Şimdi Ara

Türkiye’nin kamu harcamalarını yapay zeka denetleyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Türkiye’nin kamu harcamalarını yapay zeka denetleyecek
  Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik durumdan kurtulmak ve düzlüğe çıkmak için yapay zekayı da kullanmayı planlıyor. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Erken uyarı sistemiyle kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi'ni hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.  Kamu harcamaları yapay zekaya emanet  Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’yle Bakanlık kaynaklarının daha verimli kullanılması hedefleniyor. Bakan Şimşek, hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütüleceğini ve böylelikle süreçlerin hızlanacağını aktardı. Bu sayede teknoloji ile kamuyu küçültürken hizmet kalitesinden de ödün verilmemesi isteniyor.  Şimşek, kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi'ni hayata geçireceklerini söylerken yapay zekayla karar verme ve politika geliştirme süreçlerinin etkinliğinin artırılacağının altını çizdi. Yapay zeka sayesinde verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek ve yeni harcama alanları sınırlandırılacak, kamu harcamalarında verimlilik artırılacak. Proje kapsamında yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturularak iç ve dış denetim faaliyetlerinin etkinliğine katkı sağlanacak  Ayrıca Bkz.Bakışınız değişecek: Yapay zekalar nasıl çalışıyor? Verilerimizi silebilir miyiz?  Projenin, Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi kapsamında yürütüleceğini aktaran Şimşek, "Yapay zeka giderlerimizi ayrıntılı analiz ederek, tasarruf fırsatlarını belirleyecek ve kurumlarımızın harcama alışkanlıklarını analiz ederek kurumsallaştırılmış harcama önerileri sunacak." ifadesini kullandı.  Yürütülen projede TÜBİTAK BİLGEM'in de desteğiyle muhasebe, ödeme, emanet, tahsilat, mali istatistik, harcama, maaş, taşınır gibi platformlarda geliştirilecek kullanım senaryoları kapsamındaki veriler üzerinde veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanılacak. İki ay içinde ön hazırlık çalışmalarının sonlandırılması ve 12 ay gibi kısa bir sürede de harcama ve ödemelerin yapay zeka destekli yapılması hedefleniyor.
  Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kamu-harcamalarina-yapay-zeka-destekli-takip-geliyor/3244651 • eski harcamaları da bir elden geçirsin bakalım neler bulacak.

 • Yapay zekayı kim denetleyecek peki? Mesela diyanet bütçesine bakıp "Allah'ın hikmeti" diyecek bence.

 • Bunun için yapay zekaya değil, Ahlaka ihtiyaç var.... Haa mevcut Ahlak gördüğüm kadarıyla yok. O zaman Yapay Ahlak denenmeli...

 • Ülkemizin geçmişten bu yana kanayan yarasıdır görevi suistimal bunu sadece bugünkü hükümete fatura edip işin içinden kimseler sıyrılamaz.


  İktidarından tutun muhalefetinden hepsi içerisinde bu çürümüşlük var,
  tabi iyi olanları tenzi ederim.Sorunun toplumun ahlak yapısı ile ilişkili olduğunu düşünüyorum.

 • Zırva  Memurların yarısını atmadan ve tüm "enflasyon farkı" denen ama özünde zam olan zırvayı kaldırmadan

  Milletvekillerinin maaşlarını asgari ücrete çekip, yan "gelirlerini" komple kapatmadan

  Üretim ve pazarlama dışı tüm bakanlıkları pasif hale getirmeden

  O araba, uçak ve yeşil pasaport zırvasını kaldırıp "eğitim" adı altında gezip tozmayı yasaklamadan  Oraya Skynet'i koy istersen
  Yine de bir halt olmaz
  Yapay zeka verilen emirlere göre çalışacak sonuçta
  "Zorunlu hal" sınıfına sokup her türlü hoyratlığa rahatça devam edecekler
  "Aaa yapay zeka bakacağmış, kessin düzene girer" dedirtip algı kasacak sadece.
  "Ve şimdi reklamlar" diyip uğurlandığı günü yakında görmek dileğiyle diyoruz

  Ekonomiyi sadece İngiliz kafa finans oyunları ve halkın ümüğüne çökmek sanan Şimşek'ten fayda bekleyenin de aklı yoktur

  Kasmaya gerek yok  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doruhüso -- 9 Haziran 2024; 23:22:21 >
 • Türkiye'deki kamu harcamalarını denetlemek için bir yapay zekaya gerek yok, normal çalışan bir insan zekası bile buna yeter. Yeter ki kullanmayı bilin ve isteyin.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • "Mali yapay zeka denetim sistemi cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınmıştır" (yıl 2026 olabilir)

 • 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt

  Bence affını ister.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yapay olmayan zeka ile çok güzel denetim yapamiyorlardi. Bütün bildiklerini bilgisayara ogretmisler artık bilgisayarlar denedim yapacak. Afiyet olsun.

 • Bu işin altından kalkmaları için gerçekten bir yol haritası olması lazım, 12 aylık süre gerçekçi sayılabilir haberde geçen detay çok az ki o zamanda insan birçok soru sormadan edemiyor, bu gibi işler için yapay zeka gücünü sağlayacak datacenter'ın kurulması bunun işletilmesi için altyapı ve diğer düzenlemelerin yapılması oldukça meşakkatli bir iş.
  Merak ediyorum Tübitak'mı devreye girecek bu iş için? hangi birim bu işin hayata geçirilmesini üstlenecek, e-devlet sürecindeki tecrübeler kullanılır umarım.

  Yapay zekanın en çok işe yarayabileceği alanlardan birisi de bu tip sistemin kontrolcüsü olabilir, devlet ve kamu kuruluşlarının muhasebe vb işlerinin bu sisteme yaptırılması güzel fikir ama detay çok az.

 • joven kullanıcısına yanıt
  Aynen öyle işini yapan çok insan var herkes aynı kefede değil, umarım bu işi becerirler ama alttaki yazımda dediğim gibi haberde detay çok az. neredeyse reklam kıvamında.

 • Bence yeterince gelişince ülkeyi de ekonomiyi de yapay zeka yönetsin. Bu konumda insanlar sadece onay merci olmalı.

  Mantıklı kararlar alamadıklarını yarım yüzyıldır TL'nin gram değer kazanamayıp sürekli sıfır kazanması ile anlıyoruz.

 • ya yapay zekada yandaş çıkarsa.

 • mladenbmv M kullanıcısına yanıt

  Yapay zekalar sjw


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bu kadar kıvranmalarına gerek yok. IMF’den bağımsız denetçileri getirsinler onlar kamu harcamalarına bir baksın bakalım. Üstüne ucuz kredi imkanı da olur.

 • Cok guldum ....:))) sagı solu dindari dinsizi yok...turkiyede kamuda hepsi bir... milletin malı deniz yemeyen keriz mantalitesi var..kesin bu parametreyi yapay zekaya yerleştirirler....:)))

 • moruk memurdan geçiniyor devlet memurdan aldığı vergiyi biliyormusun
  verdiği farkı yılın ikinci yarısında birde gelir vergisi diye ekstra dilime sokuyor 1 hafta da aldığın fark eriyor.vergiyi zengin kesimden almıyor.en büyük sıkıntılardan biri milyarlık geliri olan firmalardan ucu ucuna vergi alıyorlar.milletvekilleri zaten belli belediye reisleride velhasıl halktan vergi alarak bu işi döndüremezler.

 • İleride yapay zekaya fetö'cü demeye başlarlarsa şaşırmam.

 • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt

  Arkadaşlar iyi misiniz. Memurdan vergi alınıyorsa birebir aynı sistemi özel sektöre de istiyoruz, hemen acil.

  Her çalışanın brütüne 2 katı zam yapmazsak en adiyiz :) :) :)

  Bir cebimden vereceğim

  Sana verdiğimin vergisi bu deyip öbür cebime koyacağım

  Benden yani özel sektörden özellikle sigorta ve kdv üzerinden sömürdüğü parayı memuruna, milletvekiline, bakanlıklara ve belediyelere yediriyor sistem

  Yetmiyor yediği üstüne de borçlanıyor

  Yetmiyor borçlandığı o borçları ödemek için üstüne para basıyor

  Paranın değeri düşüp enflasyon artınca da kendi yediği haltın ceremesini yine özel sektöre çektiriyor

  Atsın kardeşim memurunu da amirini de, mikletvekilini de belediyesini de

  Hepsinin yarısını kaldırsın kapatsın, tüm desteğini çeksin


  Bu memur milletinin daha verginin tanımından haberi yok :) :)


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.