Şimdi Ara

Türkiye'de ÖTV ve KDV İndirimi yaparak nereye varabilir? Burda bir mantık hatası varmıdır? Gelin.... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
194
Cevap
5
Favori
29.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
96 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 10larca stadyum yapılacağına keşke fabrikalar yapılsaydı da biraz olsun üretebilen bir ülke olsaydık keşke

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karargahx

Bence şuanda hükümetin ötv indirimi yapmasının nedeni hem piyasayı biraz hareketlendirmek, sürümden kazanmak hemde Memur, asgari ücret zamları yaklaşıyor enflasyonu ne kadar düşük gösterebilirsek o kadar iyi diye düşünüyorlar.
    Piyasa böyle hareketlendirilmez. Son ppk toplantısında faiz arttırımını pas geçerek mesajını verdin zaten. Mali disiplinden taviz vereceksen (vermemek gerekir) bunu örneğin enerji fiyatlarında indirimle yap. 3 ay ya da 1 yıl mobilya ya da otomobil almasak ölmeyiz.

Piyasalara bir kez daha "ben ekonomi yönetiminden hiç anlamıyorum" mesajı vermek de cabası.

Biz bütçe rakamları ne olacak, akaryakıtta ötv indirimi v.s. nedeniyle vergi kaybı var bu nereden çıkacak diyoruz, beyler mobilya ve otomotiv gibi döviz değirmeni sektörlere kıyak geçiyorlar.

Sarmalı çok sevdik belli. Mobilya ve otomobil alıp ekonomiye can vereceğiz.

• Yapısal reform yapısal reform yapısal reform başka çıkış yooook

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • egemena E kullanıcısına yanıt
    O zaman tek amaç dediğim gibi enflasyonu düşük tutup memur maaşlarını etkilemek başka açıklaması olamaz hocam. Geçen ay enflasyon biraz yüksek çıktı diye malumunuz Başkan görevden alındı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

O zaman tek amaç dediğim gibi enflasyonu düşük tutup memur maaşlarını etkilemek başka açıklaması olamaz hocam. Geçen ay enflasyon biraz yüksek çıktı diye malumunuz Başkan görevden alındı.
    Enflasyonu bu şekilde düşürmek mantıklı değil. Bu sektörlerde tüketimi arttırmanın bedeli kur artışı olur bu da enflasyonu arttırır. Ekonomi yönetimi otomobil kullanmaya benzer. Ne çok sert fren yapmaya, ne de çok gaza basmaya gerek yoktur. Sert fren yaparsan biri gelir arkadan vurur. Ya da hızını hesapsız arttırırsan virajı alamaz kaza yaparsın, gereksiz yakıt tüketirsin v.s.

625 bp faiz arttırımıyla çok sert bir fren yapıldı, reel sektör sıkıntıya girdi. Mevcut ekonomi yönetiminin büyümek için tüketimden başka bir modeli olmadığı için böyle palyatif tedbirlere başvuruyorlar. Kuru 7 ve üzerine taşıyan da bu zihniyetti. 2009 yılında da otomotiv sektörüne böyle bir destek atmışlardı. Ancak o zaman bol sıcak para vardı, işe yaradı.

Yapılan işin hiç bir tutar tarafı yok.

• Adamlarin umrunda mı mantikmis ekonomiymis, bildikleri şey günü kurtarmak ve halkı uyutmak kandirmak.

Ver mehteri, Alaah de gerisini boşver...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kadar ekonomi konuşmaya gerek yok.

Çözüm.
    Milli savunma ya yaptıgımız yatırımı artık kazıklanmadan almamız gerekiyor.
    Askerdeyken MEBS alayındaydım. o dandik çöp PC leri binlerce dolara almışız ( komutana komutanım neden bu kadar pahalı dedigimde her şartta çalışması için özel diyor. yersen. )
    Bakım birliklerinde ucu bucagı olmayan hurda tanklar var öylece yatıyor, bizim dönemimizde bedford lardan unimoga geçiş yaptık bedfordlar da o mezara gitti çalışır haldeydi. ve depolarındaki mazotu kimse almasın diye tankları patlatıp yere döktüler.

Hadi bunlar eyvallah ama buradakilerin kesinlikle yok olması gerek o zaman rahat ederiz.

Yandaşlar ve kendi içinde oluşturdukları saadet zincirlerine giden oy masrafları.
    Mülteciler.
    Yalandan yardım alanlar. ki o kadar çokki etrafımda.
    Gereksiz altyapı masrafları.
    bu tarz liste ama en en en en en önemlisi.

DİN' e diyanet işlerine artık 1 kuruş para ödenmemesi bütçeden tamamen çıkarılmalı.

• Bilgisayar,Telefon gibi çok satılan ürünlere vergi indirimi gelmezse bir anlamı kalmaz
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Baştaki malum şahıs (ve akpliler) istese hocasının yanında dururdu.Ama o ne yaptı İsrail ve ABD'ye biat edip makam mevki uğruna hocasını sattı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaldı ki güncel gelen ötv indiriminden önce genel fiyata %60 oranlarında zam yapıldı. 116d orta paket Premium Line'ı düşünürsek; araçta Türkiye Paketi, PREMIUM LINE ve Plus paketleri var. Fiyatlandırması;

Vergi Hariç Araç Bedeli 141.017,49 TL
    Ö.T.V. (% 60,00) 84.610,51 TL
    Ö.T.V. li Toplam 225.628,00 TL
    K.D.V. (% 18,00) 40.613,04 TL
    Genel Toplam 266.241,04 TL
    Tescil Masrafları 2.444,73 TL
    Anahtar Teslim Tutar (TL) 268.685,72 TL

ÖTV'ye gelen indirim sonrası;

ÖTV %45: 77.559
    TOPLAM 218.576
    KDV 39.343
    Tescil Mescil 2.444
    Anahtarı "eline vererek": 260.363

Yarın güncellenir bu hesapladığım.

Şuraya gelmek istiyorum. ÖTV indirimi yapılmasaydı Borusan'a "Selam 116d bakıyorum." dediğinizde Çat diye 190.000'lara düşüyordu zaten. Bayileri önce öldürdünüz sonra biz zaten düşürecektik dediniz. Bayiler bu indirimi yansıtmasa da zaten durgunluktan gelen bir indirim var. Sanmıyorum ki %15 ÖTV indirimini de şu an ki fiyat hesaplamalarına eklesinler. Son kullanıcıyı etkileyen bir durum olmadı. Sadece satıcıların kar marjları yükseldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: entelseven

Vay hocam nasılsınız :) doları 6 dan alıp eksiye düştük ocak ayı için kur tahmininiz var mı benim tahminim nisan ayında 8 olacağı yönünde
    Merhaba hocam nisan ayı 8 çok yüksek bir rakam gibi duruyor şuan için. Ocak ayında bir tahmin yapmaya çalışacağım.

Siyasete güvenip tahminde yapılmıyor ki görüyorsunuz çıkıp saçma sapan işler yapıp duruyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

hocam dolar konusunda yorumlarınızıda severek takip ediyordum ama bu kada ince ye gerek yok be .

burası ortadoğu ülkesi o kadar ince düşünmeye gerek yok reisi gördünmü bas oyunu boşver.

1990 2000 arası dolar binlerce kat artmış.

kdv ötv bunları düşünme yapıştır gitsin .

yoksa sosyapat biri olur gidersin

Alıntıları Göster
    Ah be hocam böyle şeyleri görüp insanlara anlatmamak olur mu hiç?

Forumu neden seviyoruz? Bilgi paylaşmak için her konuda. Benimde burda birilerine faydam olursa ne ala.

Ama haklısınız bu ülkede çok ince düşünmek insanı çok yoruyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Kötüler dediğiniz firmalar ak parti döneminde palazlanmış inşaat işi ve enerji sektörü oluyor.

Bunların çoğu ise havuz medyasını besliyor devlet garantili projeler ile.

Bu sene tarihi zarar yazacak bütçe bu yüzden. Çözüm önerileri güzelde uygulamaz bunlar.
    Maalesef çok haklısınız. Keşke aksini iddia edebilseydim tespitlerinize karşı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: WmGMD

Sabah baktigim da dolar 5.50 dolaylarındaydı 12 kuruş niye arttı bu meret dedim ki hocam yine açmış konuyu döktürmüş . Gecen faiz konusunda konusmustuk dediginiz gibi olmuştu . Takip ediyoruz hocam . Bu sefer katılıyorum size ötv indirimi ile kısa vadeli rahatlamadan sonra cook daha sert şekilde sıkışacak piyasa .
    Maalesef öyle hocam. Umarım yine indirimli fiyatlar da yüksek gelir ve alınmaz da bari enflasyonu düşük gösterme konusunda işe yarar en azından. Kağıt üstünde bari enflasyon biraz düşük çıkar belki bu sayede. Bu yönden bakıp moral depolamaya çalışalım:)

Biz bu hale bir anda gelmedik hocam. Ve krizden bir anda çıkılmaz.. 1 sene otomobil yenilenmez, 1 sene ev alınmaz, 1 sene telefon yenilenmez, 1 sene para çarçur edilmez ve tasarruf edilir ama sonunda düzlüğe çıkılır. Bu esnada hükümet yapısal reformları yapar, hukuk devleti olduğumuzu gösterir, batı ile samimi yakın ilişkiler kurmak istediğimizi gösterir kavgayı bırakıp ve sonunda ülke yavaş yavaş ilerler.

Ama böyle yaparsak biraz geri gider ve sonra yerimizde sayarız. Bize kimse güvenmez. 1 ay önceki YEP(ekonomi programı) ile çelişkili şey yaptık ve adamlar hemen şüpheye düştüler "Acaba seçim öncesi yine muslukları açıp mali disiplinden taviz mi verecekler" diye.

Bizim elimizde kalan tek çıpa yani bizim iyice savrulmamamızı sağlayan şey kamu bütçesindeki sağlamlık. Eğer orası yıkılırsa mahvoluruz. Oranın her zaman çok sağlam kalması lazım bence ve bu yüzden orayı bozmamalıyız..

• quote:

Bence şuanda hükümetin ötv indirimi yapmasının nedeni hem piyasayı biraz hareketlendirmek, sürümden kazanmak hemde Memur, asgari ücret zamları yaklaşıyor enflasyonu ne kadar düşük gösterebilirsek o kadar iyi diye düşünüyorlar.
    Ama işte zamanında ABD ile gereksiz atışma yapmasaydı Erdoğan ve faizleri 12-13 bandında tutmak yerine 16-17 bandında tutsaydı.

Bugün ne kur, ne enflasyon nede faiz bu seviyelerde olacaktı..

Konuştukça hepsini arttırdı, faizleri baskıladıkça hep sonradan daha fazla arttırmak zorunda kaldılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: A.J. Pacino

10larca stadyum yapılacağına keşke fabrikalar yapılsaydı da biraz olsun üretebilen bir ülke olsaydık keşke
    Üretmesine üretiyoruz ama ürettiğimiz şeyler para etmiyor hocam. Rusya'ya 1 kasa dolusu domates gönderiyoruz ve kazandığımız para ile sadece 1 İphone alabiliyoruz.

Katma Değeri Yüksek üretim gerekli ve ayrıca en azından tarım ve hayvancılıkta bu güzelim topraklarda dışarıdan birşey almamalıyız.

Dışarı 1 euro / 1 dolar bile kaçırmamalıyız artık..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sezer.E

Bu kadar ekonomi konuşmaya gerek yok.

Çözüm.
    Milli savunma ya yaptıgımız yatırımı artık kazıklanmadan almamız gerekiyor.
    Askerdeyken MEBS alayındaydım. o dandik çöp PC leri binlerce dolara almışız ( komutana komutanım neden bu kadar pahalı dedigimde her şartta çalışması için özel diyor. yersen. )
    Bakım birliklerinde ucu bucagı olmayan hurda tanklar var öylece yatıyor, bizim dönemimizde bedford lardan unimoga geçiş yaptık bedfordlar da o mezara gitti çalışır haldeydi. ve depolarındaki mazotu kimse almasın diye tankları patlatıp yere döktüler.

Hadi bunlar eyvallah ama buradakilerin kesinlikle yok olması gerek o zaman rahat ederiz.

Yandaşlar ve kendi içinde oluşturdukları saadet zincirlerine giden oy masrafları.
    Mülteciler.
    Yalandan yardım alanlar. ki o kadar çokki etrafımda.
    Gereksiz altyapı masrafları.
    bu tarz liste ama en en en en en önemlisi.

DİN' e diyanet işlerine artık 1 kuruş para ödenmemesi bütçeden tamamen çıkarılmalı.
    Keşke söyledikleriniz gerçek olabilise hocam.. Çok güzel tasarruflar olurdu..

• quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Bilgisayar,Telefon gibi çok satılan ürünlere vergi indirimi gelmezse bir anlamı kalmaz
    Hiçbir şeye vergi indirimi gelmemeli hocam. Ekonomi duruldukça zaten dolar düşecek bu kadar yüksek faiz ortamında. Dolar 5.50tl'den 5.00tl'ye düştüğünde zaten %10 indirim efekti yapmış olacaktı.

Bu iki işlem sonunda da aynı fiyata alırsınız arabayı ama vergi indirdiğinizde 1 ay alırsınız sonra daha pahalı olur. Diğerinde sıkı bütçe disiplini mesajı verdiğiniz için yabancılar size güvenir ve ülkenize para sokar bu durumda dolar daha da aşağı iner

Sonra faizler ve enflasyonda aşağı iner.

Merak etmeyin dolarda yukarı yönlü bir trend başlatmaz bu haber yine düşmeye devam edecektir ama hızını kesmenin ne manası vardı.

Umarım yarın hükümet kanadından ortamı yumuşatacak güzel açıklamalar gelir.

• Losgalacticos kullanıcısına yanıt
    Hocam yarın bu konuda beni bilgilendirir misiniz. BMW konusunda ya da diğer VW, Renault gibi markalarda gerçekten ne kadar düşüş oldu diye eğer fiyatlara hakimseniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Losgalacticos

Kaldı ki güncel gelen ötv indiriminden önce genel fiyata %60 oranlarında zam yapıldı. 116d orta paket Premium Line'ı düşünürsek; araçta Türkiye Paketi, PREMIUM LINE ve Plus paketleri var. Fiyatlandırması;

Ö.T.V. (% 60,00) 84.610,51 TL
    Ö.T.V. li Toplam 225.628,00 TL
    K.D.V. (% 18,00) 40.613,04 TL
    Genel Toplam 266.241,04 TL
    Tescil Masrafları 2.444,73 TL
    Anahtar Teslim Tutar (TL) 268.685,72 TL

ÖTV'ye gelen indirim sonrası;

ÖTV %45: 77.559
    TOPLAM 218.576
    KDV 39.343
    Tescil Mescil 2.444
    Anahtarı "eline vererek": 260.363

Yarın güncellenir bu hesapladığım.

Şuraya gelmek istiyorum. ÖTV indirimi yapılmasaydı Borusan'a "Selam 116d bakıyorum." dediğinizde Çat diye 190.000'lara düşüyordu zaten. Bayileri önce öldürdünüz sonra biz zaten düşürecektik dediniz. Bayiler bu indirimi yansıtmasa da zaten durgunluktan gelen bir indirim var. Sanmıyorum ki %15 ÖTV indirimini de şu an ki fiyat hesaplamalarına eklesinler. Son kullanıcıyı etkileyen bir durum olmadı. Sadece satıcıların kar marjları yükseldi.
    Dur bakem bir hesap yapak

268.685 - 260.363 = 8.322 tele

Vay babanın kemüğüne.. Kara bak. Tamı tamına 8.322 tele.

Yarın hemen gidem, bankadan paramı çekemde araba alam. Bu fırsat çok ısıcak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flap-jack -- 1 Kasım 2018; 1:27:12 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.