Şimdi Ara

TÜRKİYE'DE EMEKLİLİK VE PİRİM GÜN SAYISI KAÇ OLMALI? ( EYT ALAKALI )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son günlerde EYT-Emeklilikte yaşa takılanlar mevzusu vardı. Komşum madenci sanırım 35 yaşlarında emekli oldu

TÜRKİYE'DE EMEKLİLİK VE PİRİM GÜN SAYISI KAÇ OLMALI? ( EYT ALAKALI )

diğer konuda şunu demiştim ''emeklilik sisteminin mantığı nedir?

çalışamayacak duruma geldiğinde ( malunen yada yaşlılık nedeniyle ) devletin sana geçinmen için para vermesidir... Devlet bu parayı nasıl verecek ? Çalışırken belli bir miktar pirim keserek

20 yıl sağlık ve emeklilik hatta malulluk pirimi için 580 lira yatırıp 40 sene 1000-1500 lira maaş almak çoluk çocuğuna ilaç bedava almak kız çocuğun varsa öldüğünde onunda 40 sene maaşını devletin ödemesi emeklilik mantığına aykırıdır ( ki 580 lira en düşüktür, devlet sanal ortamda (memur için) 1500-2000 lira ödüyor da olabilir)

38 yaşında emeklilik ve kız çocuklarına 40 yıl maaş bağlanması ( ki babası-anası devlet memuruysa 2-3bin lira maaş alıyor) Türkiye'nin Almanya'nın yarısı çalışanı olmasına ve ülkece hep fakir kalmamıza neden olmaktadır

sorun siyasilerin emeklilik sistemine uygun kanun çıkarmaması oy kaygısıyla davranmasıdır''

Almanyada emeklilik yaşı 65-67 olduğu söyleniyor. Diğer ülkelerde farklı sadece 1 ülkede kadınlar geç emekli oluyormuş ( işte mantıklı bir ülke )https://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye-ve-oecd-ulkelerinde-emeklilik-yaslari?page=6

emeklilik yaşı belirlenirken ortalama yaş hesaba katılmalıdır Almanya'da erkek 78.7, kadın 83.3 ( yani kadınlar Almanya'da ortalama 18.3 yıl emekli maaşı alıyor, erkekler ise 11.7 yıl )

Türkiye'de ise bazı kadınlar 40 yıl kendisi, 40 yılda kız çocuğu toplam 80 yıl emekli maaşı almaktadır

Türkiye'de emeklilik yaşını ve pirim süresi tespit etmek için ortalama ömür süresine ve bazı soruların cevabına bakalım

1-Türkiye'de ömür süresi:erkeklerde 75,3, kadınlarda 80,7 yıl ( kadınlar geç vefat ettiği için kadınlar ya daha fazla süre pirim ödemeli yada daha geç emekli olması gerekiyor )

2-soru:kaç yıl pirim yatırırsak emeklilikte alacağımız para bize yetecektir?

3- 60 yaşından önce emekli olunmamalı çünkü hastanede uzman doktor bulunamıyor, başka kurumlarda bilgili kimse nerdeyse yok. Elimde yönetmelikle-kanunla dolaşıyorum anlayacak kapasitede memur yok. Almanyada 27 yaşından önce memur olunmuyormuş sanırım ama Türkiye çoluk-çocuk memur oluyor

SONUÇ: BENİM ÖNERİM ( EĞER MV OLSAM ) ERKEKLER 15 YIL KADINLAR 17 YIL(YADA 62 YAŞINDA EMEKLİLİK) PİRİM ÖDEMESİ YAPMASI (15-17 YIL SONRA İŞVEREN DEVLETE YATIRDIĞI PİRİMİ ÇALIŞANA VERECEK) .BU SÜREYİ DOLDURANLARIN SADECE SAĞLIK PİRİMİ ÖDEMESİ YAPMASI YÖNÜNDE BİR KANUN TEKLİFİ SUNARDIM.. AYRICA KADINLARIN EBEVEYN MAAŞI BAĞLANMASI KANUNUN İPTAL EDİLMESİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIRDIM (O ZAMAN KADINLAR ÇALIŞMAZ DENİLEBİLİR. KADINLARIN NEDEN ÇALIŞMADIĞININ SOSYOLOJİK VE KANUNİ BİRÇOK NEDENİ VAR O AYRI BİR KONU ONLAR İÇİNDE AYRI BİR KANUN OLACAKTIR )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 9 Ekim 2018; 13:28:26 >

• Cozum basit.

Isteyen emekli primi odesin, isteyen odemesin.

Sahsen ben o kadar para veriyorum, hic bir ise yaramayacak. 60-65 yasina kadar ölürüm herhalde

Eger devlet bunu tasarruf olarak dusunuyorsa kendi tasarrufumu kendim yaparim. Aptal degilim. O nedenle ne emekli olmak ne de prim odemek istemiyorum.

Hastane filansa zaten sgk hastaneleri kullanilmayacak durumda. Ozel sigorta yaptirir, ozel hastanelerde tedavi olurum.
    1- bunun icin hayat sigortalari var. Gayet ucuz.

2- ozel ve daha kapsamli sigortalar var. Bunlar da sgkya gore cok daha ucuz. Hatta benim bir ayda verdigimi neredeyse 1 yil icin kabul edecekler. Sgk ise sadece adi sigorta. Cogu seyi kapsamiyor bile.

3- calisamayacak durumda oldugumda yine ozel sigortalar var. Eger sen yaslilik diyorsan, o zamana kadar kendi birikimimi kendim yapar, baskasinin eline bakmam. Zaten calisan birisi o dedigin duruma kolay kolay dusmez. Bahsettigin yardımları genelde alanlar zaten calisacak dogru duzgun is bulamadigi icin alir. Ya da secim rusveti olarak dagitirlar
  • Cozum basit.

Sahsen ben o kadar para veriyorum, hic bir ise yaramayacak. 60-65 yasina kadar ölürüm herhalde

Eger devlet bunu tasarruf olarak dusunuyorsa kendi tasarrufumu kendim yaparim. Aptal degilim. O nedenle ne emekli olmak ne de prim odemek istemiyorum.

Hastane filansa zaten sgk hastaneleri kullanilmayacak durumda. Ozel sigorta yaptirir, ozel hastanelerde tedavi olurum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Cozum basit.

1.konu 5-10 yıl sonra trafik kazasında çalışamayacak duruma geldin yada kanser oldun. Bunun maliyetini kim karşılayacak. 30-35 yaşındasın malul oldun 30-35 yıl senin sağlık ve diğer giderlerini kim karşılayacak?

2. konu özel hastaneleri sübvanse eden devlet zaten. Devlet hastanelerin yandaş ve yancı kimse gitmeyeceği ( hiç müdür-müdür yardımcısı -belediye başkanı -yardımcısı yada bunların yakınları devlet hastanesine gittiği var mıdır .ben hiç görmedim, hatta bir müdür yada belediye başkanı evine muayene için çağırdığı doktor gelmeyince o hastaneyi bastırmıştır ) Bu nedenle özel hastaneler olmak zorunda . özel hastanelerde büyük ihtimalle yandaş yada komisyonunu peşin ödeyen birileri işletiyordur.

devlet hastanesinde 6 lira ödediğin hizmet için devlet özel özel hastaneye 31 lira ödeme yapıyor

TOPLAM (KDV dahildir)
    31,32
    62,64
    15,00

P520030
    VAKA BASI MUAYENE ÜCRETI
    31,32
    62,64
    %200
    15,00

Yani özel hastanelerim masraflarının çoğunu devlet ödemektedir. devlet bu ödemeyi kestiğinde özel hastane diye bir şey olmaz pirimi ve ücretler çok yüksek olacağı için (aynı şey özel lise ve üniversite içinde geçerlidir )

3-devlet sigorta pirimi almasın diyelim ve çalışanda kalsın ücret.çalışmayacak durumda olduğunda Türkiye'deki 15 milyon devlet yardımı alan gibi sende aynı durumda olacaksın makarna-kömür için sıraya geçeceksin ama araban veya derme çatma evin varsa onu bile vermeyebilirler aynı şekilde yaşlılık aylığı bile verilmez

Ayrıca sosyal yardımlar için 1 kanun gerekiyor devletten sağlık yardımı ve destek alıyorsan çocuk yapmama sözleşmesi yapılmak ve kontrolü gerekiyor. Yoksa bu 15 milyon devamlı artacaktır ayrıca 15milyon kişinin sağlık ve diğer desteği kim karşılayacak .gelir vergisinden mi yoksa vatandaşların ssk süresini yada pirim ücretini artırarak mı karşılacak da önemlidir (ÖTV -KDV'ye karşı olduğum için onu yazmadım bile ) Gelir vergisinden karşılanmalı ama doğum yasağı getirilerek

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Daha eskiden ssk ve sağlık sigortasına ne gerek var diyordum ama DEVLET VAR Gerektiğinde o bakar... Fakat sonra bazı insanların 10 çocuk yaparak devleti soyduğunu gördüm ve bu fikrimden vazgeçtim Türkiye bu gidişle 20 yıl içinde 7-8e bölünecektir Mardinde süryani devleti Mersin-hatay arasında kutsal Hristiyan devleti (ilk kiliseler ordaydı diye biliyorum ) diyarbakır bölgesinde ezidi devleti, hakkaride nasturi devleti , karadenizde rum-pontus devleti ,doğuda ermeni devleti daha birkaç tane daha batı bölgesi ve kıbrıs ise AB'ye katılın AB vatandaşı olun rahat edin denilecek istanbul-antalya arası AB'ye katılacak ayrı devlet olarak

Şimdi bu kadar vatandaş varmı doğuda yada hatay-mersinde denilebilir.. Taksimde dolmuşçular vardı arapça konuşan ben müslüman sanıyordum ama süryaniymiş bunlar . Ayrıca filistinde de yahudi azdı ama devleti kurdular Türkiyenin 5-10 yıl içinde zaten 1 trilyon dolar borcu olacak .Amerika ve Hristiyan dünyası ne zaman Türkiyeyi teslim alabiliriz diye bekliyorlar .Türkiye'deki herkes fakirleştikten sonra hatayda ,mersinde ,vanda ve diğer yerlerde Türkler azınlık olacak, ve proje gerçekleşecek. Ayrıca sadece Türkiye diye düşünmeyelim ezidi ve süryani devletinin devamı ırak ve suriyede devam edecek

Türkiye sosyal yardımlarla ve aldığı kredilerle bu projeyi uyguluyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 10 Ekim 2018; 8:16:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

quote:

Cozum basit.

1.konu 5-10 yıl sonra trafik kazasında çalışamayacak duruma geldin yada kanser oldun. Bunun maliyetini kim karşılayacak. 30-35 yaşındasın malul oldun 30-35 yıl senin sağlık ve diğer giderlerini kim karşılayacak?

2. konu özel hastaneleri sübvanse eden devlet zaten. Devlet hastanelerin yandaş ve yancı kimse gitmeyeceği ( hiç müdür-müdür yardımcısı -belediye başkanı -yardımcısı yada bunların yakınları devlet hastanesine gittiği var mıdır .ben hiç görmedim, hatta bir müdür yada belediye başkanı evine muayene için çağırdığı doktor gelmeyince o hastaneyi bastırmıştır ) Bu nedenle özel hastaneler olmak zorunda . özel hastanelerde büyük ihtimalle yandaş yada komisyonunu peşin ödeyen birileri işletiyordur.

devlet hastanesinde 6 lira ödediğin hizmet için devlet özel özel hastaneye 31 lira ödeme yapıyor

TOPLAM (KDV dahildir)
    31,32
    62,64
    15,00

P520030
    VAKA BASI MUAYENE ÜCRETI
    31,32
    62,64
    %200
    15,00

Yani özel hastanelerim masraflarının çoğunu devlet ödemektedir. devlet bu ödemeyi kestiğinde özel hastane diye bir şey olmaz pirimi ve ücretler çok yüksek olacağı için (aynı şey özel lise ve üniversite içinde geçerlidir )

3-devlet sigorta pirimi almasın diyelim ve çalışanda kalsın ücret.çalışmayacak durumda olduğunda Türkiye'deki 15 milyon devlet yardımı alan gibi sende aynı durumda olacaksın makarna-kömür için sıraya geçeceksin ama araban veya derme çatma evin varsa onu bile vermeyebilirler aynı şekilde yaşlılık aylığı bile verilmez

Ayrıca sosyal yardımlar için 1 kanun gerekiyor devletten sağlık yardımı ve destek alıyorsan çocuk yapmama sözleşmesi yapılmak ve kontrolü gerekiyor. Yoksa bu 15 milyon devamlı artacaktır ayrıca 15milyon kişinin sağlık ve diğer desteği kim karşılayacak .gelir vergisinden mi yoksa vatandaşların ssk süresini yada pirim ücretini artırarak mı karşılacak da önemlidir (ÖTV -KDV'ye karşı olduğum için onu yazmadım bile ) Gelir vergisinden karşılanmalı ama doğum yasağı getirilerek

Alıntıları Göster

2- ozel ve daha kapsamli sigortalar var. Bunlar da sgkya gore cok daha ucuz. Hatta benim bir ayda verdigimi neredeyse 1 yil icin kabul edecekler. Sgk ise sadece adi sigorta. Cogu seyi kapsamiyor bile.

3- calisamayacak durumda oldugumda yine ozel sigortalar var. Eger sen yaslilik diyorsan, o zamana kadar kendi birikimimi kendim yapar, baskasinin eline bakmam. Zaten calisan birisi o dedigin duruma kolay kolay dusmez. Bahsettigin yardımları genelde alanlar zaten calisacak dogru duzgun is bulamadigi icin alir. Ya da secim rusveti olarak dagitirlar

• quote:

Orijinalden alıntı: trmeto

Bu mesaj silindi.
    50 yaşında emekli olunması demek uzman doktorun, uzman ziraat mühendisin, uzman yetişmiş elemanların çalışmaması demektir

hastanelerde kaliteli doktor kalmadı , tarımı kalkındıracak uzman mühendis yok diğer alanlarda da öyle

Almanyada 67 yaşında emekli olunuyormuş. Herkes Almanyada şöyle gelir var böyle alımgücü var diyor ama 67 yaşında emekli olunduğunu nedense söylemiyorlar

Almanya 1 günde bu duruma gelmedi çalışarak hatta göçmenleri çalıştırarak geldi. çalışmadan olmaz

Türkiye'de çalışmanın manası kalmadı herkes memur olmak yada emekli olmak peşinde çünkü hükümet buna zorluyor diğerleri enayi gibi oluyor
  • Genelde her yer 60 veya üstü emeklilik yaşına sahip. Bizim ülke de geçmişte erkek için 45 yaş emeklilik olabildiği için şimdi garip geliyor sanrım.

Birde prim ödeme zamanı yaştan önce bittiği için bekleme süresi çok uzun sürüyor.

Mesela ben 60 yaşında emekli oluyorum sisteme göre ama benim prim ödeme sürem 6 yıl sonra dolacak. 42 yaşından sonra benim çalışmalarım sigorta için bir anlam ifade etmeyecek sadece yaş bekliyor olacağım.
  • Konu mesajında örneklediğin madencilerin emeklilik şartları ayrıdır.

60 yaşında emekli edeceksen 60 yaşa uygun çalışma şartları, ücret, ve güvenlik sağlayacaksın.
  • devlet önce milyonlarca gence iş imkanı sağlasın.
    yok herkes masa başı işi arıyormuş yok bilmem ne.
    sınıfta kalmayı kim kaldırdı.
    mahalle arası üniversiteleri kim açtı.

ilk önce bunları bir konuşun
    sonra milletin iş beğenmemezliğini konuşun.

tekrar söylüyorum
    sen daha iş imkanı sağlayamıyorsun.
    ne mezunu ise.
  • Hiç kimse işci kesimi düşünmemiş memur kesim tabiki rahat oturduğu yerden çalışır işci kesim 60 bırak 50 kadar bile çalışamaz hiç bir fabrika almaz ki adam isçi iken kazandandığı 1500 tl ev mi geçindirecek yoksa para mı biriktirecek bu ülkeden hiç bir şey olmaz , hiç bana gelip avrupa şöyle bböyle demeyin avrupada asgari ücret ile gayet tasaruf yaparak bile birikim yaparsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emeklilik yaşı konusunda karşılaştırma yaparken yaparken OECD ülkelerinde haftalık çalışma saatlerinin de göz önüne alınması gerekiyor. Haftalık çalışma saati fazla çalışanın az çalışana göre önce emekli olması normal karşılanmalı... Hatta ortalama izin tatil süreleri bile karşılaştırılmalı...
  • quote:

Özel hayat sigortası ve Özel sağlık sigortası ucuz diyorsun

acaba GSS yani devlet sigortanız olmadığında ne kadar pirim isteyecekler yada devlet özel hastanelerine desteği olmasa hem sigorta pirimi hemde muayene ücreti kaç kat artacak bunuda düşünmek lazım...

Özel hastaneler zaten vali çocukları bakan çocukları zengin yandaşlar için yapıldı tabii diğer memur-memur emeklisi yancı vatandaşlarla varlıklı kişilerde yararlanıyor doğal olarak.Çünkü devlet hastaneleri ortadoğu kökenliler , romanlar, bağkurlular ,asgari ücretliler, normal emeklilerle dolduğu için 4dk sadece reçete yazdırabiliyorsun ,muayene bile zor oluyorsun.vali çocukları hakim çocukları yandaş zenginlerin aileleri bu meşakkate ve bu ortama gelemezler doğal olarak

vergi sistemi olarak KDV ve ÖTV'ye karşı olduğum gibi sigorta konusunda eskiden senin karşı olduğun gibi sigorta pirimine karşıydım ama şimdi değil. Çünkü bu durumda Türkiyenin ortadoğululaşması hızlanacaktır. mesela 5 yıl çalıştın kanser oldun, kolsuz-bacaksız kaldın devlet hastanesinde yeşil kartlılarla suriyelilerle birlikte sıraya geçip muayene olmak zorundasın,ve devletten yada ailenden gelecek bulgura makarnayı bekleyeceksin. Bu nedenle az-çok belli bir süre sigorta pirimi ödenmesi gerekir ki çalışanla-çalışmayan vergi ödeyenle-ödemeyen belli olsun ve sağlık yardımı ve maddi destek buna göre yapılsın yoksa 15 sene 5 senelik emekli maaşı ediyor (15 sene emekli maaşı için 45 sene pirim ödenmeli normalde )

Özel sigorta özel hastane diyebilirsin ama zaten onlarıda devlet finanse ettiğini söylemiştim valilerin hakimlerin belediye başkanların mv'ler için yapıldığını binalar,cihazlar boşa gitmesin diye diğer vatandaşlarda biraz katkıyla yararlanıyor .Sigorta pirimi ödemesi olmadığında onlarında kapanması gerekecektir yani devlet hastanesi olmak durumunda olacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 21 Ekim 2018; 13:21:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Treth

Genelde her yer 60 veya üstü emeklilik yaşına sahip. Bizim ülke de geçmişte erkek için 45 yaş emeklilik olabildiği için şimdi garip geliyor sanrım.

Birde prim ödeme zamanı yaştan önce bittiği için bekleme süresi çok uzun sürüyor.

Mesela ben 60 yaşında emekli oluyorum sisteme göre ama benim prim ödeme sürem 6 yıl sonra dolacak. 42 yaşından sonra benim çalışmalarım sigorta için bir anlam ifade etmeyecek sadece yaş bekliyor olacağım.

benim taslağımda pirim süresi dolunca (sağlık pirimi hariç ) sigorta maaşa eklenecek... hatta isteyen maaşsız olarak işi bırakabilecek istediği süre kadar (sağlık pirimini ya dışardan ödeyecek yada faizli olarak borçlanacak emeklilik maaşından kesilecek)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 21 Ekim 2018; 13:00:42 >

• Reis 46 yaşında emekli olduğuna göre emeklilik yaşı için 46 uygundur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DOMIX

Konu mesajında örneklediğin madencilerin emeklilik şartları ayrıdır.

60 yaşında emekli edeceksen 60 yaşa uygun çalışma şartları, ücret, ve güvenlik sağlayacaksın.

insanlarda yanlış bir kanı var maaşı devletin verdiğini sanıyor . Hayır maaşları diğer insanların vergileri ve diğer insanların emekleriyle ödüyor (fazlasını öderse enflasyon-devalüasyonla fazla verdiği yine eski değerine düşer )

devlet sadece planlama yapıyor adaletli olmadığında birinden çok alıp diğerine verebiliyor

Türkiye gelişmiş avrupanın dibinde petrol ve doğalgaz denizin dibinde ama ihracaatta 32.sıradayız hemde nüfus sıralamasında 19.sırada olmamamıza rağmen... demek ki dünya ortalamasının altındayız...

Normal şartlarda Türkiye dünyada 3.büyük ekonomi olmalı ve dünya 5ten büyük diyen başkanımız olmayacaktı... ki borç para versin diye papazı amerikaya borç para versin diye gazeteciyi almanyaya veren bir ülke olduk. Rehine tutarak borç arıyoruz oysa gerçek korsanlar gerçek para alır biz borç alabiliyoruz ancak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 21 Ekim 2018; 13:14:03 >

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    2.cevap

Bugün özel hastaneye sordum sadece muayene 175 liraymış, emekliye 75 lira

Kan tahlili vs. ücreti ne kadar dedim onu geldiğinizde öğrenebilirsiniz dediler

Buda özel hastanelerin vali ,hakim , müdür vs. gibi kamudada çalışan ve yakınları için yapıldığının en büyük kanıtı

• Erkek'te 55 Kadın 53 yaş olmalı hizmet süresi 25 yıl olmalı.en insancıl durum bu.Ülkemizde nüfus şuan için genç olduğu ve aşırı yaşlılara talep olmayacağı bazı özel kalemlerde, düşünüldüğünde bu yaşlar en makul yaşlar bana göre hem genç nesilde iş bulsun bu şekilde döngü devam etsin yoksa yaşlılar işsiz kalacak bu sefer belkide gençler iş bulamayacak.Bu büyük bir sorun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 28 Kasım 2018; 2:39:42 >
  • Evet. Onlar icin yapıldı, sıradan insanlar için mi sanıyorsun?

Boşuna bu sgk ve emeklilik zorunlu olmaktan çıksın, isteyen istediği sigortayi yaptırsın demiyoruz.

Çalışanlardan hic bir ise yaramayan haraç hesiyorlar bu sgk ile. Ne sağlıkta ise yarar ne emeklilikte.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.