Şimdi Ara

TUVTURK ve ruhsat yenileme oyunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
4
Favori
54.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    benim ruhsatta bazı karakterler pek görünmüyor. Bunun için trafik tescil de komple değiştirmek mi gerekiyor?
  • benim araç suv. ruhsata sedan yazmışlar sağolsunlar değişecez bakalım.
  • Ek-1 kalkmış, Accent admire 1,5 crdi yolcu 4 olarak yazıyor.

Onay yeri kalmadığı için muayeneden sonra ruhsat yenilemesi yaptırmam gerekiyor..

Her 2 ruhsatın yenilenmesi gerekiyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 9 Mayıs 2012; 10:56:54 >
  • benim focus hb de 6 gözüküyor yolcu kapasitesi. muayenede sorun çıkartırmı fikriniz varmı ?
  • + Muayene için gittiginizde muayene yeri kalmadığı için, ek1 için kullanılmak üzere 1 belgeyi kendileri onaylayarak veriyorlar.
    Eski ruhsatlarda 4 kişi yazması problem değil. ( yeni ruhsatlarda 4 olması problem )

+ Trafik şubesinde 1 saat beklemenin ve 78.4TL ödeme yaptıktan sonra yeni sadece 1 tanesi değiştiriyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: H.SAHİN

+ Muayene için gittiginizde muayene yeri kalmadığı için, ek1 için kullanılmak üzere 1 belgeyi kendileri onaylayarak veriyorlar.
    Eski ruhsatlarda 4 kişi yazması problem değil. ( yeni ruhsatlarda 4 olması problem )

+ Trafik şubesinde 1 saat beklemenin ve 78.4TL ödeme yaptıktan sonra yeni sadece 1 tanesi değiştiriyorlar.

Hocam merhabalar, bir sorum olacak.
    Benim son muayene işleminden sonra ruhsatta yer kalmadı. Ruhsatı muayene gitmeden önce mi yenilemek gerekiyor (boş yer olsun onay verilsin diye) yoksa illa ki muayene girip ek1 belgesi aldıktan sonra mı? Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: berk984

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

allah allah...

2 mart'ta da bizim araç muayeneye girdi ama ruhsatta muayene yeri kalmamıştı Ek-1 düzenletmiştik, onunla girdi...

1 hafta sonra trafik tescildeki memur "ruhsatta 4 kişi yazıyor, yeni yasaya göre 5 yazması gerek, isterseniz bunu da değiştirelim, bir sonraki muayenede sorun çıkar" demiş, ama 2 yıla kadar zaten satarız diye babam değiştirtmemiş...

Türkiye'de de en kıl olduğum olay budur... Her ilin Tüvturk'u, her ilin trafik tescili, her ilin bilmemnesi farklı uygulama yapıyor

Sizinki geçmemiş bizimki geçmiş mesela

Zaten benim kizdigim nokta da o 2 sene once bu arac bu ruhsat ile muayeneden gecti simdi gecemiyor. 2 sene once 4 kisilikti de 2 sene de bu arac buyudu de 5 kisilik mi oldu yani. Hem de 2 sene once onlarin istegiyle bu ruhsat degisti.

Bir standart yok herkes kafasina gore takiliyor.

TUVTURK'ten 10 tane uzman getirin, 10'u da ayni araci sira ile muayene etsin, 10'u da farkli kusurlar bulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: giovanni

quote:

+ Muayene için gittiginizde muayene yeri kalmadığı için, ek1 için kullanılmak üzere 1 belgeyi kendileri onaylayarak veriyorlar.

Benim son muayene işleminden sonra ruhsatta yer kalmadı. Ruhsatı muayene gitmeden önce mi yenilemek gerekiyor (boş yer olsun onay verilsin diye) yoksa illa ki muayene girip ek1 belgesi aldıktan sonra mı? Teşekkürler

muayeneye gidiyorsunuz, muayenin yapıldıgına dair belge veriyorlar o belge ile ruhsat yeniletiyorsunuz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: giovanni

quote:

muayeneye gidiyorsunuz, muayenin yapıldıgına dair belge veriyorlar o belge ile ruhsat yeniletiyorsunuz.

Teşekkürler

• aynı sorun bugün bizim de başımıza geldi. mecburen yarın emniyete gideceğim ruhsatı değiştireceğim. Yanlız araç babamın üstüne ben gitsem işimi halledebilir miyim yoksa babamı mı isterler ?
  • Koltuk sorunun sebebi temelde şu:

İki farklı tipte ruhsat bulunuyor. Birinde İstihab Haddi yazıyor. Bu aracın ilave yükü demek. Ki bu durumda Şöför hariç taşıyacağı kişi sayısı oluyor ki normal araçlarda bu 4 tür. Yani ruhsatınızda İstihab Haddi yazıyorsa bu rakam 4 olmalı.

Diğer tip ruhsatlarda ise Koltuk Sayısı yazıyor. Ki bu da normal bir araç için 5 tir.

Sorun şu ki, ruhsat değiştirdiğinizde ruhsatın tipi de değişiyorsa memur buna dikkat etmiyor. İstihab Haddi 4 olan ruhsatı Koltuk Sayısı olan ruhsatla değiştirdiğinde 5 yapması lazım. Ama yapmıyor ve sonuçta Koltuk Sayısı 4 ile (yada tam tersi) muayeneden kalıyorsunuz.

Tabii burada muayene yapılan yer de önemli. Aracım iki yıl önce aynı ruhsat ile bandırmadan geçmişti, bu yıl istanbulda geçemedi :)
  • SU anki sorun bu ama her 2 senede bir farkli bir sorun buluyorlar sizin aracin eskiden gecmesinin sebebi sonradan gecmemesinin sebebi de bu.

Once 0 ve O lara taktilar bir suru araca bu sebepten ruhsat yenilettiler. Bu sure zarfinda kimseye demediler aaa koltuk sayisi yanlis. Neden demediler cunku deseler bir kere ruhsat degisikligi parasi odenecek. O sirada ruhsatlar yeinlernirken koltuk sayilari yanlis yazildi(ben artik kasten olduguna inaniyorum.)

Sonra bu koltuk olayi cikti. Simdi koltuk yuzunden degistirdiyorlar. 2 sene sonra gorursunuz bu seferde baska bir sorun cikacak ve o ruhsatlar gene yeniletilecek gbi geliyor bana.

Bu kadar cok seyin tesaduf olmasina imkan yok.
  • İki sene önce bende olan bir aracı muayeneye göyürdüğümde Aracın ruhsatında çift renk yazıyor diye geçirmemişlerdi.Ondan öceki muayenelerden sorunsuz geçtiğimi söylediğimde gözden kaçırmışız dediler.Bende sadece marşpelleri ikinci renk diye yazan renge boyatmıştım.Öyle geçmişti araç muayeneden.
  • 2012 fiorino araçım ruhsatta yolcu sayısı 4 yazması gerekirken 5 yazdığı için muayeneden geçmedi.Şimdi emniyetteki memurun hatasından dolayı ruhsat değişimine para vermem gerekiyormu.Para ödeyeceksem ruhsat değişimine ne kadar ücret alıyorlar.
  • Koltuk sayısı / yolcu sayısı için ruhsat değişimi için ufak bir rehber:

1. Ruhsat değişimi için ruhsatın ait olduğu trafik müdürlüğüne gitmeniz GEREKMİYOR. Size en yakın trafik şudeben değiştirebilirsiniz.
    2. Bu işlem randevulu olarak yapılmakta olup saatinde giderseniz 15-20 dakika içerisinde halledersiniz. Bu nedenle kesinlikle muamelecilere para yedirmeyin. Gidin kendiniz halledin.
    3. Sadece koltuk / yolcu sayısı düzenlenecek ise tek bir form değiştirilecektir ki bunun ücreti de 58 TRY dir. Ona göre hazırlıklı gidin.
    4. Randevuyuhttps://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alıyorsunuz. (bu adres istanbul için geçerli) Burada sırasıyla şu işlemleri seçin:

Trafik Tescil İşlemleri > Bireysel İşlemler > Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi

5. İşlem yapmak istediğiniz trafik şubesini seçip şahsi ve araçlar ilgili bilgileri girin. Sonra randevu tarih saat seçimine geliyorsunuz. Burada hemen ertesi güne kasmayın. Genellikle bir gün sonrası dolu oluyor. 2 veya 3 gün sonrası için size uygun bir saati seçin.

6. Son olarak size form çıkartacak şu şu belgeler lazım diye hepsini işaretleyin (açıklama aşağıda) sonra bu formu yazdırın. Üzerinde sıra nonuz bulunuyor elinizde olması lazım.

7. Gerekli belgeler: Koltuk / yolcu sayısı değişimi için EK1 formuna gerek YOK.
    a) Değişecek ruhsat
    b) Kimlik fotokopisi (1 adet)
    c) TÜVTÜRK'ten muayeneden neden geçemediğinizi anlatan ek bir kağıt verecekler, o kağıt
    d) TÜVTÜRK'ten orjinal muayene kağıdı (bakıp geri verecekler)
    e) bir adet dilekçe (içeriği aşağıda)

Dilekçe örneği: (sağ sol hizalamayı yaparsınız artık)

TARİH
    .... TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Ruhsat değişimi sırasında Koltuk / Yolcu sayısı sehven ... olarak yazılmıştır. ... olarak değiştirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

isim - imza

• Merhaba arkadaşlar, Ben yeni araç alacağım şöyle bi sıkıntı var ; Aracın şimdiki sahibi devir işlemi yapmış ve aracı üzerine almış ama sigorta yaptırmamış. Aracın ruhsat emniyette kalmış. Ben bu ruhsatı nasıl alırım ve ne kadar masrafı tutar ?
  • Bu koltuk sayısı problemi benimde başıma geldi. Ama herkesden farklı olarak benim ruhsatta Koltuk Sayısı (Sürücü Dahil) 5 yazıyor. Muayene yapan eleman 4 yazması gerekli diyor. Sanırım emniyet kemerlerini sayıyor. Araç Honda HRV arka koltukta 2 kemer olduğu için sürücü dahil 4 kemer yapıyor.
    Her zaman aynı istasyona muayeneye gidiyorum. Daha önce 2 kez bu ruhsatla muayeneden geçtiği halde bu sefer kaldı. Elemana bunu söylediğimde koltuk sayısı meselesi önceden hafif kusurdu şimdi ağır kusur oldu dedi. Fakat önceki muayenelerde hafif kusur olarak bile yazılmamıştı.Tuvturk de aynı istasyonda bile uygulamanın bir standardı yok. Tamamen muayene yapan kişi ve o anki psikolojisi ile ilgili.

Şimdi ruhsat değişecek.
    2 sene sonraki muayenede de 4 değil 5 olacak derlerse o ruhsatı o adama yedirtirim.
  • çoğu günümüz memurları şekilde

TUVTURK ve ruhsat yenileme oyunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: fed_neil

Koltuk sayısı / yolcu sayısı için ruhsat değişimi için ufak bir rehber:

1. Ruhsat değişimi için ruhsatın ait olduğu trafik müdürlüğüne gitmeniz GEREKMİYOR. Size en yakın trafik şudeben değiştirebilirsiniz.
    2. Bu işlem randevulu olarak yapılmakta olup saatinde giderseniz 15-20 dakika içerisinde halledersiniz. Bu nedenle kesinlikle muamelecilere para yedirmeyin. Gidin kendiniz halledin.
    3. Sadece koltuk / yolcu sayısı düzenlenecek ise tek bir form değiştirilecektir ki bunun ücreti de 58 TRY dir. Ona göre hazırlıklı gidin.
    4. Randevuyuhttps://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alıyorsunuz. (bu adres istanbul için geçerli) Burada sırasıyla şu işlemleri seçin:

Trafik Tescil İşlemleri > Bireysel İşlemler > Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi

5. İşlem yapmak istediğiniz trafik şubesini seçip şahsi ve araçlar ilgili bilgileri girin. Sonra randevu tarih saat seçimine geliyorsunuz. Burada hemen ertesi güne kasmayın. Genellikle bir gün sonrası dolu oluyor. 2 veya 3 gün sonrası için size uygun bir saati seçin.

6. Son olarak size form çıkartacak şu şu belgeler lazım diye hepsini işaretleyin (açıklama aşağıda) sonra bu formu yazdırın. Üzerinde sıra nonuz bulunuyor elinizde olması lazım.

a) Değişecek ruhsat
    c) TÜVTÜRK'ten muayeneden neden geçemediğinizi anlatan ek bir kağıt verecekler, o kağıt

TARİH

Ruhsat değişimi sırasında Koltuk / Yolcu sayısı sehven ... olarak yazılmıştır. ... olarak değiştirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

isim - imza

Teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: onuralas

quote:

Orijinalden alıntı: fed_neil

Koltuk sayısı / yolcu sayısı için ruhsat değişimi için ufak bir rehber:

a) Değişecek ruhsat

TARİH

isim - imza

Teşekkürler...

Merhaba arkadaşlar. Ben de iki hafta önce muayeneye gittim, "Aracınızda 5 emniyet kemeri var, 5 kişilik ama tescil belgesinde 4 koltuk yazıyor" diye aracım ağır kusurlu sayıldı.! Tüvtürk'ten aldığım belge ile trafik büroya gittim ve 66.5'tlye tescil belgesini yenilemek zorunda kaldım. 2. kez muayeneye gittim, aracım yine kusursuz geçti fakat bu kez de "araç trafik belgesinde bandrol yapıştırılacak yer kalmamış" diyerek bandrolü kendi düzenledikleri evraka yapıştırdılar ve trafik belgesini yenilemem gerektiğini söylediler. Sabırla belgeyi alıp tekrar trafik büronun yolunu tuttum. 89.9 tl de bu belgeyi yenilemek için verdim. Yeni belgede 6 adet boş bandrol yeri var, üşenmedim hesapladım, 2027'e kadar trafik belgesini değiştirmek zorunda kalmayacağım, tabi bu arada benim 9 yaşındaki 206, 2027 de 23 yaşında olacak, tabi yaşarsa..!:):):)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.