Şimdi Ara

Ülker grubu, gıda dedektif'ini dava etti. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
2
Favori
27.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
619 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gıda dedektifi 1 doğru söylüyorsa 10 da yanıltıcı veya bilgisiz yorumlar yapıyor. Klasik herbokolog. Hazır gıdalar zaten masum değil. Olması mümkün değil. Özellikle abur cuburun masum olmasını bekleyen adam saftır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şimdi bu gıda dedektifi ürünlerin içeriğini açıklıyor yanılmıyorsam 2 marka mayonez satan firma. dava yada başka seyle uğraşamam isim vermiyorum gıda dedektifi bu piyasada çok satan biri uluslararası markanin kullanıldığı içeriği açıkladı :ASİT" o gün bugündür ne alırım nede aldiririm bu 2 marka mayonezi .cidden ürünlerin içeriğine bakar oldum .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ~Anor~ kullanıcısına yanıt

Muzlu demek istedim ben orada aslında. Keşke çok bilmişlik yapmadan önce şairin sayfasına bakıp, ne doğru ne yanlış diye göz atsaydınız. Tabi orada benim gibi deyim hatası kullanan bulamayacağınız için gelip bana çatmaya sıfatınız yetiyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ~Anor~

Gıda dedektifi 1 doğru söylüyorsa 10 da yanıltıcı veya bilgisiz yorumlar yapıyor. Klasik herbokolog. Hazır gıdalar zaten masum değil. Olması mümkün değil. Özellikle abur cuburun masum olmasını bekleyen adam saftır.

Orada iyi ürün üretenlerde var ama. Kimseye alenen şunu yiyin, bunu yemeyin diyemez zaten. Derse adamı 2 gün sonra vururlar, tarihe karışır.

Ancak dolaylı yoldan bunu yiyin/için diye belli ediyor zaten yorumları. Ama onu bile anlamayan insanlar var.

Kimse zaten sizin dediğiniz gibi 0 hatalı ürün beklemiyor. Biraz mantıklı olalım. Minimum zararlı olması gerekenler olur kabul edersiniz. Ama gereğinden fazla, bir üründe 3-4 çeşit fazla zararlı içerik varsa orada dur dersiniz.

Mesela tereyağı satıyorlar alakası yok. Margarini tereyağı diye yutturuyorlar.

• quote:

Muz aromalı deniyorsa içine zaten muz değil muz aroması konur. Eser miktarda da muz konur. Muz aromaları da muzlardan üretilir. Aroma üreten, firmalar Avrupa öenşeili ve son derece güvenilir şirketlerdir. Bkz. Döhler, sensient... Gıda mühendisi değilseniz bilmediğiniz konulsrda ahkam kesmeyiniz.

Şimdi muzdan bahsettiğiniz için, muz aromasından örnek vereyim. Muzun tadını veren bileşiğe amil asetat denir. Bunu iki yolla elde edersiniz muzun yağından yada Sirke ile amil alkolü karıştırıp, katalizör olarak sülfirik asit ekleyip. %100 muzdan üretilen sıvıya muz yağı denirken, sentetik yollar ile üretilen sıvıya ise muz aroması denir ve aromanın içinde muz bulunmaz. Yani bilginiz olmadan "muz aromasının içinde muz vardır" diye ahkam kesmeniz yanlıştır. Sanırım sizde gıda mühendisi değilsiniz.

Muz yağı parakende satış fiyatı 2000 TL / Kg, sentetik muz aromasının 275 Tl civarında iken, 1 tl ye gofret satacak bir firma sizce hangisini kullanır ?

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt
    Haklısın Almanya, döhler'e sentetik muz yapması konusunda kesinlikle izin veriyordur.

Siz Avrupayı ve Avrupa şirketlerini bimdeki Ahmetoğlu gıda turizm inş. Ltd ile karıştırdınız. Ben şu an adı geçen büyük gıda firmaların hangi şirketlerden bu aromaları tedarik ettiğini biliyorum. Umarım sizde bir gün Ülker Pınar torku lactalis çalışanı olursunuz ve aslında gıda dedektifinin instagramda şantajla para koparma peşinde olan biri olduğunu anlarsınız :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Anor~ -- 16 Ekim 2020; 2:48:1 >
  • Stones S kullanıcısına yanıt
    Ya şimdi marka vermeyeyim, pandemic nedeniyle ev dışı tüketim yani; kafe ve restaurantlara satılan bazı ürünler raflara girdi. Çünkü mekanlar kapalı ama ürünler gıda bozulacak ve çöpe gidecek. Neyse, şirketler bunu market raflarına koymaya başlayınca, bu arkadaş bir paylaşım yaptı.

%4 süt yağı olan barista sütünü kafelere satıyorlarmış ama halka %3 yağı olan süt satıyorlarmış üründen çalıyorlar diye paylaşım yaptı.

Halbuki bu zekasız bilmiyor ki türkiyede inek sütü yağı ortalama 3.40-3.70 arasındadır. Firmalar standart bir tat sağlanması amacıyla bunu 3.30'a fixlerler mecburen. Yani zaten %4 yağ olan barista sütü içime uygun olmayan amacı sadece kahve ile birlikte tüketilmek olan bir üründür. Alıp bardağa koysan içmeye kalksan miden bulanır yağdan. Amaç kahvedir orada.

Yani ezcümle, hazır gıdayı al, üstünü oku, internette ara ne idüğü belirsiz kaynaklardan anlayabilsiğini bu böyledir diye paylaşmak doğru değildir.

Bunu desteklemek de mesnetsizliktir. Umarım adalet yerini bulur.

• quote:

Haklısın Almanya, döhler'e sentetik muz yapması konusunda kesinlikle izin veriyordur.

Siz Avrupayı ve Avrupa şirketlerini bimdeki Ahmetoğlu gıda turizm inş. Ltd ile karıştırdınız. Ben şu an adı geçen büyük gıda firmaların hangi şirketlerden bu aromaları tedarik ettiğini biliyorum. Umarım sizde bir gün Ülker Pınar torku lactalis çalışanı olursunuz ve aslında gıda dedektifinin instagramda şantajla para koparma peşinde olan biri olduğunu anlarsınız :)

Son cümleniz sizi ele vermiş. Kaale bile alınacak biri değilsiniz. Şantaj ile para koparmaya çalışıyormuş.

Dolaylı yoldan elemanları olduğunu itiraf etmişsiniz zaten. Bu numaraları kimse yemez. Yukarıda arkadaş sizi cevabı çuk diye oturtturmuş. Sandınız ki, bu forumda mühendis be arar. Bir kaç arkadaşınızı daha çağırında öyle örnekler yazın. Tek başınıza sesiniz duyulmuyor :)

• quote:

Size yapay muzdan değil, muz yağı ile aroması arasında ki farktan hatta kimyasal bileşinden bahsettim, bu bilmem için illa döhler de mi çalışmam gerekiyor ? Tutturmuşsunuz döhler de döhler diye, ben çalışmıyorum ama eşimin abisi ürün müdürü döhlerde, eee ne olmuş yani, aroma ile yağ arasında ki fark mı değişecek ? Alıntıladığınız mesajda yazdım işte kilo fiyatlarına kadar.

Yani nasıl elde edildiğini yazıyorum, kg fiyatlarını yazıyorum gelen cevap döhler. Çok merak ettim o bahseetiğiniz şirketlerde siz çalışıyor musunuz ? Hani diyorsunuz ya koskoca alman hükümeti yapay muza izin mi verecek diye, asıl o şirketlerde çalışıyorsanız yapay muzdan daha tehlikelisiniz açık ve net.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

Size yapay muzdan değil, muz yağı ile aroması arasında ki farktan hatta kimyasal bileşinden bahsettim, bu bilmem için illa döhler de mi çalışmam gerekiyor ? Tutturmuşsunuz döhler de döhler diye, ben çalışmıyorum ama eşimin abisi ürün müdürü döhlerde, eee ne olmuş yani, aroma ile yağ arasında ki fark mı değişecek ? Alıntıladığınız mesajda yazdım işte kilo fiyatlarına kadar.

Yani nasıl elde edildiğini yazıyorum, kg fiyatlarını yazıyorum gelen cevap döhler. Çok merak ettim o bahseetiğiniz şirketlerde siz çalışıyor musunuz ? Hani diyorsunuz ya koskoca alman hükümeti yapay muza izin mi verecek diye, asıl o şirketlerde çalışıyorsanız yapay muzdan daha tehlikelisiniz açık ve net.

Alıntıları Göster

Hocam boşuna parmaklarınızı yormayın bu zat için. Sandı ki forumda mühendis gezmez. Bol keseden anlaşılmayan terimler yazıyor. Yok almanya yok hollanda.

Zaten kendini ele verdi. Sayfayı santaj yapmakla suçladı. Öyle bir şey olsa, Ülker parayı basar sustururdu elemanı. Bütün markaların içeriklerine bakıyor.

İmkan verilse, laboratuvar 🧪 ortamında bakılıp incelense, o zaman görün cümbüşü siz. Keşke bu şekilde analiz edende olsa.. @Dj_Gençkan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 16 Ekim 2020; 3:13:55 >

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt
    Reklam veya hukuki sıkıntılar yaşamamak adına tabiki ismini vermeyeceğim, evet o büyük gıda şirketlerinin birinde çalışıyorum. Ve çoğu detaya hakimim.

Evet taklit tağşiş bir çok firmada var iken bazı şirketlerde şaşırtıcı derecede yok. Kendi çalıştığım firmanın hepsini olmasa bir çok ürününü hem kendim hem de aileme tükettiriyorum.

Demek istediğim şu dur: gofret doğal olmaz, aromalı içecekler doğal olmaz, 6 ay raf ömrü olan içinde yumurta bulunan ürünler pastörizasyon vb işlem yoksa katkısız olmaz. Yani zaten bu ortada. Çikolotalı gofret alıp sağlıklı olmasını beklemek enayilliktir.

Ayrıca bahsettiğiniz ürüne de baktım tarifine 2 adet muz ekleyin diyor? Üründe aroma var sadece sanırım zaten muz yok?

Ayrıca gıda dedektifi denen sayfa süt şekeri (laktoz) ile glikozu ayırt edemiyor.

Tebliğde yazan miktara göre kafasından bir küp şeker hesabı var :)

Amacı ulvi olabilir, yöntem yanlış.

Edit: Ülker çalışanı değilim :) sektör aynı sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Anor~ -- 16 Ekim 2020; 3:36:18 >

Üslubunuz çok yanlış. Size insan gibi davranıp saygı duyarak hata ettiğimi kanıtladığımız için teşekkürler. Dolaylı yoldan değil net bir şekilde çalışan olduğumu belirttim.

Sizin karalamacı içi kokmuş Zihniyetiniz görmek istediğini görmüş.

Keşke sizde eğitiminizi arttırıp mühendis olabilseydiniz.

Saygılar.

Mesela 60gram üründe 28gram glikoz

var diyor. Diğer tabir ile insanların anlayacağı dilden 8 adet küp şekeri diye lanse ediyor. Bu yanlış mı değil mi?

Ne diyecekti, gıda terimleri ile alakasız insanları şu kadar emisyon, şu kadar bilmem ne mi diyecekti?

Sürücü kursuna gidiyoruz, bize parçaların ne işe yaradığını öğretmeye çalışıyorlar mesela. Sanki araç bozulunca açıp tamir edecekmişiz gibi.

Hayır bahse sayfanın içeriklerinde destekleyici en ufak bir desteğiniz yok. Bari şun deyimin yerine şunu kullansa iyi olur deseniz amenna. Adamın yanlışı varsa özeli orada yazabilirsiniz. Tipik Kılıçtaroğlu yöntemine girmeye gerek yok.

• quote:

Üslubunuz çok yanlış. Size insan gibi davranıp saygı duyarak hata ettiğimi kanıtladığımız için teşekkürler. Dolaylı yoldan değil net bir şekilde çalışan olduğumu belirttim.

Sizin karalamacı içi kokmuş Zihniyetiniz görmek istediğini görmüş.

Keşke sizde eğitiminizi arttırıp mühendis olabilseydiniz.

Saygılar.

Sizin saygınıza da, övgünüze de ihtiyacım yok. Burada bahse konu sayfa ile alakalı methiyeler dizip bu konuyu destekleyin diyen de yok. Elle tutulur, kayda değer yazılarınıza bakarım ben.

Bu sayfanın santaj ile para koparmaya çalıştığını söylediniz, hadi İSPATLAYIN. İspatlayamayan ne olsun adını siz koyun  

Böyle bir ispatı, Murat Ülker'e götürün hatta. Size yüklü bir miktar bahşiş verir hani  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 16 Ekim 2020; 3:43:57 >

Almanyanın bizi kıskandığını düşünenler akraban mı?

Soruna gelecek olursak, örnek veriyorum: 200ml (1bardak) sütte 30gr şeker var yani 6 küp şeker diyor. İyide sürün kendi şekeri var adı Laktoz. Sen şeker eklemesen de var bu, doğal şeker. Burada bu şahıs sanki ilave şeker ekleniyormuş gibi bir algı oluşturuyor.

1 bardak sütte ne kadar laktoz olduğu bellidir. Sütten süte bu oran değişmez. Türkiyede sütlerin ortalama besin diğerleri sabittir. Zaten sütten yağ çekme gibi şeker çekme diye bir işlem de yoktur.

Bu şuna benziyor. Ben aslında işletme mezunuyum, ama otomotiv fabrikasındaki araba üretimini eleştirmeliyim. Veya ben camide imanım, doktorun uyguladığı tedavi için yorum yapmalıyım. Veya ben çaycıyım, marangozun el işini eleştirmeliyim.

Gıda dedektifi sayfasını yöneten kişi gıda mühendisi veya diyetisyen olsa bir nebze kabul edilebilir olurdu. Ama değil. Kahvedeki Ahmet amca ile aynı eğitimde.

Benim, bahşiş ihtiyacım yok. Çalıştığım şirketinde 2 tane ürününü gördüm sayfada o açıdan gocunmamda yok. Murat Ülker yandaş diye karşıdakinin yanlışını görmezden mi gelmeliyiz?

Bahşişi gıda dedektifi ne veya sana verse daha makbul geçer belliki.

Sayfada bazı markalara saldırma imajı olduğu açık ve net ortada. Zekası olan anlar, sizin anlamamanız normal.

Okuma ve anlama ile problemin olduğunu fsrkettiğin için tekrar yazayım. Ülker çalışanı değilim, ürünlerini de politik nedenlerden dolayı almamda. Ama bu yanlışın yanlış olduğunu söylemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Anor~ -- 16 Ekim 2020; 3:53:18 >
  • Torku iyi be abi.Bi ona güveniyodum hic olmazsa.

Kendisine aynen ilettim bu durumu. Değerlendirmeler hangi çerçeve de diye. Ondan ziyade, sayfaya göz atıp, hiç mi doğruları yok bu kahveci ahmet amcanın?

O zaman Murat Ülker aptal değil ya, bu ve bunun gibi anlatımlarından vurup davayı kazanır. Aynı sizin anlattığınız gibi kendini savunsa mahkeme haklı bulur. Bakalım kim kazanacak davayı?

Mahkeme sonucu umarım haklı tarafı seçer.

Tekrar söylüyorum, sayfanın amacı ulvi ama yöntemi yanlış.

Anlayamıyorsan bir yakınına okut yazdıklarımı sana anlatsın.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.