Şimdi Ara

TÜRKÇEYİ DÜZGÜN KULLANANLAR KULÜBÜ(RESİMLİ İMZA) (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
407
Cevap
0
Favori
18.192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benide ekler misin? Eklediğinde pm atarsanız iyi olur.
  • Beni de eklersen sevinirim.
  • Ekleyin lütfen
  • Beni de yazarsan sevinirim.
  • Elimizden geldiğince...

En çok yapılan hatalardan biri de: "herkez" --> "herkes"

quote:

Orijinalden alıntı: mobilist

Ben de katılabilirim. En çok dahi anlamındaki de'yi ve soru eklerini yanlış yazanlara sinir oluyorum. Buraya katılmak isteyenlerin bazıları önce dil bilgisi kurallarını iyice öğrenirse ya da bununla ilgili bir çalışma yapılırsa iyi olur.

"Benide eklermisin"
    "Bende katılmak istiyorum"
    vb.
    yazanları uyaralım.

"Dahil etme" amacında kullanılan kelimelerde "de" ifadesi ayrı yazılır. Bunu hata yapan arkadaşlar aklında tutarlarsa kısa sürede alışacaklardır. Örnek olarak ise "beni de ekle" gibi... Orada "ben" yani kendinizi dahil ediyorsunuz. :)

• bEniDe eKLeRmiSiniZ ?
  • Beni alabilirsiniz.
  • Beni de ekler misiniz ?
  • Arkadaşlarla WLM'de konuşurken eğer Türkçemizi düzgün kullanmıyorlarsa "Düzgün yazar mısın anlamadım." gibi şeyler söylüyorum. Sinir oluyorlar ama doğrusu bu.

Ekler misin beni de?
  • Eklersen sevinirim.
  • Eklersen sevinirim.Güzel Türkçemizi bozmayalım lütfen!
  • Beni de ekler misiniz lütfen?
  • Onur üyesi olmak istiyorum .Çok dikkat ederim yazdıklarıma.
  • Beni de yaz.
  • Beni de ekler misin ? Hep dikkatli yazmaya özen göstermişimdir .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Montesquieu

bEniDe eKLeRmiSiniZ ?

Almayın bunu.
  • Benide listeye kaydediniz. Daha güzel, daha düzgün Türkçe yi yazmak ve konuşmak için gayret içerisindeyim.

Birde şunu eklemek istiyorum. Birçoğumuz Anadolu göçmeniyiz. Yıllardan beridir kullandığımız konuştuğumuz bir şive var. Bu yanlışı düzeltip daha düzgün yazıp konuşmak istiyoruz. Âmâ alışkanlık haline gelmiş.
    Türkçe yi doğru yazmaktan ziyade normal hayatta düzgün Türkçe kullandığımızda sosyete çok kibar şehirli olarak algılanıyoruz. Birde o sebepten çekiniyorum. Aslında daha güzel daha iyi konuşmak hoşuma gidiyor.
    Örneğin benim küçük kardeşime daha küçük yaşta daha düzgün konuşup yazması için eğitim verebilirdim. Âmâ kardeşim yok tabiHer şey günlük hayatta, aile ortamında başlıyor. İllaki üniversite mezunu olmak şart değil düzgün Türkçe kullanmak için.

Forum içerisinde böle hatalar yaparsak birbirimizi küçük düşürmeden yanlış yazılan kelimeyi düzelterek cevap verelim. Hem insanlar yanlışlarını düzeltmiş olur. Yazan vatandaşta bilerek yazmıyor zaten. Yanlış yazdığını bilmediğinden yanlış yazıyor.
    Neyse sadede gelelim.Eklermisin benidee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The little General -- 10 Aralık 2011; 20:18:18 >

• Beni de ekler misiniz? Teşekkürler...
  • Ekler misiniz? .
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.