım Ankara'ya yetmiyor malesef .. Ayrıca merak ettiğim birşey var.. İtü mühendislik işe elazığ mühendislik arasında fark yok mu? Üniversite tıp e hukuk haricinde genelde önemlidir ama bence kişiye daha çok bakar..
    Bu bölüme girersem ilk sınıftan itibaren düzenli olarak çalışmaya başlıcam..

Birde Kamu ya göre sizce avantajlı mıdır?

Mühendislikler konusunda çok bilgim yok ancak arkadaşımdan biliyorum. Üniversite'de farkı baya var ama master yaparsan en iyi üniversiteden mezun elemanı bile geçersin diyordu. Artık mühendislik her üniversite'de olduğu için belirleyici faktör yurt dışı eğitimi ve master. Çalışmayı bırakmazsan başarırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: merve363

Merhaba.Açıklaman için çok teşekkürler.Benim sıralamam Gazi'nin 2.öğretimine yetiyor.Ankara'da yaşıyorum zaten.Ancak ben yıllardır bu şehirden kurtulacağım günü bekliyordum.Hep de Ege istiyordum.Sizin yazdıklarınızı okuyunca kafam karıştı.Mantıklı davranmak istiyorum.Ege'yi tavsiye etmiyor musunuz peki? Bölümün zorluğu ne derecedir? Derslerin çoğu Ingilizce mi işleniyor? Ben düz lise mezunuyum,yabancı dil görmeyeli 2 sene falan oluyor.Ne dersiniz,başarılı olabilir miyim yoksa benim için ağır bir bölüm mü olur? Fikrinizi açıkça söyleyin lütfen,benim için hiç problem olmaz:)

Ege'yi sertifikalar ve %70 ing yüzünden hiç tavsiye etmiyorum. İzmir'de yılda 2 konferans ya oluyor ya olmuyor. Ancak Ankara'da yılda 10'a yakın konferans oluyor ve hepsi sertifikalı. Ben Ankara'da okumanı tavsiye ediyorum eğer Uluslararası İlişkiler yazacaksan.

Ege'de Hukuk, Tarih, Edebiyat haricinde tüm dersler ingilizce işleniyor. E biraz zorluyor elbet. Kendini geliştirmeni az olsa engellediğini söyleyebilirim. Gazi yüzde 30 ingilizce bu yönden cçok avantajı var.

Yabancı dil konusunda hazırlık oku derim halledersin . Ama çalışmayı bırakırım çalışmam yaa falan dersen Uluslararası İlişkiler okuma İşletme oku derim. Çünkü bahsettiğim gibi joker bir bölüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: superworm

odtü tutuyor.. yazayım mı .. 1 sene ingilizce var

Odtü tutuyorsa hemen yaz vakit kaybetme derim :) Lakin mülkiye tutuyorsa benim tercihim mülkiye olurdu. Ama sen bilirsin kişide bitiyor her şey...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çöl Tilkisi

İş bulma ve mezun fazlalığı sorunu bu bölümde de var mı?

Açık öğretim'de de artık uluslararası ilişkiler var ama oradan mezun olacak bir kişi iş bulamayacaktır. Çünkü dersleri görmek çok önemlidir ve görmeyen biri yapamaz diye düşünüyorum. İş olanakları iyi olan bir bölüm lakin kişinin kendisinde bitiyor. Eğer kendini geliştirirsen iş konusunda sorun yaşamazsın. Ha birde Ankara mezunuysan deme keyfine.
  • İki dilden fazla biliyor olmak ve başka bir örgün eğitim okumak ki okuduğum bölüm yüzde yüz ingilizce ve Ankarada, ua yı açıktan okumak mümkün müdür ? Ne gibi eksikleri veya farklılıkları vardır seminer ve konferanslar için ortamda müsait.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theologist

İki dilden fazla biliyor olmak ve başka bir örgün eğitim okumak ki okuduğum bölüm yüzde yüz ingilizce ve Ankarada, ua yı açıktan okumak mümkün müdür ? Ne gibi eksikleri veya farklılıkları vardır seminer ve konferanslar için ortamda müsait.
    Aynen ankara gelmedi seneye hazırlanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: semblance

Aynen ankara gelmedi seneye hazırlanıyorum.

Alıntıları Göster
    %100 ingilizce değilse okumayın bence.Bir de torpil bulun.Ayrıca mesleki kurslara gidin çünkü bu bölüm bir meslek vermiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bigstake

Gazinin yüzde 40 ingilizce olması önemli değil arkadaşlar. Hazırlık okursanız zaten ingilizceniz ister istemez anadil gibi oluyor.

Böyle bir şey yok.Gazi'nin hazırlığı doğru dürüst ingilizce falan öğretmiyor.Tonlarca arkadaşım var.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.