Şimdi Ara

Türknet GIGAFIBER projesi Ankara'ya geliyor! [ÇALIŞMALARA BAŞLANDI!] (87. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.883
Cevap
23
Favori
103.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba arkadaşlar Youtube de Technopat sayfasında Türknet gigafiber Bursa da diye bir video yayınlanmış bende bu videonun altına şöyle bir yorum yaptım. Siz Ankaralı arkadaşlar ne düşünüyorsunuz yıllardır gigafiber gelecek dendi ama çalışmalar kaplumbağa hızında.

Technopatyoutube
    TurkNet fiberi haneye kadar nasıl ulaştırıyor? TurkNet Gigafiber Bursa'ya getirince biz de gidip yerinde bu fiber altyapıyı gördük. Evin içerisine kadar ulaştırılması kullanıcıların karşılaşabileceği pek çok kalite ve altyapı sorunun önüne geçiyor. Siz de istiyorsanız: GigaFiber istiyorum diyin: https://turk.net/gigafiber-istiyorum?utm_source=technopat.net 00:00 - TurkNet Gigafiber Bursa'ya geldi! 00:22 - Technopat olarak biz de Bursa Osmangazi'ye geldik. 00:42 - İşin saha kısmında neler oluyor? 01:00 - Fiber döşeme işi nasıl? TurkNet Saha Satış Müdürü Ümit Gör anlatıyor. 01:15 - GigaFiber istiyorum sayfası önemli: https://turk.net/gigafiber-istiyorum?utm_source=technopat.net 01:38 - Yerel yönetimler etkili mi? 02:00 - Diğer mahalleler ve ilçelerde ne olacak? 02:24 - PoP noktalarından internet nasıl ulaşıyor? TurkNet Proje Sorumlusu Ali Ümit Okun aktarıyor. 02:53 - Dolabın içerisinde ne var? 03:15 - Dairenin içerisine kadar kaliteli internet veriliyor. 03:40 - 8 Saate kadar akü desteği bile var. 04:11 - Dış hatlar için fiber optik kablolar ve iç hatlar için kablolar farklı. 04:51 - Diğer illerde de olacak mı? 06:10 - Selimiye Mahallesi Muhtarı Mustafa Demir ile de konuştuk. 07:00 - ADSL'den GigaFiber'e geçen bir kullanıcıya misafir olduk. Burada test esnasında TurkNet Bölge Müdürü Çağatay Durantaş bizimleydi. 08:10 - GigaFiber'e kavuşan Berkay, DSL'den 1 Gigabit'e ulaşan hızı görünce mutlu oldu. 09:15 - Berkay fenomen değil, normal bir kullanıcı. (Ha bu hız ile ne yapar, ne olur orası ayrı. İşin esprisi bir yana misafirperverliği için teşekkürler) 11:17 - GigaFiber istiyorum! Technopat.net Yayın Kanalları ve Sosyal Medya Hesapları: ◭ Site → https://www.technopat.net/ ◮ Forum/Sosyal Ağ → https://www.technopat.net/sosyal/ ◩ TikTok → https://www.tiktok.com/@technopatnet ◪ Twitch → https://www.twitch.tv/technopat ◧ LinkedIn → https://tr.linkedin.com/company/technopat ◨ Twitter → https://twitter.com/TechnopatNet ◎ Instagram → https://www.instagram.com/technopatnet/ ◫ Facebook → https://www.facebook.com/Technopat/ ○ YouTube → https://www.youtube.com/technopat ◙ https://www.youtube.com/channel/UC-gs6ml23jQKvLC86LzpQ0g → Technopat Global YouTube/TPN → https://www.youtube.com/channel/UCsh0Qd1GDHK8Hnvn02bluzA → Technopat Social English/International Section → https://www.technopat.net/sosyal/bolum/english-section.118/
    https://www.youtube.com/watch?v=spoptwpCqyc

Türknet hizmet ve altyapı çalışmaları yerine reklam çalışmalarına hız verdi. Bu tür işte Bursa'ya gigafiber geldi gigafiber her yerde diye reklamları çok fazla görüyoruz fakat ne yazık ki işin iç yüzü bu şekilde değil. Ben Ankara'da yaşıyorum. Bundan 5-6 yıl önce Türknet gigafiberi çıkardığında çok olumlu olarak karşıladım hatta türknet bazı forum sayfalarında il bazında (Ankara-İstanbul) ilçelere hangi senelerde gigafiber altyapı çalışması başlatacağı ile ilgili bilgi paylaşıyordu. Buna göre Ankarada 2016 yılında Yenimahalle ve Keçiören ilçelerine gigafiber altyapısı başlatılacak ve 2018-2019 yıllarında ise Mamak ve Çankaya ilçeleri altyapı çalışması başlatılacaktı. Bu şekilde yıl yıl Ankara daki ilçelere Türknet kendi altyapısını getirecekti. Hatta bunlarla ilgili donanımhaber forumda açılmış bir konu var Türknet gigafiber Ankarada. Bu forum bir ara çok aktifti Benim gibi Ankarada ikamet edenler büyük bir heyecan yaşamaya ve bir an önce Türknet gigafiber altyapısına kavuşmak istiyordu. Donanımhaber Forumda Türknet firmasını temsilen bir yetkilide bulunuyor. Foruma yazarak buradan bilgi alıyorduk ve altyapı taleplerini iletiyorduk. Forumda bu konu çok aktifti eskiden ama şuanda fazla yazan kalmadı çünkü herkes hayal kırıklığına uğradı. Peki 2016 yılında Ankarada gigafiber altyapı çalışmasına başlayan Türknet neredeyse 6 yıldır Ankarada ne yaptı. İlk önce Ankarada NextLevel diye bir alışveriş merkezi ve üstü plaza olan yere gigafiber vermeye başladı. İlk önce sadace bu nextlevel aldı gigafieri. Fakat daha sonra buraya da vermeyi bıraktı. Şuanda nextLevel plazada oturuyorsanız bile gigafiber alamazsınız çünkü vermiyorlar. Daha sonra kendi planlarında bulunan Yenimahalle ve Keçiören İlçelerindeki ve diğer ilçe altyapı çalışmalarını daha başlamadan iptal ettiler ve sadece Keçiören ilçesinde altyapı çalışmalarına başlattıklarını duyurdular. Buda iyi bir gelişmeydi çünkü her yıl bir ilçeye gelseler 8-9 ylda neteredeyse tüm ilçelere gigafiber gelir diye düşünüyorduk en azından her binaya olmasa bile ilçe bazlı olarak tüm ilçelere gelmiş olurdu Ama buda olmadı. Keçiören ilçesinde Altyapı çalışmalarına başlattıktan sonra inanılmaz yavaş çalışma şekilleleri vardı. Bir mahalleye girdiklerinde o mahallenin sadece bir sokağına hatta bir sokakta 1 yada 2 binaya fiber çekiyorlardı. Diğer sokak ve binaları es geçiyorlardı. Şöyle söyleyeyim girdikleri sokakta bir binaya fiber çektiler ya o binan yanındaki yada karşısındaki binalara fiber çekmiyorlar hatta fiber çektikleri binada bile 30 dairelik binaya 20 portlu fiber kutu koyup sadece 20 daireye fiber verip geri kalan 10 dairiye port yok diye gigafiber vermiyorlar. Peki bunu neden yapıyorlar bu reklam niye benim tahminim Türknet kişisel bilgileri satıyor yani kişisel bilgiler derken telefon numaranızı reklam ve pazarlama için 3.cü taraflara satıyor. O yüzden gigafiber başvuru ekranı açtılar siz buradan adres telefon ve mail adresinizi giriyorsunuz ve bu bilgileri 3.cü taraf kuruluş ve kişilere paylaşımına onay veriyorsunuz bu sayede Türkbet bu bilgileri pazarlama imkanına erişmiş oluyor. EEE ne yapalım herkes gibi bende bir umut bu bilgilerini paylaştım. 170 T.L. 1000 mbps hız alacam diye. Ama 6 yıldır tık yok. Ankaranın %1 inde bile Türknet altyapısı yok Hatta gigafiber altyapısı olan Ankaranın tek ilçesi Keçiörenin yüzde birinde bile gigafiber yok. Bursa da gigafiberin çok yayılacağını çok düşünmüyorum. Sadece bir kaç daireye reklam amaçlı verilir ve bu şekilde yukarıda değindiğim gibi cep telefonu ve mail bilgisi toplamış olur. Bundan öteye gideceğini sanmıyorum. Ama gönül ister ki Türknet 179,99 T.L. ye 1000 mbps simetrik internet versin bu fiyata çok süper bir şey keşke bunu yapmış olsaydı şimdiye kadar türk telekomu hakim operatör olmak tan çıkarırdı. Ama ne yazık ki bunu Türknette göremiyorum. Türknetten gigafiber alan yada alamayan arkadaşlarda yorumlarını yazarlarsa iyi olur bence Bakalım zaman ne gösterecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semihsahin45 -- 28 Aralık 2022; 16:40:14 >

• Bluepower kullanıcısına yanıt

İstanbulda siz gigafiber alıyormusunuz? Birde eğer alıyorsanız sizin Mahallenizin ne kadarında gigafiber var. Kısmende olsa bir bilginiz var mı? Evet birde gigafiber 139 tl miş. İşte bu fiyat aslında süper simetrik 1000 mbps hıza 139 tl sahip oluyorsunuz Ama Türknet Ankarada varla yok arasında buradan geçmiş yorumları okursanız görürsünüz Gigafiber altyapı çalışmaları Ankarada nerdeyse yok gibi.

Birde şunu yazmayı unutmuşum tekrardan düzenleme yapıyım.

Son 2 aydır Türksat fiber Ankara nın neredeyse her sokağını kazdı. Her mahalleye ve sokağa girdi her binanın önüne kadar boruları döşedi. Şuanda Türksatın sadece binalara fiber kablolarının çekilmesi kaldı. Türksat her mahalleyi ve sokağı kazıyor sorun yok Türknette yapabilir istese. Her nekadar bende Belediye başkanını beğenmiyor olsam da bu konularda belediyeler artık en azından eskiye oranla fazla engelleme yapmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semihsahin45 -- 28 Aralık 2022; 17:1:44 >
  • semihsahin45 S kullanıcısına yanıt

Evet nisan ayından beri gigafiber kullanıyorum istanbul/Gaziosmanpaşa'da, mahalle değil tüm ilçede gigafiber var önce 1-2 mahalleye geldi sonra diğer mahallelere de çektiler. Cevabı kendiniz vermişsiniz aslında Türknetin sokak kazacak kadar bütçesi ve yetkisi yok türksat devletin kurumu istediği yeri kazar masrafını da karşılar. Türknet istanbulda fiber kabloları havadan geçirerek binalara ulaştırıyor mesela benim sokağımda bir evin bahçesinin üstünden geçerek geliyor bana. Eğer belediye görüntü kirliliği gibi bahanelerle havadan fiber döşemeye izin vermeyip kazı yapma şartı koyuyorsa size gigafiber gelmez mümkün değil. İstanbulda kadıköy gibi tüm kabloların yer altında olduğu yerlerde de gigafiber yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 28 Aralık 2022; 20:30:36 >

Ankara da Türknet şöyle çalışıyor. Bir sokağa fiber getiriyor ama 5 bina altındaki Sokağa yıllar gecsede uğramıyor. Hatta fiberi getirdiği sokak da bile sadece 1 yada 2 binaya fiber veriyor. Fiberi verdiği binanın karşısındaki binaya bile fiber vermiyor Hemde yıllar geçse bile. Burada bununla ilgili yazılmış yüzlerce yazı var zaten. Bunun belediyenin kazı izni verip vermemesi ile alakası bile yok sokağa kadar gelmiş yan yada karşı binaya neden fiber vermez yada onu da geçtik. Fiberi getirdiği binaya bile daire sayısından daha az çıkışa sahip fiber kaset koyuyor. Ayrıca İstanbul içinde durum aynısı yine bu forumda şöyle bir konu var

https://forum.donanimhaber.com/turk-net-ftth-1000-mbps-1gbps-fiber-internet-baglantisi-kurulum-inceleme-ve-kullanim-tecrubesi--143836068-52

Buraya baktığında istanbulda da aynı şekilde yaptığını görürsün Hatta insanlar o kadar bıkmış ki artık buraya da yazmaktan vazgeçmiş senin sokağın şanslıymış sadece sende o şanslılardan birisin. Hoş birde şöyle bir durum var artık gigafiberi diğer servis sağlayıcılarda veriyor. Ama ne yazık ki çok pahalı. Bugün diğer servis sağlayıcılar 1000 Mbps yi 200 T.L. versin Trüknet diye bir servis sağlayıcı kalmaz.

• Muhtemelen izinlerin iptal edilmesi yüzünden yarım kalmıştır o durumun sebebi o istanbul avcılarda aynı durum oldu yarım kalmıştı. Diğer sağlayıcılar gigabit veriyor ama komik upload hızlarıyla simetrik için onbinlerce lira vermeni istiyorlar. Upload çok önemli bir şeyler üreten insanlar için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 28 Aralık 2022; 21:0:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Evet Türknetin fiyatı ve simetrik interneti çok cazip Ama Türksat Kablonun büyük bir atılımı var Ankara için. Hatta söylentilere göre simetrik hızlar vereceklermiş uygun fiyata Şuanda Ankaranın her ilçesinde kazı çalışmalarını bitirdiler bile sadece fiber kabloları döşemek ve binalara girmeleri kaldı. Eğer 1000 Mbps leri simetrik ve 200-300 T.L. arasında verirlerse Ankara da Türknet biter. Kimse Türknetin gelmesini beklemez yada öyle bir istekte bulunmazlar.

Fiber konusunda en büyük atılımı superonline yaptı. O da Turkcell baz istasyonlarına fiber lazım olduğu için. İşim gereği Ankaranın çoğu sokağına giren biri olarak şunu söyleyebilirim. Turknetin altyapı çalışmasını hiç görmedim. Turksatın ise şu an Sincan’da bir çalışma yürüttüğünü görüyorum. Turk Telekom zaten hiç bişey yapmıyor. Ben Dikmen’de ikamet ediyorum. Yan apartmanımda kablo tv varken bizde yok. Kablonetten bir şey beklemiyorum. Bu ara iskitlerde vodafone net gördüm ama sanırım baz istasyonu için bir çalışmaydı. Çünkü sokaklara girmediler hiç.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Umarım sorunları çözüp iki şirket de altyapı verir rekabet olması lazım.

• mhakan78 M kullanıcısına yanıt

Türkat kablo fiber altyapı çalışmasında mamak ta neredeyse her mahallesine kablo borularını döşedi. Girmediği sokak cadde yok ama burada şunu belirtiğim kablo kanallarını döşedi henüz bir fiber kablo döşeme söz konusu değil. Yine balgat enerji bakanlığı ziyabey caddesi 7.cadde anıttepe ve gençlik caddelerinde Kızılayın ara sokaklarında Yenimahelle demetevelerin tamamında Keçiörennin büyük bir bölümünde türksat kablo net kablo kanallarını döşedi bunlar benim gördüklerim. Ayrıca geçen ay benim bulunduğum ilçeye yani mamak ilçesine kablo kanalı döşeme işlemini bitirdiler. Ben bu esnada proje müdürüne denk geldim ona sordum ne zaman dairelere fiber çekeceksiniz diye. Oda daha biraz var şuanda tüm Ankaranın tümü için kablo kanalı döşüyoruz az kaldı bir kaç aya kadar biter sonra kablolamaya geçeceğiz dedi. Bizim buraya ne zaman gelirsiniz diye sordum 2023 yılının ikinci yarısında gelmiş oluruz dedi bende neden bu kadar uzun sürer diye sordum oda büyük bir proje yönetiyoruz biraz zaman alır dedi. bence yıl sonunu yada 2024 başını bulur. Çünkü hedeflerinde tüm Ankara varmış. Baya bir sürer gibi. Türknet ise dediğiniz gibi Ankarada yok gibi birşey sadece keçiörende kuşcağıza yakın mahallede bir binada görmüştüm ondan başka görmedim. Hatta bir arkadaşım kuşcağızda oturuyor ona sürekli soruyorum türknet geldimi diye ama oda henüz hiç bir yerde denk gelmemiş. Vodafone net ile ilgili bende dediğiniz gibi hemen evimin altında tren istasyonu var ona paralel vodafone net logarları var ama binalara yada ara sokaklara çekilmiş bir şey yok. Hatta geçen hafta vodafone net yeni fiberler çekti. Şu büyükşehir belediyesinin kablo kanalları varya kaldırımlarda görürüz. onu kullanarak hatta büyükşehir yazan bu kanalları değiştirek vodafone yazanı taktılar. Sanırım bu vodafone ya baz istasyonu için yada hızlı tren yada tren hattının tümü için tccd ile bir anlaşması var onun için çekti tam bilmiyorum ama ev kullanıcıları için olmadığı kesin. Süperonline ise siteler ve sonrasında bana 700 metre yakınıma kadar geldi hatta 5-6 yıldır var. Süperonline proje müdürü ile temasa geçtim bana yakın bir yere kadar geldiniz buraya gelmek için tam zamanı büyükşehir 2500 adet yeni toplu konut yapıyor şimdi tam zamanı dedim bundan 2 yıl önce proje müdürü bulunduğum bölgeyi çok iyi biliyormuş hatta bana mahalle mahalle sokak sokak saydı buraları ve buraya gelmeyi çom istiyormuş süperonline bir çok kez proje sunup vermiş ama geri dönüş alamamış. Tekrardan bendne mail istedi ona istinaden tekrar bir proje yapıp sunacağım dedi ama olayın sadece kendisinde bitmediğini söyledi. Bende mail attım ama 2 yıl oldu ses yok. Birde 1 hafta önce büyük şehir belediyesi kablo netin mahvettiği asfaltı tekrardan sıfır 1.ci kalite asfalt attı. Bu asfaltın 5 yıl kazılmasına izin vermeyecekmiş büyükşehir imarda çalışan bir komşum söyledi yani şuan için mamak derbent mahallesi ve yakın mahallelere büyük şehir asfalt attı buralara yakın zamanda türksat ve türk telekomdan başka bir servis sağlayıcısının geleceğini yada gelebileceğini düşünmüyorum çünkü büyük şehir büyük ihtimalle kazı izni vermez.

• saiddemir98 S kullanıcısına yanıt
    Yanlışlık olmasın Aralıkta bitti gelen giden yok. Gelişmeleri ay ay paylaşıcağım geldiği gün ise twitterda süreci belirtticem. Saygılar

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • saiddemir98 S kullanıcısına yanıt

Eylül ayından beri binama altyapı gelmesini bekliyorum. Sitede sorguladığımda mevcut olan altyapı başvurumu yapıp belgelerimi teslim ettikten sonra görünmemeye başladı. İşin komik tarafı yan binamdan sorgulama yaptığımda yine aynı şekilde altyapı mevcut görünüyor. Muhtara sorduğumda hemen arka sokağımda altyapı çektiklerini söyledi ama hala gelen giden yok.

• Sıhhıye civarına ne zaman gelir acaba?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Halorandal H kullanıcısına yanıt
    İlçe/mahalle neresi?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • xSwindLer X kullanıcısına yanıt

Yenimahalle Demetgül mahallesi

• TurkNetDestek kullanıcısına yanıt

Değerli @TurkNetDestek

Istanbul'da Gigafiber kullanıyorum. 2 ay Ankara'ya taşınacağım. Alacaatlı mahallesinde gigagiber yokmus. Konuyla alakalı site sakinlerine mesaj attım, siteden başvurun diye. Fakat sizin verebileceğiniz bir bilgi var mı? Alaca atlı mahallesine yakın zamanda gelip gelmeme konusundaki ne diyebilirsiniz?

Sİte sakinlerine attığım mesaj şu. Reklamınızı yapıyorum :)

Herkese merhaba,

Site sakini olarak buraya yazmam doğru mu bilmiyorum. Eğer yasaksa şimdiden özür dilerim.

Sitemizin internet altyapısı için sizleri rahatsız ediyorum.

Şubat sonu gibi siteye taşınacağız. Taşınma öncesi internet paketlerine bakıyordum ve sitemizde sadece Türk telekom Fiber var.

Türk telekom Fiber'in 1000mbps'lik paketinin fiyatı 496 TL gibi uçuk bir rakam. Bu fiyat için 12-24 ay taahüt isteyip, üstüne modem ve kurulum parası alıyorlar.

Halihazırda Istanbul'da yaşıyorum ve Türknet Gigafiber kullanıyorum. Türknet gigafiber, Turk telekomun aksine ayda 138 TL gibi bir fiyata hem Download, hem Upload'ı 1000mbps vermekte. Yani çok çok hızlı bir internet.

Bir de üstüne modem ve kurulum parası almamaktalar.

Türknet Turk Telekom'dan 3-4 kat daha ucuz ve daha iyi bir hizmet veriyor yani.

Fakat sitemizde Turknet altyapısı henüz gelmemiş. Gelmesi için site sakinlerinin Türknet'in sitesinden bireysel talepte bulunması gerekiyor. Herkes talepte bulunursa belki hat çekerler. Biz de Türk telekom'a bu paraları vermek zorunda kalmayız :)

Sitemize bu altyapının çekilebilmesi için 5dk'ınızı ayırarak aşağıdaki siteden adresinizi girip sorgulama yapın, ardindan talepte bulunmak için cep telefonunuzu isteyecek. 

turk.net
    GigaFiber Altyapı Sorgulama - Fiber Altyapı - TurkNet
    https://turk.net/gigafiber-istiyorum-altyapi-sorgulama

Alıntı

metni:

• oosjo O kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederiz😇 Ancak gelen talepler ile planlama süreçleri de değişiklik gösterdiği için şu an bölge ya da süre bilgisi maalesef veremiyorum.
  • Ankara/Polatlıya gelmez sanırım.

• Merhaba,https://turk.net/gigafiber-istiyorum sayfamızdan adresinizi iletmenizi rica ederim. Talepler doğrudan proje ekibimize iletiliyor. Bölgeden gelen taleplerin yoğunluğuna ve altyapının uygunluğuna göre değerlendirilecektir. Uygun görülmesi durumunda proje bölgelerine dahil ederek çalışmalara başlayacaklardır.
  • Geleceklerini vadettikleri Ankara Kuşcağız mahallesine 2 yıldır gelmediler. Ben de bugün Superonline'a başvurdum. Pişman olmam umarım. Seneye görüşmek dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Nautilus- -- 14 Ocak 2023; 16:19:51 >
  • 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.