Şimdi Ara

Türkiye’de İslam Nasıl Yaşanıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Şu sıralar aklıma çok takılan herkesin rahatça görebildiği bir durumdan bahsedeceğim.

Öncelikle maalesef bilgi birikimim fazla değil, elimden geldiğince kendimi geliştiriyorum...

Türkiye’de İslam dininin yaşanmadığını düşünüyorum. İnsanlar İslam diye yanıp tutuştukları dinin ne olduğunu, nasıl geliştiğini, amaçlarını ( fikirlerini), düşünce yapısını bilmiyorlar. İslam dininin, Allah’ın onlardan tam olarak ne istediğini bilmiyorlar. Ve bu yorumu yapmak kesinlikle bana düşmez fakat dinin gerekliliklerini yapmıyorlar...

Türkiye’de yaygınlaşan bir müslümanın doğuşundan ölümüne kadar olan dini sürecini yorumlamak istiyorum. Hayata geliyorlar ve ebeveynleri tarafından ilk olarak bir yaratıcıya sahip olduklarını öğreniyorlar. Nasıl öğreniyorlar? Allah kelimesi geçen birçok cümleyi gören çocuk adım adım Allah’ı tanıyor. Burada ailenin üslupu çok etki edebiliyor. Aile “Allah belanı versin!”, “Allah kahretsin”, “Allah korusun!”, “Allah kurtardı.”, “Allah’ım sen nasip et!” gibi söylemler çocukta yaratıcı hakkında ilk fikirleri oluşturuyor. Çoğu ebeveyn çocuğunu yanına alıp doğaya çıkıp yaratıcı hakkında bir sohbette bulunmuyor. Çocuğun düşünmesi için bir fırsat bırakmıyor. Çocuğa yaratıcının varlığını keşfetme yolunu sunmuyor. Eveeet, ilk eksiklikleri yakaladık. Çocuk düşünmüyor, bir yaratıcısının olduğunu keşfedemedi. Sadece aklında uçuşan söylentiler var. Yaratıcının varolduğundan emin değil. Buradan temel iman ve din bozuklukları ortaya çıkıyor, temeldeki tuğlalar eksik. Allah’ı aklını kullanarak bulma yolu kapanıyor. Allah da aklını kullanarak onu bulmanı istemişti...

Çocuk bir kaç yaş daha büyüyor. Çocuğa Kuran-ı Kerim eğitimi verilmeye başlanıyor, yanında da namaz kılma kültürü aşılanıyor. Çocuk Kuran’dan sureler ezberlemeye başlıyor. Okuduğu surenin anlamını bilmiyor. Namazda kullandığı kelimelerin anlamlarını bilmiyor. Kuran okuyor fakat okuduğu şeylerin ne anlattığını bilmiyor. Allah ne demişti? Oku, Düşün, Aklını kullan. Yaratıcını bul. Çocuk bilmediği bir dilin okunuşunu öğrendi, anlamadığı şeyleri okudu ve ezberledi. (Burada yanlış anlaşılma olmasın. Kuran’ın normal halinin okunmasına karşı değilim, birlikte olmalı.) Sonuç olarak çocuk kulaktan dolma cennet cehennem bilgilerini dinledi anlattı, Hz.Muhammed’in hayatını okudu, birkaç olay ve mucizeyi de dinledikten sonra Allah’ı,dini ve peygamberi tanıdığını sandı. Allah’ın tam olarak istediği bu değildi. Çocuk dayatılmalar ile dinini yarım yamalak öğrendi, sağlam bir imana sahip olamadı. Çocuk buna karşı çıkmadı çünkü inanmak ve iman etmek zaten mizacında var.

Çocuk daha da büyüdü ve sureleri ezbere bilen Kuran’ı defalarca hatim eden biri oldu. O ana dek bi kere bile Kuran Mealinin yüzünü açmadı. Allah’ın ona söylemek istediklerini öğrenmedi. O artık bir genç oldu. Bu genç vakit namazlarını umursamadı. Yalnızca Cumalara gitmeye başladı. Çünkü duyduğu bir şey vardı; cuma namazı en önemlisi ve onu kılmazsa olmaz. Nedenini bilmiyor ama öyle işte... Bu sayede cuma günleri, bayram sabahları, ramazan geceleri dışındaki günlerde her adımda görüş alanına giren farklı 10 tane camiyi bomboş bıraktı. Namazını kılarken yalnızca zorunluluk hissetti. Bir iman hazzı alamadı. Bir an önce kendini dışarı atmak için uğraştı. İman hazzı alamasa bile zorunluluk duygusu olduğundan kılmadığı her cumada vicdan azabı çekti. Zamanla da alıştı...

Bu genç büyüdü adam oldu. Bu adam etraftaki birçok ‘müslüman’ın sözüne gelmemek için camiye gitti. Yine hızlı hızlı hareketler yaptı, ezberlediği birkaç cümleyi okudu ve koşa koşa çıkıp sakince yürümeye devam etti. İşyerine geldi gelen müşteriye sahtekarlık yaptı. Aslında onun için bu sahtekarlık değildi, herkes yapıyor nasılsa o da yapsa nolurdu ki? Sonra bir başka adamla birlikte oturup çevreden gelip geçenleri eleştirmeye başladı. “Allah Allah, tövbe estağfirullah bu nasıl giyinmiş, bu nasıl saç, bu nasıl renk” dedi. Sonra akşam evine gitti, yemeğini yedi ve uyudu. Kalan tüm ömrü böyle geçti ve ölüm vakti gelince öldü. Allah ona çalış demişti? Çalıştı mı? Eve ekmek götürdü, bununla yetindi. Okumadı, öğrenmedi, öğretmedi. Allah diğer müslümanlara yardım et dedi. Gösteriş yapa yapa birkaç kuruş para yardımı yaptı. Bunun önemi neydi ki?

Buydu işte onun hayatı; bomboş. Onun geçirdiği hayat buydu.

Demek istediğim şu, ülkemizde maalesef din bir kültür geleneğe dönüştü. Hani insanlar kültürlerini yaşatmak için uğraşırlar, o kültürün dışına çıkmamaya çalışırlar ya; Türkiye’de İslam o hale geldi. İnsanlar tesettürü bir kültür haline getirdi. Çocuk anneleri bir araya gelip konuşurken “Bizim çocuğun da artık Kuran okuma yaşı geldi bu yaz kursa göndericem”, “Bizim çocuğun da namaz vakti geldi artık kıldırmak lazım” dedi. Bunu kültürleri için ve aileden gelen Allah korkusundan yaptılar. “Allah sevgidir”. Bu ayrıntıyı kaçırdılar. İçkiyi haram diyip içeni taşladılar. Başı açık olan hakkında kötü düşündüler. Kapanan kesinlikle Allah’ın rızasını kazanmış cennetlik havalarına girdi, açık olana “İşte o da cehenneme gidecek” dedi açık açık. Ne çalıştı, ne okudu, ne de inandığı Allah’ı tam anlamıyla tanıdı... Zorunda oldukları için ibadet ettiler. Yaşları büyüyünce daha da korkmaya ve namaza sarılmaya başladılar. Çevreden birilerinin öldüğünü görünce hatırladılar her şeyi...

Umarım Türk halkı daha medeni, bilgili, okuyan, araştıran, çalışan, geliştiren, çağdaş bir halk düzeyine ulaşır.

“Ne Mutlu Türküm Diyene” - Mustafa Kemal Atatürk

Çok çok önemli bir not: Bu çok geniş bir genelleme değildir. Lütfen olayları aşama aşama anlayın, sonlardan veya ortalardan bir şey kendinizi işaretliyorsa linçlemeye çalışmayın. Fazla bilgi birikimine sahip olmadığımı söyledim. Yanlış düşünüyorsam da açıklayın. Teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• İslamın doğru düzgün yaşandığı hangi ülke var mesela?
  • mechatengu kullanıcısına yanıt
    Bilmiyorum, sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: zoilist

Bilmiyorum, sizce?
    Türkiye'deki müslümanlara göre yok. Garip değil mi? Hangi ülkeyi söylesen gerçek islam bu değil diyorlar.

Yaratıcı bir din gönderiyor. Bu son din başka din falan yok ahirete kadar bu din geçerli diyor.

Ayrıca bu dinde bir devletin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler var. Ceza hukuku falan da var. Ama hiçbir ülke bu dini tam anlamıyla yaşayamıyor.

Dünyanın yüzde 80'i bu dine inanmıyor. İnananların da büyük bölümü bu dini yanlış anlamış. Şimdi bu din başarılıdır, başarılı olmuştur diyebilir miyiz?

İslamı savunanlar genelde şunu söyler: Müslümanlara bakıp da islamı eleştirmeyin. İçeriğe bakın derler. İçeriği kimse anlamadıktan sonra ne işe yarar ki içerik?

Çok acı bir durum gerçekten 😐 Müslümanların kendileri bile İslam’ın bazı kurallarına gericilik gözüyle bakıyorlar. O kadar da değil ayaklarına giriyorlar. Çünkü çok sınırlayıcı... Müslümanlar bu durumu “Ahir Zaman” olarak yorumluyorlar...

türkiye veya başka bir yerde dört dörtlük islamiyet yaşanmıyor diye kimse bir şey diyemez. türkiyede gerçek islamı yaşayan bir (1) insanın olması bu denileni çürütmeye yeter. yok diyen dediği coğrafyanın altını üstüne getirecek, kontrol etmediği bir tek insan kalmayacak o zaman ispatlar dediklerini

müslümanlık yaşanmıyordan kasıt genelin dinin yaşantısından uzaklatığıdır. bu da zaten kuranı doğrular. kuran devlet veya ülke garantisi vermez, ülke geneli müslüman diye tamamını müslüman saymaz. sevap da günah da ferdidir. hesap da ona göre olacaktır .
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

türkiye veya başka bir yerde dört dörtlük islamiyet yaşanmıyor diye kimse bir şey diyemez. türkiyede gerçek islamı yaşayan bir (1) insanın olması bu denileni çürütmeye yeter. yok diyen dediği coğrafyanın altını üstüne getirecek, kontrol etmediği bir tek insan kalmayacak o zaman ispatlar dediklerini

müslümanlık yaşanmıyordan kasıt genelin dinin yaşantısından uzaklatığıdır. bu da zaten kuranı doğrular. kuran devlet veya ülke garantisi vermez, ülke geneli müslüman diye tamamını müslüman saymaz. sevap da günah da ferdidir. hesap da ona göre olacaktır .
    Ben derim çok rahat derim hemde. 7.5 milyar insan var dünyada rakamla geleceksin bana.

Yok ya işine gelince müslüman bir ülkede yaşıyoruz demeyi biliyorsunuz. İslami adam gibi yaşayan ülke göster deyince ülkeler müslüam sayılmaz. Nerden öğrendin böyle kıvırmayı?

Ban ayrıca aslında insandan bahsetmedim ülkeden bahsettim. Ülkeden bahsettmemin nedeni islam sadece bireye yönelik değil. Bir ülkenin nasıl yönetilmesinin gerektiği, ceza hukuku vs... hakında da ayetler var.

İslam sadece insanın nasıl olması gerektiğini değil; ülkenin, toplum hayatının da nasıl olması gerektiğini emretmiştir.

O zaman ülkelere bakarım eğer yoksa öyle bir ülke derim ki islam başarısız olmuş. Ülkenin tamamı da yaşasın demiyorum. Ülkenin geneli islamı yaşasın adam gibi. Ülkenin anayasası, ceza hukuku, ülkenin dış politikası, gayri müslim ülkelere göre aldığı posizyon, ülkedeki sosyal hayat, aile hayatı tamamen islama uygun olsun muhalifler de olabilir.

Ben de öyle düşünmüştüm ama her seferinde aklıma Osmanlı Devleti geliyor. Osmanlı İslam’a göre yönetiliyordu ve çok uzun bir süre ayakta kalmayı başardı hem de çok güçlü olarak. Bence asıl sorun halkın yobazlığından ve cahilliğinden kaynaklanıyor. Hadi halkı boşverelim, asıl mesele hükümdarların nitelikleri... Osmanlı zamanında çok değerli bilim adamları, sanatçılar yetişmiş. Tabiki de hükümdarların desteğiyle olabilmiş. Fatih Sultan Mehmet çok yerinde bir örnek olurdu. O zamanın Osmanlısı bu zamanın Amerikasına çok benziyor.

Osmanlı da Kuran ve İslam için çok iyi bir örnek olmuş. Sorun müslümanlığı yaşayan halkta, İslam’da değil. İslam’ı Arap kültürüne göre değil de Kuran’a göre yorumlarsak daha faydalı olacakır.

gözümü yumar dünyayı körlükle suçlarım diyorsun evet yapabilirsin dıral dedenin düdğüyle inanırsın ama nafile
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.