Şimdi Ara

Ucuza Lens Alma Şansım Var Nikon 50mm 1.8D

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar henüz yeni yeni fotoğrafçılık ile ilgileniyorum. D5300 Body sahibiyim. Açıkçası 18-55 ile şu an için memnunum başka bir lense geçmeden önce iyice tecrübe kazanmak istiyorum. Çok yakın bir arkadaşım maddi durumundan dolayı satma kararı aldı Nikon 50mm 1.8d lensini. Fakat tereddütüm şu built-in AF motor yok makinemde. Sizce manuel netleme yapmak çok zor olacak mıdır benim için ?Bunun dışında diyaframıda mı komple manuel kullanmak zorundayim, yani body'dem aperture ayarı belirleyip o şekil kullanamaz mıyım ?Lens için çok olumlu şeyler duydum amatöründen profosyoneline kullanılan bir lens olduğu yazıyor , sizce genel performansı nasıl , ne düşünüyorsunuz? Genel çekim olarak çok zoom yapmak,uzaktaki nesnelere yönelmek gibi bir durumum yok şu an, sokak resimleri,genel portre,bazı mimari yapılar gibi gibi. Tabii çok genel anlamda tek bir konuya odağım yok. Bu açıdan 50mm beni kısıtlayacak bir lensmidir, yoksa doğru pozisyon alma ile güzel fotoğraflar çıkartabilir miyim ? Teşekkürler. Bu arada lensi 220TL gibi bir fiyata alacağım,arkadaşa çok güveniyorum bir sorunu olmadığını belirtti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sadece tek bir şey diyebilirim 5 gündür makine sahibiyim ve manuel lens kullanmak hiç zor değil.
  • Hiç bir zorluğu yok hatta alışırsanız otomatik netlemeli lensler garip bile geliyor ondan sonra !.. AF yapan lens bence aksiyon içerikli foto çekimlerinde tamam ama bunun harici her çekimde AF özelliği olan lense hiç de gerek yok.
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    Hem doğru hem yanlış. Aynasız makinede odak zirvesi ile kullanmak ile DSLR'da kullanmak karşılaştırılamaz bile. Hangi makineye sahip olunduğu önemli.

D5300'de vizör yerine ekranı kullanıp görüntüyü büyüterek çekim yapmak büyük kolaylık sağlar. Vizör kullanılacaksa da deklanşöre yarım basarak odak halkasını çevirince odaklanıldığı anda vizörde yeşil ışık yanıyordu hatırladığım kadarıyla.

50mm 1.8D açık diyaframda pek başarılı değil ama F/2.8 gibi falan gayet keskin oluyor. Ben D7000 ile kullanmıştım ve memnun kalmıştım.

Sokak fotoğrafçılığı hız gerektirir. Manuel ile biraz zor yaparsınız diye tahmin ediyorum ama yine de imkansız değil. Portrede modeliniz size poz vereceği için zaman konusunda sıkıntınız yok. Mimaride de aynı şekilde. 50mm bazı alanlarda dar kalabilir bu arada.

Ayrıca ekranı kullanarak çekim yapacaksanız ekstra batarya kullanmayı ihmal etmeyin çünkü batarya 3-4 kat çabuk boşalacaktır. Hele ki odaklamayla uğraşacağınız zamanı da katarsanız kısa sürede biter.

• quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

Hem doğru hem yanlış. Aynasız makinede odak zirvesi ile kullanmak ile DSLR'da kullanmak karşılaştırılamaz bile. Hangi makineye sahip olunduğu önemli.

D5300'de vizör yerine ekranı kullanıp görüntüyü büyüterek çekim yapmak büyük kolaylık sağlar. Vizör kullanılacaksa da deklanşöre yarım basarak odak halkasını çevirince odaklanıldığı anda vizörde yeşil ışık yanıyordu hatırladığım kadarıyla.

50mm 1.8D açık diyaframda pek başarılı değil ama F/2.8 gibi falan gayet keskin oluyor. Ben D7000 ile kullanmıştım ve memnun kalmıştım.

Sokak fotoğrafçılığı hız gerektirir. Manuel ile biraz zor yaparsınız diye tahmin ediyorum ama yine de imkansız değil. Portrede modeliniz size poz vereceği için zaman konusunda sıkıntınız yok. Mimaride de aynı şekilde. 50mm bazı alanlarda dar kalabilir bu arada.

Ayrıca ekranı kullanarak çekim yapacaksanız ekstra batarya kullanmayı ihmal etmeyin çünkü batarya 3-4 kat çabuk boşalacaktır. Hele ki odaklamayla uğraşacağınız zamanı da katarsanız kısa sürede biter.

Hepinize cevaplar için teşekkür ederim. Aklıma bir şey takıldı cevabını internette buldum ama yine de kendim sorup emin olmak istiyorum. Lens üzerinden diyafram değerini f22 yapıp kilitlersem, body üzerinden aperture kontrol edebileceğim değil mi ?

Bir diğer sormak istediğimde Helios lensler nasıldır kullanmaya/denemeye değer mi ?

• JimmyCool1907 kullanıcısına yanıt
    Evet.

Helios lensler fena değildir ama 50mm 1.8D daha iyi. Yine de onların kendine has bir tarzları var. Bir fotoğrafın Helios lensle çekilmiş olduğunu anlamak zor değil. Bende var ama pek kullanmıyorum. Yine de bu karakteristik yapısından dolayı satmıyorum. Çektiğim birkaç fotoğraf:

November 3 by Vyc_Majoris, on Flickr

November-2 by Vyc_Majoris, on Flickr

• quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

Evet.

Helios lensler fena değildir ama 50mm 1.8D daha iyi. Yine de onların kendine has bir tarzları var. Bir fotoğrafın Helios lensle çekilmiş olduğunu anlamak zor değil. Bende var ama pek kullanmıyorum. Yine de bu karakteristik yapısından dolayı satmıyorum. Çektiğim birkaç fotoğraf:

November 3 by Vyc_Majoris, on Flickr

November-2 by Vyc_Majoris, on Flickr

Bence fazlasıyla tatmin edici hocam. Karakteristik olarak benim anladığım bokeh'i diğer lenslerden farklı gibi. 2. El temiz nereden bulabilirim bu lensi? Bir de nikon makineye uyumlu olması için adaptör mü kullanmak lazım ?

Hocam doğrudan nikon uyumlu olmadığı sürece manuel lens topuna girme.

Canon bazı manuel lensleri sorunsuz kullanabiliyor ancak iş nikona gelince cacık. Sensör ve lens arasındaki mesafeden dolayı belli bi mesafeden sonra netlik alamıyorsunuz ve buna yapacak bişey yok. Vereceğin paraya üzülürsün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıvan Ç

Hocam doğrudan nikon uyumlu olmadığı sürece manuel lens topuna girme.

Canon bazı manuel lensleri sorunsuz kullanabiliyor ancak iş nikona gelince cacık. Sensör ve lens arasındaki mesafeden dolayı belli bi mesafeden sonra netlik alamıyorsunuz ve buna yapacak bişey yok. Vereceğin paraya üzülürsün.

Aynı sorun 50MM 1.4d'de olmaz ama değil mi ? İzmire gidince kesin alacağım çünkü ondan.

• yongnou 50mm 1,8 otofokuslu lens var,yurt disinda 250 tl civari tr de 350 filandir.bu fiyata alacagin muadil canon lenslerden daha keskindir.nette bir suru inceleme var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Temizini bulabilirsen Helios 77M tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: popturceyn

yongnou 50mm 1,8 otofokuslu lens var,yurt disinda 250 tl civari tr de 350 filandir.bu fiyata alacagin muadil canon lenslerden daha keskindir.nette bir suru inceleme var.

bu marka oldukça dikkat çekici ve kullanıcıları da çok memnun bence buna yönlenebilirsin
    Hangi markanın 50 1.4 ünü alıyosun hocam ? Eğerki nikon 50 1.4 alıyosan sorun yok.
  • quote:

Hangi markanın 50 1.4 ünü alıyosun hocam ? Eğerki nikon 50 1.4 alıyosan sorun yok.

Evet nikon, bu arada lensi aldım 18-55 e göre daha rahat sokak fotoğrafı çalışabiliyorum crop faktörü olmasına rağmen. Bokeh cidden şaşırtıcı derecede iyi, ve daha keskin görüntü aldığımı düşünüyorum. En azından bana mi öyle geldi bilmiyorum ama farkı hissettim.

Güle güle kullan hocam 50mm benimde favori lensim. 18-55 lense göre keskin olması gayet normal. 50mm o fiyat bandında alabileceğin en keskin lens.
    Çektiğin nesneye ne kadar yakın olursan bokeh o kadar artar aklında bulunsun :) Ah bide nikonda D ve G lens muhabbeti olmasa tadından yenmez.
  • quote:

Güle güle kullan hocam 50mm benimde favori lensim. 18-55 lense göre keskin olması gayet normal. 50mm o fiyat bandında alabileceğin en keskin lens.
    Çektiğin nesneye ne kadar yakın olursan bokeh o kadar artar aklında bulunsun :) Ah bide nikonda D ve G lens muhabbeti olmasa tadından yenmez.

Manuel focuslamada çok sıkıntı çekmiyorum, zaten fokus yapıldığı anda vizorde yeşil ışık yanması işi kolaylaştırıyor, sonrası alışarak hız kazanmak zaten.

• manuel lens seni yari yolda birakmaz alismak en fazla 2 gun alir ucuz bulduysan al derim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.