Şimdi Ara

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
3
Favori
6.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: __By_CiN_oO__

quote:

Orijinalden alıntı: pCkOpAtuS

Yorumlara bakıyorum Neden Kendimize ait Savaş uçağı üretiyoruz sonraki mesajlarda imamhatipler kapatılsın.
    ODTU 1956 dan İTÜ 1773 den beri var.Cumhuriyet 1923 den beri
    Ama yapılmayan her şey için Hükümet suçlu.

Çok güzel yazmışsın kardeşim.Bu forumda ki çoğunluk kendini aydın kesim olarak gördüğü için ne zaman güzel bir haber olsa sadece linç politikası uygulanıyor başka da bir halta yaramıyorlar.30 yaş ve altındaki insanlar neyin nasıl olduğunu pek bilmiyor.Annem ve babam 50'li yaşlarda ve herşeyi gördükleri için geçmiş zamanda neler olduğunu nelerin değiştiğini çok iyi biliyorlar.

Son olarak 12 Eylül darbe zamanında sağ ve sol görüşlü insanlar içeri alınırken 2 sağdan, 1 soldan gitti ama sinema, tiyatro alanına yönelen solcular kendilerini sinema ve tiyatroda öyle bir gösteriyorlardı ki en fazla zulmü onlar görmüş gibi lanse ettiler yıllarca...

ÖNEMLİ NOT : Babam idamla yargılanmış bir insan.Eğer mesajımı alıntılayacaksanız ya soru sorun ya da adam gibi cevaplarla gelin karşıma.

Neden linç politikası uygulanıyor acaba?? son 15 yılda bu akp hükümeti insanları birbirine düşman etti.Akp fanları hariç kimse hükümetin bunu yapıyoruz,şunu yapıyoruz laflarına inanmıyor.Ne zaman böyle bir şey şöylense arkasından kendi ceplerine ne kadar doldurdukları ile ilgili patlaklar veriyor.Önceden namaz kılan,baş örtüsü takan insanlara saygı ile bakılırdı.Şimdi bu akp zihniyeti yüzünden "başını kapatanları da,namaz kılanları da görüyoruz" denilip kimsenin hakkını yemeyen dinini yaşayan insanları da kirlettiler! Senin dini siyasete bu kadar alet edersen böyle bölünmeler olur.
    Kalkmış bana ülke nereden nereye geldi diyorsun.Nereye mi geldi? benzin,dolar,dış borç nereden nereye geldi sen bunu açıkla sonra ülkenin nereye geldiğini konuşalım.Kalkmış bana geçmişte de yanlışlar yapıldı diye şimdi yapılan yanlışları,hırsızlıkları mı savunuyorsun??? Babası idam ile yargılanmışmış mış sanki bir senin baban idam ile yargılandı! bir senin baban işkenceler gördü!

• quote:

Orijinalden alıntı: One True King

quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

ODTÜ'de okuyan arkadaşlarımın Boğaziçinde okuyan arkadaşlarımın çoğu yüksek lisans için yurtdışını hayal edip gelmemeyi düşünüyor.
    Yerli uçağı ki fighter jet gibi üst düzey mühendislik gereken bir uçağı yapmak için nitelikli mühendisleri elde tutmak gerekiyor.
    Bunlar sadece para ile olacak şeyler değil. Parayla sadece bir süre bağlayabilirsin sonra terkedip giderler. Ülke güvenliği, eğitim kalitesi, sağlık hizmetleri kalitesi vs. bunları da sağlamak gerekir.

Kaldı ki mevcut eğitim sistemi de bunun için ne kadar yeterli o da önemli. Bu iş üniversiteden başlayan bir iş değil. Bunun için özel havacılık lisesi bile kurulmalı.

Bu ülkenin fizik ve matematik net ortalaması ortada.

En azından bu da olumlu bir adım.

Sadece parayla elde tutarsınız hocam. Şu an akademisyene en çok para veren ülke Türkiye olsa gidenler geri döner hatta yabancılar da gelmek ister.

Oyle olmuyor o is malesef hocam, birinci elden biliyorum. Arabistana bakabilirsin ornek olarak, cok ciddi tesvikleri var, giden yok ama. Insanlar kendileri icin guvenlik, saglik, ozgurluk, sosyal ortami, cocuklari icin de eğitim kalitesini goz onunde bulinduruyor. Saglikta yerimizde sayiyoruz, digerlerinde ise geri gidiyoruz surekli. Niye ben gelismis ulkelerdeki bu ortami birakip, turkiyedeki su anki sacma ortama doneyim ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Egri oturtup doğru konuşalım. Bir ülkede eğitim sistemi dönüştürülüp gençleri 40 soruda 2 net yapamaz hale getiriliyorsa o ülkede mühendis filan yetişmez hiç kendinizi kandırmayın.

ODTÜ ve İTÜ ye 2 net yapamayanları mı alıyorlar. Hangi okul mezunusunuz

Adam ODTÜ'ye 2 net yapamayanları alıyorlar dememiş ki ülkenin genel durumundan bahsetmiş ve haklı da. Ösym her yıl ortalamaları yayınlıyor gir bak. Ülke genelinde eğitimin yetersiz olduğu apaçık ortada. ODTÜ genele göre daha iyi olabilir ama dünyayla kıyaslarsak hala çok geride. Ne içerek böyle bir anlam çıkardın merak ettim doğrusu.

• quote:

Orijinalden alıntı: nexus can

quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

quote:

quote:

ODTÜ'de okuyan arkadaşlarımın Boğaziçinde okuyan arkadaşlarımın çoğu yüksek lisans için yurtdışını hayal edip gelmemeyi düşünüyor.
    Yerli uçağı ki fighter jet gibi üst düzey mühendislik gereken bir uçağı yapmak için nitelikli mühendisleri elde tutmak gerekiyor.
    Bunlar sadece para ile olacak şeyler değil. Parayla sadece bir süre bağlayabilirsin sonra terkedip giderler. Ülke güvenliği, eğitim kalitesi, sağlık hizmetleri kalitesi vs. bunları da sağlamak gerekir.

Kaldı ki mevcut eğitim sistemi de bunun için ne kadar yeterli o da önemli. Bu iş üniversiteden başlayan bir iş değil. Bunun için özel havacılık lisesi bile kurulmalı.

herşey matematik değildir biraz da zeka gerekir sen ygs lys dgs gibi deli saçması sınavlar yaparsan işi bilen adamları öldürürsün.

Hayatında tek bir mühendislik dersi almadıysan konuşma.

Bütün mühendisliklerde yüksek matematik elzemdir. Bir marketteki kasaların yazılımını yapan adamın matematik seviyesi var, bir özel sektörde bankacılık uygulaması geliştiren adamın matematik seviyesi var, bir de NASA'da uzay teleskobu programlayan adamın zeka seviyesi var.

Yaptığın yazılımın performansını algoritmasını geliştirerek arttırabilirsin. Bunun için de matematik şarttır.

muhendislerden daha fazla bilgiye sahibim ayrica okulu biraktim kendi iq ve zekam yuksek. matematik olmadanda muhendislik olur.. bilip bilmeden uydurmayin. ve suan oturdugum yerden olusturdugum is stratejileri sayesinde cok iyi paralar kazaniyorum. hatta kendi ideolojimi olusturucam. kimse beni ilgilendirmiyor.

Hocam,

Baya iyi bir mühendis olduğumu düşünüyorum, ama sizdeki bu özgüven bende yok, ben mühendislerden daha iyi biliyorum diyemiyorum. Ulkenin cogunun durumu senin gibi malesef. Eğitim degil de cahillik el üstünde tutulur oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatih617

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Egri oturtup doğru konuşalım. Bir ülkede eğitim sistemi dönüştürülüp gençleri 40 soruda 2 net yapamaz hale getiriliyorsa o ülkede mühendis filan yetişmez hiç kendinizi kandırmayın.

ODTÜ ve İTÜ ye 2 net yapamayanları mı alıyorlar. Hangi okul mezunusunuz

Adam ODTÜ'ye 2 net yapamayanları alıyorlar dememiş ki ülkenin genel durumundan bahsetmiş ve haklı da. Ösym her yıl ortalamaları yayınlıyor gir bak. Ülke genelinde eğitimin yetersiz olduğu apaçık ortada. ODTÜ genele göre daha iyi olabilir ama dünyayla kıyaslarsak hala çok geride. Ne içerek böyle bir anlam çıkardın merak ettim doğrusu.

Ayran içtim. Peki haberde geçen şey olumlu bir şey mi. olumlu bir gelişmeyi sabote etmek için yorum yapmış. bende tepkimi gösterdim. Türkiye'deki eğitim sisteminin kalitesiz olduğunu bizde biliyoruz. ancak bu haber ile ne alakası var bu yorumun.

• quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

quote:

quote:

herşey matematik değildir biraz da zeka gerekir sen ygs lys dgs gibi deli saçması sınavlar yaparsan işi bilen adamları öldürürsün.

Hayatında tek bir mühendislik dersi almadıysan konuşma.

Bütün mühendisliklerde yüksek matematik elzemdir. Bir marketteki kasaların yazılımını yapan adamın matematik seviyesi var, bir özel sektörde bankacılık uygulaması geliştiren adamın matematik seviyesi var, bir de NASA'da uzay teleskobu programlayan adamın zeka seviyesi var.

Yaptığın yazılımın performansını algoritmasını geliştirerek arttırabilirsin. Bunun için de matematik şarttır.

muhendislerden daha fazla bilgiye sahibim ayrica okulu biraktim kendi iq ve zekam yuksek. matematik olmadanda muhendislik olur.. bilip bilmeden uydurmayin. ve suan oturdugum yerden olusturdugum is stratejileri sayesinde cok iyi paralar kazaniyorum. hatta kendi ideolojimi olusturucam. kimse beni ilgilendirmiyor.

Hocam,

Baya iyi bir mühendis olduğumu düşünüyorum, ama sizdeki bu özgüven bende yok, ben mühendislerden daha iyi biliyorum diyemiyorum. Ulkenin cogunun durumu senin gibi malesef. Eğitim degil de cahillik el üstünde tutulur oldu.

Ya kardeşim onu takma ya iş bulamayan biri o . Ülke gündeminde devamlı yazıyordu iş yok dershaneler pahalı falan filan anlatıyordu bir şeyler.

Sosyal medyada herkes her şeyi biliyor boşver .

• nexus can N kullanıcısına yanıt
    Ya kardeşim yorumları öylesine okurken bile zaten sinirlerim yükseliyordu. Yok İtü, odtü anarşistlerin okuluymuş, neden itü'de odtüden adam alıyolarmış. Yahu cumhuriyet tarihinde hangi yapılan baraja, köprüye, hangi projeye baksan altında bir itülü mühendis cıkar. Cumhuriyet tarihinde hatta cumhuriyet öncesi bu ülkede bilim adına, insanlık adına yapılan her projede bir itülü emeği vardır. Tercih yaparken bu tarihi gecmişi araştırarak, görerek itü'yü seçtim. Şimdi burda görüyorum ki itülüler anarşistmiş, komunistmiş. Bir sürü siyaset dönmüş böyle güzel bir projenin yapılmasını bile çekemez olmuş insanlar. Birisi demiş neden sadece itü odtü, YGS den derece yapmayan mühendis olamıyor mu. Evet onlar da mühendis olacak ancak kusura bakmasınlar itü'nün odtünün haklı bir damgası var. Evet YGS zeka için bir kriter olamaz sorulan sorular olimpiyat sorusu değil ancak zaman baskısı altında ancak en hızlı ve hatasız soru çözebilenler bu sınav sayesinde iyi üniversitelerin mühendislik bölümlerine geliyor. Bu sayede buralarda daha üst seviye eğitim oluyor. Bir örnek olarak belki de başka bir üniversitede elk dersinde 3 bilinmeyenli 3 denklemi çözüp çözüm metodlarını anlatırken, itüde hoca denklemleri yazıp cramer, yok etme veya gauss eliminasyon ile çözebilirsiniz deyip derse devam ediyor.

Ancak senin şu iq seviyem yüksek iddiasında bulunup da matematik olmadan da mühendislik olur iddian patlama noktası oldu bende. Mühendislik matematik bilmeden olur demişsin. Mühendis matematik bilmeden olmaz, matematik bilmeyen tekniker veya teknisyen olur. Kendisine verilmiş bir bağıntı ile hesap yapmak ancak teknikerliktir. İyi yetişmiş bir mühendis verilen bağıntıyı yorumlamalı, mantıksal olarak anlamalı veya özel durumlar oluştuğunda yeni denklemler yazabilecek kapasitede olmalıdır. Bu sebeptendir ki CB ile geçtiğim diferansiyel denklemler dersinde bu notu kendime yakıştıramadım ve tekrar aldım. Her ne kadar matematiğin üzerine gitmek istesem de termodinamik, mukavemet gibi ağır derslerden dolayı üniversite hayatımda fırsat bulamıyorum.

Bu proje çok güzel bir proje. İtü'de odtü'de beyin göçünü devletin engellemesi lazım ve bu konuda atılan adımlar olması hoş. Benim ortalamam düşük (2,50) çok zeki bir öğrenci sayılmam ama makinada 3.30 üstü ortalama yapan şapka çıkardığım gerçekten sırf beyin denilecek derecede zeki ve bir o kadar da çalışkan öğrenciler var. Böyle öğrencilerin yurt dışına gitmeleri yerine ülkeye faydalı olma imkanı sağlanmasından dolayı memnunum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xreleave

Okulculuk.

Bu kurumun en büyük problemide bu zaten, okulculuk.

Taide 2014 yılında staj yapmıştım. Sağa baksam odtü, sola baksam gazi üniversitesi mezunu vardı. Şirketin pekçok depatmanını gezdim, 1 ayımı dolu dolu geçirdim ilaveten şirketin misafirhanesinde kaldım. Şirketin tesisi, lojmanları v.b. gerçekten çok güzel, çok kaliteli, yaşanılacak çalışılacak bir tesis. (bileğimin hakkıyla gittim he, babam bir yerde müdür, dayım bir yerde müsteşar yardımcısı, abim bir yerde mühendis değil)

FAKAT !

Şirkette siyasal ilişkilerle işe giren, safi okulculukla işe giren çok mühendis var. Çok yetkin, çok çalışan mühendislerde var afedersiniz bir yaraya deva olmayan mühendislerde var.

Sadece itü odtü denilmiş, uçak mühendisliği hariç mühendislikler için; ytü,boun,gazi,hacettepe,iü,marmara gibi okullarda okuyanlar yetersizmi ?

Sen adam akıllı bir giriş sınavı düzenle, yabancı dilide, temel mesleki yeterliliğide, yetkinliğide ölç biç adamını al, güzelce eğit şekillendir gerekliyse yüksek lisans yaptır.

Bu şekilde hazır lokmayı verince adamlar memnun olmuyorlarki. Şimdi girecek personelin %60 ı 2 yıla kalmaz maaş beğenmeyecek yurtdışına gitmek için şirketler görüşmeye yada yurtdışından türkiyede iş kuracak şirketlerle müdürlükler için görüşmeye başlayacak. Bunun canlı kanlı örneğini stajımda yine bu firmada görmüştüm. x2 maaş için yabancı bir firmaya geçmişti. Eee hani baba senin ülke mühendisliğine hizmet için yetiştirdiğin mühendisin ?

Okulculuk yapılmasını hem doğru hemde yanlış buluyorum tekrar ifade edeyim.

Doğru yan çok dandik okul var. Gerçekten tesisin kapısından girmemesi gereken adamlar mühendis olarka mezun olabiliyor bu ülkede.

Yanlış yanı diğer okullarda okuyup belki daha fazla faydası olabilecek insanların şansı azaltılmış hatta ortadan kaldırılmış olup belkide farklı sahalarda kariyerlerine başlamalarına sebep olunuyor. Böyle olmamalı.

İlaveten tainin üretim "capability"sini gözünüzde çok büyütmeyin la, bursada, gebzedede uçak yaparım ben size.

Umarım aşağıdaki sözü ne şirketi yönetenler nede şirketi yöneten insanları atayanlar unuturlarlarda bu tür şirketlerimiz heryıl katlanarak, büyüyerek dünyada öncülerde olabilirler.

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

bana göre okulculukta sıkıntı yok. odtü, itü, boün haricinde mühendis yetiştiren üniversite mi var? diğer üniversitelerden yetişen adamlar kendi kendini yetiştiren adamlar. ytü mezunu olarak söylüyorum bunu. itü'de de biraz sıkıntı var ama diğerlerinin yanında sırıtmıyor tabii. bence böyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysakay

Instagram varken snapchati yapmak girişimciliktir. Ama Gates ve Jobs'un yaptıkları bence girimcilil değildir. Einsten ve Tesla nasıl girişimci oluyor orasını giç anlamadım zaten.

Anlatmak istediğimi bir türlü anlatamıyorum. Bakın diyorum ki;

Uçak yapacak fikri olan adam sadece odtüdemi? Başka bir okulda kimse yok mu? Liselerde okuyanların belki daha güzel fikirleri vardır? Belki yıllardır THY teknikte çalışan adamın çok daha iyi fikirleri vardır? Eğitimden bağımsız olarak bunlarıda keşfetmek ve değerlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Eğitim gereksiz değil tabiki öyle bir şey demedim. Bana kalsa milletvekillerinin bile eğitim şartıyla seçilebilmelerini hiç olmazsa kpss şartı aranması gerektiğini savunan biriyim. Şu an bakan olanların çoğundan bir eksiğim olmadığını varsayıyorum.

Öncelikle hangi vasıfta adam arıyolar onu bir düşününüz. Uçak yapacak fikri olan adam değil uçak yapacak bilgisi olan adam arıyorlar. Ki o bilgi itü'de odtü'de bile yeterli değil ki bu bir eğitim programı. Uçak yapımında aerodinamik tasarımı üzerine bir mühendis aldığınızı düşünün. İtü'de akışkanlar mekaniği 2 derstir. Yani akışkanlar mekaniği II de zorunludur. Tabiki bu okul tercih sebebi olacak. Uçak yapmak öyle fikir ürettim oldu işi değil mühendis işidir. Risk bütün yatırımın çöp olması ve hatta can kaybıdır. Bu nedenle önce bir bilgisayarda tasarımı yapılır sonra bir simulasyon programında (Örnek:ANSYS)analizi yapılır. Bu simulasyon programı bile bir mühendisin işi değildir ancak bilmesi gereken şeydir. Tasarımda 3 kontrol vardır. Simulasyon, hesaplama ve maket testleri.

Simulasyonda yapılan tasarımın doğruluğunu ne kadar yüzde yüz olmasa da mukavemet ve akışkanlar mekaniği bilgisi olan birisi bu konuda yazılmış en son bilimsel makaleleri, güncel denklemleri kullanarak matematiksel verilere ulaşılır. Üniversite mukavemet ve akış bilgisi ile yapmayı hayal etmeyin çünkü yetersizdir. Bu dünyanın her yerinde böyledir. (Mühendislik okuyanlar eğitim kötü diye ağlayıp zırlamasın gereksiz yere, ve hatta ağlayıp zırlamayı bırakıp bu dersler iş hayatında ne işimize yarayacak diye eğitim sistemini yozlaştıranlar her yerde malesef). Üniversite dersleri bizim temelini bildiğimiz bir alanda, yazılmış ileri seviye makaleleri, tezleri anlamamızı ve bu hesaplamaları yapabilmemizi sağlar. Son olarak projenin maketi yapılır doğal bir ortam yaratılarak aerodinamik akış, maksimum momentler, gerilmeler, titreşimler vb. tek tek test edilir. Sonuçlar doğrulanırsa üretimine geçilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: murazorofangmar

Neresi farklıydı bahset biraz bakalım.Cumhuriyet tarihi boyunca aldığımız patent sayısı bir mit hardvard üniversitelerinin 4-5 yılda aldığı patent sayısıyla anca denk geliyor.

Üff. Ne sacma bi cevap. Universiteler ne haldeydi ne hale geldi. Yök diye bi kurum var. Darbetle kuruldu. Milleti darbeci diye yaftalayanlar da ekmegini yiyor yök'ün. 4+4+4 imam hatipler liselerde ingilizce hazirligin kalmamasi, surekli surekli degisen sinav sistemleri, kopya skandallari, kadrolasma, yiginla sey var ama cumhuriyet tarihi boyunca hicbisey degismedi degil mi?

• Blok
  • Yine bir seçim yine AKP yalanları
  • yok kardeş her kötü şey için cehape zihniyeti suçlu ve kılışdaroğlu
  • senin gibi düşünmeyen herkes vatan haini ve işkenceyle öldürülmeli öyle mi? şöyle dürüst olun çıkarın ağzınızdaki baklayı
  • Daha jeneratör bile üretemiyor ülke savaş uçağı mı yapacak kendimizi kandırmayalım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • erdem277 E kullanıcısına yanıt
    Akışkanlar mekaniği itü uzay mühendisliğinde tek ders olarak veriliyor. Uçakta da bu durum aynıdır. Mukavemet 1-2 ile karıştırmış olamaz mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1DFD8C17B -- 11 Nisan 2017; 17:46:32 >
  • reshthesucker R kullanıcısına yanıt
    Ne haldeydi üniversiteler anlat bakalım ne mühendisler yetiştiriyorduk ta son dönemde mi kalktı bunlar.Boş muhabbetler yapacağınıza azıcık argümanlarınızı araştırın.Türkiye İngilizce hazırlık okutan liselerin sayısı çok az zaten imam hatibe dönüşenlerin de öyle bir vasfı yoktu.Eğitimin çok kötü olduğunu herkes biliyor ama bu hep böyleydi değişen bir şey yok.
  • nexus can N kullanıcısına yanıt
    Diferansiyel denklem bilmeden uzay mühendisi olunmaz onu açık ve net söyleyeyim. Hele hele son sınıf derslerinin her şeyi diferansiyel denklemlere bağlı iken.

• ITTF kullanıcısına yanıt
    Mühendis misiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mghfreud M kullanıcısına yanıt
    Yüksek maaş için? Kişilerin tercihleri değişir ,ben çok da kotü değilse birçok yere gidebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwasmadeforthis -- 11 Nisan 2017; 20:13:10 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.