Şimdi Ara

TÜRKİYEDE NEDEN BÖYLE ??? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
2.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sekilde genelleme yapmak bence yanlis. Arac aylar sonra geliyor denmis. Dusunun bir arac almanyada uretiloyor ve bu fabrika bir anda bir yillik arac uretemiyor. O yuzden once bazi ulkeler aliyor sonra bazi ulkeler. Bir de yolda gecen zaman eklendiginde aylar sonra geldi deniyor. Fakat bu aractan araca degisiyor mesrla avrupada uretilen cogu arac turkiyeye amerikadan once geliyor. Turkiye de uretilen bazi aracar avrupada piyasaya cikmadan biz de cikiyor. Yani burada turkiyeye bir kasit yok aracin uretim yerine gore degisiyor durum. Eger tum dunuada ayni anda piyasaya cikartmaya calissalar bu cok uxun surer.

Araclari daha pahali aliyoruz denmis bunun tek sebebi vergiler yoluyla serbest piyasaya yapilan mudaheledir. Bir urunun satisini yuksek vergi ile engellerseniz bu 1.6 dan yuksek motorlu araclar oluyor. Ona alternatif olan urunun fiyati artar bu da 1.6 alti araclar oluyor. Yine de avrupa ile cok buyuk farklar yok 1.6 araclar icin.

Donanim ulkelerin tercihlerine gore degisiyor. Mesela turkiyede otm klimali jetta varken amerikadaki jettada opsiyon bile degildi otm klima. Bazi ulkeler bizden cok donanim alirken bazilari da az aliuor. Genel olarak biz avrupa ile benzer donanimlari aldigimiz icin donanim seviyesi ulkemizde iyi durumda.
    Navigasyonu bu isten ayri tutmak lazim. Hem harita hem dil sorunu var. Bizim ulkenin haritasi ab haritsinda yok bildigim kadariyla ve yakin zamana kadar bu harita sorunu asilamamisti. Kimi kanun var diyordu, kimi tsk onayi yok diyoedu vs. Tam aslini bilmiyorum. Ama gercek suki herkes sandardini biz yine disarda kaldik. Bu iste geciktik ve sonunda boyle bir duruma dustuk. O avrupa haritasinda ulkemizin yer almasi lazimdi.

Bu kadar cok sorun varken eger yilda 10 milyon arac satilsa tabiiki firmalar ilgilenir bu sorunlari asmaya calisir. Fakat ulkemiz o kadar buyuk bir paxar degil su an icin. Avruoa haritasinda turkiye yokmus dendiginde. Tamam o zaman navigasyonu opsiyon listesinden cikarin demek daha mantikli olutor.

Yani aslinsa hatayi kendimizde aramaliyiz. Sirketlerin hepsi kar icin calisir araba sirketleri de ayni.

• fiat 85hp lik 0,9 lt twinair getirsin almazsam namerdim.ben öyle 2,0 ve üsüt motorlu araç kullanacak bütçeye sahip değilim
  • quote:

Orijinalden alıntı: comanchee

fiat 85hp lik 0,9 lt twinair getirsin almazsam namerdim.ben öyle 2,0 ve üsüt motorlu araç kullanacak bütçeye sahip değilim

Çıkarsa hatırlatıcam sana:P
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenan21

quote:

Orijinalden alıntı: hondadd

quote:

Konuyu acan arkadasa sesleniyorum.. Yazdiklarinin cogu yanlis, eksik ve mesnetsiz iddialardir.. Arastirmadan oyle kulaktan dolma bilgi kirintilariyla konu acip ''boyle diye duydum'' tarzindan olaya yaklasmissiniz..

Aman sen konuşmasan olmaz anlatta bilelim yanlışmı yazılanlar aç bir aracın yurtdısı sıtesını kendin bak. Laf olsun diye yazmış bişi. Yeni Captiva geldi bi bak bakalım Navigasyon varmı içinde sitesinden baktım var dedim böyle mi gelir acaba? geçen gün gittim yok bom boş yine...

Evet yazilanlar yanlis.. Ilk msjimda da yazdigim gibi bir iki yabanci arac sitesine bakip Turkiye'de boyle Avrupa'da boyle diye atip tutuyorsun.. Ben sitelere bakip konusmuyorum zaten yurt disinda yasayip bildigim icin soyluyorum.. Sifir araclarda cok buyuk fark olmamakla beraber ikinci el arabalarda cok buyuk farklar var.. Gelelim donanim konusuna.. Hicbir arac ici aksesuar karsiliksiz verilmez.. Opsiyon olarak araciniza navigasyon isterseniz farkini verirsiniz veyahut aracin rengine de ekstradan ucret odersiniz.. Imzamdaki araci 3 ay once aldim ki hala bana teslim edilmedi yolda deniyor.. Konu sahibi arkadasa duyurulur..

Sen Yurt dışında yaşadığından bir garip olmuşsun belli seni böyle kabullendim sen takıl öyle:) Ya Yeni Captivaya bi bakın tamam nerdeyse 1 yılda geldi araç Türkiyeye onu geçelim. Yurtdışında bu araç 2.2 motor 4*4 bir araç ve orjinal navigasyonlu geçen hafta ugradım bi bakıyım nası olmuş diye navigasyon yok 2.0 motor Türkiye için özel yapmışlar(hadi vergiden dolayı diyelim) birde bu sözde SUV bir araç ama 4*4 'ü yok hepsi önden çekiş dedim bu ne rezalet yakında sadece teker yollayacaklar :)) ağız tadıyla bu vergiler algılar olduktan sonra arabaya bile binilmiyor.

• muasır medeniyetler seviyesinde olduğumuzdan iphone htc ürün çıkartıyor İngilterede Almanyada ortalığa düşüyor ondan sonra Türkiyeye geliyor. bu işi en bariz mercedes gösteriyor vallahi araba ucuz geliyor vergilerinizden dolayı fiyat bu kadar çok demek için geliş ve vergi sonrası fiyatını yazıyor en az yarı yarıya oynuyor.Daha söylenmesi gereken çok çok şeyler var ama YILDIK ARTIK...
  • quote:

Orijinalden alıntı: rockboy

muasır medeniyetler seviyesinde olduğumuzdan iphone htc ürün çıkartıyor İngilterede Almanyada ortalığa düşüyor ondan sonra Türkiyeye geliyor. bu işi en bariz mercedes gösteriyor vallahi araba ucuz geliyor vergilerinizden dolayı fiyat bu kadar çok demek için geliş ve vergi sonrası fiyatını yazıyor en az yarı yarıya oynuyor.Daha söylenmesi gereken çok çok şeyler var ama YILDIK ARTIK...

Gerçekten öyle ya sitede dediğin gibi bakıyosun c180 50.000 tl mi yazıyor ÖTV gümrük vergisi kdv bilmem ne koyuyolar o oluyor sana 120.000 tl millette alıyo pahalı arabaya bindim sanıyor aslında bi güzel vergi ödüyü başka bişi yok ortada.
  • kardeşim adamlar zengin biz fakiriz mesele bu.

mesela 1.4 tsi passatın en çok satılan donanımlarına bak sahibindende .çok az highline görürsün. trendline124 comfortline 401 highline 38 exclusive 17

sen git bayiye şu donanımları istiyorum de seve seve getirirler.

.

http://www.sahibinden.com/volkswagen-passat
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaiser şoze

kardeşim adamlar zengin biz fakiriz mesele bu.

mesela 1.4 tsi passatın en çok satılan donanımlarına bak sahibindende .çok az highline görürsün. trendline124 comfortline 401 highline 38 exclusive 17

.

Millet 3-5 daha veriyor en fulunu alıyor. WV çok satıyor kasa değişiyor şu oluyo bu oluyo ama içi hep sade hep soüuk yapıyorlar yinede arz talep ona görede fiyatları yüksek tutuyorlar.Bence o paralara alınacak çok şey var değmez passata falan.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaiser şoze

kardeşim adamlar zengin biz fakiriz mesele bu.

.

Millet 3-5 daha veriyor en fulunu alıyor. WV çok satıyor kasa değişiyor şu oluyo bu oluyo ama içi hep sade hep soüuk yapıyorlar yinede arz talep ona görede fiyatları yüksek tutuyorlar.Bence o paralara alınacak çok şey var değmez passata falan.

dondurmayıda sade seven vardır o ayrı mesele.

türkiyeye neden donanımlı araç gelmiyorun cevabını verdim ben nedeni kimsenin almıyor oluşu.çoğunluk üst donanım alsa dahada donanımları gelir.

• quote:

quote:

quote:

Konuyu acan arkadasa sesleniyorum.. Yazdiklarinin cogu yanlis, eksik ve mesnetsiz iddialardir.. Arastirmadan oyle kulaktan dolma bilgi kirintilariyla konu acip ''boyle diye duydum'' tarzindan olaya yaklasmissiniz..

Aman sen konuşmasan olmaz anlatta bilelim yanlışmı yazılanlar aç bir aracın yurtdısı sıtesını kendin bak. Laf olsun diye yazmış bişi. Yeni Captiva geldi bi bak bakalım Navigasyon varmı içinde sitesinden baktım var dedim böyle mi gelir acaba? geçen gün gittim yok bom boş yine...

Evet yazilanlar yanlis.. Ilk msjimda da yazdigim gibi bir iki yabanci arac sitesine bakip Turkiye'de boyle Avrupa'da boyle diye atip tutuyorsun.. Ben sitelere bakip konusmuyorum zaten yurt disinda yasayip bildigim icin soyluyorum.. Sifir araclarda cok buyuk fark olmamakla beraber ikinci el arabalarda cok buyuk farklar var.. Gelelim donanim konusuna.. Hicbir arac ici aksesuar karsiliksiz verilmez.. Opsiyon olarak araciniza navigasyon isterseniz farkini verirsiniz veyahut aracin rengine de ekstradan ucret odersiniz.. Imzamdaki araci 3 ay once aldim ki hala bana teslim edilmedi yolda deniyor.. Konu sahibi arkadasa duyurulur..

Ya senin yurtdısında yasamana baslarım gitte bi bak bir arabada %41 ÖTV alınıyor daha KDV si o vergisi bu vergisi dünya boşa para veriliyor. Bir ara nası indirdiler ÖTV yi arabalar ucuzladı yaa yine yapacaklar ama böyle gitmez bu iş.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ya senin yurtdısında yasamana baslarım gitte bi bak bir arabada %41 ÖTV alınıyor daha KDV si o vergisi bu vergisi dünya boşa para veriliyor. Bir ara nası indirdiler ÖTV yi arabalar ucuzladı yaa yine yapacaklar ama böyle gitmez bu iş.

ama bu iş böyle gidecek rahat olun oyüzden gerçekten birşeylerı değiştireceğinemi inanıyorsun çok merak ediyorum?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Mantikli bir sekilde soruyorum.. Aradan gunler gunler gecmesine ragmen benim msjima alinti yapip da senin yurt disinda yasamana baslarim tarzinda hakaretvari bir msj gonderme cesaretini nereden buluyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wesley Sneijder 10 -- 30 Mayıs 2012; 11:55:35 >

• senin hal ve davranışlarından dolyı bu noktaya geldi cesaret olupta ne olcak sendenmi çekinecez burda herkez zbişi yazıyor sen yok yurtdısı yok su bu dıyıp duruyosun.
  • ustadlar ben baska bisi sormak istiyorum konu basligini veya konu ile ilgili bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.
    yabanci plakali arac TR'de 6 ay kalabiliyor... geldim 6 ay gezdim... diger 6 ay arabanin mi yurtdisinda kalmasi gerekiyor yoksa araba ile beraber sahibininde mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaanyilmaz1 -- 5 Haziran 2012; 22:43:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanyilmaz1

ustadlar ben baska bisi sormak istiyorum konu basligini veya konu ile ilgili bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.
    yabanci plakali arac TR'de 6 ay kalabiliyor... geldim 6 ay gezdim... diger 6 ay arabanin mi yurtdisinda kalmasi gerekiyor yoksa araba ile beraber sahibininde mi ?

Sadece aracın kalması gerekiyor. Çünkü araca 6 ay süre veriyorlar şahısa değil:) ama gümrükte bişiler olursa aracın 3-5 yılda kalır anladın sen:)
  • bu biraz marka politikasıyla alakalı bazı firmalar türkiyeyi de avrupadan sayıp avrupayla birlikte satışa sunuyor aracını.bazıları da daha az değer verdiği için daha geç.

fiyatlarda vergiler tabiki etken. bunun yanına da markaların türkiye satış bayiileri bu millet nasılsa bazı markalarda ne kadar üstüne koyarsam koyayım onlar beni bırakmaz hatta kuyruk olurlar kapımda. ben ne fiyat verirsem onu öderler dediği için fiyatlar ondan pahalı.
  • 1,5 ile 2,5 arası sınıflandırılmış bir ülkeyiz çünkü...

Bir de Türk esnafına, işletmecisine, imalatçısına, fabrikatörüne (tabiri caizsse ve özür dileyerek) her konuda carlayan halkımız otomativ sektöründe plazalarda süt dökmüş kediye dönüyor... Ve 1.000 tl ucuz almanın derdine düşüyor. Onun yerine (bireysel değil toplumsal bilinç halinde ve medenice) kafa tutmayı bir becerebilsek...
  • Alım gücüne bağlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: D@rbeli M@tk@p

Bizim millete (ben dahil) çok bile...

• Hummeri ilk kez Türkiyede gördüm ( 2004 ), Istanbulda o kadar lüks ve modern pahali araclar gördüm ki modellerini
    bile hatirlayamiyorum...bmw ler, panermalar,land rover, ferrari vs vs, ben 90 dan sonra sayamadim, matematik profesörü getirsen
    tirtlar...
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.