Şimdi Ara

Ülkemizde eğitim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemizde eğitim sorunları üzerine tartışsak diyorum..
    Sorunlardan ve çözüm yollarından bahsetsek..
    Eğitim sanki para tuzağından ibaret hale geldi..
    Dersaneler için harcanan onca para nereye gidiyoruz..
    Bizden geçti ama ya yeni nesiller..!?

" Şimdilerde ezbere büyüdüğümü anladım tek düze. Bilgilerimi çöpe attığım defterlerimde bıraktım ve soru kağıtları artık yok önümde, tıpkı sorulan sorulara cevap olamadığı gibi. Verilen cevaplara kayıtsız kalanım, ben talanım, ortadayım çevremde bu koca şehir, elimde dumandan ibaret bir zehir, kibirle yıkanan insancıklar ortasında binlerce çocukluğum, çantalarına koymak için bekliyor geleceğini. Ben işte oydum şimdi buyum. Önümüze bakıp da yönümüzü bulamadık, gözümüzü açıp da yolumuza varamadık, sözümüzü tutup da ileriye adım atamadık, adımızı karaladık ama temize çıkaramadık, Atamıza rüsvayız, şimdi ben soruyorum sayın hocam pişman mısınız? Gelecek sizin eserinizdir, ezbere nesiller yoldalar, kırmızıda geçtiler, yeşili beklemeden meydanı boş bulan her hergele, mengene oldu ülkemi yedi afiyetle beni de.Siz diplomasına imzalarınızı attınız, şimdi yine soruyorum sayın hocam pişman mısınız? İmzalarınız ateşe verdi kibritin torpilini ve yandı okul önlükleri, üniformalarda saklanan büyük teröristleri yarattınız, kararttınız, 25 senedir beklediğim aydınlık geleceğimi, biraz abarttınız!... "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARIŞA ÖZLEM -- 11 Aralık 2007; 1:17:30 >

• Dediğin gibi, ülkeyi kalkındırmak, ilerletip geliştirmek yerine, sırf para kazanmak için eğitim veriliyor ki; böyle bir eğitimin kimseye yararı olmaz.

Ülkemizde eğitimsizlik ve dolayısıyla bilinçsizlik yüksek düzeyde.

Eğitim herşey bence. Ata'mızın dediği gibi:

"Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüce bir
    sosyal toplum hâlinde yaşatır veya bir milleti esaret ve
    sefalete terk eder."

• we dont need no education gavurlar sarkı yapmıslar cumle yanlıs suna bak.. ingilizce sınavında "dont need no education" yazsak puan vermezler.. baslarım bole egitimin sistemine ha
  • dershaneler şuan durdurulamaz boyutta büyümekte her yıl milyarlar dökülüyo bu yola ve 15 milyon 18 yaş altı gencimiz olduğunuda düşünürsek varsın gelecekteki dershane paylarını siz düşünün..
  • bence üniversitelerin özerkleştirilmesi lazım. yani batıdaki gibi olacaklar. üniversite öğrenci seçimini kendi yapacak. bi üniversite sadece ve sadece kendisinden, prestijinden sorumlu olacak. üniversiteye başvurular da iş başvurusu gibi olmalı, mülakatla bilmemneyle olmalı ki tam profesyonel bi ortam oluşsun. amerikada ingilterede kalkınmış toplumlarda böyle.

böylece ne öss kalır ne de dersane.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

bence üniversitelerin özerkleştirilmesi lazım. yani batıdaki gibi olacaklar. üniversite öğrenci seçimini kendi yapacak. bi üniversite sadece ve sadece kendisinden, prestijinden sorumlu olacak. üniversiteye başvurular da iş başvurusu gibi olmalı, mülakatla bilmemneyle olmalı ki tam profesyonel bi ortam oluşsun. amerikada ingilterede kalkınmış toplumlarda böyle.

üniversiteye bukadar talep varken bence bunu yapmak mantıksız. şuan bütün fabrikalar kalifiye eleman istiyo. koç gibi bir şirket meslek liğsesi kurmak zorunda kaldı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: desci

we dont need no education gavurlar sarkı yapmıslar cumle yanlıs suna bak.. ingilizce sınavında "dont need no education" yazsak puan vermezler.. baslarım bole egitimin sistemine ha

evet valla ingilizcede böyle aptal işler var ardarda iki olumsuz bir olumlu olmuyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: hitman_

quote:

bence üniversitelerin özerkleştirilmesi lazım. yani batıdaki gibi olacaklar. üniversite öğrenci seçimini kendi yapacak. bi üniversite sadece ve sadece kendisinden, prestijinden sorumlu olacak. üniversiteye başvurular da iş başvurusu gibi olmalı, mülakatla bilmemneyle olmalı ki tam profesyonel bi ortam oluşsun. amerikada ingilterede kalkınmış toplumlarda böyle.

üniversiteye bukadar talep varken bence bunu yapmak mantıksız. şuan bütün fabrikalar kalifiye eleman istiyo. koç gibi bir şirket meslek liğsesi kurmak zorunda kaldı..

herkes üniversiteye gitmek zorunda değil zaten, girebilenler girer. herkes üniversiteye girsin diye, üniversitelerin liseden farkı kalmıyor. zaten liselere girme sistemiyle üniversiteye girme sistemi birebir aynı ya neyse.

şu an üniversiteki eğitim kalitesi çok düşük, yani bunda öğrencilerin suçu daha fazla, sırf puan tutuyor diye giriyor çoğu yazdığı bölüme. böyle adam üniversite okusa ne olur doktora yapsa ne olur.

meslek liğseleri de önemli tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacrima -- 6 Aralık 2007; 0:02:02 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hitman_

quote:

herkes üniversiteye gitmek zorunda değil zaten, girebilenler girer. herkes üniversiteye girsin diye, üniversitelerin liseden farkı kalmıyor. zaten liselere girme sistemiyle üniversiteye girme sistemi birebir aynı ya neyse.

şu an üniversiteki eğitim kalitesi çok düşük, yani bunda öğrencilerin suçu daha fazla, sırf puan tutuyor diye giriyor çoğu yazdığı bölüme. böyle adam üniversite okusa ne olur doktora yapsa ne olur.

meslek liğseleri de önemli tabi.

bana niye kızıyon bende aynı şeyleri diyorum zaten

• Eğitim bütünlüğü içinde , öncelikli olarak anne baba eğitimini irdelemek isterim.Nasıl ki çocuk için ilk öğretim zorunlu, anne baba içinde kendini geliştirme ve çocuk eğitimi konularıda zorunlu olmalıdır.Bu konu ile ilgili zorunlu eğitim ve yeterlilik aranmalıdır, ve bu konuda devlet gözetiminde bir yapılanma olmalıdır diye düşünüyorum.

Bir insanın eğitiminde aile ne kadar önemli ise, onun dışında kalan eğitmenler de bir o kadar önemlidir.Eğitmenlerin vasıfları eğitilen insanların vasıfları üzerinde belirleyicidir.Bu sebeble daha kalifiye eğitmenlere sahip olabilmek için, eğitmenlerin toplum içindeki statüsü yükseltilmelidir.Kimseyi aşşağı görmek veya hafife almak gibi bir amacım yok ama, üniversite sınavlarında daha çalışkan ve becerili insanların eğitmen olmaya özendirilmesi gerekir.Görece nitelikli insanların eğitmenliğe soğuk bakması , toplumun niteliklerini azaltıcı yönde etkiler diye düşünüyorum.Öğretmen veya eğitmenlerin toplum içinde ki statüleri ve gelirleri en yüksek olmalıdır ki, toplum gelişme ve refah için gereken ivmeyi kazanabilsin.

Diğer yandan eğitim sistemi ezbercilikten çıkıp sorgulama ,"""" GERÇEKTEN ÖĞRENME """ üzerine kurgulu olmalıdır.

Saygılarımla,

• İlk önce öğretmenler memur statüsünden çıkartılmalı. Belli bir özerkliğe sahip olmalılar. Dünyanın her ülkesinde öğretmenin yeri ayrıdır. Ama bizim ülkemizde basit bir memurdan farksızlar. Adam hayatını idame ettiremiyor. Gelecek nesilleri nasıl yetiştirecek? Atatürk boşuna baş-öğretmenlik ünvanını kabul etmedi. Ama hiç bir mesafe katedilemedi öte yandan. Tıpkı demiryollarında olduğu gibi. 10. yıl marşına konu olmuş rayların üzerinde hızlı tren oynatmaya çalışıyoruz, işe bakın?
  • Bana göre eğitim eşit ve parasız olmalı.

İnsanı bir adım ileri götüren(!) özel dershaneler kaldırılmalı yada devlet herkese aynı imkanı vermeli böylece herkes eşit şartlarda ÖSS'ye girmiş olmalı.

Üniversiteler rektörünü kendi seçmeli , üniversitede siyaset serbest olmalı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Algol Perseus

İlk önce öğretmenler memur statüsünden çıkartılmalı. Belli bir özerkliğe sahip olmalılar. Dünyanın her ülkesinde öğretmenin yeri ayrıdır. Ama bizim ülkemizde basit bir memurdan farksızlar. Adam hayatını idame ettiremiyor. Gelecek nesilleri nasıl yetiştirecek? Atatürk boşuna baş-öğretmenlik ünvanını kabul etmedi. Ama hiç bir mesafe katedilemedi öte yandan. Tıpkı demiryollarında olduğu gibi. 10. yıl marşına konu olmuş rayların üzerinde hızlı tren oynatmaya çalışıyoruz, işe bakın?

hızlı tren farklı, hızlandırılmış tren farklı ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

www.hizlitren.gov.tr

------------------o-------------------

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın (PISA) araştırmasında, Finlandiya ilk, Türkiye ise 29'uncu sırada yer aldı. bilin bakalım kaç ülke arasında....

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/anasayfa/7814934.asp?gid=171&sz=27759

• Arkadaşlara katılmamak elde değil doğrusu.Ülke olarak, acil tarafından bir zihniyet değişikliğine gitmemiz zaruridir.Üniversiteyi artık iş ve işçi bulma kurumu olarak görüyoruz neredeyse..
  • Ülkemizde pek çok eğitim sorunu yıllardır var ve maalesef durum kronik bir hal aldı artık...bunları saymakla bitiremeyiz ama benim bir öğretmen olarak en fazla üzerinde durduğum konu bütün öğrencilere aynı müfredatın uygulanıyor olması ki bu çok büyük bir yanlış...z<ira her bölgenin anlama kapasitesi ve anlayışı farklı ama öğrenciler aynı konuları aynı ders kitabından öğrenmek zorunda kalıyor
  • Ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen eğitim sorunu ve özellikle bir bela olan üniversite kapısında gençlerin beklemesi her türlü sorunun kaynağıdır.Bu üniversite giriş sorununu mutlaka ve mutlaka çözmeliyiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

quote:

Orjinalden alıntı: Algol Perseus

İlk önce öğretmenler memur statüsünden çıkartılmalı. Belli bir özerkliğe sahip olmalılar. Dünyanın her ülkesinde öğretmenin yeri ayrıdır. Ama bizim ülkemizde basit bir memurdan farksızlar. Adam hayatını idame ettiremiyor. Gelecek nesilleri nasıl yetiştirecek? Atatürk boşuna baş-öğretmenlik ünvanını kabul etmedi. Ama hiç bir mesafe katedilemedi öte yandan. Tıpkı demiryollarında olduğu gibi. 10. yıl marşına konu olmuş rayların üzerinde hızlı tren oynatmaya çalışıyoruz, işe bakın?

Ben bir kaç yıl önce "Ankara-İstanbul arasını bilmem kaç saate indireceğiz" diye bas bas bağırılan ve ondan sonra 35 kişinin ölümüne sebep olan tren kazası sonrası ortadan kaldırılan "hızlandırılmış tren" projesinden bahsetmiyorum. Şu an deneme sürüşleri devam eden ve 10 Aralık'ta bitecek olan İspanya'dan ithal hızlı trenlerden bahsediyorum. Buyrun işte;

Ülkemizde eğitim

Raylarla tren arasındaki jenerasyon farkına bakın hele...

• quote:

Bunu ben de düşünmüştüm fakat o zaman da aklıma şöyle bir hata geldi.. Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda merak ettim.

Diyelim ki bu sistem getirildi ve üniversiteler öğrenci seçti. O zaman neredeyse her kurumda, kuruluşta "torpil" kavramının üst düzeyde olduğunu düşünürsek burada bu iş nasıl engellenecek. Yani diyelim ki bilmem nerenin müdürü bilmem ne üniversitesinin rektörünü aradı ve benim yeğenimi ALACAKSINIZ dedi. O zaman bu yeğen alınacak mı yoksa hayır çekilip alınmayacak mı? Ya bu müdür bu okulun sürdürülmesi için gerekli bir kurumun müdürü ise? Ya da abartarak söylüyorum ülkenin bakanı, başbakanı, eski başbakanı vs. filansa. Durum bu halde ne olacak?

• Ülkemizin eğitim sistemini başarılı olduğu bir nokta var esasında.
    Gençlerin içindeki bilim, ilim, araştırma aşkını, sevgisini öldürmekte üstümüze yok.
    Öldürmekle bırakmıyoruz, bir noktadan sonra nefret eder hale getiriyoruz.

Düşünün ki hangi insan evladı bir dersin adını duyunca midesi bulanacak kadar o dersten nefret edebilir?

Eğitim sistemindeki aksaklıkların üniversite hayatınızla sona ereceğini düşünüyorsunuz...
    Ah ne büyük yanılgı!
    Ne yazık ki üniversiteye girdiğinizde tam bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.
    Özgür olan sadece üstünüz , başınız. ( O da herkese değil gerçi ya )

Sistemi , düzeni , çemberi kırmış öyle nadir hocalarınız oluyor ki eğitim hayatınızda nazar boncuğu gibi kalıyorlar.
    Bu topraklarda doğduğu için yitip giden ne yetenekler, ne gençler, ne cevherler olduğunu düşünüyorum.
    Çok acı ama gerçek olan bu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.