Şimdi Ara

Türkiye ve Torpil ( Bir İnşaat Mühendisinin Hayata Atılma Çabaları) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
233
Cevap
19
Favori
22.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
112 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jeoloji mühendisliği okuyorum bitiremedim hâlâ da bitiren bir arkadaşım var. Babasının önemli siyasi bağlantıları var. Çocuk bu sene mezun oldu daha ve şimdiye kadar bir sürü iş teklifi geldi babası sayesinde. Hiç birisini beğenmedi daha iyisini bekliyor şuanda. Düşünün Türkiye'nin en önemli maden firmalarindan birisinde şantiye şefi olacak ama ben işçilerle uğraşamam diyip reddediyor. Babasının siyasi bağlantılarına güveniyor çünkü daha iyi bir iş ve çok daha yüksek maaş alabilecek potansiyel olduğunun farkında. Ben mezun olsam sittin sene iş bulamam veya doğuda bir yerde 2 bin tlye talim ederim. Kıssadan hisse bu devirde dayınız olacak lafını kulağa küpe edin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam asker polis çok mu rahat çalışıyor sanıyorsunuz. Normal bir memur haftada 160 saat çalışırken polis 360 saat çalışıyor ve hiç bir resmi tatil ek mesai ücreti vs. almıyor bir öğretmen yarı yarıya daha az çalışarak ve yaklaşık 3-4 kat fazla tatil yaparak aynı parayı kazanıyor. Hani bilin istedim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İTÜ Kimya kullanıcısına yanıt
    İnşaat sektörü böyle bi sektör değil. İtu den mezun aylarca işsiz gezen çok fazla tanıdığım var.

İnşaat sektör olarak siyasi bi sektör olduğu için başlarda tanıdık ve torpil mutlaka gerekiyor ama bi 5 sene geçtikten sonra belli bi seviye de olduktan sonra ikili ilişkilerin İyi ise aranılan oluyorsun.

Bende mezun olduktan sonra 5 ay işsiz gezdim sonra torpil ile işe girdim. Kalbur üstü bir işti. Sonra saniyeler bittikçe yeni çevreler yeni referanslar sayesinde işler kendi geliyor.

Dediğim gibi ilk 5 sene ise girişlerde sorun yaşarsın sonra her şey istediğin gibi olur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2014 celal bayar mezunu inşaat mühendisiyim. 2 ay sonra gayrimenkul değerlem sektöründe ilk işime başladım ilk 2 aydan sonra +3000 kazandığım için yapı denetimlerde yarı parasına işe girmeyi istemediğimden ve okulumun odtü, gazi vs. gibi okullar yanında sönük kalacağından bu sektörde devam ettim. Askerlik yapmadım :-(. Aldığım ücret zamanla arttı tabiki. 2017 Mart ayında kendi bölgemi seçip kendi şirketimi kurup çalışmaya başladım şu anda +8500 gelirim var gelecek yıl sektör durumuna göre 12.000 13000 seviyelerine çıkaracağımı düşünüyorum. İnşaat mühendisliği büyük bir iş kolu yapı denetim ve şantiye diye kendimizi sınırlamaya gerek yok. Bu kadar ekstralarınızı bir kenara bırakabilecekseniz gayrimenkul değerleme sektörünü araştırmanızı öneririm, işten çıkıp kısa sürede daha iyi şartlarda iş bulabileceğiniz nadir sektörlerden birisi. Umudunuzu kaybetmeyin bu artılarınızla yakın zamanda olmasa bile iyi bir işe sahip olacağınıza eminim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• devir "namussuz bilo" olma dönemi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

Kardeş her şey iyi güzel de okulu bitirince seni rönesans'ın başına getirmeyeceklerdi ya..

Bir başlangıç olarak ortalama ücrete herhangi bir işe gir de zorlukları tanı. Sen masa başında 5k+ oturduğun yerden iş mi bekliyorsun? Gurur duymak böbürlenmek hakkındır ama gereğinden fazla burnun havada hissettim anlattığın kadarıyla.

He okudun iş arıyorsun, lanet olası ülke evet torpilden geçilmiyor, alttan alttan sağcı solcu savaşı var ülkede, hükümet tüm kamu pozisyonlarını kucağa aldı, özel sektör devletin ihalesiyle yürüyor

bu firmalar da paso yandaş. Şu mottoları kullanman lazım, Allah, H.z., İrfan, Rabbim, Biiznillah, Kun feyekun, Kabe, Mescid, İkindi, bunları arada arada yedireceksin göze batmayacak şekilde.

Görüşmede mesela mescid sor, allahın izniyle olursa de vs vs.. Böyle disgusting bi toplum olduk.

Hocam asla burnu havada egolu biri olmadım olmam, tek istediğim şuan yurtdışında iş yapan firmaların bana en azından bir dönmeleri ben işi öğrenene kadar ücretsiz çalışmaya da razıyım çalışanın hakkına saygılı iyi bir firmada tek anlamadığım yeni mezun olarak ne eksiğim var acaba? İyi bir üniversite mezunu askerliğimi takım komutanı olarak yapmak 3 dil bilmek keza Azerice de biliyorum kız arkadaşım azerbaycanlıydı tek istediğim o başvurduğum yerlerden takılmak bana desinler şu şu şundan dolayı eksiğiniz var uygun değilsiniz taksınlar valla benim zoruna gidiyor yapı denetim firmalarında 1500-1750₺ hademe ücretiyle çalışmak B.yle çalışacağıma veririm diplomamı adımada hangi projeye yanlış imza atarlarsa atsınlar bu maaşa bu köfte ordaki çaycının aldığı parayı benim gençliğimi çürütmem le eşdeğer tutarsan benim de zoruna da gider e tabiki bi limiti olmalı (çaycıyı küçümsediğim için değil gençliğini derslerle çürütmek ayrı bir olay asosyal değilim çok şükür ama iyi çalıştım yani şuan csgo ve dota da item alım satımı i yaparak inan o paradan fazlasını kazanıyorum 4-5 yıldır donanımhaber halkı beni ordan tanır cs go ve dota bölümünden parayı her türlü kazanırım ben aklım yerinde ama böyle kendi mesleğimi yapmak istiyorum ama referans kişi olmadığı için kariyer.net gibi sitelerde başvurular hep boş şuan benden vasıfsız arkadaşlarım hepsi işlerde bir tanıdık vasıtalarıyla kimisi kuveytte şuan 4000$ maaş alıyor kimisi enkada vb bu şirketlere nasıl ulaşabilirim bunu bilmiyorum bizzat şirkete gitmeyi de denedim ama adamlar bana randevusuz görüşme yok diyip içeri almıyorlar sanki abey bi iş ver diyip çaycılığa başvuru yapıyorum 😂 yazık günah ya

• Hüzün Dram Keder kullanıcısına yanıt
    Hocam meslektaş olarak çevrenizde bana uygun bir iş olursa söylemeniz yeterli değerlendirebilirim benim için önemli olan işimi sevmek hakkımı almak yoksa inşaat mühendisliği bir derya çık büyük sektör tabiki yapı denetim veya konutla sımırlandırmıyorum

• mrsavas02 kullanıcısına yanıt
    iyide hocam teknoloji fakültesine giden adam zaten lisede inşaat bölümünü okumuş her işin ameleliğini gören birisi olacak ona zor koymaz şu an her şey puan değil tecrübe ne kadar birikimin varsa bu işte o kadar yüksek maaşın olur. Ben ne yapıyım çivi bile çakamayan mühendisi bu işler hem zeka hem pratiğin olayıdır. tamam emek verip hazırlanıyorsun o nalet ösym sınavına sonra 4 yıl boyunca berkide hazırlıkla 5 yıl zorluğuyla geçiyim hevesiyle okuyorsun ben nicelerini gördüm üniversiteye kapak atıp 4 yıl bir yerlerini sallayarak okuyanları sonra üniv biter o kadar alışırlar ki askere bile gitmek istemezler çünkü vatan dan çok rahatlık önemlidir onlar için sonra gelir işlerin maaşlarını beğenmez. Sen 4 yıl boyunca ne ektiysen onu biçersin bu kadar basit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eseslim29

iyide hocam teknoloji fakültesine giden adam zaten lisede inşaat bölümünü okumuş her işin ameleliğini gören birisi olacak ona zor koymaz şu an her şey puan değil tecrübe ne kadar birikimin varsa bu işte o kadar yüksek maaşın olur. Ben ne yapıyım çivi bile çakamayan mühendisi bu işler hem zeka hem pratiğin olayıdır. tamam emek verip hazırlanıyorsun o nalet ösym sınavına sonra 4 yıl boyunca berkide hazırlıkla 5 yıl zorluğuyla geçiyim hevesiyle okuyorsun ben nicelerini gördüm üniversiteye kapak atıp 4 yıl bir yerlerini sallayarak okuyanları sonra üniv biter o kadar alışırlar ki askere bile gitmek istemezler çünkü vatan dan çok rahatlık önemlidir onlar için sonra gelir işlerin maaşlarını beğenmez. Sen 4 yıl boyunca ne ektiysen onu biçersin bu kadar basit.

Hocam teknoloji ve mühendislik Fakültesi konusuna inanın hiç girmeyelim herşey ortada ben yorum yapmayacağım o konu hakkında ( ama yapmışım kendimi tutamayıp :)), hükümet inşaat sektöründe iş var diye elini kolunu sallayan herkesi yağı öğretmeni tekniker vb herkese mühendislik ünvanı verip işsizliği kapama amacına girdi ama iyi olan bisektör ün tamamen içine etti bence herşey ortada o bizden iyi bu bizden kötülük bir olay yok sınıf atlama bildiğin bu verilen adam yolunu seçmiş tekniker teknik lise mezunu sayısal dersleri hafif genel uygulama ağırlıklı sen sonra deki gel senide mühendis yapalım orda enayiler 480 puan almış ilk 20binlere girmiş sizde 240binsiniz aynı olun bence bunu teknoloji Fakültesi mezunu olsan bile savunman yanlış perspektifin hatalı çünkü Oh bende mühendisim diyen adam yoktan geldiği için gidip 1500₺ ye çalışıyor ve piyasa bu haldeyse vasıfsız mühendis veya yoktan mühendis olanların sayesinde ben boş geziyorum ama girmiyorum ama o adam giriyor aman biryerden başlayayım parasız gezeceğime diyip ne iş olsa yaparım modunda mühendislik onuru yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsavas02 -- 13 Eylül 2017; 12:28:53 >

• JJimi kullanıcısına yanıt
    beton pompa operatorleri 5k 6k arası maaş alıyor.

kule vinç operatörleri 10k ve üzeri maaşla çalışabiliyor.

bir de sualtı kaynakçılığı yapan elemanlar var. bunların maaşı hayal edilmesi zor bir seviyede. biraz araştırın.

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    Bizim sirketteki mobil vinc operatorunun maasini soyledim. Zaten kurumsal bir firma degiliz daha ((:

• İyi iş bulmak cidden zor, illa tanıdık ile giriliyor.

İnşallah bulursunuz, ben de arıyorum şu sıralar (bölüm inşaat değil, elektrik) :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TMoE -- 13 Eylül 2017; 13:28:37 >
  • Konuyu açan arkadaş fazla acıtasyon yapmış kardeş sen direkt 4 bin lira ve altına araba vereceklerini sanıyorsun galiba bence ortalama arası işlerden birini kabul et tecrübe kazan, türkiyede torpilden sonra önemli bir sorun herkesin kendini çok büyük görmesi. Sanki fakulte bitiren bir tek kendiniz varsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Physicist_Emre

Konuyu açan arkadaş fazla acıtasyon yapmış kardeş sen direkt 4 bin lira ve altına araba vereceklerini sanıyorsun galiba bence ortalama arası işlerden birini kabul et tecrübe kazan, türkiyede torpilden sonra önemli bir sorun herkesin kendini çok büyük görmesi. Sanki fakulte bitiren bir tek kendiniz varsınız.

Acitasyon gibi birşey yaptığım yok öyle bir ücret beklentim de yok, tek beklentim yurtdışına gitmek veya bilinen bir şirkete girmek ücret 2500₺ gibi bir başlangıç ücret bekliyorum benim sorunum başvurulara olumlu olumsuz yanıt gelmemesi ben gidip te 5 yıl tecrübeli inşaat mühendisi aranıyor ilanına da başvuru yapmıyorum ve yeni mezun askerlikle ilişiği olmayan tarzı ilanlara başvuru yapıyorum ve ben kendimde ne eksikte dönüş alamıyorum onu düşünüyorum. Yeni mezun ve benden donanımlı (piyasada donanım denilen şey dil bilmek paket Program bilmek stajı verimli yapmaktır yeni mezunda hele askerlikte tamamsa kalifiye elemandır al 2-3 ay da işi öğrensin sonra çalışsın adam gibi) yeni mezun fazla olduğunu düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsavas02 -- 13 Eylül 2017; 13:48:4 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Arada kesintiler de olsa 20 sene olacak bu sektördeyim. İnşaat Y. Mühendisiyim. (Dr ünvanım da var)

Sektör maalesef yıllardır kendi kendini oydu durdu. Torpil hangi ülkede yok ki. O çok hayranlıkla baktığınız US'de bile oluyor. Açtırmayın defterlerimi şimdi.

Benim genç mühendislere ve mühendis çıkacak arkadaşlara naçizane tavsiyem şu;

eğitim süresince kendinizi geliştirin : Bunu klişe laf olarak algılamayın çünkü geliştirmek demek mesleki anlamda değil yan anlamda gelişmektir. Dil olur, mesleğinizle alakalı bilgisayar programı olur, başka şeyler olur

ilk zamanlar için sabırlı olun: İlk yıllar sizi herkes küçümser. Çömezsinizdir. Saha Mühendisi olan arkadaşlar bilirim aylarca evlerine gidemeyen. Şimdi bir çoğu yüksek maaşlı işlerde.

Mühendislik formasyonunu unutmayın: Mühendislik demek sadece işinizle alakalı işler yapacağınız anlamına gelmez. Bir mühendis aldığı eğitimin sonucu olarak analitik düşünmeyi yutmuş, alternatifli planlar yapan bir insan olabiliyor. Yani 1 sorunun 1 çözümü yok. Ondan dolayı illa mesleğinizi yapmak zorunda değilsiniz.

• Yurtdışı çık güzel kardeşim, o 1500tl! maaşlı işleri de suriyeli afganlı alacak (hatta aldılar bile) bize birşey kalmayacak.. Allah düşürmesin.
  • astegon kullanıcısına yanıt
    Abi siz bari bir çevreniz varsa bi yardımcı olun iş konusunda ben ne yapayım daha kendime ekleyecek bundan sonraki süreçte işe gireyim ki pratik bilgiyi de pekiştireyim dil tamam Program tamam mühendislik harici ben bilgisayar oyunlarının itemlerini alıp satan biriyim ticaret yapıyorum yıllardır yeterli geliri elde ediyorum ben kendime katacak tek şey bundan sonra iş olduğunu düşünüyorum varsa sizin bir çevreniz yardımcı olabilirseniz yurtdışı konusunda sevinirim cv atabilirim bugüne kadar kaç kişiye attım cv ama en tepeden olmayınca bir işe yaramıyor o referans denilen kişi tamam kardeşim ben yardımcı olacağım deniyor ama yok

PM'den cv'ni gönder bana.Bir yere yönlendireyim.Büyük bir inşaat firmasında çalışıyorum.
    PM'den bana ulaşabilir misin?
  • Bu arada piyasa madem böyle bizimde tanıdığımız yok bana yurtdışı tanınmış firmalara girmemde yardımcı olacak referans olacak arkadaşa 5000₺ ödeme yapacağım işe girip başlayınca askerliğimi takım komutanı teğmen olarak yaptım ve bir miktar birikimim var o emeğimede böyle harcayalım napalım ====

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.