Şimdi Ara

Ülkemizde otomobillerin pahallı OLMADIĞINI savunanlar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
1.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Brskcr

Hocam sizi severim bilirsiniz:) Ama ulkeler arasi karsilstirma yaparken para birimlerine cevirirseniz hataya dusersiniz. Sonucta amerikada yasayan insanlar dolar ile maas aliyor.

Ben de farklı bir şey söylemedim ki hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ahirette bulursan sorarsin canim kardesim hesabını. Dinci rejimlerin hic birindr huzur yoktur. Bkz ornekleri yığınla

• Helal etmiyem
     Ülkemizde otomobillerin pahallı OLMADIĞINI savunanlar?

• canım hocam. amerikada araç 20bin$ ise Türkiyede 20bin Tl olmuyor. 60binTl oluyor.
    amerikada saat başı ücret minimum 15 dolar civarı iken, Türkiyede 6 lira civarı.
    kıyaslamayı buralar üzerinden yapar isek daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
  • Ne guzel valla her seyi Ahirete birak

Zenginlerin en sevdigi kitle mis gibi

Hayir olayin Din kismi baska Ahlak kismi baska

Keske her seyde Allah i kullanmasaydi da bazilari bu duruma gelmeseydik

• Bi almanı çevirip desen ki sizin ülke de 2.0 passat 200 bin euro adam kıçı ile güler hadi onlar üretiyor herhangi bi Avrupalı da aynı tepkiyi verecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Senkei

canım hocam. amerikada araç 20bin$ ise Türkiyede 20bin Tl olmuyor. 60binTl oluyor.
    amerikada saat başı ücret minimum 15 dolar civarı iken, Türkiyede 6 lira civarı.
    kıyaslamayı buralar üzerinden yapar isek daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Cidden yazdığımı tekrar tekrar okumak durumunda kaldım. Acaba eksik ya da yanlış bir şey mi yazmışım diye?
    ABD'de asgari ücretin saat başı 7.25 dolar olduğunu yazmışım. Bizde -yaklaşık- 2 dolara düştüğünü yazmışım.

Mesela ABD'de yaşayan bir tanıdığınız size Jetta hediye etmek istedi, ABD'de kendisine Jetta alması ile Türkiye'de size Jetta ısmarlaması arasında hiç bir fark yok. İkisini de aynı kolaylıkla alabilecek. Türkiye'deki araba pahalı olsaydı ABD'deki bir insanın Türkiye'den araba satın alabilmesi daha zor olmalıydı.

Yukarıdaki mesajımda da açıkça belirttiğim üzere pahalı olan araba değil, değersiz olan bizim iş gücümüz.

• Ah be kardeşim..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu dünyada soramadıktan sonra ahirette sormuşsun, neye yarar? Önce bu dünyadan bir tapu almaya bakın. Sonra ahiretten alırsınız :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pahallı italyanca yüksek fiyatlı anlamına geliyor.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Yanıldığınız nokta şu bizim paramız aşırı kayba uğruyor. Bu yüzden dışarıdaki birisi ülkemizden çok rahatlıkla araç alabilir.

Saatlik ücretten 8 saat çalışsa aylık 6.090 TL eline geçiyor.
    Bizde 8 saat çalışmak hayal iken 10-12 saat 1300 TL
    Kur farkı yüzünden dışarısı ile yorum yapmak saçma olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mischievousz

Yanıldığınız nokta şu bizim paramız aşırı kayba uğruyor. Bu yüzden dışarıdaki birisi ülkemizden çok rahatlıkla araç alabilir.

Saatlik ücretten 8 saat çalışsa aylık 6.090 TL eline geçiyor.
    Bizde 8 saat çalışmak hayal iken 10-12 saat 1300 TL
    Kur farkı yüzünden dışarısı ile yorum yapmak saçma olacaktır.

4 kişi oldu aynı şeyi söylüyor. Ya ben yanlış yazdım diyorum yazımı baştan okuyorum ama doğru yazmışım, ya da sizler yazımın ilk bir kaç cümlesini okuyup bana cevap yazıyorsunuz. Bakın ben ne demişim tekrar, özellikle kalın yazdığım yerleri dikkatle okuyalım :

quote:

Aslında Türkiye'de hem sıfır hem 2. el otomobiller gayet ucuz. En azından düşük vergi diliminde kalanlar. Tabii ki ABD'deki gibi 3-4 litre motorlar bizde standart veya sıradan değil ama ortalama bir 1.6 litre otomobilin fiyatı AB ya da ABD ile eşdeğer düzeyde. Tabii bazı marka/modellerde bayilerin uyanıklık yapmasını saymazsak.
    Bizim sorunumuz, emeğimiz ve katma değerimiz değersiz. Zira ülke ekonomisinin iyileşmesi için dışarıdan bir şeyler satın aldığımız kadar dışarı da bir şeyler satmamız gerekir. Dışarıdan ülkeye para sokamıyorsanız paranız ve dolayısıyla emeğiniz değer kaybeder. Amerika ya da Avrupa ülkelerinin iyi yaptığı şey bu. Ya da bir Japonya, bir Güney Kore'nin iyi yaptığı şey bu.

Önce otomobiller pahalı değil lafımı izah etmek istiyorum. ABD ile Türkiye'yi kıyaslayacağım için ABD'de üretilmeyen bir modeli baz almak istiyorum.
    VW Jetta 1.4 TSI Manuel başlangıç fiyatı $17.895 güncel kur ile 60.485 TL yapıyor. Türkiye'de 1.4 TSI Manuel Jetta 71.400 TL'den başlıyor. Aradaki fark kabul edilebilir. Türkiye'de %45+18 vergi yükü varken ABD'de bu oran yanlış bilmiyorsam %30'larda bir rakam. Tabii ABD'ye giden Jetta ile bize gelen Jetta arasında fark var mıdır? Burası ayrı bir konu.
    Tabii iş yüksek motor hacmine gelince, bizde 1.4 TSI CC'nin başlangıç fiyatı 120 bin TL iken ABD'de 2.0 TSI olarak başlıyor ve 116 bin TL civarıyla başlıyor.
    Fakat sorun şurada ki, bizde asgari ücret 1300 TL hepi topu 384 dolar yapıyor. Ülke standartlarında güzel bir maaş olan 4000 TL de 1183 dolar para yapıyor. ABD'de asgari ücret $7.25 yani 24.50 TL yapıyor güncel kur ile. Ben asgari ücretin 2 katına yakın para alırken benim saat ücretim 11.87 TL. Yani Amerika'da asgari ücret alan bir kişinin emeği, Türkiye'deki Asgari ücretlinin yaklaşık 4 katı ediyor. Hatta, 384 dolar asgari ücret demiştim; ülke nizami olsun kimse kimsenin hakkını yemesin bu vatandaş aylık 200 saat çalışma ile 1.92 $ saat ücreti alıyor (Aylık çalışma saatine çok takılmayın, yaklaşık o civarda çıkar)
    Dolayısı ile otomobil bizde ABD ile -hemen hemen- aynı fiyata bile olsa, bizim o otomobili almak için 4 kat fazla emek, 4 kat fazla zaman harcamamız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 23 Kasım 2016; 15:24:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

pahallı italyanca yüksek fiyatlı anlamına geliyor.

halkımız maalesef konuştuğu dili düzgünce yazmaktan aciz. herkez, pahallı vs...
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Çok çok çok acil bakış açını değiştir yoksa sizin gibi düşünen insanlar yüzünden fiyatlar daha da artabilir malum parti ülkeyi anonim şirketine çevirdiği gibi iyicide yüzsüzleşti...

• quote:

Orijinalden alıntı: aNTIWIRUS

Çok çok çok acil bakış açını değiştir yoksa sizin gibi düşünen insanlar yüzünden fiyatlar daha da artabilir malum parti ülkeyi anonim şirketine çevirdiği gibi iyicide yüzsüzleşti...

Hocam yanlış olan şey nedir onu söyler misiniz?
    Amerika'da 17 bin dolar olan otomobil Türkiye'de 50 bin dolar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

Üretimin olması için vergilerin dolasıyısla ötvnin kaldırılması lazım dışardan para gitmesin ama şu olmasın bu olmasın öyle birley yok anlaşılan siz malum partiye taş attırmama çabasındasınız kaldiki vergi düşerde herkes zengin olacak

• Adamlar yol yapıyor ama üstünden geçmek için araba almaya imkan yok..

Millet zam gelecek diye 90-100 binlik arabalara saldırmaya başladı..

Ulan 100 bin liraya orta sınıf araba mı olur..

Amerikada 100 bin dolara alınabilecek arabalar hangi sınıf..

Hangi gelirle alınıyor bu arabalar..peki niye memuru da esnafı da iş adamı da devamlı ağlıyor paramız yok, kazanamıyoruz diye..

Bu kesimler komple yalan söylüyor arkadaş..ben onu gördüm..

Gerçekten kazanamayan tek kesim işçi kesimi..çoğu da özel sektör işçisi..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

Üretimin olması için vergilerin dolasıyısla ötvnin kaldırılması lazım dışardan para gitmesin ama şu olmasın bu olmasın öyle birley yok anlaşılan siz malum partiye taş attırmama çabasındasınız kaldiki vergi düşerde herkes zengin olacak

Malum parti yandaşı değilim. Aksine malum partiyi pek çok konuda da eleştiririm.
    Ülkede üretim yapabilecek tüm kalemler tek tek eziliyor. Çiftçi hem hal hem mazot yükü altında eziliyor. Tarlalar deseniz koskoca Anadolu'da bütün tarlalar bölük pörçük. Emek ile değil para ile para kazanılan bir ülkedeyiz. Emek harcayarak para kazanıp "rahat" bir yaşam sürmek mümkün değil, yani zengin olmaktan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın.

Ülkede hükumet vatandaşın cebindeki parayı alarak ülkeyi döndürüyor. Dışarıdan para girmedikçe hazır yiyoruz.

• Adamların ahireti taktıklarına dair zaten en ufak bir emare yok zaten. Herşeyin göstermelik olduğu su götürmez bir gerçek. Ahiret vakti de Allah'a rüşvet veya rant teklif etmeye kalkışacaklarından şüphe ediyorum ben.

• Firaristt F kullanıcısına yanıt
    En başından beri tepki gösterdim ancak imza kampanyası verdim 3-5 kişi geldi ayrıca malum parti tekrar iktidar olursa ülkemden ümidimi kökten kesicem napalım ben kapak atamadım...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.