B

Teğmen
05 Temmuz 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 3 (Bu ay: 0)
Gönderileri
yy
2011 ÖSYS Tercih Dönemi 5 Ağustos 2011 tarihinde sona ermiş, sonuçlar ise 12 Ağustos 2011 tarihinde açıklanmıştı.

2012 ÖSYS Tercih Sonuçları 10 Ağustos 2012 Cuma günü açıklanması beklenmektedir.

Üniversite Kayıt Tarihleri: 3 Eylül- 7 Eylül 2012

bkz.http://www.acidershaneleri.com.tr/sdetay.asp?did=537

Bu yazı açı dersanesinin sitesinden alıntıdır arkadaşlar. Ayrıca bizim rehberlikçiye sordum tanınan bir rehbelikçidir. Oda cuma günü bekleniyor dedi. Yani beklediğimizden daha önce şapa oturabiliriz
b
?????????? Çıktı almalı mıyız kesinlikle?
Arkadaslar kardeşim bu sene sınava girdi SIRALAMALARI ve TERCİHLERİ aşağıdaki gibidir. İzmir'den başka bir yer düşünmediği için böyle bir tercih yaptı. Benim yolumdan gitmek istiyorum ben EGE UA İLİŞKİLER öğrencisiyim her ne kadar karşı gelsemde dinlemedi beni yazdı sizce gelme durumu nedir? İlk tercihleri biraz ütopik olsa da bulunsun zararı olmaz diyerekten yazdı :) Sizce hangisi gelir?

TM 1 = 51.097
TM 2 = 45079
TM 3 = 39667
TS 1 = 15003
TS 2 = 16107

TERCİHLER

01. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Hukuk Fakültesi

02. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Edebiyat Fakültesi/Psikoloji

03. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Eğitim Fakültesi/Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (14.200-tm3)

04. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İşletme Fakültesi/Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (32.800-tm2)

05. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Uluslararası İlişkiler (40.800-tm2)

06. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Uluslararası İlişkiler (İÖ) (55.000-TM2)

07. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Denizcilik Fakültesi/Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce)(42.000-tm1)

08. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İşletme Fakültesi/Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret (İngilizce) (45.200-tm1)

09. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İşletme Fakültesi/İşletme (İngilizce)(42.600-tm1)

10. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İşletme Fakültesi/İktisat (İngilizce)(54.300-tm1)

11. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/İşletme(72.500-tm1)

12. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/İktisat(80200-tm1)

13. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Kamu Yönetimi (61200-TM2)

14. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Maliye(95.700)

15. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari
Bilimler Fakültesi/İşletme (İÖ)

16. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/İktisat (İÖ)

17. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İletişim Fakültesi/Reklamcılık(15.100-ts1)

18. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İletişim Fakültesi/Radyo, Televizyon ve Sinem (19400-ts1)

19. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İletişim Fakültesi/Halkla İlişkiler ve Tanıtım (20.800-ts1)

20. EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/İletişim Fakültesi/Gazetecilik(33.100-ts1)
Arkadaşlar bölüm olarak size birkaç küçük tavsiyede bulunacağım. Ege ua ilişkiler okuyorum. Öncelikle en az 2 dil bilmen gerekiyor bu bölüm için başarılı olmak için. Abartmıyorum arkadaşlar. Ben ULİT topluluğunda aktif bir üyeyim. Eğer parlak bir gelecek istiyorsanız iki dil bilmelisiniz. İng kesinlikle anadil olmalı. Ve globalleşen dünyada çince rusça flemekçe gibi diller ön plana cıkmaktadır. Eskisi gibi almanca fransızca gibi Avrupa dilleri önemini kaybetmiş durumdadır.

Bu bölümün en büyük avantajlarından biri Ankara'da okumaktır. Nedeni seminerler, konferansların yüzde 90'ı orada olmaktadır. Bunun size ne gibi yararı var diye sorarsanız cok yararı var arkadaslar. İlerde kariyer yapmak istediğinde şirketler ve kamu'da bu sertifikalara göre seni yönlendiriyorlar. Yani demek istediğim Ankara'da okursanız yaşarsınız geleceğiniz sağlam olur.

Benim girdiğim dönemde Gazi'ye puanım yetmemişti ama araştırdım ve geçen sene Gazi'nin ege'den daha düşük olduğunu gördüm (az da olsa) Bu beni cok şaşırttı ve sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Gazinin yüzde 40 ingilizce olması önemli değil arkadaşlar. Hazırlık okursanız zaten ingilizceniz ister istemez anadil gibi oluyor. Aslında yüzde 40 olması cok iyidir. Çünkü 2. bir dilde kendinizi yetiştirmek isterseniz kafanızı boşaltmış bir şekilde hazırlanmak istersiniz. Yüzde yüz ing olan veya Ege gibi yüzde 70 ing olan bölümlerin okunmasında sakınca görüyorum ben. Şu ana kadar kimseyi görmedim ben ing okuyup ikinci dili olan. Ama Ankara'da okuyanların görmediği halde ikinci dili oluyor çünkü zamanları oluyor.

Bir örnek daha vereyim arkadaslar Ankara Üniversitesi Ua ilişkiler yüzde yüz türkçe. Buna rağmen diplomatlar hep ordan cıkmıştır cünkü dil öğrenecek zamanları olmuştur. Ve sertifikaların şehri bürokrasinin kalbi Ankaradadır.

Benim söylemek istediğim arkadaşlar kısaca. Eğer bu bölümü Ankara'da okumak istemiyorsanız, işletme yazın derim. Bu bölümde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Ankara biçilmiş kaftandır. İşletme joker bölümdür bunu her zaman söylerim ve söylerler. Çünkü çoğu alanı kapsamaktadır ve İİBF bölümlerinin en kapsamlısıdır.

Ua ilişkiler'de kendimi geliştiririm en az iki dil öğrenirim ve tüm sertifikalı konferans ve seminerlere katılırım diyorsanız en dandik üniversite'de bile okusanız Bilkent mezunuyla eşdeğer olursunuz. Fakat bu işler öyle kolay olmuyor okula girince benim demek istediğimi anlarsınız :)
Biz ösym nin yayımladığı kılavuza göre mi yapacağız tercihimizi yoksahttp://rehberlik.osym.gov.tr/arama.aspx sitesinde 0,12 aobp ile hesaplanmış olan sıralamalara göre mi yapacağız. Bir yorum yapın lütfen :( tm öğrencisiyim.
1) Ege PDR (14.200-tm3)
2) Dokuz Eylül Uluslararası İlişkiler (32.800-tm2)
3) Ege Uluslararası İlişkiler (40.800-tm2)
4) Ege Uluslararası İlişkiler İ.Ö (55.000)
5) Dokuz Eylül Denizcilik İşletmeciliği (42.000-tm1)
6) Dokuz Eylül Uluslararası Ticaret ve İşletme (45.200-tm1)
7) Dokuz Eylül İşletme(ing) (42.600-tm1)
8) Dokuz Eylül İktisat(ing) (54.300-tm1)
9) Dokuz Eylül Kamu Yönetimi (61.700-tm2)
10) Ege İşletme (72.500-tm1)
11) Ege İktisat (80200-tm1)
12) Dokuz Eylül Maliye (95.700)
13) Ege Reklamcılık (15.100-ts1)
14) Ege Radyo tv (19400-ts1)
15) Ege Halkla İlişkiler ve Tanıtım (20.800-ts1)
16) Ege Gazetecilik (33.100-ts1)

TM1 sıralaması: 51.097
TM2 sıralaması: 45.079
Tm3 sıralaması: 39.625
Ts1 sıralaması: 15.072
Ts2 sıralaması: 16.318

Arkadaşlar kardeşim tm öğrencisi. tercihi az da olsa oluşmaya başladı. Kesinlikle İzmir istediği için sadece İzmir var. En baştaki biraz ütopik oldu ama en azından tercihte olmasını istedik siz neler düşünüyorsunuz? İzmir içi bölüm önerileriniz veya tercihte değişiklik önerileriniz varsa yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler... Son olarak sizce hangisi gelir?
Arkadaslar kardeşimin tm2 sıralaması 45k Ege uluslararası ilişkiler istiyor benim yolumdan gitmek istiyor her ne kadar istemesemde :( gecen sene 41kdan kapattı ege ve kontenjanı 5 kişi arttı size bu seneki sınavında zor olduğunu hesaba katarsak gelebilir mi?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 153
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 40.521 (Bu ay: 2)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.