Şimdi Ara

Türkiyedeki kitap pahalılığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
2.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiyedeki kitaplar çok pahalı diye bir yazı okumuştum baya bi önce. Bugün durduk yere aklıma geldi .Bi araştırıyım dedim ve ebay a girdim her hangi bir kitap adı olarak o an aklıma dan brown kayıp sembol geldi yazıp tıkladığımda gördüğüme inanamadım. Gördüğüm fiyat 1 dolar evet 1 lira 60 kuruş sadece bir ilan mı diye baktım hayır en az 4 5 tane var 1.sayfada. neyse gittigdyr a girdim ne görüyüm en düşük 8,50 lira o da büyük ihtimalle korsandır. orijinali ise 27,90 lık olan garanti. diyeceğim bizdeki fiyatlar neden bu kadar uçuk. Türk milleti Avrupadan daha mı zengin? neden avrupalı 1 2 dolara orijinal kitap okurken bizim anadolu çocuğu mehmet neden 30 lira veriyor?

• mücevherat gibi eşyalarda vergi sadece %1 olmasına karşın kitaplarda bunun kat kat fazlası indirsinler %1 vergi oranına işte o zaman ucuz orjinal kitap okuruz bu orana düştüğünde birde internet te kitap satan siteler biraz da onlar indirim yapıyo zaten gerisi sen düşün
  • Halk kitap okursa ufku genişler daha fazla düşünür bu da yöneticilerin işini zorlaştırır. Kitap fiyatları kolay kolay düşmez

Bin dokuz yüz seksen dört adlı kitaptaki dünyaya yaklaşıyoruz.
  • Demek ki böyle düşünen tek ben değilmişim.
    Kardeşim kitap basmak için ne lazım yazardan alınacak izindir vs (bu kısımdan pek anlamam)+kağıt+ mürekkep+ bunları kitaba çevirecek güzel insanlar. nedir yani bu pahalılık? maliyeti belki 1 lirayı bile bulmazken neden 30 lira? düşünün haftada 1 kitap bitiren birisi 30 liradan aylık 120 lira. Benim asgari ücretle çalışan kardeşim kazandığı parayla kirasını mı ödeyecek? elektrik su doğalgaz mı ödeyecek? çocuklarının gereksinimini mi karşılayacak ve kitaba aylık 120 lira verecek bu mümkün mü?

korsan kitap diyeceksiniz korsan kitap da pahalı. 8,5 lira + kargosu ile bize maliyeti 13 lira. yinede iyi ki korsan kitap var eğer o da olmasaydı vay halimize...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasa16

Demek ki böyle düşünen tek ben değilmişim.
    Kardeşim kitap basmak için ne lazım yazardan alınacak izindir vs (bu kısımdan pek anlamam)+kağıt+ mürekkep+ bunları kitaba çevirecek güzel insanlar. nedir yani bu pahalılık? maliyeti belki 1 lirayı bile bulmazken neden 30 lira? düşünün haftada 1 kitap bitiren birisi 30 liradan aylık 120 lira. Benim asgari ücretle çalışan kardeşim kazandığı parayla kirasını mı ödeyecek? elektrik su doğalgaz mı ödeyecek? çocuklarının gereksinimini mi karşılayacak ve kitaba aylık 120 lira verecek bu mümkün mü?

korsan kitap diyeceksiniz korsan kitap da pahalı. 8,5 lira + kargosu ile bize maliyeti 13 lira. yinede iyi ki korsan kitap var eğer o da olmasaydı vay halimize...

kargo derken çarşıda felan satan yer yok mu korsan

• katılıyorum , fiyatlar gerçekten pahalı bende öğrenciyim mecbur korsan kitap alıyorum açıkcası kitaba 25-30 TL vericek bütçem yok
  • Kitaplar gerçekten pahalı. Zaten okumasını pek seven bir millet değiliz bu pahalılık ile kitap okumaya hevesli insanlar daha çocukluk yıllarında Anne Babaları tarafından maddi imkanlar nedeni ile kısıtlanıyor.
    Şu bir Gerçek ki kitap fiyatları çok uygun olsa kesinlikle okunma oranı daha çok artar. Tabiki okuyacak olan insan her şekilde okur orasıda ayrı.
  • Aslında bazı belediyeler kurduğu veya kurulmasına yardımcı olduğu kütüphanelerle okumayı destekliyor.

Liseyi izmirin menderes ilçesinde okudum. Menderes 50000 nüfuslu tarımla uğraşan insanların olduğu bir yer. Ara sokaklardayken köydeymişsiniz hissi veriyor Belediye 3 sene önce modern bir kültür merkezi açtı içine de kütüphane yapıldı. İçinde 100 temel eserden (çoğu eserin 5-6 farklı yayınevinden alternatifi var) güncel ve çok satan kitaplar, ünlü yazarların serileri, türk klasikleri gibi arayabileceğimiz çoğu kitap oraya zamanla geldi birde internet desteği koydular bu sayede hangi kitap var hangi kitap yok öğrenip ona göre gidiyorum. Her belediye böyle bir şey yapsa insanlar kesinlikle daha fazla kitap okur. En kalas arkadaşlarım bile meraktan gidip kitap aldılar sonrada okumaya devam ettiler

• quote:

Orijinalden alıntı: *damon*

quote:

Orijinalden alıntı: sasa16

Demek ki böyle düşünen tek ben değilmişim.

kargo derken çarşıda felan satan yer yok mu korsan

Örnek olarak verdim kardeş. Ben merkezli değilde çoğulcu

• "Cehalet, ayrıcalıklı sınıfların ustaca kullandıkları bir silahtır."

Bu sözler aslında gerçeği dile getiriyor. Hali hazırda kitap okuma alışkanlığının yerlerde süründüğü ülkemizde kitap fiyatlarının pahalılığı da eklenince insanların kitap okuması gerçekten çok zor ve meşakkatli bir iş. Hele ki dar ve orta gelirli insanlar için. Her ne kadar korsana sonuna kadar karşı olsam da, bu fiyatlar karşısında korsan dan daha iyi bir alternatif yok yok ne yazık ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackson

Halk kitap okursa ufku genişler daha fazla düşünür bu da yöneticilerin işini zorlaştırır. Kitap fiyatları kolay kolay düşmez

Benim de kitap fiyatlarının ucuzlayacağından hiç mi hiç ümidim yok belki yukarıdakiler kitap işine falan girerlerse sektör kalmayınca o zaman vergiler iner belkim :)
  • İnşallah kitap işine giripte kitap okuma özgürlüğümüzü elimizden almazlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

İnşallah kitap işine giripte kitap okuma özgürlüğümüzü elimizden almazlar.

Bak o kısmı atlamısım :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackson

Halk kitap okursa ufku genişler daha fazla düşünür bu da yöneticilerin işini zorlaştırır. Kitap fiyatları kolay kolay düşmez

Yanlışın var. O dünya zaten gerçekleşti. Yaklaştığımız dünya -ve amaçlanan dünya- Huxley'in A Brave New World (Cesur Yeni Dünya) kitabında anlatılmakta. Okumanı öneriririm.
  • bizde kimse okumuyor ondan o fiyatlarr
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeybekcii

bizde kimse okumuyor ondan o fiyatlarr

Kimse okumadığı için mi fiyatlar öyle yoksa fiyatlar öyle olduğu için mi kimse okumuyor ?
  • Bundan 4 5 yıl önce kitaba teşvik diye biraz ucuzlarğınmı hatıylıyorum sanki doğrumudur
  • Ben genelde şu şekilde yapıyorum,önce internetten istediğim,merak ettiğim kitabın e-book unu indiriyorum.Daha sonra ilk 20-30 sayfasını okuyorum.PC de okumayı pek sevmediğimden gidip korsanını alıyorum(3 ile 5 lira arasında değişiyor,en pahalı 5 TL),ha çok çok seversem gidip kitaplığımdan durması için orijinalini alıyorum.

Kitaplar şu durumdayken gidip direk orijinalini almıyorum.Ki her zaman da gidip orijinalini almam.

Kitap fiyatlarının gerçekten ucuzlaması gerekiyor.
  • Bende başka açıdan bakmak istiyorum bir yazardan örnek veriyim
    Glenn MEADE nin Brandengburg adlı kitabı 1994 yılında yılında İngilterede yayınlanmış ,Bizim ülkemizde ilk basımı 2001 yılında yapılmış,olaya bak bize 7 yıl sonra geliyo aradaki fiyat farkı kimbir ne kadardır?
    Bu sadece bir örnek binlerce yazarın gerilim,macera,bilim-kurgu kitapları var,fiyat konusunda sonuna kadar haklısınız,bizim milletimiz cahil olduktan sonra buna kitap olayına fırsat gelmez zaten durumumuz içler açısı

Düşünün kitap olarak 7 yıl geriyiz teknoloji olarak kimbilir kaç yıl gerideyiz,
    Kendi adıma konuşuyorum artık okuduğum kitaplarında internetten alıcağım
  • birde korsan kitap olmasa orjinal kitap sektörü rakipsiz kalcak o zaman istediği fiyatı koyar 10 tl kitabı 15 e satar
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.