Şimdi Ara

Türkiye'nin milli savaş gemisi TCG Anadolu, 2019'un ilk çeyreğinde suya inecek (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
0
Favori
4.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 1982-utkan

quote:

Orijinalden alıntı: strong mind strong body

Bize satılmayacak olan F35 modelini taşıyabiliyor olmasından bize ne? Ayrıca bu bir çıkarma gemisi, uçak değil.

Türkiye f35 lerin iş ortağı ve ortada sözleşme var Türkiye f35 alıyor

Türkiye f35/a alıyor. Dikey kalkış-iniş özelliği f35/b de mevcut

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

quote:

Orijinalden alıntı: Patavatlı

Birincisi bu koca oğlanı korumak ve görevini idame etmesine yardımcı olması amacıyla ilk etapta 4 ikinci etapta da 4 adet fırkateyn zaten suya indirilecek.

İkincisi kafana göre fırkateyn istihdam edemiyorsun. Nato"nun belli sınırları ve standartları var o yüzden ben fırkateyn yapmak istiyorum diyince yapamıyorsun.

Dediğinin aksine bu gemi donanmamızın en çok ihtiyacı olduğu tür gemilerden bir tanesi. Çok amaçlı çıkarma demek Ege'yi kontrol altına almak demek, Ege'deki adalara çıkarma yapmak için en etkili gemilerden bir tanesi.

Ayrıca ülkemizdeki üstlerden nereye erişemiyoruz da uçak taşıyan gemiye ihtiyaç duyuyoruz demişsin cevap veriyorum, Karadeniz'e . Karadeniz'e en yakın deniz-hava üssü kocaelinde var Karadeniz'in orta, kuzey ve doğu taraflarına ulaşmak ve hava desteği sağlamak bu şartlar altında mümkün mü, değil.

O yüzden beraberinde suya inecek 8 fırkateyn ile beraber donanmamıza büyük fayda sağlacayak.

Erzurum hava meydan komutanlığı?

Deniz-hava komutanlığı değil orası ayrıca ordan kalkan hava unsurları kuzey Karadeniz'deki deniz kuvvetleri gemilerine nasıl etkin destek sağlayacak?

• F35 B alamaz yada almasina izin verilmez diye bir kaide yok. Parasini verince birkac ABD ozel ucagi haric, her turlusunu alirsin.

Ki F35 maliyet sorunundan dolayi ABD`nin onune gelene neredeyse satacagi bir ucak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herzamanki gibi malup partinin klavye delikanlıları iş başında.Birazda alkış be

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nowo

Muazzam bilgi biz bu geminin tek başına devriye atacağını düşünüyorduk
    Şaka bir yana hocam şuan zaten ürettiğimiz/üretimde olduğumuz fırkateynler ve denizaltılar var

Selamlar, yapiliyor yapilmiyor bilmiyorum yapilanda ona eskortluk etsin diye mi yapiliyor bilmem, sadece bu tarz gemilerde genelde filo bazinda eskortluk yapilir onu belirttim.

• Feint-TR kullanıcısına yanıt
    Kimse Amerika Türkiyeye uçak vermek zorunda gibi bir ifade kullanmadı. Mevzu neden vermesin? Amerika bize uçak vermeyecekse neden 10 a yakın yerli firma F35 projesinde çalışıyor? Amerika maliyetleri düşürmek için bir çok ülkeyle birlikte çalışıyor ve onlara F35 leri satıyor. Yahudi esnafının parayı sevdiğini göz ardı etmeyin. Yerli firmaların ürettiği parçalar öyle yabana atılacak parçalar da değil. Sadece 400 adet dediğiniz orta gövdeyi başka kim üretiyor. Bahsettiğiniz Malezya mı, endonezya mı? Farazi konuşmak iddiaadan öteye gitmez. Amerikanın vermeyeceğine dair bir deliliniz varsa buyurun bizi de bilgilendirin.

1.Türk firmalarının F-35 Üretim Katılımı 12 milyar dolardan fazla olması bekleniyor.

2.Toplamda 10 adet Türk firması projeye hali hazırda destek veriyor. Bunlar;

3.Alp Havacılık, F-35 üretim iniş takımı bileşenleri ve titanyum entegre bıçak rotorları dahil olmak olmak üzere 100'den fazla F135 motor parçasını üretmektedir.

4.Aselsan, F-35 E/O Hedefleme Sistemi parçaları geliştirmektedir. Ayrıca Northrup Grumman ile F-35 CNI Aviyonik Arayüz Kontrol Cihazı üzerinde çalışıyorlar ve kısa vadede tam ölçekli üretim faaliyetlerine başlayacaklar.

5.Ayesaş, füze uzaktan arayüz birimi ve panoramik kokpit ekranı olmak üzere iki büyük F-35 bileşeni için tek kaynak sağlayıcısıdır.

6.Fokker Elmo, F-35 Elektrik Kablolama ve Ara Bağlantı Sisteminin (EWIS) yüzde 40'ını ve ayrıca tüm merkez bölüm kablolama sistemlerini üretiyor. Fokker Elmo ayrıca F135 motoru için EWIS'i geliştiriyor ve bunun için Fokker Elmo'nun İzmir'de önemli bir üretim payı var.
    7.Havelsan, gelecekteki Türk F-35 Entegre Pilot ve Bakım Eğitim Merkezi (ITC) ve ilgili eğitim sistemlerinin Türkiye'deki yapısını geliştirmektedir.

8.Kale Havacılık ,TAI ile birlikte F-35 gövde yapıları ve düzenekleri üretiyorlar. Kale Havacılık ayrıca her üç varyantın iniş takımı kilidini de içeren tek kaynak tedarikçisi olarak Heroux Devtek'i desteklemekte. Buna ek olarak, Kale Havacılık, İzmir'de Pratt & Whitney ile ortak bir girişim kurdu ve F135 motor için donanım parçaları üretiyor.

9.MiKES, F-35 uçak komponentlerini ve montajlarını gerçekleştiriyor.

10.ROKETSAN ve Tubitak-SAGE, F-35 uçaklarında taşınacak Stand-off Missile (SOM-J) 'nin geliştirilmesini, entegrasyonunu ve üretimini gerçekleştiriyor.

11.TAI, F35 gövdelerini üretip bir araya getiriuor, kompozit yüzey ve silah bölmesi kapakları dahil hava giriş kanallarını üretiyor. Buna ek olarak, TAI, Alternatif Görev Ekipmanları (AME) olan Havadan Zemin Pilonları ve adaptörleri de içeren F-35'lerin % 45'ini stratejik olarak üretmektedir.

Ayrıca, Türk Savunma Sanayi, F-35 uçaklarının bakımını ve F135 motor üretimini gerçekleştirecek. Türkiye'ye kendi F135 motorlarını üretme izni verildi ve aynı zamanda ilk Avrupa Bölgesel F135 Motor Ağır Bakım Merkezi seçildi.

Kaynak: Milli Savunma

• strong mind strong body S kullanıcısına yanıt
    Türkiye 25 milyar dolara 116+8 adet F35A almayı planlıyor.Bu para küçümsenebilecek bir para değil. Uçak maliyetini de bir hayli düşürüyor. Projenin maliyet açısından problemli olduğu amerikada bile konuşuluyor. Pentagon uçağa ait kaynak kodları vermeyi reddediyor zaten. Yani uçağı satması fikri mülkiyet haklarını veya bütün detaylarını verdiğini göstermez. Zaten stratejik üstünlük sağlayacak silahları vermiyorlar. Ama F35 leri bir çok ülkeye satacaklar.Yani bu uçakları alarak bir artı kazanmıyoruz. Diğer ülkelerle en fazla denk oluruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Türkiye 25 milyar dolara 116+8 adet F35A almayı planlıyor.Bu para küçümsenebilecek bir para değil. Uçak maliyetini de bir hayli düşürüyor. Projenin maliyet açısından problemli olduğu amerikada bile konuşuluyor. Pentagon uçağa ait kaynak kodları vermeyi reddediyor zaten. Yani uçağı satması fikri mülkiyet haklarını veya bütün detaylarını verdiğini göstermez. Zaten stratejik üstünlük sağlayacak silahları vermiyorlar. Ama F35 leri bir çok ülkeye satacaklar.Yani bu uçakları alarak bir artı kazanmıyoruz. Diğer ülkelerle en fazla denk oluruz.

Birçok ülkeye verdiği Patriotları bile bize vermedi. ABD işini iyi bilir.

• Wol4onak kullanıcısına yanıt
    Hocam hayatını bu mesleğe adamış adamlar da biliyordur herhalde o geminin tek başına dolaşmaması gerektiğini
  • nowo kullanıcısına yanıt
    Uzatmis olmayimda. Yetkililerin bilip bilmediginden ya da planlari olmadigindan bahsetmedim. Gemi uzerinden genel bir bilgi paylastim foruma selamlar.

• Kayık falan alsınlar istersen balıkçı teknesi çok lüks kaçmasın ?

• Umarım gemide orta ve kısa menzilli öz savunma sistemleri olur (essm gibi bir ram) ve bol miktarda kısa menzil için ciws sistemleri bulunur, yoksa çok büyük bir hedef bunu elbet yetkililerde biliyordur ancak nato doktrini bu tür gemilerde silah açısından çok yalın oluyor, genelde yanında eskortluk eden muharip gemiler tarafından korunuyor ama mesela rusların uçak gemisinde 192 sam füzesi, 8 tane çift 6 namlulu 30mm gatling topu(kashtan ciws), 8 tane de 6 namlulu 30mm (ak-630) ciws var, bu geminin vurulması çok zor, bu bana göre işi daha sağlama almaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horizons2 -- 25 Mart 2018; 19:27:9 >

• Uçak gemisi lazım bro.

• gun kullanıcısına yanıt
    O zaman ford da TÜRK diyebilir miyiz :D
  • Türk malı evet ama yerli sayılmaz çünkü üreten şirketin sahibi yerli değil.

Bu üreten şirket Türk değil mi ?

• horizons2 kullanıcısına yanıt
    Uçak gemileri zaten uçaklarla acayip iyi korunurlar kimseyi yaklaştırmazlar ama illaki bizde denizaltı destroyer, fırkateyn, crusier gibi şeylerle destekleriz derim ama bir iki tanesi eksik onun için dediğiniz gibi az çok bir koruma ekleyeceklerdir zaten bu tam uçak gemisi değil zaten daha çok çıkarma gemisi.

• gun kullanıcısına yanıt
    Üreten Türk olunca yerli sayılıyorsa, Chobani Türk diyebilir miyiz? :D
  • senersongur kullanıcısına yanıt
    Biraz zorluk çıkarsalarda alabiliriz gibime geliyor. Yok alamadık İngiltere’den Harrier illa alırız onlardan almayalım diyede satarlar gibime geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Kimse Amerika Türkiyeye uçak vermek zorunda gibi bir ifade kullanmadı. Mevzu neden vermesin? Amerika bize uçak vermeyecekse neden 10 a yakın yerli firma F35 projesinde çalışıyor? Amerika maliyetleri düşürmek için bir çok ülkeyle birlikte çalışıyor ve onlara F35 leri satıyor. Yahudi esnafının parayı sevdiğini göz ardı etmeyin. Yerli firmaların ürettiği parçalar öyle yabana atılacak parçalar da değil. Sadece 400 adet dediğiniz orta gövdeyi başka kim üretiyor. Bahsettiğiniz Malezya mı, endonezya mı? Farazi konuşmak iddiaadan öteye gitmez. Amerikanın vermeyeceğine dair bir deliliniz varsa buyurun bizi de bilgilendirin.

1.Türk firmalarının F-35 Üretim Katılımı 12 milyar dolardan fazla olması bekleniyor.

2.Toplamda 10 adet Türk firması projeye hali hazırda destek veriyor. Bunlar;

3.Alp Havacılık, F-35 üretim iniş takımı bileşenleri ve titanyum entegre bıçak rotorları dahil olmak olmak üzere 100'den fazla F135 motor parçasını üretmektedir.

4.Aselsan, F-35 E/O Hedefleme Sistemi parçaları geliştirmektedir. Ayrıca Northrup Grumman ile F-35 CNI Aviyonik Arayüz Kontrol Cihazı üzerinde çalışıyorlar ve kısa vadede tam ölçekli üretim faaliyetlerine başlayacaklar.

5.Ayesaş, füze uzaktan arayüz birimi ve panoramik kokpit ekranı olmak üzere iki büyük F-35 bileşeni için tek kaynak sağlayıcısıdır.

6.Fokker Elmo, F-35 Elektrik Kablolama ve Ara Bağlantı Sisteminin (EWIS) yüzde 40'ını ve ayrıca tüm merkez bölüm kablolama sistemlerini üretiyor. Fokker Elmo ayrıca F135 motoru için EWIS'i geliştiriyor ve bunun için Fokker Elmo'nun İzmir'de önemli bir üretim payı var.
    7.Havelsan, gelecekteki Türk F-35 Entegre Pilot ve Bakım Eğitim Merkezi (ITC) ve ilgili eğitim sistemlerinin Türkiye'deki yapısını geliştirmektedir.

8.Kale Havacılık ,TAI ile birlikte F-35 gövde yapıları ve düzenekleri üretiyorlar. Kale Havacılık ayrıca her üç varyantın iniş takımı kilidini de içeren tek kaynak tedarikçisi olarak Heroux Devtek'i desteklemekte. Buna ek olarak, Kale Havacılık, İzmir'de Pratt & Whitney ile ortak bir girişim kurdu ve F135 motor için donanım parçaları üretiyor.

9.MiKES, F-35 uçak komponentlerini ve montajlarını gerçekleştiriyor.

10.ROKETSAN ve Tubitak-SAGE, F-35 uçaklarında taşınacak Stand-off Missile (SOM-J) 'nin geliştirilmesini, entegrasyonunu ve üretimini gerçekleştiriyor.

11.TAI, F35 gövdelerini üretip bir araya getiriuor, kompozit yüzey ve silah bölmesi kapakları dahil hava giriş kanallarını üretiyor. Buna ek olarak, TAI, Alternatif Görev Ekipmanları (AME) olan Havadan Zemin Pilonları ve adaptörleri de içeren F-35'lerin % 45'ini stratejik olarak üretmektedir.

Ayrıca, Türk Savunma Sanayi, F-35 uçaklarının bakımını ve F135 motor üretimini gerçekleştirecek. Türkiye'ye kendi F135 motorlarını üretme izni verildi ve aynı zamanda ilk Avrupa Bölgesel F135 Motor Ağır Bakım Merkezi seçildi.

Kaynak: Milli Savunma

Merhabalar, okuma özürlü gibi davranmayıp yazdığımı tekrar okursanız benim "Amerika F-35 vermeyecek" gibi bir iddia da bulunmadığımı sadece istemese teslim etmeme gibi bir şansının olduğunu belirttim. Yoksa ilk 6 aylık eğitim periyodu bile tayin edildi ABD'de. 2018 Yazı törenle ABD'de teslim alınacak. 2019 içerisinde de Türkiye'ye gelecekler.

Ayrıca "Sadece 400 adet dediğiniz orta gövdeyi başka kim üretiyor" gibi komik bir cümleyi nasıl kurdunuz onu da anlamadım. TAI'deki CNRP sarma tezgahları bile ABD'den geldi. Adam ucuz iş gücünü kullanıyor tamam güzel de şu biz olmasak başla kim üretecek muhabbeti neyin kafası acaba ?

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    Hocam kitap okumaya yeni baslayan birisiyim. En son Şu Çılgın Türkler'i okudum. Baya bor ayar oldum yunanlilara.. Sadece yunanlilarda degil. arap korfezinde haddini asanlar da olabiliyor. bae gibi devletler.. yemin ediyorum oraya bu gemiden 2 tane yollasan adamlar aklini kacirir israilden bile yardim isterler. :-)

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.