Şimdi Ara

Türkiyedeki kitap pahalılığı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
2.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kitap sektörü zaten ölüyor 3 kişi 5 kişi ayda 1 orijinal kitap almakla ilerlemez bu iş köklü çözümler getirlimeli. soruyorum size korsan fiyatına orijinal kitap alacak olsanız korsan kitap alırmısınız?

Bu iş hakkında konuşulacak o kadar çok şey var ki en basiti halkın en fazla vakit geçirdiği mecra olan tv de bahsedilmeli devlet tarafından desteklemeli ama nerdeee....
  • quote:

Orijinalden alıntı: gdolunifaktohumu

iki üç ayda bir roman okuyan birisi olarak fiyatlar beni çok etkilemiyor her gün kenara köşeye elli kuruş koysam yeter düşünün
    Ha ucuz olsa çok daha iyi olur daha fazla okuruz orası ayrı
    Bu sebepten çok okuyanlar kitap fuarlarını takip etsin derim :)

Fazla okumayana pek etkisi yokta ben ortalama 2-3 günde 1 kitap bitiren bir insanım yakınlarımda kütüphane olmasa bu şekilde aylık kitap harcamam en az 300-400 lira olacak. Popüler kitaplar dışında korsan bulmakta zor olduğundan elim mahkum orjinal almak zorunda kaldığım oluyor o da çok büyük yük 3 kitap alıyorum 60 lira fatura geliyor karşıma Korsan kitap da 10-12 milyon 2-3 lira fazla verip orjinal alırım en azından daha kaliteli olur

Kitap fuarlarıda palavra ya geçen aylarda izmir kitap fuarına gitmiştim liste fiyatı 26 lira olan kitabı 23-24 liraya satıyorlar aynı kitap internette 20 lira

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jackson -- 19 Temmuz 2011; 21:15:40 >

• Baktığınız ikinci el kitapların yurtdışında sürümü var. Bizde kitap satışı çok olmadığı için ikinci eller de pahalı. İkinci el kitap satarak hayatınızı kazanacaksanız pahalı satmanız gerekiyor.
  • Ben 2. el kitap alıyorum Fiyatlar hemen hemen yarı yarıya düşüyor Ayrıca nedendir bilmem eski püskü kitaplar daha çok ilgimi çekiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluecancan

Ben 2. el kitap alıyorum Fiyatlar hemen hemen yarı yarıya düşüyor Ayrıca nedendir bilmem eski püskü kitaplar daha çok ilgimi çekiyor

Keşke herkes sizin gibi düşünse. Hem ucuz hem de çok kaliteli kitaplar çıkıyor eski kitapçılardan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: spartacus_

"Cehalet, ayrıcalıklı sınıfların ustaca kullandıkları bir silahtır."

Bu sözler aslında gerçeği dile getiriyor. Hali hazırda kitap okuma alışkanlığının yerlerde süründüğü ülkemizde kitap fiyatlarının pahalılığı da eklenince insanların kitap okuması gerçekten çok zor ve meşakkatli bir iş. Hele ki dar ve orta gelirli insanlar için. Her ne kadar korsana sonuna kadar karşı olsam da, bu fiyatlar karşısında korsan dan daha iyi bir alternatif yok yok ne yazık ki.

Her harfine katılıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheDarkDefender

quote:

Bu sözler aslında gerçeği dile getiriyor. Hali hazırda kitap okuma alışkanlığının yerlerde süründüğü ülkemizde kitap fiyatlarının pahalılığı da eklenince insanların kitap okuması gerçekten çok zor ve meşakkatli bir iş. Hele ki dar ve orta gelirli insanlar için. Her ne kadar korsana sonuna kadar karşı olsam da, bu fiyatlar karşısında korsan dan daha iyi bir alternatif yok yok ne yazık ki.

Her harfine katılıyorum.

dostum arkadaşın yorumuna harfi harfine katılabilirsin
    bende sana bir soru sorup cevabınıda kendim vermek istiyorum
    Bu dünyanın en cahil halkı hangi halktır?
    el-cevab;amerika halkı
    Peki amerikalılar bizden daha mı az okuyor?hayır,kat ve kat daha fazla okuyorlar
    Peki buna rağmen dünya üzerinde gerçekleşen olaylara en kayıtsız halk neden amerika halkı?
    türkiye dünyanın önemli bir ülkesi,ortadoğunun kalbinde bulunuyor,70 milyon nüfusa sahip,dünyanın 17. büyük ekonomisi tüm bunlara rağmen sokakta 10 amerikalı çevirip turkey deseniz aklına hindiden başka birşey gelmez birde böyle bir ülke olduğu bilgisini verseniz patlatır kahkahayı!
    Yani anlatmak istediğim okumakla cehalet arasında elbette bağlantı var ama bu birazda ne okuduğunuza ve nasıl okuduğunuza bağlı
    Amerika best seller listesine bakarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız
    Halk okumuyor dolayısıyla cahil demek çok beylik bir laf gibi geliyor bana
    Ömrü hayatında tek roman okumayıp hayat deneyimi bakımından sosyal ilişkiler bakımından 10 tane elif şafağı orhan pamuğu cebinden çıkarabilecek insanlarımız var ve kesinlikle cahil değiller

• Alelade bir kitap bile 30 lira zaten. 500 sayfa en kötü saman kağıda basılmış bir kitabın neresi 30 lira tutabiliyor anlamıyorum. 30 liraya 10 tane Magnum alınıyor ama bir kitap.
  • Tatile gidecek olsanız şöylede 4-5 tane kitap alayım da vakit geçiririm deseniz 100 TL den fazla para vermeniz gerekir.

Bu arada size bir site öneriyorum mutlaka bakmalısınız. http://issuu.com/explore
  • Sanırım bende artık 2.el kitap alacağım. Fazla kitap okuyan biri degilim ama 200 sayfalık orjinal bi kitabı 9 liraya aldım. 750 sayfalık bi kitabı arkadaşa korsan olduğu için 7.5 TLye aldım. Kitabın arkasında satış fiyatı 36 lira yazıyordu:)
  • Yapacak pek bir şeyimiz yok bu durum için sanırım. Kopya kitaptan nefret ederim. Genelde ayda 1-2 kitap alırım. Eğer sahaflarda bulabiliyorsam temiz ikinci el onları da alıyorum.

Şu ana kadar Zaman Çarkı serisi 13 Kitap - toplam maliyeti 700 lirayı buldu. Daha 14 ve 15. kitaplar var piyasaya çıkacak olan

Diğer fantastik kitaplarımı genelde ikinci el olarak aldım. Yüzüklerin Efendisi, Ravenloft, Ejderha Mızrağı, Gedik Savaşları, Drizzt ve diğer tüm fantastik kitaplar diyebiliriz

Bu kitaplara verdiğim parayı hiç üzülmüyorum, özellikle Zaman Çarkı serisi, benim için değeri bundan da yüksek bir kitap.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jackson

Bin dokuz yüz seksen dört adlı kitaptaki dünyaya yaklaşıyoruz.

Konuya güzel değinmişsiniz. Kitabı okumayanlara tavsiye ederim.

George Orwell - 1984
  • sahafları dolaşıyorum, ucuza bulunuyor. onun dışında mecburen orjinal kitap alıyorum. korsan kitaplar sadece popüler kültür basımı yapıyor, gerçi klasik bassalar bile almam sanırım. fiyatlar pahalı haklısınız. yalnız ben başka bir yerden bakıyorum. gençlerimizin çoğu eğlenecek parayı buluyor. üniversite gençliğinin çoğu zamanını nargile kafelerde, clublerde vs. yerlerde geçiriyor. bunun istisnası var mı ? tabii ki var, hemde sayıları oldukça fazladır. yalnız benim bahsettiğim öğrenci profilinden de çok var. geçen başka bir konuda yazmıştım, asgari ücretli vatandaşımızın taksitle iphone aldığı bir ülkede yaşıyoruz. insanlar kendi lüksleri için, eğlenceleri için para ayırabiliyorlar. bence ciddi manada kitap okumayı seven birisi, bunu bir ihtiyaç olarak algılamayı başarmış birisi kitaba verdiği paraya acımaz.

çantamda yemek ve alışveriş fişlerimi saklıyorum. yayınevleri ve d&r'dan yaptığım alışverişin haddi hesabı yok. bi ara hepsini toplayıp ne kadarlık alışveriş yaptığımı hesaplamayı düşünüyorum. geçenlerde, dergiydi, kitaptı derken 150, 200 liraya yakın hesap bırakmıştım. oradan temin ettiklerim beni bir, bir buçuk ay kadar idare etmişti. bir öğrenci için sağlam para, üniversitede kaldığı yurttan çıkmayıp 300 liraya geçinmeye çalışan arkadaşlarımızın olduğunu bildiğimde, biraz düşünüyorum. pahalı olduğu aşikar, yalnız durumu elverişli bir insanın sırf bu sebebten kitap okumuyorum demesini çok saçma buluyorum.

aslıda ne yazarına, nede basımını yapanlara para kazandırıyoruz. bu paraların çoğu yayınevlerinin cebinde kalıyor. insanlar az okuyor diye sattıkları her kitabın kârını olabildiğince yüksek yapıyorlar, yapıyorlar ki para kazanabilsinler.

umarım bir gün kitap fiyatları olması gerektiği seviyeye iner, durumu olan, olmayan herkes okuyabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: gdolunifaktohumu

quote:

Orijinalden alıntı: TheDarkDefender

quote:

Her harfine katılıyorum.

dostum arkadaşın yorumuna harfi harfine katılabilirsin
    bende sana bir soru sorup cevabınıda kendim vermek istiyorum
    Bu dünyanın en cahil halkı hangi halktır?
    el-cevab;amerika halkı
    Peki amerikalılar bizden daha mı az okuyor?hayır,kat ve kat daha fazla okuyorlar
    Peki buna rağmen dünya üzerinde gerçekleşen olaylara en kayıtsız halk neden amerika halkı?
    türkiye dünyanın önemli bir ülkesi,ortadoğunun kalbinde bulunuyor,70 milyon nüfusa sahip,dünyanın 17. büyük ekonomisi tüm bunlara rağmen sokakta 10 amerikalı çevirip turkey deseniz aklına hindiden başka birşey gelmez birde böyle bir ülke olduğu bilgisini verseniz patlatır kahkahayı!
    Yani anlatmak istediğim okumakla cehalet arasında elbette bağlantı var ama bu birazda ne okuduğunuza ve nasıl okuduğunuza bağlı
    Amerika best seller listesine bakarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız
    Halk okumuyor dolayısıyla cahil demek çok beylik bir laf gibi geliyor bana
    Ömrü hayatında tek roman okumayıp hayat deneyimi bakımından sosyal ilişkiler bakımından 10 tane elif şafağı orhan pamuğu cebinden çıkarabilecek insanlarımız var ve kesinlikle cahil değiller

Bu mesajım araya gitmesin.diğer üyelerinde yazdıklarım hakkında ki yorumlarını merak ediyorum.
    Şunuda ekleyeyim;
    Yeni nesil bizden daha fazla okuyor bu bir gerçek.bugün elif şafağı felan belki eleştiriyoruz hakettiğinden fazla ilgi gördüğünü düşünüyoruz ama geçenlerde d&r'a gittiğimde 8-12 yaşları arasında 4-5 çocuk kitap reyonunu dolaşıyorlar elif şafağın(keza iskender palanın) kitapları hakkında yorumlar yapıyorlardı.Şahsen onların yaşındayken kitapla alakam yoktu diyebilirim ama bunda o dönemki eğitim mantığınında etkisi vardı.Bence bu konuda çok karamsar olmamız lazım

• 21. yy dayız,hala kitaba para veren mı var,10 yaşımdan beridir kütüphaneye giderim,
    aradığım her kitabı da buldum,okudum,tabi güncel kitaplar biraz geç çıkıyor,
    e-kitap da biraz daha yaygınlaşsın,o zaman normal kitapların fiyatı da düşer,
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

21. yy dayız,hala kitaba para veren mı var,10 yaşımdan beridir kütüphaneye giderim,
    aradığım her kitabı da buldum,okudum,tabi güncel kitaplar biraz geç çıkıyor,
    e-kitap da biraz daha yaygınlaşsın,o zaman normal kitapların fiyatı da düşer,

Orası öyle ama , mesela ben kitap okumak kadar arşiv yapmayıda seviyorum
  • Evet bazı arkadaşlar sahaflardan bahsetmiş,

Gerçekten de kitap okumanın ucuz ve arşivlik adreslerinden biri de sahaflardır. Bir çok kitabı(yeni/eski/klasikler) daha uygun fiyata buluyorsunuz, kitaplar orijinal olduğu için korsan kalitesizliği de yok. Hele ki eski kitapları arıyorsanız ve benim gibi felsefi/politik ve klasikler ilginizi çekiyorsa sahaflar bunun için fazlasıyla uygun.

Ki genelde sahaflar eski kitaplarla özdeşleştirilmiştir, evet doğru ancak yeni kitaplarda oluyor sahaflarda. Mesela örnek vereyim, geçen gittiğim sahafta Tuna Kiremitçinin son kitabı vardı piyasa fiyatının yarısından da ucuz. Üstelik orijinal.

Ayrıca bir arkadaş Amerikan halkının bilinçsizliğinden dem vurup, okumakla cehalet arasındaki sağlam bağlantıyı koparmaya çalışmış. Değerli arkadaşım, Amerikan halkı okuyor da ne okuyor ? Bu gün amerika da bestseller olan kitaplara bir bakın derim. Adamlar ucuz aşk romanları,popüler kültür öğeleri ve dejenere edilmiş bir hayat görüşünü yansıtan kitapları okuyor, buna uygun filmler izliyor ve buna uygun yaşıyorlar. Amerikalıların kendilerine ait bir görüşü bile yok. Sistemin onlara verdiklerini kabullenip buna göre yaşıyorlar. Bu yüzden Amerika da yönetim ve arkasındaki egemen güçler istediği gibi at koşturabiliyor. Amerikan halkıyla, Türkiye insanını karşılaştırıp, onlar okuyorlar hala cahiller biz de okuyunca pek bir şey olmaz demek kolaya kaçmaktır.

Okumak tek başına bir kıstas değil şüphesiz. Okumanın, bilgilendirmenin, sorgulamanın,eleştirel düşünmenin ve düşünmenin önünü açması gerekir. Aksi takdirde New York Times bestseller kitapları okuyup anca hızlı okuma alışkanlığı edinebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spartacus_ -- 22 Temmuz 2011; 14:05:36 >

• bir de hala kitaba uygulanan vergiyi kaldırmadılar. devletin okumayı teşvik için yapması gerek bir şey bu
  • Şöyle ki, kitaplar ucuz da olsa pahalı da olsa satışlarda pek değişiklik olacağını zannetmiyorum.

Kitap okuyan kitle bellidir zaten, her halukarda kitabını alır. Ucuz olursa gideri azalır, pahalı olursa gideri artar, ama kitap almayı bırakmaz.

Bu sebeptendir ki kitap fiyatları senelerdir aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasa16

Demek ki böyle düşünen tek ben değilmişim.
    Kardeşim kitap basmak için ne lazım yazardan alınacak izindir vs (bu kısımdan pek anlamam)+kağıt+ mürekkep+ bunları kitaba çevirecek güzel insanlar. nedir yani bu pahalılık? maliyeti belki 1 lirayı bile bulmazken neden 30 lira? düşünün haftada 1 kitap bitiren birisi 30 liradan aylık 120 lira. Benim asgari ücretle çalışan kardeşim kazandığı parayla kirasını mı ödeyecek? elektrik su doğalgaz mı ödeyecek? çocuklarının gereksinimini mi karşılayacak ve kitaba aylık 120 lira verecek bu mümkün mü?

korsan kitap diyeceksiniz korsan kitap da pahalı. 8,5 lira + kargosu ile bize maliyeti 13 lira. yinede iyi ki korsan kitap var eğer o da olmasaydı vay halimize...

hakikaten sonra diyolar neden korsancı bu adamlar mesela bi soru daha öğrenci neden hergün eylem yapar ebe adam ülken körkütük cahilken öğrenci ne yapsın cebindeki üç kuruşla yemek mi yesin kitap mı okusun bunların hepsi ülkeye zarar okumayan bi toplum istiyosa uzaya çıksın bi işe yaramaz bu fiyatların acil düşmesi lazım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.