Şimdi Ara

Ülkemizde otomobillerin pahallı OLMADIĞINI savunanlar? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
1.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Bir dahası mı var? Ekonomik kriz patlamaya başladı. Halk ya anlayacak ya da kıvranacak anlayana kadar.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Hocam dediklerinizin bir kisminda haklisiniz ama abd ile araba fiyati olarak fark 2.1 litre motordan itibaren basliyor ve onceki bahsettiginiz mesajlarda bizim 4 kat daha fazla calismamiz gerekiyor ki ondada haklisiniz ama adamdar bilmem kac litrelik motora sahip olan mustang gibi bir araci 24.000 (81.000tl) dolara aliyor bizde 500.000 tl civarlarinda motor boyutu isi cok degistiriyor kucik motorlu araclarda avrupa ve amerika ile benzer fiyatlardayiz ama buyuk motorlu araclar icin ayni seyi soyleyemeyecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    'Önce otomobiller pahalı değil lafımı izah etmek istiyorum. ABD ile Türkiye'yi kıyaslayacağım için ABD'de üretilmeyen bir modeli baz almak istiyorum.
    VW Jetta 1.4 TSI Manuel başlangıç fiyatı $17.895 güncel kur ile 60.485 TL yapıyor. Türkiye'de 1.4 TSI Manuel Jetta 71.400 TL'den başlıyor. Aradaki fark kabul edilebilir. Türkiye'de %45+18 vergi yükü varken ABD'de bu oran yanlış bilmiyorsam %30'larda bir rakam.''

demişsiniz..

TRUMP seçilmeden ve HDP liler hapse atılmadan dolar 3.12 liraydı buda 55800 lira ediyor TR'deki 71400 liralık otomobil... yaklaşık 16 bin lira daha ucuz amerikada bu da Türkiyede yaklaşık %28 daha pahalı demek... Birkaç haftadır artan döviz nedeniyle otomobillerin fiyatlarına güncelleme gelecektir bazıları zaten euro ile satılmakta

Mesele zaten volswagen türkiyede pahalı Amerikada ucuz satıyor değil Türkiyedeki vergiler nedeniyle pahalı olmaktadır. %28 'lik değişikliği makul görüp çünkü Türkiyedeki vergiler biraz yüksek ama otomobiller yinede ucuz demek mantıklı değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 24 Kasım 2016; 5:10:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Amerikada jetta 17.000 dolar amerikada dolar maas alan birisine gore 17.000 TL gibi ,3 ile carpip olayi karmasik hale getiriyorsunuz.

almanyada jetta 16.000 euro yani 16.000 tl gibi oluyor bir alman 2500 euro maas alsa yaklasik 7 aylik maasiyla alir.

Soyle dusun Turkiyede jetta 16.000 tl olsa
    sende 2500 tl maas alsan bu arabasi nasil alirsin,basit olur dimi o adamlar icin araba almak boyle birsey iste.

Bugun bir alman litresi 1 euro dan dizel aliyor dimi,sen simdi diyorsunki oo 3.5 ile carparsak fiyatlar ayni oluyor.hayir ayni olmuyor bugun bir alman yaklasik 50 euroya deposunu fulluyor yani 50 tl ye depo fulluyor gibi dusun.

Amerikalilarin ve avrupalilarin alim gucu korkunc boyutta yuksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmeta60 -- 24 Kasım 2016; 7:36:46 >
  • Şimdi oldu hocam. Aradaki fark da bizdeki vergi yükünden dolayı (%45 vergi üstüne vergili fiyatın %18'i) böylesi bir fark çıkıyor. Yine de pahalı olan otomobilden çok bizim az kazanmamız söz konusu.

Bugün atıyorum dolar 2007'deki gibi 1.2 TL'lere düşse, 70 bin liralık Jetta da 30 binli rakamlara düşecek. Ondan sonra vergi yükü yüksek bile olsa bu otomobiller daha alınabilir olacak.
    Şimdi bize çok gelen rakamlar. Yani 100 bin büyük para gibi geliyor ama mesela Amerika ile eşdeğer alım gücümüz olsa benim maaşım 2500 lira değil de 10000 lira olması lazım. O zaman o "Dizel otomatik full araba" bana 40-45 aylık maaş değil de 10 aylık maaşa denk gelecek.
    Bahsetmek istediğim buydu. Arabanın pahalılığından ziyade, biz para kazanamıyoruz.
  • Bir çağ kapanıyordu, yenisi açılıyordu... Bir millet uyanıyordu. Sorguluyordu, "bende niye yok" diyordu. Müslüm baba haklı çıkıyordu. "Yakarsa bu dünyayı, garipler yakar" demişti bir kez. Hüseyin'in gözleri dolmuştu. İlk defa forumda hep bir ağızdan çoğunluk "Alım gücümüz neden düşük lan?" demişti. Başlamak bitirmenin yarısıydı. "Yürüyün koçlarım" diyordu Hüseyin. "Yollar yürümekle aşınmaz" diyenlere inat yürüyün. Koçlarımsınız benim! Bu yenisi üstelik daha da beterdi. Suyu bittiğinde portakal da sıkıyordu dürzü. Hüseyin ağlıyordu... "İçim yanar, içim kanar da isyaaaaaan"

Ehem... Şovmen Hatipoğlu modumdan çıkayım.

Gençler, bizi yaşatacak kadar üretemiyoruz. Alım gücümüz ondan düşük. Bu uzun süren bir iş. Bir anda olacak iş değil. Ancak uzun vadeli planlama gerektirir. Başımıza uzun vadeli planlama yapacak kişileri koymadan çocuğunuzun sizden farklı yaşayacağını beklemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 24 Kasım 2016; 10:43:46 >

• İnsanlar alamadığı tüketemediği zaman dahada sorguluyor fakat tepki göstermiyor :)
  • Bunlar daha iyi günlerimiz bu Ülke daha neleri görecek neleri..
  • başlık yanlış

Ülkemizde otomobillerin pahallı OLMADIĞINI savunanlar?

olacak
  • Öçüncü ve görfez göprümüz var bizim bu hökümet yaptı üzerinden yüzde 74 ötvli arabalarımızla geçecez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreudeAmFahren -- 24 Kasım 2016; 13:02:04 >
  • İngiltere'de ki eniştem manavda çalışarak 15 bin pounda bmw x6 alıyor bizde burda okulu bitirince iş bulur muyuz diye düşünüyok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jerry smith -- 24 Kasım 2016; 13:09:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

Adamlar yol yapıyor ama üstünden geçmek için araba almaya imkan yok..

Millet zam gelecek diye 90-100 binlik arabalara saldırmaya başladı..

Ulan 100 bin liraya orta sınıf araba mı olur..

Amerikada 100 bin dolara alınabilecek arabalar hangi sınıf..

Hangi gelirle alınıyor bu arabalar..peki niye memuru da esnafı da iş adamı da devamlı ağlıyor paramız yok, kazanamıyoruz diye..

Bu kesimler komple yalan söylüyor arkadaş..ben onu gördüm..

Gerçekten kazanamayan tek kesim işçi kesimi..çoğu da özel sektör işçisi..

Kazanamıyorum diye ağlayanların alayı yalan dolan. Bu ülkenin en zengin kesimine sorun, hepsi ağlar ama hiçbiri herhangi bir şeyden eksik kalmaz. Memur diyorsun orta gelirli insan diyorsun ama altında en kötüsünden 70,000 TL'lik araba var. Pahalı diyen adamın elinde iPhone var.

Fakir yok mu? Tabi ki var ama fakirden çok fakir edebiyatı yapan var. İster kabul edin ister etmeyin gerçek bu, hafta sonu en basitinden en kalitelisine kadar mekanlar ağzına kadar doluysa, AVM'ler adam almıyorsa ağlayıp sızlamanın anlamı yok.

• toyota yaris
  • quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

Adamlar yol yapıyor ama üstünden geçmek için araba almaya imkan yok..

Millet zam gelecek diye 90-100 binlik arabalara saldırmaya başladı..

Ulan 100 bin liraya orta sınıf araba mı olur..

Amerikada 100 bin dolara alınabilecek arabalar hangi sınıf..

Hangi gelirle alınıyor bu arabalar..peki niye memuru da esnafı da iş adamı da devamlı ağlıyor paramız yok, kazanamıyoruz diye..

Bu kesimler komple yalan söylüyor arkadaş..ben onu gördüm..

Gerçekten kazanamayan tek kesim işçi kesimi..çoğu da özel sektör işçisi..

ben yardımcı olayım amerikada neler alınıyor

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.