Şimdi Ara

Türkiye, otoyol kalitesinde dünya 30'uncusu oldu (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
0
Favori
3.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yol zor bir iştir ha deyincede olmuyor işde gelişmiş güçlü refah ve nüfusu az olan ülkelerin üst sıralarda olması çok normal ama 137 ülkeden 30 ' ncu olmakda çok kötü değil yani özellikle diyarbakır bitlis il sınırı yol güzargahını düzeltmeleri gerekiyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kaldırım mühendisleri çalışmış belli
  • Biz yol yapmasını da iyi biliriz fakat ne gerek var kaliteli yola bozulursa bir daha yaparız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hello makarnabeyinliler

• Ben ODTÜ inşaat müh mezunuyum. Karayolu projeleri çiziyorum. "kalite"den kasıt nedir? Haberde bu belirtilmemiş.

Biz zaten tasarımda Amerika standartlarını kullanıyoruz. Neye göre 30. olduk??

Eğer kastedilen otoyol ağı ise maalesef bu konuda geriyiz. Türkiye'de çok büyük iller arasında dahi otoyol yok..

Yol yapılıyor diye çok eleştiriliyor. Yandaş şirketler ihale alıyor diye eleştirirsin ve spesifik olarak bi projeyi eleştirirsin, şu şekilde olsa daha iyi olurdu diyebilirsin onu bilemem ama yol yapılıyor diye eleştirmek çok saçma. Çünkü Türkiye'nin yola köprüye tünele ihtiyacı var. Avrupa Amerika bu konuda işini çoktan bitirmiş ama bizde durum böyle değil.

Sonuç olarak Türkiye'de otoyolda hız sınır kaçsa tasarım ve imalat Amerika standardına göre yapılır. Yani daha kaliteli diye bişey olmaz. Ancak otoyol ağında gerideyiz. Eğer kastedilen bu ise evet doğru. Bundan 10 kat belki 20 kat daha fazla otoyol olması gerekir.

• İhaleyi verip takip etmemenin sonuçları, ihale şartnamesine uyulsa ilk 10 içinde olurduk ancak ihaleyi alan firma işi alt firmalara daha ucuz maliyetlerle yaptırınca bu sonuç kaçınılmaz oluyor, düşünün beşinci altıncı devirler sonucu 10 TL kazanılan ihale 1-2 TL yapılıyor bundan sonra ya iş kalitesiz olarak bitiyor her sene devlet karayolları bakım onarım yapıyor yada ihale firması iflas açıklıyor kalan işi yine devlet yüklenip kendisi yapıyor maalesefki bu işte sıfırdan yapmak yanlış yapılan işi bitirmekten daha az maliyetli ve kısa, örneğin geçen hafta törenle gövde gösterisi gibi açılan sabuncabeli tünelinin yapım hikayesini araştırın.
  • 1Teknik kullanıcısına yanıt
    1 önceki mesajınızda Telekom ile ilgili bilgiler vermişsiniz düzeltmek gerekli, Tansu çiller telekom un yüzde 49 hissesini yaklaşık 22 milyar dolara kiralayacaktı, AKP hükümet bu kurumun yüzde 50den fazla yönetim hakkını 6.5 milyar dolar civarına kiraladı. Bence 22 kağıt eden malı 7 kağıda niye sattık diye düşünmek lazım. Bu arada telekom un değeri erime işti. O yıllarda Telekom yıllık 1.5 milyar dolar kar etmekteydi. 4-5 yıllık karına neden devredildi, acaba peşkeş mi çekildi diye de düşünmek lazım. 2.si telekom kiralanmasına rağmen birsürü taşınmazı satıldı. Bu nasıl olabilir diye de düşünmek lazım.

Telekom gibi stratejik bir kurum neden satıldı. Bu sarılma işi telefon dinlemelerini önünü açtı mı? Telekom gibi kar eden bir kurum neden satıldı, bu gün tekel olmasına rağmen fahiş fiyata kalitesiz İnternet verip yeterli dünya standartı da alt yapı yapmaması a rağmen şirketin sahibi ofer neden 50 milyar TL borç yapılandırmasında gitti.

Kılıçtaroğlu yolsuzluk yaptı ve bu örtbas edildiyse 17 yıllık dönemde bu konuda neden bir meclis araştırması yapılmadı, dosya neden tekrar açılıp savcılığa tekrar suç duyurusunda bulunup Kılıçtaroğlu yargılanmadı.

Mesela Akşener için de geçerli. Bu kadın fetöcüyse bunun bağlantılarını ortaya çıkarmak ve dosya hazırlayıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak amacı bu tür durumlarda hızlı refleks göstermek olan ohal sürecinde tüm yetkileri elinde olan hükümetin değil midir?

Neşter operasyonuna gelirsek ben o yıllarda ilk okul çağındayız çok iyi bilemiyorum belki haklısınızdır(haklıysan yargı ile ilgili fikrimi beyan ettim) ancak ben bir cerrah olarak olaya yorumumu eklemek istiyorum. 90lı yıllarda 2400 dolar olan stentin bu gün 24 dolar olmasına ben pek şaşırmam. Gelişen teknoloji nedeniyle bu tür malzemeler çok ucuzladı. Mesela bu gün sma hastalarının ilacı gündemde yüzbinlerce dolar olan bu ilaç 10 yıl sonra belki 100 dolar olacak 10 yıl sonra ilacın fiyatına bakıp 100 dolarlık ilacı 100bin dolara almışız demek haksızlık olur. Eğer 90lı yıllarda stent 24 dolarken ki o yıllarda bu yeni teknolojinin bu kadar ucuz olduğunu pek zannetmiyorum, tutupta 2400 dolara alınmışsa hükümet tekrar dosya açıp şikayette bulunsun.

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    Amerikan standartı mı ?

Türkiye, otoyol kalitesinde dünya 30'uncusu oldu

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt
    Evt amerikan standardı aashto green book. 1000 sayfa. Aç oku. Türkçe'sini istiyorsan kgm'den alabilirsin pahalı değil 5-10 lira bişey.

Senin attığın fotoğraflar otoyol mu?? Abartmayı çok seven bir milletiz. Herkes her şeyden çok iyi anlıyor. Herkes profesör.

• Dünyanın vergisini topla, dünya kadar özelleştirme yap, sonra o parayı betona-yola göm, eyvallah, yıllarca "yol yaptık, köprü yaptık"tan başka bir şey bilme; gelinen nokta "Dünya 30'uncusu" hadi 28'inci olsun.

Bazı hâdsizler de hükümeti eleştirenleri hemen vatan haini fetöcü falan ilan etmiş. İnternet alemi işte, yüzüne karşı bunu diyemeyeceğin insanları kolaylıkla buradan vatana haini ilan edebiliyorsun. Şunu bir açıklığa kavuşturalım.

1) Herkes her şey hakaret edilmediği sürece eleştirilebilir.
    2) Eleştirmek vatan hainliği değildir.
    3) AKP ya da RTE vatan ya da millet değildir, sadece siyasetçi(ler birliği)dir ve hükümetir. Hükümetler ve siyasiler geçicidir ancak kalıcı olan vatan ve millettir.

Şu yukarıda saydığım üç maddeyi o algıları bozulmuş kafalarınıza sokun. Hakaret ve yafta içeren tüm mesajları daha önce şikayet edilmelerse üşenmeden tek tek şikayet ediyorum.

• halil altın H kullanıcısına yanıt
    Milli gelir artınca üzülen değil, milli gelir artınca kendisine yansımadığı için umrunda olmayan ve/veya zırva olarak gören;

Büyük projelere üzülen değil, proje gerekliyse sevinen ve destekleyen (Marmaray, demiryolları vs), daha öncelikli ve önemli projeler varsa öne sürülen proje -bunlara nazaran- gereksizse ve sadece birkaç zengin iş adamı-siyasetçiyi zengin etmekten başka bir şeye yaramadığı için halkın üzerine ekonomik yük oluyorsa itiraz edilen (Kanal İstanbul saçmalığı)

Dolay yükseldi diye sevinen değil "ben uyarmıştım" diye sitem eden ama kendini bir türlü alıglarını kapatmış hükümet fanatiğine dinletemeyen

Yol kalitesindeyse dünya kadar vergi, resim, harca rağmen 16 yıldır "Yol yaptık, köprü yaptık" diye övünüp tek övündüğü şeyde de olması gereken dereceye ulaşamadığı için eleştiren

kafalar aslında.

Böyle bir kafanın düşman olmadığını anlamak zor olmasa gerek.

Bak o konuda haklısın herkes profesör sanıyor kendisini

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/53574/2/1/karadeniz-otoyolu-coktu

• quote:

Orijinalden alıntı: mgora

Hocam Önce güçlenmen lazım sen borcu katlayıp , devlet garantisi ile dolaylı borçlanırsan adamlar yerler seni.
    Acımasız bir dünyadan bahsediyoruz kapitalizmde çok dikkatli olman lazım.
    Bir atakta İngiltere merkez bankası bile batıyordu şu ana kadar bunlara haddini bildiren tek
    Hk oldu.Adamların durumu ortada.Düz hamasetle iş yürümüyor , sen 3-4 senedir düz hamaset var
    yoksa ülkenin dehşet bir potansiyeli var aynı görüşteyiz.
    İşte o yazdığın verileri sen bir araştırma ile ortaya koymalısın , diğer türlü böyle iken böyle dersen
    kendin çalar kendin oynarsın.
    Veri ile ilgili net dönüş yapacağım doğrudan sermaye girişi+borçlar vb toplamı.
    Mahkeme kararı yeni Türkiye'de hukuğa güven mi bıraktınız , Balyoz ve Ergenekon'da bu insanlar
    hüküm giydi mi ? AKAPE döneminde mahkeme kararı ile kozmik odaya girildi mi ? Reza mahkeme kararı ile
    aklandı ve makaracılar , temizler miydi ? Geçmişte Akbil vb mahkemeleri vardı ne oldu.Orman kanunu oldu.
    Bak en son tazminat davası var süreci tamamlanmayan , hakim için ne diyorlar ?
    Balyoz ve ergenekon zamanı delillerle ilgili hatalar ortada , gizli tanıklar vs düzmece bir mahkeme vardı.
    17-25 ise ciddi bir mahkeme aşamasına geçilmedi bana tutarsızlıkları yazar mısın bir kaç tane ?

Benim yaşım 40 üstü şu kısım önemli
    "Yalaka, Şarlatan, Adam kayırma sistemi Ak Parti öncesinde OLAĞAN ve SIRADAN ŞEYLER idi. Sana Ak Parti öncesinden yüzlerce şey söyleyebilirim.Gazeteden başkalarından duymadığım, kendi yaşadığım/gördüğüm şeyler. Yaşım yeterli..."

Çocukluktan samimi bir arkadaşım bir üniversitede sadece rant var diye akademisyen olamadı , gitti derece ile Odtü'ye
    geçti şu an bir başka üniversite , ciddi makaleleri vb var.Bu adam bile şikayet ediyor ve diyor ki
    Eskiden bu kadar organize ve kurumsal kayırma yoktu , araya kaynama şansı vardı , şimdi ise
    Üniversite'den Tübitak'a haketmeyenler giriyor.Sonuç dersen ortada.Ben net olarak söyleyebilirim ki artık münferit değil , genel halde.(ha burunlarından geliyor bu hak yiyenlerin , fetöcülerin hali ortada)
    Daha basiti sorular çalındı mı çalındı ,sence bu soruları fetö'nün ak parti ile paylaşmama
    ihtimali var mı ? Bence yok.

Chp'yi 50 yıl önce ile suçlayanlar kabuklarını döküp döküp devam ediyorlar ama kandırıldınız.
    Anlaşamadığımız konu şu : (örnekle anlatacağım)
    Ak Parti "biz dünyanın en iyi otoyollarına ve hava yollarına sahibiz" dese ve WEF'daki gibi rakamları ortaya koysa, mesela ABD'nin muhalefetinden rakamları alsa, sonra kendisine (Türk otoyollarına, hava yollarına) 100 puan verip, ABD'nin puanını bu puana bölüp 100 ile çarpıp sonuçları RAPOR OLARAK YAYINLASA; ilk siz çıkıp "böyle hesaplama mı olur, kafayı mı yediniz" dersiniz. WEF'in yaptığı bu değil mi ?

Forumda WEF'un yaptığı bu rapora inananlar ve "kötüyüz biz, gördünüz mü" diyenler var. Rakamların balon, yalan/yanlış olduğunu söylememiz ve ortaya koymamız yetmiyor. Bu insanlara laf anlatılmıyor.
    -----
    İngiliz merkez bankası İngiltere'ye (devlete) ait değil ki :)) 5. Paragrafı okuyunuz.
    http://foguu.blogcu.com/dunyayi-yoneten-aile/7344056
    -----
    16 Aralık'ta (mesaiden sonra) Hakan Şükür'ün Ak Partiden istifa ettiğini de unutmuşsun. Olayın işaret fişeği idi.
    Bak bakalım "ayakkabı kutuları" dediğiniz olayın iç yüzü neymiş ?
    https://www.aksam.com.tr/siyaset/hakan-sukure-sok-suclama/haber-290188

"Devlet garantili borçlanma" neden yapıldı biliyor musun ? Senin savunduğun 17-25 Aralık operasyonlarında bütün büyük projelerin ortağı olan Türk şirketlerinin yöneticilerini hapse atmak istediler. Sen 17-25 Aralık olaylarını sadece Ak Parti'ye yapıldı sanıyorsan, çok şeyi unutmuşsun.

25 Aralık tutuklu listesine bak bakalım kimler var.
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/savcilari-karsi-karsiya-getiren-gozalti-listesi-25452144

Peki amaç neydi ? Rüşvet çarkını mı ortaya çıkartmaktı ?
    http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/195899/17_Aralik_savcisi_konustu__Yuce_Divan_a_gitse_hayati_biterdi.html

Lütfen bir şeyler ortaya koyduğunuzda, söylediklerinizi link vererek ispatlayınız. Yazdıklarınız gerçeklerden uzak görünüyor.
    -----
    Gelelim Ergenekon olayına.
    Ergenekon, Balyoz, Çekiç, Ayışığı, Kafes, Yakamoz, Sarıkız, Eldiven... Bu davalar tek başlık altında toplandı ve ismini Ergenekon koydular. Bu isimlerin hepsi ayrı DARBE PLANI idi. DARBE PLANI dediğimiz şey ise : Hangi devlet yöneticisinin kimler tarafından göz altına alınacağı, nerelerde tutulacağı, hangi ilde vali, belediye başkanı, emniyet müdürü atanacağı, cumhurbaşkanının, başbakanın, bakanların kimler olacağı gibi bilgileri içeren planlardır. Sen şimdi diyorsun ki "yalan/yanlış şeyler", iyi de bu planları kim yaptı ? Evet yalan/yanlış, suçlu/masum bir sürü insanı tutukladılar ve davayı sulandırıp BOŞA ÇIKARTTILAR. Ama "o planları kim yaptı" sorusunun cevabı ortaya çıkmadı. Dava yalan oldu. Türkiye; 28 Şubat'çılarla hesaplaşamadığı gibi, bu DARBE PLANLARINI yapanlarla da hesaplaşamadı. Darbeciler aramızda dolaşıyor.
    -----
    Bak "makarnacılar" diyerek bana hakaret ediyorsun ama ben sana "putçu" desem, sen forumdan ceza almayacaksın, ben alacağım. Bu nasıl tek taraflı FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜDÜR. Sizin zihniyetinizin kokuşmuşluğu, bu hakaretleri söyleme hakkınızı kendinizde bulmanızda...
    -----
    Ülkemizde HİÇ BİR ZAMAN HUKUK'a GÜVEN OLMADI Kİ. Kendi Başbakanını, Menderes'i (ve 2 bakanını) saçma sapan suçlamalarla asanlar aynı hukukçular değil miydi ? Menderes "bütün suçlamaları kabul ediyorum" dese yine de ASILAMAZDI. Boşanma davasından idam çıkması gibi bir olaydı. AMA OLDU. Sol zihniyetin vahşetidir ve asla ama asla AF EDİLMEYECEKTİR.

Şiir okuduğu için Erdoğan'ı hapse atanlar aynı hukukçular değil mi ?
    Merve Kavakçı'yı başörtülü olduğu için meclisten kovan Ecevit'e destek olanlar aynı hukukçular değil mi ?
    Askerlerden brifing alarak "emredersiniz komutanım" diyen aynı hukukçular değil mi ?
    Kızlarımızı okudukları okuldan atanları savunanlar aynı hukukçular değil mi ?
    Erbakan'ın kurduğu her partiyi kapatan aynı hukukçular değil mi ?
    Bana "hukuka güven kalmadı" demeyin. Güven hiç yoktu zaten...
    -----

Tarihleri görebiliyor musun ? Aydınlık gazetesinin tarihi 18 Ocak 1999 - NOKTA dergisinin tarihi zaten yazıyor 1986
    Peki bunları ülkenin emniyetinin %95'ine ve hukuk sistemine sokup, "Ak Parti yaptı" diyenlere ne dememiz gerekiyor ?
    -----
    KPSS sistemi 1999 Aralık ayında geldi. Yani 2000 yılına kadar adamı olmayan devlette hiç bir işe giremiyordu. KPSS sisteminin de açıkları görüldükçe kaç defa değişiklik yapıldı.
    http://kpssbilgisistemi.blogcu.com/kpss-tarihcesi-sadelestirilmistir/9799168
    -----
    Sınavlarda kopya olayına geleyim. İnternette az bir şey araştırma yapsanız durumu göreceksiniz. Neden benim link atmamı bekliyorsunuz ?

"Öğrenci Seçme Sınavı, dün akşam iki soru kitapçığının çalındığı belirlenince son anda iptal edildi. Sınava hazırlanan 1.5 milyon öğrenci hüsrana uğradı. Sınavın, haziran ayında yapılması planlanıyor."
    02.05.1999 http://www.hurriyet.com.tr/gundem/1-5-milyon-ogrenci-yikildi-39076985

"ÖSS hırsızı için 230 milyar harcandı"
    15 Ağustos 2000 http://arsiv.ntv.com.tr/news/24074.asp

"Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bütünleme sınavı sorularının çalındığı belirlenirken, bütünleme sınavı iptal edildi."
    17 Eylül 2002http://arsiv.ntv.com.tr/news/174411.asp

Peki bu kopyaları sol iktidarın yandaşlarıyla paylaşmadığını nereden bileceğiz ?

Bu da videom olsun. Bu sözleri Ak Partili birinin söylediğini düşünebiliyor musun ? CEHAPE'li olunca NORMAL karşılıyorsunuz...

Eski SHP - CHP'li Adalet Bakanı Mehmet Moğultay:https://www.youtube.com/watch?v=J-lLRtGlh3o
    - 3.000 civarında hakim alındı. Bu örgüte (CHP'ye) kadro vermeyecekler kime verecekler MHP'ye mi verecekler ? Olur mu böyle şey ?
    - Eskiden sınavlar olurdu. Sınavların yapılacağı tarih kimseye bildirilmezdi. Bilinmedik gazetelerde ilanları yapılırdı. Şimdi en azından biz adil davranarak örgütü haberdar ediyoruz, örgütü bilgilendiriyoruz, örgütün sınava girme olanağını sağlıyoruz. Yanlış mı yapıyoruz.
    - Yapılacak en akıllı hareket kendi devr-i iktidarında örgütleneceksin, kadrolaşacaksın. Bu kadrolar günün birinde gelecek ve SENİN YOLUNU AÇACAK.

Solcu kadrolaşmanın nasıl olduğunu ve solcuların devlette neler yaptığını, solcuların hileleri nasıl yaptığını gördünüz mü ? FETÖ'cüler hileyi solculardan öğrenmiş dersek yalan mı söylemiş oluruz ? Sadece bu videoyu sana cevap olarak koysam bile yetermiş. Bu kadar şey yazmama gerek yokmuş.

Cahille tartışmak gerçekten çok zor. Karadenizde otoyol yok. Sahil yolu var. Standartı daha düşük. KGM'nin sayfasından otoyol ağına bakabilirsin..

Haberde otoyol demesi orayı otoyol yapmaz.

http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionImages/KGMimages/Otoyollar/otoyollarharitasi.jpg

Ayrıca Amerika'da kasırgalardan dolayı yol çökmüyor mu? Karadeniz heyelan tehlikesi fazla olan bir bölge. Attığın fotoda sorunlu bir bögle olabilir. Düzeltilmesi gerekir. Ancak karayolu bölge müdürlüklerinin kendi programı planı var. Tüm yollar aynı anda yapılamıyor sonuçta. Yolların önceliği siyasi nedenlerden dolayı değişiyor maalesef.

Neyse ben daha fazla tartışmaya girmek istemiyorum. Foto atıp duruyorsun. Bir foto hiçbir şey ifade etmez. Aynı görüntüyü 10 kişi 10 farklı şekilde çekip 100 farklı şekilde yorumlar.

Yol ne zaman yapıldı, neden çöktü, projede mi hata var, imalatta mi hata var, yeterince sondaj mi yapılmamış yoksa projeye mi uyulmamış? Türkiye'de yollar 20-30 yıllığına projelendirilir. Yol üzerindeki yapılar önemine göre 10-500 yıllığına projelendirilir. Bu yılları da belirleyen biz değiliz aashto.

• La 2 tane koye yol yapti diye otoyol yapti diye sevindiler onca zaman

Bahsettik, anlatamadik shfkd altinda birak arabayi, arabaya verecek 5 kurus parasi yok fakir

Ama gidip akpyi savunur, savunmasida su sekildir 'yol yapti'

Neden? Cunku saginda solunda olanlardan duyma bilgiler.. detaya inersin cevap veremez

Haklısın cahille tartışmak gerçekten zor

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/304293/Duble_yollar_bir_bir_coktu_maliyet_dorde_katlandi.html#
  • Yolda kırdığım bütün makaslar akslar 30uncu olduk diye sevinen mallara GİRSİN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pilotaFerrari -- 16 Haziran 2018; 16:47:12 >
    Peki bay çokbilmiş. O zaman sana söyle bir soru sorayım

Türkiye'de yapılan yolların standardı artırılmalı mı?

Hem para yollara harcanıyor diye eleştiriliyor.. Hem de yollar kötü diye eleştiriliyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Eğer yollar kaliteli değilse "daha çok para harcanmalı" diye eleştirmen lazım.

100 milyon lira maliyeti olan bir yolun projesi için yaklaşık 1 milyon lira harcanır. Proje önemli. Proje için 2-3 milyon hatta belki 5 milyon lira harcanması gerekir. Yurt dışında proje için çok daha fazla para ve zaman harcanıyor. İmalat kolay çünkü paraya bakar. Ama proje hatalı olursa zarar daha büyük olur.

Senin eleştiriden anladığın bik bik ötmek. Yapıcı eleştiri yok.. Çözüm önerisi yok.. Araçtırma yok.

Haberde bahsi geçen sayılar fazlasıyla uydurma geldi bana. 2 çeşit asfalt vardır. Kaliteli olan bsk ve kalitesiz olan sahti kaplama. Yolun trafik yüküne göre bsk veya sathi kaplama olarak projelendirilir. Bununda KGM araştırma geliştirme biriminin hazırlamış olduğu üst yapı projelendirme rehberine göre yapılır.

Proje bsk yapıldı ama imalatı sathi mi yapıldı. Yoksa proje sahti yapıldı imalat mı sathi yapıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayihani

1 önceki mesajınızda Telekom ile ilgili bilgiler vermişsiniz düzeltmek gerekli, Tansu çiller telekom un yüzde 49 hissesini yaklaşık 22 milyar dolara kiralayacaktı, AKP hükümet bu kurumun yüzde 50den fazla yönetim hakkını 6.5 milyar dolar civarına kiraladı. Bence 22 kağıt eden malı 7 kağıda niye sattık diye düşünmek lazım. Bu arada telekom un değeri erime işti. O yıllarda Telekom yıllık 1.5 milyar dolar kar etmekteydi. 4-5 yıllık karına neden devredildi, acaba peşkeş mi çekildi diye de düşünmek lazım. 2.si telekom kiralanmasına rağmen birsürü taşınmazı satıldı. Bu nasıl olabilir diye de düşünmek lazım.

Telekom gibi stratejik bir kurum neden satıldı. Bu sarılma işi telefon dinlemelerini önünü açtı mı? Telekom gibi kar eden bir kurum neden satıldı, bu gün tekel olmasına rağmen fahiş fiyata kalitesiz İnternet verip yeterli dünya standartı da alt yapı yapmaması a rağmen şirketin sahibi ofer neden 50 milyar TL borç yapılandırmasında gitti.

Kılıçtaroğlu yolsuzluk yaptı ve bu örtbas edildiyse 17 yıllık dönemde bu konuda neden bir meclis araştırması yapılmadı, dosya neden tekrar açılıp savcılığa tekrar suç duyurusunda bulunup Kılıçtaroğlu yargılanmadı.

Mesela Akşener için de geçerli. Bu kadın fetöcüyse bunun bağlantılarını ortaya çıkarmak ve dosya hazırlayıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak amacı bu tür durumlarda hızlı refleks göstermek olan ohal sürecinde tüm yetkileri elinde olan hükümetin değil midir?

Neşter operasyonuna gelirsek ben o yıllarda ilk okul çağındayız çok iyi bilemiyorum belki haklısınızdır(haklıysan yargı ile ilgili fikrimi beyan ettim) ancak ben bir cerrah olarak olaya yorumumu eklemek istiyorum. 90lı yıllarda 2400 dolar olan stentin bu gün 24 dolar olmasına ben pek şaşırmam. Gelişen teknoloji nedeniyle bu tür malzemeler çok ucuzladı. Mesela bu gün sma hastalarının ilacı gündemde yüzbinlerce dolar olan bu ilaç 10 yıl sonra belki 100 dolar olacak 10 yıl sonra ilacın fiyatına bakıp 100 dolarlık ilacı 100bin dolara almışız demek haksızlık olur. Eğer 90lı yıllarda stent 24 dolarken ki o yıllarda bu yeni teknolojinin bu kadar ucuz olduğunu pek zannetmiyorum, tutupta 2400 dolara alınmışsa hükümet tekrar dosya açıp şikayette bulunsun.
    Çiller: Telekom’u 40 milyar $’a satacaktık
    http://arsiv.ntv.com.tr/news/82065.asp (Haberin tarihi yok ancak olay 1993 yılında oldu)
    "Konuşmasında Telekom’un satışına da değinen Çiller, şu açıklamalarda bulundu: Telekom’un özelleştirilmesini öngören yasayı biz 1993’te Meclis’e sunduk. O zaman İngiltere dışında kimse özelleştirme yapmamıştı. Morgan Stanley, Telekom’a 40 milyar dolar değer biçti. Yasa Meclis’ten geçti. Fakat Sayın Ecevit, Yılmaz ve Özkan, ‘Bu yasa Türkiye’nin bağımsızlığını zedeler’ deyip yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdüler ve iptal ettirdiler. Bugün Telekom’un özelleştirilmesi yeniden Türkiye’nin gündemine geldi ve kurtuluş reçetesi olarak sunuldu. Ancak Telekom’un bugün satılacak kısmının değeri 3.5 milyar dolardır ve ben onun da satılabileceğinden emin değilim. Bizim zamanımızda Telekom’un yarısı özelleştirilseydi, 20 milyar dolar elde edecektik. O tarihteki borcumuz 17 milyar dolardı. Şimdiye enflasyon bitmiş olacaktı. Bugün dışarıya el açıyoruz. En vahimi de son 2 yıl içinde dış kamu borçlarını yüzde 50 artırdık. Borcumuz 50 milyar dolardan, son alınan kredilerle birlikte 75 milyar dolara çıkıyor. Bu millet bunu nasıl ödeyecek?"

27.06.2003 - Neşter Operasyonu davası başladı
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/nester-operasyonu-davasi-basladi-155820

Tarihlere dikkat ederseniz sizin "çocuk" olduğunuzu söylediğiniz 2003 yılından 10 sene önce Telekom'un satışı ve satışın iptali söz konusu olmuştu. Siz ise Telekom konusunda DETAYLI bilgi verirken, "çocuktum bilmiyorum" dediğiniz NEŞTER OPERASYONUNUN mahkemesi 2003 yılında başlamıştı. Bir yerlerde yanılıyorsunuz.

Çiller Telekom'un ne kadarının satılacağını açıklamıyor, "%50'sini satsak IMF'ye borçlarımızı öderdik" diyor. %50'nin bile satışının yapılmasına izin verilmediğinden yakınıyor. Ayrıca ANAYASA MAHKEMESİ de kim oluyor ki bir satış kararını iptal ediyor. Onlar, adı üzerinde ANAYASA'yı korumakla(!) görevli.

Asıl soru şu : Satışın iptaline karar verenler ve ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşamasını sağlayan bu adamlar için bir ceza yok mu ? Ellerini kollarını sallaya sallaya gezmeye devam mı edecekler ? Dün bunu yapanlar yarın yine aynı şeyi yapmayacaklar mı ? Biz bunlardan kurtulamayacak mıyız ?
    -----
    Stent o yıllarda 2500 dolara alındı. Depolar dolusu alındı. Bir video vardı onu bulamadım. Resmi belgelerle (devletin) o yıllarda stent'i 24 dolara satın aldığını gösteriyordu.

Kılıçdaroğlu'nu soruşturan savcının daha sonra CHP'den milletvekili olmasına ne yorum yapıyorsunuz ?

Neyse NEŞTER davasıyla ilgili bilmek istediğiniz tüm bilgilere, gazete yazıları, resmi evraklar, açıklamalar vs vs bu link'de bulabilirsiniz.
    http://www.fetihhaber.com/yolsuzluk-olmayan-bir-gunun-var-mi-kilicdaroglu/236542/
    -----
    Bir konuda yargılanıp mahkum edildiğinizde (af ile çıksanız bile) tekrar aynı konudan YARGILANAMAZSINIZ. Hiç bir ülkede bu mümkün değil.

Akşener ile ilgili : Eğer siz "HDP ile PKK arasında bağlantı var" diyorsanız, "ispatlayın" derim. Sadece "söylemlerini" ispat olarak gösterebilirsiniz. Ben de Akşener ile FETÖ arasındaki bağlantıyı aynı şekilde ispatlayabilirim. "Devlet neden bir şey yapmıyor" diyorsanız "vardır bir bildiği" derim :)))

Bugün "CHP ile HDP arasında bağlantı var" diyorum ama ben nasıl ispatlayayım. 2 tarafın da açıklamaları ortada.
    "Özgür Özel, cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin ikinci tura kalması halinde hapishanede bulundan HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'a cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edileceğini söyledi."
    http://www.ensonhaber.com/ozgur-ozel-demirtas-cumhurbaskani-yardimcisi-yapilacak.html

Saygılar...

NOT : Lütfen sözlerinizi geçerli link'ler ile destekleyiniz. Haber kaynağınızı ben de görmek isterim.

Çok bilmiş kardeşim benim sana verdiğim bunca örneğin bir tanesine açıp düzgünce baksan hepsinde ne diyor kalitesiz yollar kalitesiz işcilik deniliyor ben orda yol para demedim ben olayın kalitesinden bahsettim millete laf sokmaya çalısana kadar asıl anlatmak istediğimi anlasan bu kadar laf sokmak için kıvranmazdın bizim yollarımız kitaplarda amerikan kalitesinde görüne bilir ama hiç bir yolumuz bu kalitede değil bunu herkes biliyor zaten

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.