Şimdi Ara

Türkiye'nin en iyisini hak etmediği gerçeği.(otomobil) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
3
Favori
3.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
45 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her şeyin iyisini isteyen arkadaşlar bu kadarcık uzunluktaki yazıyı okur mu bilmem ama güzel konu. 👍

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: road35

Ülkede 80 belki 90 milyon insan var. 25 milyon çalışıyor gerisi ne yapıyor belli değil. Memurların ülkeye katma değeri sıfır " 0" ( bazı öğretmenler hariç ), emeklilerin katma değeri sıfır, küçük esnaf, işletmeci, hizmet sektörü turizm hariç sıfır sıfır sıfır. Artık kimse okuyup yüksek katma değer üretecek bir işte işçi olarak çalışmak istemiyor. Şahsım bilgisayar mühendisi olan ben sanal stüdyo çözümleri üreten bir yazılım firmasında çalışıyorum ( AR ). 20 kişi ile 80 ülkeye yazılım satıyoruz yıllık ciro belki 5 milyon dolardan fazla. Üzücü olan ise köşedeki çiğ köfteci benden fazla kazanıyor, 10 kuruşa aldığı pencere bandını 5 liraya satan nalbur, 50 lira etmeyen araç bakım filtrelerini bana yağıyla 500 e takan oto sanayici benden kat ve kat fazla kazanıyor. İşimden çok memnunum zevkle şevkle yapıyorum kendimi değerli hissediyorum ama dostlar genç bir arkadaş gelse ve sorsa derim ki okuma güzel kardeşim okuma... Bu ülkede yapılacak iş esnaflıktır esnaflık ise komisyonculuktur. X paraya aldığın ürünü X + %30 şeklinde karşındaki insana satarsın. Dolar seni ilgilendirmez pandemi seni ilgilendirmez hatta sektöre göre fırsatçılık imkanı tanır. Sen hep %30 koyarsın. İşçi ise dolar yükselir enflasyona göre zam alır erir gider, pandemi olur maaş alamaz hep erir hep biter.

Hocam iscinin maasi erir ama esnafa bir sey olmaz diyorsunuz.

Maaslinin maasi erirken esnaf fiyat yukseltip gelirini koruyamaz cunku o memur eskisi kadar urun satin alamaz.

Yani esnafindan geliri duser mutlaka. Bu bir dongudur. Musterinin durumu kotulestikce seninde durumun kotulesir.

Musterinin durumu iyilesirse daha cok para kazanirsa daha cok harcar esnaf da daha cok para kazanir. Esnaf aslinda ekonomiye isciden daha cok bagimlidir, daha cok etkilenir inis cikislardan.

• Forumdaki en haklı konu olabilir. Adam devlet memuru Türkçe ogretmeni dunyaya katkisi sıfır insanlara her sene degisen Türkçe kurallarini öğretiyor hanimiyla beraber 12 milyar maas aliyorlar ama arabalari tiguan.
    Adam muhendis ulke uretimine katki sağlıyor aldigi maas 3000 araba alamıyor
    Memur kafasiyla olmaaaaazz
  • quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

YUKARIDAKİ GÖRSELDE 2012 YILINDA NET ASGARİ ÜCRET 701 TL.

Şuanki asgari ücretin neredeyse 4 te 1 i kadar.

27 binlik clio için hesap yaparsak 27*4: bugünun 108 000 TL kadar.

130 bin civarı 0 araç olduğunu hesaplarsak, ASLINDA OTOMOBİL FİYATLARI UÇMAMIŞ.

OTOMOBİL HEP PAHALI VE PAHALI OLMAK ZORUNDA.

2012 yılında 10 bin tl lik arabam vardı (şuan bakıyorum aynı ayarda arabalar 45.000 tl) 1000 tl gelirim vardı aylık 325 tl kredim vardı zorlanmadan geçiniyordum.Şuan arabam yok ve 2 maaşla hiç bir şey sahibi olamıyorum.

• diger ulkelerle turkiyeyi karsilastirmaktan elinize ne geciyor .

araba fiyatlari ucuz olmamali zaten it kopuk egitimsiz biri para biriktirip trafige cikmamali . fiyatlar avrupayla denk olursa ne olur dusunun tofaşcı hondaci tayfa mercedes audiye gecis yapar her gun kaza ölum toplumda kaos olur cunku cahil bir halk var . daha artmali sadece zengin olan alsin digerleri zenginlere kolelik yapsin evinde otursun masterchef izlesin

• Türkiye ortadoğu ülkesi olduğu halde petrolü gazı yok.
    Petrol ve d.gaz yeraltından çıkarılmıyor, suriye iraktan boru hatlarıyla da gelmiyor.
    benzin mazot lpg, petrol kullanmadan 100% sentetik olarak üretiliyor. D.gaz da aynı sekilde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-73181344B

Sanırım bahsi geçen üyenin çalıştığı yazılım şirketi Auschwitz Yazılım GmbH  

Alıntıları Göster

Vallahi naziler bile emeklilere bunu yapmamıştır...

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Forumdaki en haklı konu olabilir. Adam devlet memuru Türkçe ogretmeni dunyaya katkisi sıfır insanlara her sene degisen Türkçe kurallarini öğretiyor hanimiyla beraber 12 milyar maas aliyorlar ama arabalari tiguan.
    Adam muhendis ulke uretimine katki sağlıyor aldigi maas 3000 araba alamıyor
    Memur kafasiyla olmaaaaazz

çözüm ne ?

öğretmen bedavaya mı çalışsın ?

asgari ücret mi alsın ?

çalışan eş ile mi evlenmesin ?

yada online eğitime geçerek büyük bir öğretmen kitlesi işsiz mi kalsın ?

• quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

çözüm ne ?

öğretmen bedavaya mı çalışsın ?

asgari ücret mi alsın ?

çalışan eş ile mi evlenmesin ?

yada online eğitime geçerek büyük bir öğretmen kitlesi işsiz mi kalsın ?

Alıntıları Göster
    Ulkedeki memur kafasi yok edilmeli

Sadaka kültürü devletin sirtina binme devletcilik solculuk bunlar litaratürden kalkacak baska yolu yok

Unilerdeki bos fakülteleri kapatmak mesela ilk adim olmalı suanki ogretmenler 20 sene yeter o halde almayacaksin daha fazla ogrenci

• 5-6 yıldır 5s kullanıyorum hem küçük olduğu için seviyorum hem de android gibi yavaşlamıyor youtubede vs. tabi alım gücü olsa belki iphone 11 i düşünürdüm almayı ama şu an sırf alamadığım için değil mutlu olduğum için değişmiyorum, sırf istediği için değişmek isteyen kredi çeker veya yemez içmez yine alır bence :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4BB9945F7 -- 5 Aralık 2020; 16:56:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

en iyisini hakediyorsun, postmodernizmin alt yapısını, reklamcıların üst yapısını kurduğu, insanları borçlandırıp geleceğinin çalınmasına itiraz edemeyecek hale getirmek için uydurulmuş yalan.

eğitim seviyesi düşük toplumlarda bu yalanın müşterisi daha çok oluyor, bir telefon için 2 ay, araba için 30-40 aylık emeğini feda ediyor insanlar.

bizim normalde bu gelir seviyesi ile avrupa pazarı için değil latin amerika veya hindistan için üretilmiş olan arabalara biniyor olmamız lazım.

Yav kardesim bir insanin her mesaji mi kaliteli olur.

Döktürmüşsün yine.

• Yaşım 24 'lise yıllarımı hatırlıyorum ' 28 30 bin TL'ye 0 araba alınıyordu o zamanlar bu haberler doğru yani . O zaman 30 bin tlde iyi paraydi tabi ' ancak kredi ödemeleri bu kadar yüksek değildi. Özellikle ikinci elde düşük fiyatlara alınabilecek 'bir çok araba seçeneği mevcuttu. Sıfır ve ikinci el arasında dağ gibi fark yoktu. Şuanda 40 50 bin TL olan arabalar o yıllarda 12 13 bin TLydi. Tofaslar 6 7 bin TLydi şimdi şahin 30 bin TL. O yıllarda ev araba alan aldı işte. Ondan sonra karşı çıkınca nankörlük le suçlanıyorsun. Pastadaki payı sizler kaptınız ama ' yeni nesil suçlu öyle değil mi ? Şuanda 10 yaşında araçlar 100 binden fazla ' neredeyse ev fiyatında. 4 5 bin TL maaş alsan bile ' iyi bir ev ve araba sahibi olman için en az 20 sene borc odemen gerek belkide daha fazla..
  • quote:

Orijinalden alıntı: IslakFasulye

Vallahi naziler bile emeklilere bunu yapmamıştır...

Alıntıları Göster

Nazileri ile ilgili akademik çalışmalar yapan bir akademisyen arkadaşım var, ona sordum sizin söylediğinizi teyit etti. Naziler bile böyle bir girişimde bulunmamış  

• Maalesef ülkemizde gelir dağılımı çok bozuk. Ülkenin dünya ekonomisindeki yeri belli. Hayaller ve gerçekler.

• quote:

Orijinalden alıntı: hayrettin_79

tm

Format dışı hocam :)

• bazen geliyor aklıma

instagramda falan var ya denk gelen vardır kebapçı yalçın bi de ne bileyim şu pilavcı , bişirici falan

şekiller şemaller o biçin kameraya gel gel yapmalar

acaba çarpışma önleyiciyi bulan mühendisler bunlar kadar hava atıyormu

adam pilav yapmış , dünyaya insanlığa 5 kuruş katkısı var yok tartışılır hava 1500

tamam benim de 2 kuruş katkım tartışılırda bu kadar artistlik yapmıyorum en azından

bence oturup düşünmek gerek

• Maalesef üretmedikçe birşeyler kazanmamız zor. Gelecekte işe yarayacak konularda ilerlememiz lazım. Bu sağlık olur, yazılım olur, tarım her zaman olmalı.
    Üretmeyen ülkeler her zaman bu tarz durumlara açık olurlar, dışarıya ne kadar az bağımlı olup , dışarıyı kendine ne kadar çok bağımlı edersen o kadar kazanırsın. Katma değerli iş dallarıyla tabi ki...

• quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

en iyisini hakediyorsun, postmodernizmin alt yapısını, reklamcıların üst yapısını kurduğu, insanları borçlandırıp geleceğinin çalınmasına itiraz edemeyecek hale getirmek için uydurulmuş yalan.

eğitim seviyesi düşük toplumlarda bu yalanın müşterisi daha çok oluyor, bir telefon için 2 ay, araba için 30-40 aylık emeğini feda ediyor insanlar.

bizim normalde bu gelir seviyesi ile avrupa pazarı için değil latin amerika veya hindistan için üretilmiş olan arabalara biniyor olmamız lazım.

• Ülkenize haksızlık etmeyin. Sizi yönetenler en iyisini (hak ediyorlar bilmem ama) kullanıyor, yiyor, içiyor. Milletin hak etmediğini düşündükleri için, sadece bunu millet ile paylaşmıyorlar.

• Asgari ücreti referans alarak kıyaslama yapmak yanlış. Özellikle 2015'ten sonra asgari ücrete biraz "agresif" zamlar geldi (Asgari ücretin refah seviyesini artırmasa da). 2015'e kadar 60-70 lira artan asgari ücret 2016 yılı için 950 TL'den 1300 TL'ye fırladı. Bu %37'lik bir artış. 2018'den 2019'a geçerken de 1600 TL'den 2000 TL'ye fırladı. Bu da %25'lik bir artış. 2000 liradan 2300 lira olurken de %15'lik bir artış söz konusu. 2015'ten 2020'ye asgari ücret %244 artmış. Yani 2,5 kata yakın.

Başka ne memurlar ne toplu iş sözleşmesine bağlı çalışanlar ne özel sektördekiler (Bir kaç istisna hariç) bu kadar agresif zam almadı. Genelde %4 + %3 = %7 belki bir de enflasyon farkı ile %10'dan fazla zam yok. Var mı 5 sene öncesine göre maaşım 2,5 katına çıktı diyen?

Yani 2015 senesindeki asgari ücret ile günümüze bakıp "Ya maaşlar da 2,5 kat artmış" gibi bir yanılgıya düşmeyin. Çoğu çalışanın maaşı yarı yarıya anca arttı. Belki 2'ye katlayan olmuştur.

Ayrıca arabalara ek vergi geldi. Eskiden 1.6 motora kadar sadece %45 olan ÖTV, aracın ÖTV'siz fiyatına göre kademelendi. Böylece fiyatı 232 bin TL'yi 1 lira aşan araçlar 282 bin TL'ye fırlıyor (Rakamlardan tam emin değilim). Yani şu anda 300 bin TL'ye satılan orta paket Megane çok değil, 5 ay önce 210 bin TL idi. Kimin maaşı 5 ayda yarı yarıya arttı? E arabanın fiyatı arttı işte. Ama vergi ile arttı ama başka şekilde arttı, arttı.

Edit: Asgari ücret diğer maaşlardan fazla bir şekilde %244 artmışken otomobil fiyatları daha da agresif yükseldi. 2016 senesinde Sıfır baz donanım Golf 1.2 TSI Midline 60 bin TL idi. Yine aynı sene Seat Ibiza 1.2 TSI Style donanım 42 bin TL idi. Tek krediyle zorlanmadan (2200 civarı maaşım vardı, 650-700 liralık kredi ile) rahatça alabiliyordum da araba beğenmiyordum. Düşünün gerisini.

Hadi Golf kasa değiştirdi falan deseniz 2018 yılının ortalarında sıfır Fiat Egea 1.4 Easy 63 bin TL idi. Şimdi aynı kasa, aynı motor, aynı donanım paketi 120 bin TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 13 Aralık 2020; 20:15:57 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.