Şimdi Ara

TV Tavsiyesi - İzleme mesafesi sıkıntısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
80.349
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Televizyon bozulduğu için artık sürekli ertelediğim (HD ready televizyonum vardı ama bu güne kadar beni idare etti açıkçası) televizyon araştırmasına girdim mecburen. Öncelikle büyük oda büyük ekran gibi kalıplardan ziyade araştırdığımda izleme mesafesi gibi bir kavramla karşılaştım. Benim fikirlerime göre terslik olduğunu gördüm. Çözünürlük arttıkça izleme mesafesi azalıyordu. Ben tersini düşünmüştüm açıkçası. Oda büyüdükçe büyük televizyon alınır çok daha uzaktan izlenir diye.

Yaklaşık 2 - 2,5 m mesafeden izleyeceğim için (oda ufak olmasına rağmen) 65 inç televizyon bile neredeyse ufak kalıyor. (ideal izleme mesafesi 1,31m denmiş) 50 inç düşünüyordum. Ona da maksimum mesafe 2.13 demiş ideal mesafe 1m nin altında. Kafam karıştı açıkçası. Maksimum değeri aşıldığında görüntü bozulur mu yoksa göz sağlığı için mi kötü? İki durumda kötü gerçi.

Bir de tavsiyelerinizi bekliyorum. Vestel düşünüyordum uygun fiyatlı olduğundan ama kullanıcı yorumları çok kötü olduğundan vazgeçtim. LG veya Samsung düşünüyorum. En önemli kriterim tabii ki görüntü kalitesi, 3d ye gerek yok, siyahlarda arka plan aydınlatması çok olsun istemiyorum.

Kısa araştırmamda LG 49UH650V modelini gözüm tuttu gibi sizce iyi bir seçim olur mu?

• İzleme mesafesi aslında ne izleyeceğinizle de alakalı bir durum. Yerli dizi haber kanalı vs izliyorsanız, bunlarda göğüs plan dediğimiz kamera planı kullanılır. Büyük ekranda kocaman kafalar, kıllı sivilceli suratlar görürsünüz. 3 m için 43 inçtrn fazlası kötü olur.

Sinema filmi izliyorsanız genelde, o zaman 3 m için az 55 inç ve üstü güzel olur.

6-7 m den tvde sinema filmi zaten izlenmez.
  • Merhaba,

Konunuz hala güncelse izleme mesafesi konusunda size yardımcı olmak isterim. Maksimum izleme mesafeniz nedir?
    Maksimum izleme mesafesi : Odanın en arka tarafına oturduğunuzda TV ile sizin arasında oluşan izleme mesafesi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiperNet

Merhaba,

Konunuz hala güncelse izleme mesafesi konusunda size yardımcı olmak isterim. Maksimum izleme mesafeniz nedir?
    Maksimum izleme mesafesi : Odanın en arka tarafına oturduğunuzda TV ile sizin arasında oluşan izleme mesafesi

Açıkçası oda biraz ufak olduğundan maksimum 2.40m mesafe olacak. Maksimum mesafe bu ama %90 üzerinde bu mesafeden izlenecek. Ayrıca hangi özellikler daha önemli telvizyon seçerken? Bir de panel özelliklerine nereden ulaşıyoruz ben panel bilgilerini pek görmüyorum satıcı sayfasında. İlginiz için teşekkürler.
  • theory of a dead man kullanıcısına yanıt
    32 inç TV sizin için yeterli olacaktır.

Kaynak: http://rehber.uzmantv.com/evinize-uygun-televizyonu-nasil-secersiniz

TV ile ilgili diğer sorularınız için bu konudan yardım alabilirsiniz: https://forum.donanimhaber.com/tv-tavsiyesi-arayanlar-okumadan-gecmeyin--98334172

Merhaba, ben 2,60cm den 40 inç izliyorum.( fiyat olarak uyguna yakaladığım için ) tv yi kurduğum günden beri bana ekranı çok küçük geliyor. İmkanım olsaydı min. 50inç alırdım. Hatta 55 bile tam olabilirdi. Samsung ju6470 var bende memnunum ama alırken sony tvlere karşı çok gelgit yaşamıştım. Sony ve samsung tv lerin fiyat kriterinize uygun modellerni forum konularında araştırıp kullanıcı yorumlarını alın. Samsung, lg veya sonynin bütün modelleri mükemmeldir diye birşey tabiki olmadığından en sorunsuz ve özellik bakımından dolu bir modeli bulmak biraz yorucu olacak kolay gelsin.

Bir önceki mesajımda "32 inç TV sizin için yeterli olacaktır." demiştim. Fakat HD ağırlıklı yayınlar izleyecekseniz 43 inç TV almanızı öneririm. Daha büyük TV almanıza gerek yok, çünkü odanız küçük olduğundan TV üniteniz de küçük olur haliyle alacağınız daha büyük TV, TV ünitesine sığmayabilir. Hem maddi durumunuz kötüyse daha büyük TV almanız gerekmez.

• Analizlere göre değil de yaşayarak görülmesi gereken durum bence. 3 metreden 55 inç seyrediyorum tv cok ufak geliyor. Öncesinde 42 inç vardı. Şu anda neden şartları zorlayıp 65 inç almadım diye pişmanlık yaşıyorum. film ve dizi seyrederken dev ekranın zevki hiçbir şey de yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: posthumus

Analizlere göre değil de yaşayarak görülmesi gereken durum bence. 3 metreden 55 inç seyrediyorum tv cok ufak geliyor. Öncesinde 42 inç vardı. Şu anda neden şartları zorlayıp 65 inç almadım diye pişmanlık yaşıyorum. film ve dizi seyrederken dev ekranın zevki hiçbir şey de yok.

Malesef teknoloji marketlerde deneme şansım olmuyor pek. yanyana ve kısa mesafelerde bir sürü tv oluyor. Ayrıca yayın kaynağına göre sizi özellikle yanıltmaya çalışabiliyorlar. Korkum şu aslında mesela 65 inç alıp yakın mesafeden pikselleri sayarım diye korkuyorum. Bu arada full hd değil 4k tv alacağım. Çözünürlük arttıkça izleme mesafesi azalıyor tablolarda bu kafamı karıştırdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiperNet

32 inç TV sizin için yeterli olacaktır.

Kaynak: http://rehber.uzmantv.com/evinize-uygun-televizyonu-nasil-secersiniz

TV ile ilgili diğer sorularınız için bu konudan yardım alabilirsiniz: https://forum.donanimhaber.com/tv-tavsiyesi-arayanlar-okumadan-gecmeyin--98334172

Cevap için teşekkürler. Verdiğiniz tablo hangi çözünürlük için? Ben 4k tv alacağım.

Araştırmamda şu site 75" önermiş 2.44m den itibaren.http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

55" alayım diyorum yer sıkıntım yok oda ufak ama tv ünitem yeterince büyük 65" bile kurtarır. Bütçe sıkıntım yok ama isteklerimi veren en ucuz tv almak hedefindeyim. Tv düzeldiği için aciliyet kalmadı ama ilk güzel fırsatta alayım diyorum. İlk önce haliyle ekran büyüklüğünü seçmeliyim.

Bu grafikten de gördüğüm kadarı ile Benim 2.4 m mesafem için 4k 60" ve üzerinde fark eder diyor. Mesela 32" için fhd ile farkı göremezsiniz diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: seikojuo

Merhaba, ben 2,60cm den 40 inç izliyorum.( fiyat olarak uyguna yakaladığım için ) tv yi kurduğum günden beri bana ekranı çok küçük geliyor. İmkanım olsaydı min. 50inç alırdım. Hatta 55 bile tam olabilirdi. Samsung ju6470 var bende memnunum ama alırken sony tvlere karşı çok gelgit yaşamıştım. Sony ve samsung tv lerin fiyat kriterinize uygun modellerni forum konularında araştırıp kullanıcı yorumlarını alın. Samsung, lg veya sonynin bütün modelleri mükemmeldir diye birşey tabiki olmadığından en sorunsuz ve özellik bakımından dolu bir modeli bulmak biraz yorucu olacak kolay gelsin.

Hocam bu grafik doğruysa televizyonun 4k performansından pek yararlanamamanız lazım. Siz FHD televizyondan bariz bir fark alabildiniz mi bu tvniz ile?

Tablo için kaynak belirtmiştim fakat kaynakta bu belirtilmemiş, büyük ihtimal SD yayınlar içindir.

Bunun yerine şu kaynaktaki tablo size yardımcı olacaktır:
    http://www.teknotalk.com/ideal-tv-izleme-mesafesi-ne-kadar-olmali-34830/

Bu mesajda vermiş olduğum kaynağa göre Full HD yayınlar için 55 inç televizyon ile 2,35 metre mesafeden seyredebilirsiniz. Ayrıca Full HD yayınlar ile 4K yayınlar arasındaki fark 55 inç ve üzerindeki televizyonlarda belli oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LittleEinstein -- 20 Şubat 2017; 21:36:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Zaten trt4k haricinde devamlı 4k izlenecek yayın mı var. Full hd tv satarlarken full hd yayın kaç sene sonra yapılmaya başladı. Bu tabloya bakıp 4k tv alınca tüm yayınlar 4k olmayacak. haliyle çözünürlük iyi olabilir ama yayın 4k olmayınca fullhd den bi tık önde olursun belki okadar o da seni 4k izliyorum havasına sokmuyor. İşin özü 4k tv alabilirsin ama fullhd yayın izlediğin için ona göre konumlandırma daha mantıklı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seikojuo -- 24 Şubat 2017; 22:05:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seikojuo

Zaten trt4k haricinde devamlı 4k izlenecek yayın mı var. Full hd tv satarlarken full hd yayın kaç sene sonra yapılmaya başladı. Bu tabloya bakıp 4k tv alınca tüm yayınlar 4k olmayacak. haliyle çözünürlük iyi olabilir ama yayın 4k olmayınca fullhd den bi tık önde olursun belki okadar o da seni 4k izliyorum havasına sokmuyor. İşin özü 4k tv alabilirsin ama fullhd yayın izlediğin için ona göre konumlandırma daha mantıklı olacaktır.

Fikrinize saygı duyuyorum fakat şu saatten sonra FHD tercihi bence mantıklı değil. Tek artısı daha az ödemek. Elbette bir geçiş dönemi olacak. Mesela benim tv hd ready. LCD tv ler ilk çıktığında aldım ve hala da kullanıyorum. 8-9 yıl olmuştur neredeyse. Bu alacağım tv yi de o kadar kullanmak niyetindeyim. Bugün FHD tv ile 4k tv fiyat farkları iyice azaldı. 2 sene önce ben de 4k düşünmezdim ama artık bence 4k altı almak mantıklı değil bütçe sıkıntısı yoksa. Ayrıca herşey panel değil. Mesela wifi bağlantısının güncelliği, usb 3.0 olup olmaması ya da hdmi yeni sürüm barındırması da önemli o yüzden yeni teknolojiyi tercih etmek o ürünü daha uzun kullanmayı sağlar. Ayrıca 4k dediğiniz gibi sadece trt4k kanalından ibaret birşey değil. Artık filmler bulmak zor değil 2 sene içinde kotalar da kalkınca 4k film indirip izlemek eziyetli bir iş olmaktan çıkacak. Hatta bırakın 2 seneyi 2 ay sonra kotadan sonraki hızlar ciddi artıyor. Şu anda futbol turnuvaları verilmeye başlandı zaten ara ara. Ayrıca işin bir de bilgisayara kablosuz bağlayıp kullanma gibi bir artısı da var.

EDIT:Ama siz sanırım izleme mesafesi için yazdınız sadece FHD televizyon önermemişsiniz. 4K tv alıp FHD ye göre konumlandırmak olabilir 4k yaygınlaşana kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theory of a dead man -- 27 Şubat 2017; 14:42:27 >

• Odamda duvarla yatak başı arasında 2.1 MT var. Genellikle yatar vaziyette oyun ve TV ye bakacağım düşünülürse 32" işimi görüyor mu ? Direk karşıdan bakicam TV'ye acı yok baska. Oneriniz nelerdir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: senolgp

Odamda duvarla yatak başı arasında 2.1 MT var. Genellikle yatar vaziyette oyun ve TV ye bakacağım düşünülürse 32" işimi görüyor mu ? Direk karşıdan bakicam TV'ye acı yok baska. Oneriniz nelerdir ?

Bence 32 inç işinizi görür. Ama ilerde 4k oyun da oynarım diyorsanız uhd tv ler 40 inç seviyesinden başlıyor bildiğim kadarı ile. bütçe sorunu yoksa ben olsam ileriyi de düşünüp 4k tv alırdım 40 inç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: posthumus

Analizlere göre değil de yaşayarak görülmesi gereken durum bence. 3 metreden 55 inç seyrediyorum tv cok ufak geliyor. Öncesinde 42 inç vardı. Şu anda neden şartları zorlayıp 65 inç almadım diye pişmanlık yaşıyorum. film ve dizi seyrederken dev ekranın zevki hiçbir şey de yok.

Hocam maç izlerken 43 ile 50 inç arasında çok fark varmı

• 2017 senesindeyiz, 55" den küçük ekran düşünmeyin artık lütfen (tek göz küçük odada yaşamıyorsanız)
  • 3.85 m duvar genişliği

6 metre en uzak izleme mesafesi olan salonuma 65 inç tv iyi midir? Yoksa 55 mi baksam kararsızlık zor

Not: her zaman 6 metreden izlenmez genel ortalama 3-4 metre olabilir oda dizaynına göre değişecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgabjk -- 20 Ağustos 2018; 11:33:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgabjk

3.85 m duvar genişliği

6 metre en uzak izleme mesafesi olan salonuma 65 inç tv iyi midir? Yoksa 55 mi baksam kararsızlık zor

Not: her zaman 6 metreden izlenmez genel ortalama 3-4 metre olabilir oda dizaynına göre değişecek
    3.5 metre ve sonrası için kesinlikle 65inc.

• 2.20m izleme mesafesinde 65 inch nasil olur. Baya baya dusunuyorum. Kafayi saga sola oynatmam gerekmeyecekse guzel film izlenir modundayim. En kotu ihtimal 55 alacagim zaten

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.