Şimdi Ara

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
3
Favori
6.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayvanat bahçesi müdürünün Tübitak'a müdür yardımcısı yapıldığı bir ülkede değil savaş uçağı üretmek, kağıt uçak bile yapmak isteseniz hiç bir aklı başında yetenekli mühendisi yanınızda bulamazsınız. O mühendisler boktan bir zihniyetin hayal ürünü projelerine emeklerini çarçur ettirmeyecek kadar zeki insanlardır. Siz din ile sömürdüğünüz cahil kitleyle karıştırdınız sanırım aklı başında okumuş ve eğitimli mühendislerimizi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eSSelamuAleykum -- 11 Nisan 2017; 21:35:44 >
  • seanparker kullanıcısına yanıt
    Hayır 🙂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eSSelamuAleykum

Hayvanat bahçesi müdürünün Tübitak'a müdür yardımcısı yapıldığı bir ülkede değil savaş uçağı üretmek, kağıt uçak bile yapmak isteseniz hiç bir aklı başında yetenekli mühendisi yanınızda bulamazsınız. O mühendisler boktan bir zihniyetin hayal ürünü projelerine emeklerini çarçur ettirmeyecek kadar zeki insanlardır. Siz din ile sömürdüğünüz cahil kitleyle karıştırdınız sanırım aklı başında okumuş ve eğitimli mühendislerimizi..

Allahtan Aselsan , TAI/TUSAŞ , TEI , Roketsan , Havelsan , Meteksan , MKE , Aspilsan , Tubitak SAGE/YITAL/BILGEM vesaire çalışan

onbinlerce mühendis,teknisyen,işçi vesaire senin gibi keko zihniyetten değil ha...

Böyle bir uçağı yapmışlar;

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

Buna kafa yormaya başlamışlar;

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

• Makine mühendisliğinden bahsetmiştim hocam.
  • nexus can N kullanıcısına yanıt
    ''matematik olmadanda muhendislik olur''
  • siyaset katan kişiler vatan haini mi oluyor? kafaya bak yahu ağzı salyalı şeriatçının tekisin kesin
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem277

Ya kardeşim yorumları öylesine okurken bile zaten sinirlerim yükseliyordu. Yok İtü, odtü anarşistlerin okuluymuş, neden itü'de odtüden adam alıyolarmış. Yahu cumhuriyet tarihinde hangi yapılan baraja, köprüye, hangi projeye baksan altında bir itülü mühendis cıkar. Cumhuriyet tarihinde hatta cumhuriyet öncesi bu ülkede bilim adına, insanlık adına yapılan her projede bir itülü emeği vardır. Tercih yaparken bu tarihi gecmişi araştırarak, görerek itü'yü seçtim. Şimdi burda görüyorum ki itülüler anarşistmiş, komunistmiş. Bir sürü siyaset dönmüş böyle güzel bir projenin yapılmasını bile çekemez olmuş insanlar. Birisi demiş neden sadece itü odtü, YGS den derece yapmayan mühendis olamıyor mu. Evet onlar da mühendis olacak ancak kusura bakmasınlar itü'nün odtünün haklı bir damgası var. Evet YGS zeka için bir kriter olamaz sorulan sorular olimpiyat sorusu değil ancak zaman baskısı altında ancak en hızlı ve hatasız soru çözebilenler bu sınav sayesinde iyi üniversitelerin mühendislik bölümlerine geliyor. Bu sayede buralarda daha üst seviye eğitim oluyor. Bir örnek olarak belki de başka bir üniversitede elk dersinde 3 bilinmeyenli 3 denklemi çözüp çözüm metodlarını anlatırken, itüde hoca denklemleri yazıp cramer, yok etme veya gauss eliminasyon ile çözebilirsiniz deyip derse devam ediyor.

Ancak senin şu iq seviyem yüksek iddiasında bulunup da matematik olmadan da mühendislik olur iddian patlama noktası oldu bende. Mühendislik matematik bilmeden olur demişsin. Mühendis matematik bilmeden olmaz, matematik bilmeyen tekniker veya teknisyen olur. Kendisine verilmiş bir bağıntı ile hesap yapmak ancak teknikerliktir. İyi yetişmiş bir mühendis verilen bağıntıyı yorumlamalı, mantıksal olarak anlamalı veya özel durumlar oluştuğunda yeni denklemler yazabilecek kapasitede olmalıdır. Bu sebeptendir ki CB ile geçtiğim diferansiyel denklemler dersinde bu notu kendime yakıştıramadım ve tekrar aldım. Her ne kadar matematiğin üzerine gitmek istesem de termodinamik, mukavemet gibi ağır derslerden dolayı üniversite hayatımda fırsat bulamıyorum.

Bu proje çok güzel bir proje. İtü'de odtü'de beyin göçünü devletin engellemesi lazım ve bu konuda atılan adımlar olması hoş. Benim ortalamam düşük (2,50) çok zeki bir öğrenci sayılmam ama makinada 3.30 üstü ortalama yapan şapka çıkardığım gerçekten sırf beyin denilecek derecede zeki ve bir o kadar da çalışkan öğrenciler var. Böyle öğrencilerin yurt dışına gitmeleri yerine ülkeye faydalı olma imkanı sağlanmasından dolayı memnunum.

bu eğitim sistemi ile beyin göçünu durduramamalari bile fazla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mike Toreno

Gülmene gerek yok tarih arastir gel.

• quote:

Orijinalden alıntı: nexus can

quote:

Matematik olmadan muhendislik olmaz hocam. Bir muhendisle konuşsan ogrenirsin. Tarihi de dogru bilmiyorsun sanirim. O senin matematik bilmiyor diye ogrendigin adamlar seni matematikte 10 kere cebinden cikarir.

Mühendislik senin dusundugun gibi birsey degil, sistemler artık çok karmaşık. matematik altyapısı iyi olanlar genelde daha iyi mühendis oluyor.

Türkiye'deki eğitim sistemi ve ÖSS Oys (ygs mi oldu son zamanlarda?) sınavlarını ben de eleştiriyorum ama seninki gibi degil. Sorun o sınavların olması degil, üniversiteye yerleştirmede sadece o sınavların kullanılması. Yoksa Amerika'da Avrupa'da da böyle sınavlar var. Siralama sınavını istiyor butun üniversiteler, ama onun yanında referans vs de istiyor.

Tavsiyem gidip iyi bir muhendisle konusup, mühendisliğin ne olduğunu ogrenmen. Yoksa senin yüzünden burayi okuyan liseli ya da ilköğretimli arkadaşlar da yanlış izlenim edinecek mühendislik hakkında.

Bir de anlamadığım birşey var, hiç fikrin olmayan konu hakkında nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsun? Yoksa sen de mi sokaktaki atletli dayilardan birisin?

• quote:

Orijinalden alıntı: One True King

Yüksek maaş için? Kişilerin tercihleri değişir ,ben çok da kotü değilse birçok yere gidebilirim.

Hocam hayatini rahat yasayacak gelire eristikten sonra, insanlar parayı degil, başka seyleri onemsiyor. Cunku çok para çok mutluluk getirmiyor.(http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,2019628,00.html) Bu baslikta konu olan mühendisler de rahat yasayacak gelire sahip bu arada.

• quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

quote:

quote:

Matematik olmadan muhendislik olmaz hocam. Bir muhendisle konuşsan ogrenirsin. Tarihi de dogru bilmiyorsun sanirim. O senin matematik bilmiyor diye ogrendigin adamlar seni matematikte 10 kere cebinden cikarir.

Mühendislik senin dusundugun gibi birsey degil, sistemler artık çok karmaşık. matematik altyapısı iyi olanlar genelde daha iyi mühendis oluyor.

Türkiye'deki eğitim sistemi ve ÖSS Oys (ygs mi oldu son zamanlarda?) sınavlarını ben de eleştiriyorum ama seninki gibi degil. Sorun o sınavların olması degil, üniversiteye yerleştirmede sadece o sınavların kullanılması. Yoksa Amerika'da Avrupa'da da böyle sınavlar var. Siralama sınavını istiyor butun üniversiteler, ama onun yanında referans vs de istiyor.

Tavsiyem gidip iyi bir muhendisle konusup, mühendisliğin ne olduğunu ogrenmen. Yoksa senin yüzünden burayi okuyan liseli ya da ilköğretimli arkadaşlar da yanlış izlenim edinecek mühendislik hakkında.

Bir de anlamadığım birşey var, hiç fikrin olmayan konu hakkında nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsun? Yoksa sen de mi sokaktaki atletli dayilardan birisin?

bak o zaman hayat matematiktir. o zaman herkes muhendis olurdu bilip bilmeden konuşmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nexus can -- 12 Nisan 2017; 7:27:0 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

bak o zaman hayat matematiktir. o zaman herkes muhendis olurdu bilip bilmeden konuşmayın

Hocam ne demek istedigini anlamadim. Yazdıklarımin hangisinden yola çıktığınızı ve sebep-sonuç baglarini da göstererek, Bilal'e anlatır gibi anlatır misiniz söylemek istediğinizi? Hangi söylediğimden, nasıl mantık yürüterek bu sonuca vardığınız görmek ve anlamak istiyorum. Benim yazdıklarımla sizinkileri çıkaramadım ben.(bu nedenle yazdıklarınıza anlam da veremiyorum)

Neyi bilmedigimi de belirtirseniz sevinirim. Çok iyi üniversitelerden geçip çok iyi bir mühendis olduğumu düşünüyorum ama hala eksiklerim olabilir. Sizin sayenizde biraz bu eksiklikleri gidermiş olurum.

• Şimdi diyeceksiniz ki eleştirmeyin destekleyin!

Tamam helal olsun destekliyoruz; ama eleştirme hakkına sahip değil
    miyiz?

Sonuçta günümüzde Savunma sanaayi büyük oranda şirketler üzerinden yapılanmaktadır. Yani çıkarlarına, bütçene vs uyan ülke ve şirketinden ihtiyacını alırsın.Bugün usdışı ve magazin tarihçilik ile çarpıtmalar yapıp Cumhuriyet tarihinin erken dönemini İngilizcilikle suçlayıp, şu bahse mevzu "Milli Uçağa" gelince de motorunu İngiliz firmasına vermek ne kadar çelişkili! Yani insan hiç mi aynaya bakmaz! Yıllardır yerli uçağımız göklerde diyoruz, ama şu an aktif yok! Gelin siyasi yaklaşmayalım, herşeyi olduğu gibi görelim ve kendimizle yüzleşelim!

Bilhassa Hürkuştan Eğitim Uçağından bahsediyoruz.
    Hürkuş'u bir konvansiyonel savaşta günümüz ülkeleri 5. nesil savaş uçağına geçerken ne oranda etkin kullanabilirsin?
    Birde Cumhuriyet tarihinin erken döneminde hiç bir şey yapmamakla suçlamak gibi bir akıl tutulması çıktı?! O zaman ki ekonomik, sosyal ve ülkenin durumlarını bilmeden (ki buna rağmen hakikatiye araştıranlar görecektir ki hiç bir şey yapılmamaş DEĞİL)

Bugün Altay tankını görüyoruz. Hakikaten kendisinide gördüm çok güzel. Donanımhaber altayla ilgili bir çok haber yaptı, geçenlerde projede yer alan mühendis konuştu; öve öve anlattı! Ama bir baktık ki motor sorunu çıktı, proje uzadı gitti! Meğerse tedarikçi ilgili firma bu tankın ( ve dahi motorunun) kullanımı sınırlıyor!!!

Bugünlerde Milli Gemi projeleri var, göründüğü kadarı ile motor ve diğer parçalarında kullanım hakkı sorunu yok. Bunu tüm kalbimle destekliyorum. Harika bir gemiye benziyor.

Bugün kısa menzilli gemi,hava ve uçak füze sistemleri görüyorum, bunu da tüm kalbimle destekliyorum.

Her parçanın tedarikçisi bir başka ülke ve şirket olabilir, gayet normal; AMMA BAZI HUSUSİ parçalar vardır ki onu kendin üretirsen bir adım daha öndesin.Çünkü o günümüzün elektronik savaşı için önem arz etmektedir. Artık 60 yıl öncesinde değiliz! Gelin siyasi yaklaşmayalım, herşeyi olduğu gibi görelim ve kendimizle yüzleşelim!

• Anaokulundan alıp yetiştirecekler herhalde ...
  • Güzel hamle yerli savaş uçağını da görmek nasip olur inşallah

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam ne demek istedigini anlamadim. Yazdıklarımin hangisinden yola çıktığınızı ve sebep-sonuç baglarini da göstererek, Bilal'e anlatır gibi anlatır misiniz söylemek istediğinizi? Hangi söylediğimden, nasıl mantık yürüterek bu sonuca vardığınız görmek ve anlamak istiyorum. Benim yazdıklarımla sizinkileri çıkaramadım ben.(bu nedenle yazdıklarınıza anlam da veremiyorum)

Neyi bilmedigimi de belirtirseniz sevinirim. Çok iyi üniversitelerden geçip çok iyi bir mühendis olduğumu düşünüyorum ama hala eksiklerim olabilir. Sizin sayenizde biraz bu eksiklikleri gidermiş olurum.

Hocam bırak cevap verme şu adama Allah'ını seversen. HTML'den web sitesi yapıp satınca kendini mühendis zannetmiş.

Mühendis HTML dilini yazar, o da bu dili kullanarak para kazanır. Ama hâla nankörlük peşinde. Web sayfalarını her geçen gün yeni teknolojiler ile dinamik, efektif ve akıllı hale getiren mühendisler olmasa, web siteleri kaç kişi tarafından tercih edilip kendisine ekmek kapısı oluşturacak, bunu sorgulamıyor.

Hea matematiksiz mühendislikle, yeni paradigmalar geliştirerek teknolojiyi ilerletebileceğini düşünüyorsa, buyursun yapsın. Ama yapamayacak, matematik bilen mühendislere muhtaç olarak yaşamaya devam edecek.

Matematik bilen adam üretici, matematik bilmeyen adam kullanıcıdır bu işlerde. Ama arkadaş 3-5 şirkete etkileşimsiz web sayfası hazırlayınca kendisini üretici konumuna koymuş anlaşılan.

Ona kalsa bütün memleket HTML ve PHP öğrense üretkenleşeceğiz, ülkenin sorunu kalmayacak, süper güç olacağız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Pink -- 12 Nisan 2017; 18:23:31 >

• tekrar yazma geregi duydum yanlis anlasilma/anlasilamama yuzunden. ayrica benim de soyleceklerim var beyin gocu ile ilgili.

Oncelikle itu ve odtu icin "anarsik, komunist" yuvasi yakistirmasini yapip RTE universitesinden bahsetmistim. Ironiyi farketmeyen baska arkadaslar da olmustu onlara da izah etmeye calistim durumu. Iktidarin itu ve odtu yu bu sekilde tanimlayip isleri dustugunde pasa pasa onlarda gitmek zorunda oldugunu vurgulamaya calismistim. Pek iyi becerememisim sanirim aciklama ihtiyaci hissediyorum 2. kez.

Digeri de beyin gocu hakkinda.
    Yaklasik 15 yil tam zamanli yazilimci olarak Turkiye'de calistim. Ardindan yurt disina goctum. Daha once yurtdisina giden cok yazilimci arkadasim vardi. Genelde gitme sebepleri google, amazon gibi buyuk sirketlerden teklif almalariydi. 2011-2012 den sonra ise cevremdeki pek cok yazilimci artik gidelim de nasil olursa olsun gidelim diyerek gocmeye basladilar. Ben de bunlardan birisiyim.
    Turkiye'den ayrilmadan once ben de google ve amazon ile gorusup boyumun olcusunu aldim, aklimda yoktu gitmek fakat daha sonra isler degisti.
    Bazi arkadaslar paradan bahsetmis ama para ile ilgisi cok az. Turkiye'den ayrilmadan once aldigim maas yurtdisinda aldigim maastan daha fazlaydi ( eur/try degisince durum da degisti o ayri ), Turkiye'de sirket arabasi, prim vs. gibi ek olanakalarim da vardi fakat geldigim yerde bunlardan vazgecerek daha az paraya geldim.

Ozgur dusuncenin olmadigi yerde bilimin, muhendisligin ilerlemesi mumkun degil. Bir muhendis cocugunun egitimi icin endiselenip ona okul bulmak icin kirk takla atiyorsa o adamdan fikir uretmesini bekleyemezsiniz.
    Bir yazilimci dunya kadar vergi verdikten sonra vergilerinin nereye harcandigini sorguladiginda vatan haini damgasi yiyorsa o adamin verimli olmasi mumkun degildir. Bu isler gunde 8 saat ofise gidip orada uretim yapilan bir sektor degil. Eger bir cozum dusunuyorsaniz beyninizin bir yerinde arka planda calisip durur bu. Kafanizda baska ne kadar az problem varsa cozum icin o kadar fazla kaynak ayirabilirsiniz.
    Hadi bunlari gectim, kendi sektorum icin konusayim bu evrensel bir meslek. Dunyanin her yerinde gidip belirli bir hayat standardinin uzerinde yasam saglayabilecek bir is bulabileceksem neden mutsuz oldugum bir yerde yasamima devam edeyim? Simdi bazi arkadaslar cikip vatan, millet, devletin hakki vs. diyeceklerdir. Butun vatandaslik gorevlerimi yerine getirdim, her yil gelirimin yaklasik %30-35 ini daha elime gecmeden vergi olarak verdim, elime gecen vergilendirilmis kazanctan yine vergi odedim. Turkiye'de calistigim 15 yil boyunca en azindan maddi olarak uzerime duseni bu sekilde, vatan borcumu ise iran sinirinda nobet tutarak yerine getirdigimi dusunuyorum.

Neyse, Turkiye'de beyin gocu su an goze batmasa da ileride sorun olabilecek bir durum. Basta yazilim, muhendislik ve akademisyenler olmak uzere yurtdisina gitme imkani olan herkes kacmaya bakiyor. Bu yuzden Turkiye'de maaslar da sacmalamis durumda. Benimle ayni seviyede calisan cok arkadasimla konustugumda kur degisse bile benden daha fazla para kazandiklarini duyuyorum. Kalifiye eleman eksikligi yuzunden gitmeyen arkadaslar kiymete binmis durumda. Bu onlar icin kismen iyi olsa da sirketlerin maliyetleri ve faliyetlerini surdulebilmeleri acisindan olumsuz etki yapacaktir.

Ucak vs. gibi yuksek teknoloji uretimi yapma konusuna gelirsek eger, bu tur islere ucundan kiyisindan dahi bulasmamis insanlarin bilip bilmeden atip tutmasini hayretle izliyorum. Matematik olmadan muhendislik olabilecegini iddia edenler bile cikti aradan. Yahu her seyi bilmek, her konuda fikir beyan etmek zorunda degilsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestanealtcizgi -- 12 Nisan 2017; 18:52:8 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

uff cahile laf anlatmak zor olur he tamam devam et

• Hep seçim çalışmalarında sürekli bu tarz haberler gündeme getiriliyor. Milli duygular sürekli kullanılmaya çalışılıyor. Her neyse, uçak üretimi oldukça zor. Birden hepsini üretecek halde değiller tabi bu yetiştireceği mühendisler. Sadece belli bir prosese bakabilir muhtemelen. İşte aerodinamik, türbin kısımları önemli olacak, elbetteki elektronik kısmı da önemli. Uçak üretimi çok komplike bir iştir. Arabadan daha zor olmasının sebebi, türbinden kaynaklıdır. Türbin konusu, gerçekten mühendisliği hakkıyla yapan adamlar altından çıkabilir.

Bakın size bir gerçekten bahsedeyim, bugün gaz türbinleri, su hava türbinleri konusunda bir çok ülkeden çok gerilerdeyiz. İnternette kendiniz bile açın bakın, türbin konusunda doğru dürüst kaynak yok bile. Bu alanda kendini geliştiren öğrenciler çok çok az. Hocalar bile yanaşmıyor zorluğundan dolayı :) Çünkü komplike bir iş. Rüzgar türbininden bahsetmiyim, kolay olduğu için bir çok tez bu alanda yapılmıştır. Kolaya kaçmak bu oluyor.

Uçaktaki en önemli şey gaz türbinidir. Türbin üzerine kaynaklar çevrilmesi lazım bunun devlet eliyle yapılması gerek. Mühendislik alanında çok çok gerideyiz, sürekli amele işlerle uğraşıyoruz.

Elin amerikalısında onlarca türbin üzerine kaynak var. Çevir bunları öde telif haklarını devlet eliyle koy raflara. Ne var bunda, milyarlarca dolar diyanete vereceğine, bir kısmını da bu mühendislik eğitimi için kaynak çoğaltmaya harca. Sonra kalkıp özel öğrenci seçmeye çalışıyorlar itüde odtüde. Yahu bu ne saçma bir şey. Belki kocaelide, antalyada bu konu üzerine gitmek isteyen çok hevesli öğrenciler var.

Dediğim gibi, kaynak sıkıntısı çekiyoruz mühendislik alanında. Ben de kendim de dahil bu konuda mağdur durumdayız. Kaynak yok pek türbin konusunda. Nerede amele iş bizim ülkede üretilmeye çalışılıyor. YÜksek teknolojili ürünler üretebilmemiz için, elektrik, elektronik ve makine kaynaklarının bir an önce dilimize, ülkemize kazandırılması gerekir. Profesörleri doçentleri bu konuda teşvik edilmesi gerekir.

• Anlamadıüğım şey 17 senedir bu arkadaşlar eğitilmemişte son dakikadamı eğitiliyolar .. ha pardon bir 4 senede böyle geçer .. sonrasınada bakarız diyolar herhalde olsun geç olsun güç olmasın demiş atalarımız .. Helikopter motor amerikan tasaırm italyan .. uçak motor amerikan pervane ital fırlatma koltuğu ital taarım güneyy kore .. Tank dış tasarım güney kore MOTOR daha bulunamadı vermiyolar .. bunada umarım bir motor vs ithal edilirde yerli bişi olur .. ELİN OĞLU 1935 de jet motorunu yapmış .. o teknoloji ile

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.