Şimdi Ara

'Türkçemiz Yok Olmasın'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
540
Cevap
3
Favori
45.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 6 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 335
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 12
 • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 5 saat 52 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 3
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Orgeneral (38 mesaj) MaviAteş (27 mesaj) AERN (17 mesaj) Rioka (12 mesaj) Mareşal_T® (9 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (19 mesaj) Mobil (1 mesaj)
 • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 'Türkçemiz Yok Olmasın'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1018 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Evet arkadaşlar bu kulübün amacını "Bye Bye Türkçe" kitabını okuyanlar daha iyi bilirler.

  Biz İnsanlar artık bir sürü türkçe kelime yerine ingilizce kelimeler kullanıyoruz.Örneğin tamam diyeceğimize ok diyoruz.Ayrıca msnlerde forumlardada iyi yerine ii evet yerine eet kullanılıyor.Bunları diye diye alışkanlık haline geliyor.Artık tamam demeyi unutuyor ve hep ok demeye başlıyoruz.Ya da eet diyoruz.Hatta bu böyle devam ettikçe böyle kelimelerin havalı olduğunu sanıyoruz.Diğer kelimeleride ingilizce olarak söylüyoruz.Aslında bu yaptığımız çok yanlıştır.Lütfen böyle şeyleri yapmamaya gayret edin.Bunlar devam ettikçe bütün türkçemiz ingilizceye karışıp yok olacak.Mesela artık hadi gidelim diyeceğimize hep Let's go diyeceğiz.Bu nedenlede böyle bir kulüp kurma gereği duydum.

  "Türkçemiz Yok Olmasın"

  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_14031125/mpage_1/key_//tm.htm#14031125][center][size=1][b] [color=#9999FF] "Türkçemiz Yok Olmasın" [/color] [/b][/size][/center][/link]  İmzanıza ekleyin.


  AYRICA ARKADAŞLAR BURADA SADECE BENİM YAPTIĞIM AÇIKLAMAYI OKUMAYIN BÜTÜN YAZILANLARI OKUYUN AYNI ZAMANDA BURASI BU KONU HAKKINDA TARTIŞMA YERİDİR!AYRICA LİSTEDE İSMİNİZİ GÖREMEZSENİZ ÜZÜLMEYİN BU KONU HAKKINDA DUYARLI OLAN HERKES BU TOPLULUĞUN ÜYESİDİR.  Elevator adlı arkadasımızın makalesini ekliyorum kendisine duyarlılığından ötürü teşekkür ediyorum.

  Türkçe,''Turkche'' Değildir !!!!  Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum ; Bu yazdıklarımı kimse üstüne alınmasın lütfen.Alınması gerekenler(örnek veriyorum) ''seviyorum'' yerine ''sebioorm'' yazarak Türkçe'mizi aşırı katleden arkadaşlardır.. ;)


  Arkadaşlar bu konu her ne kadar önemsiz olarak görünse de aslında çok önemli bir konudur.Hemen hemen herkes Türkçe'yi katlediyor.Türkçe yazmamakta ısrar ediyor.Türkçe yazmayı öğrenmek zor değil arkadaşlar.Çok mu zor sizce Türkçe yazmak? Hayır kesinlikle değil.Yazı yazarken sadece bir-iki harf fazladan yazmayacaksınız.Yani''slm'' yerine ''selam'',''cnm'' yerine ''canım'',''saol'' yerine ''sağol'' ve benzeri şeyleri yazmayın lütfen.Bunları yazarsak elimize hiç bir şey geçmez. ;) Aranızda benim gibi duyarlı insanların olduğuna inanarak bu yazıyı yazdım.Tabi bir diğer nedeni de bu hataları yapan arkadaşlarımızın geç de olsa hatalarının farkına varıp,bu katletme olayını bırakmasıdır.Umarım bu yazdıklarımı dikkate alırsınız ve bana da hak verirsiniz. ;)

  Nedir bu başlayan özentilik? Bir özentiliktir almış başını gidiyor.Batılılara özenmeye başlamış herkes.Ne oluyor arkadaşlar.Kendinize gelin artık.Ben bunları sırf forum için değil messenger'da ve benzeri şeylerde de yapmamanız için söylüyorum.Yani Türkçe yazmak yerine ingilizce yazılıyor.Zaten en yaygınları da ''ok'' ,''forever'' ve ''foreva'' hatta daha da ileri gidip ''4Eva'' olarak söylenen sözcüklerdir.Nereye gitsem herkes Türkçe yazıcakları yerde Türkilizce yazıyor.Yakında Türkçe kalmayacak bu tür gereksiz kısaltma ve özentiliklerimiz yüzünden.Yakında Türkçe'miz kalmazsa bilin ki bunun nedeni Türkçe'yi katleden arkadaşlarımızdır.

  Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk dilimiz hakkında söyledikleri :


  “Türk demek Türkçe demektir.”
  “Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması,millî hissin gelişmesinde başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir,yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkelerini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” Ve tabii korumalıdır..
  “Kat’î olarak bilinmelidir ki Türk milletinin millî dili ve millî benliği bütün hayatında hâkim ve esas olacaktır.” Elbette bütün hayat”tan kasıt siyaset, hukuk, teknik, bilim, eğitim, sanat, tıp, kültür ve edebiyattır; yaşamın her yüzü..''
  “Batı dillerinden hiçbirinden aşağı olmamak üzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, açıklığı haiz Türk bilim dili terimleri tesbit edilecektir.”
  “Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi ve uyanık bulunması için, dil ve tarih uğrunda çalışmak zorundayız.”
  “Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri dildir. ‘Türk milletindenim’ diyen insan, her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.”

  Bazı arkadaşlarım bana ; ''Messenger'da insanlar eğlence için,uzun yazılarla uğraşmamak için böyle yapıyorlar ve bu çok doğal'' diyorlar.Türkçe'yi katletmek mi eğlenceli sizce? Oradaki birkaç harfi eksiksiz yazsan klavye eline yapışmaz? Türkçe'mizi katleden arkadaşlar 2 harfi yazmıyor diye Türkçe'miz kaybolup gidiyor.Artık lütfen bırakalım bu işleri arkadaşlar.Elimize ne geçiyor bunları yapınca anlamıyorum???

  Haa bir de şu ''v'' yerine ''w'', ''k'' yerine ''q'',''c'' yerine ''j'' veya ''ch'',''z'' yerine ''s' gibi gereksiz kısaltmalar kullanan arkadaşlar var.Yani bu da doğru değil arkadaşlar.O harf yerine başka bir harf yazınca ne geçiyor elinize anlamıyorum.Yani kelimenin anlamıda kayboluyor.Haa tabi sizin için anlamı yine var.Öyle değil mi? ''evt'' demeniz bitti bir de başımıza ''ewt'' demeniz çıktı.Bravo ya.Türkçemizin içine etmek için yeni yöntemler.Sizi kutluyorum buradan.

  Eski yılları bilirmisiniz? 20.yüzyılın başlarını.Hani bizim savaşlarımız vardı.Çanakkale den tutun Dünya Savaşına kadar.Ülkemiz ne zorluklara göğüs gelmişti.Hele ki Çanakkale de.İmkansızlar olaylar gerçekleşmişti.Şehitlerimiz bütün varını yoğunu koymuştu.Para yok.İnsan yok.Silah yok.Hiç bir şeyimiz yoktu.Ama neyimiz vardı biliyormusunuz?YÜREĞİMİZ !!! Bu her şeye bedeldi.Ve zor da olsa biz o savaştan galip ayrıldık.Bir de şimdiki halimize bakalım.Bu ülke ne zorluklarla bu duruma geldi !!! Ne savaşlar yaşandı.Neler oldu neler.Ama şu an ne kolaylıklarla da yok ediyoruz.Sadece Türkçemizi değil aynı zamanda ülkemizide.Türkçe konuşan 1 Tanrının kulu yok.Hangimiz Türkçe konuşuyor? Yani konuştuğumuz dilin tam bir anlamı da yok ki.Kelimeler kısaltılmış.Yerine başka harfler gelmiş.Ben bile bazen oluyor ki insanların yazdıklarını anlamıyorum.Yazık.Gerçekten çok ama çok yazık.

  Peki bir de şöyle düşünün ... Biz,daha doğrusu Türkçe'mizi katleden insanlar başka ülkelere özenip Türkçe'yi berbat ediyor.Peki sizce İngilizler de kendi dillerini Türkçe'ye çeviriyorlar mıdır? Hiç gördünüz mü? Biz diyelim ki ''tamam'' yerine ''ok'' diyoruz.Peki onlarda ''ok'' yerine ''tamam'' diyor mu? Ben şahsen hiç görmedim.Çünkü onların bizlerden daha gelişmiş olduğunun bir nedeni de bu.Özenmiyorlar.Kendi benliklerini yitirmiyorlar!Biz İngilizler'e Amerika'lılara böyle özeniyoruz ama,bakın bakalım onlar ''Türkiye'' diye bir ülkenin olup olmadığından bile haberleri var mı? Bu tür şeyleri yapan arkadaşlarımız yüzünden Türkçe'miz yok olup gidiyor.

  Konuşucaksak,tam konuşalım.Yarım yarım veya katlede katlede değil.Türkçe ise Türkçe.İngilizce ise İngilizce.Öyle karışık değil.

  Ben şu an bunları yazarken kendimi biraz garip hissediyorum.Çünkü kendi ülkemden Türkçe konuşmamızı istiyorum.Çok mu şey istiyorum acaba diye kendime sormadan da edemiyorum ??? Veya çok mu zor bir şey istiyorum diye kendime soruyorum ??? Bunu utanarak söylüyorum ki bazı 1.sınıf çocukları bizden daha Türk.Onlar en azından Türkçe yazıyorlar.Ne kadar kötü de olsa veya zor da yazsalar yinede Türkçe yazıyorlar.Bizim gibi ''Türkilizce'' değil.Önemli olan da bu zaten.

  Tamam Türkçe'yi katletmeden yazmak çok da kolay değildir.Benim de hatam oluyor.Türkçe'yi bazen istemeden de olsa katlediyoruz ama ''istemeden''.Benim bu yazımda bile kesin hatalar vardır.Ama başkaları gibi değil.Hemen hemen her insanın hatası oluyor.Ama bazı arkadaşlarımız kadar değil.Bu arkadaşlarımızın ki çok farklı bir boyutta resmen.

  Şuraya değinmeden de edemeyeceğim.Türkçe'yi katledipte kendini havalı ve popüler zanneden arkadaşlarımız var.Zaten en çok da sinirlendiğim de bu.Onlar böyle bir şey yapıp bir de kendini havalı ve popüler zannediyorlar.Bu durumda bir Türk olarak üzülmekten başka bir şey yapamıyorum.

  İnsanlar genelde ''Ben normal yazı yazarken falan katletmiyorum.Sadece sanal alemde katlediyorum.O da zaman kaybı ve eğlence olsun diye'' diyorlar.Zaten Türkçe'mizin katledilmesi ne sayesinde oldu biliyor musunuz? Bu sanal alemimiz Messenger,Yahoo ve benzeri gibi yerler yüzünden.Günlük hayatta bana ''bye bye'' demeyen insan gelir bu sanal alemde ''bye bye'' falan der.Her şey zaten bu sanal alem yüzünden başladı arkadaşlar.Hem sanki sanal alemdesiniz diye Türkçe yazamıyor musunuz? Yasak mı? Değil.O zaman yazabilirsiniz.Zor bir şey değil.Ben bunun için bir çok yerde tartıştım(Messenger'da,günlük hayatta).Bana genelde insanlar ''Çok gereksiz tepki veriyorsun'',''Bunları yapmakla Türkçe'miz katlolmaz'',''Zaten herkes başka dili konuşuyor,bunla mı düzelecek sanki Türkçe'miz'' diyorlar.Şuna emin olun ki çok da güzel katlolur.


  Yakında sizce Türkçe'miz yeni nesillere kadar gidebilecek mi? Onların Türkçe'si nasıl bir Türkçe olucak? Yarısı İngilizce veya başka dillerden oluşan bir dil mi? Zaten şu an bile bazı kelimeler kalıplaşmış durumda.Ama kimin umrunda ki.Türkçe katlolunca bizim bir tarafımız acımıyor,bize bir zarar gelmiyor öyle değil mi arkadaşlar? Bunları da düşünelim lütfen.

  Beni en son çileden çıkaran da Eurovision'du.''Artık bu kadarı da olmaz'' dedim.Bu senekinde birkaç yer İngilizceydi.Niye Türkçe değil? Çünkü özentiyiz.Ben o Eurovision da sonuncu olucağımı bilsem yine de Türkçe koyar,Türkçe yazardım.Okunan parça Türkçe desen Türkçe değil.İngilizce desen İngilizce değil.Nedir bu peki? Yarım Türkçe yarım İngilizce mi? Hayır.Ben size söyleyeyim mi ne olduğunu? Özentilikten yola çıkan katledilmiş bir Türkçe.Kazanmak için İngilizce söylenmesi falan da bana göre hikayedir.Hadi söyledin eyvallah,ama bari tam İngilizce olsun.Bu şarkı da sadece Türkçe katledildi.Başka bir şey değil.

  Bir milleti yok etmeye önce dilinden sonra dininden başlarsın.Biz de şu an dilden yavaş yavaş yok etmeye başlıyoruz.Bunun nedeni ise yazımda belirttiğim gibi özentiliktir.Biz kendi dilimize sahip çıkmazsak,başka ülkelerin bize sahip çıkmasına izin vermiş oluruz.

  Size Türkiye'deki insanlarımızın hemen hemen kimsenin bilmediği veya bilip de görmezden geldiği bir kanunumuzu göstereceğim ;

  -------------------------------------------------------------------------------------------

  TÜRK HARFLERİNİN KABUL VE TATBİKİ HAKKINDA KANUN

  Kanun Numurası : 1353
  Kabul Tarihi : 1/11/1928
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 3/11/1928 Sayı: 1030
  Yayımlandığı Düstur : : Tertip: 3 Cilt: 10 Sayfa: 3

  ...
  Madde 4 : Halk tarafından vakı müracaatlardan eski Arap harfleriyle
  yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir.
  1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi
  levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi,
  resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk
  harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.

  YANİ;

  Madde 4 : Halk tarafından yapılan başvurulardan eski Arap harfleriyle
  yazılı olanlarının kabulü 1 Haziran 1929 gününe kadar geçerlidir. 1928
  yılındaki kanunun başlangıcından itibaren Türkçe özel veya resmi levha,
  tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile aynı biçimde Türkçe özel,
  resmi bütün süreli, süreli olmayan gazete, kitapçık, broşür ve yayınların
  Türk harfleriyle basılması ve yazılması zorunludur.

  ------------------------------------------------------------------------------------------


  Son olarak sizlere Yusuf Yanç şairimizin Türkçe'nin katledilmesiyle ilgili yazdığı ''Arıyorum'' şiirini sizlere sunmak istiyorum ;

  Yusuf Yanç - Arıyorum  Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum
  Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
  Bir ferman yayınlamıştı;

  'Bu günden sonra, divanda, dergahta, bargahta, mecliste,
  meydanda Türkçe'den başka dil konuşulmaya' diye,

  Hatırlayanınız var mı?
  Dolanın yurdun dört bir yanını,
  Çarşıyı, pazarı, köyü, şehiri,
  Fermana uyanınız var mı?

  Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim,
  Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
  Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

  Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
  Gösteri adamının showmen, radyo sunucusunun diskjokey,
  Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

  Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet,
  Mağazanın süper, hiper, gros market,
  Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

  İlan tahtasının bilboard, sayı tabelasının skorboard,
  Bilgi alışının brifing, bildirgenin deklarasyon,
  Merakın, uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

  Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
  Beldelerin girişinde welcome,
  Çıkışında goodbye okuyanınız var mı?

  Korumanın, muhafızın body guard,
  Sanat ve meslek pirlerinin duayen,
  İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

  Sekinin, alanın platform, merkezin center,
  Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
  Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

  İş hanımızı plaza, bedestenimizi galeria,
  Sergi yerlerimizi center room, show room,
  Büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?

  Yol üstü lokantamızın fast food,
  Yemek çeşitlerimizin menü,
  Hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?

  İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
  Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
  Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

  Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
  Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
  Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?

  Mesireyi, kır gezisini picnic,
  Bilgisayarı computer, hava yastığını air bag,
  Eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı okey diye konuşanınız var mı?

  Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
  Yaşa, varol sevinçleri oley oley,
  Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

  Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
  Cafe shop levhasının altında,
  Acının da acısı kahve içeniniz var mı?

  Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
  Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
  Özün el diline özendiğine içiniz yananınız var mı?

  Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
  Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,
  Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

  Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum,
  Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
  Bir ferman yayınlamıştı...
  Hayal meyal hatırlayıp da, sahip çıkanınız var mı?


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------


  TÜRKÇE'MİZE SAHİP ÇIKALIM

  Yıl: 1965
  'Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma
  hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra
  kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm
  vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı
  serifleriniz hayrolsun' dedim..'

  Yıl: 1975
  'Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,
  heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
  yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim,
  kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim..'

  Yıl: 1985
  'Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm
  veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
  kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı
  . Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar'
  dedim..'

  Yıl: 1995
  'Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama
  bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
  Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim..'

  Yıl: 2006
  'Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar
  dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
  baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu
  yavrum?''

  Yıl: 2007
  'Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa
  . Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..''


  Ve Orgeneral_ arkadasımızdan bir alıntı ilk mesaja eklemek istedim

  Türkçe Giderse Türkiye Gider

  Oktay Sinanoğlu'nun bu belgeselini indirip izlemeli ve izlettirmelisiniz arkadaşlar. Konunun önemi okadar yüksek ki bunu hiç kimse Oktay Sinanoğlu gibi kavratamaz.

  http://kalitelifilm.blo...-gider-2007-dvdrip.html

  Belgeselin Konusu

  Dünyada neler olduğunu anlarsak Türkiye’de neler olduğunu veya olacağını daha iyi anlarız. En tehlikeli sömürgecilik, köleleşme zihinlerin ve gönüllerin sömürgeleşmesi köleleşmesidir. Birinci vazifemiz gönlümüzü ve zihnimizi kölelikten kurtarmaktır. Bunun için kendi dilimizi, Türkçe ile eğitim şarttır.

  Türkiye’nin savunması Türkçe’nin savunması ile başlar. Bir millet tarihten nasıl silinir? Türkiye’nin bugün ne sanayisi, tarımı, teknolojisi kalmıştır ne de araştırma bilimi kalmıştır. Son çıkarılan kanunlarla topraklar yabancılara çok ucuza satılmaktadır. İşte 50 yıldır olan eğitim sistemi ile adı vatan olan şehit kanıyla sulanmış toprakları kolayca yabancılara satacaklar yetiştirilmiştir. Topraklar da gittikten sonra sıra sepet havasına gelir. Havai, Haiti, Filistin’e bakın neler olmuştur.


  Kulübe üye olmak isteyenler buraya yazsınlar.

  1-KuRuKaFa

  2-Transformers44

  3-To Die

  4-tırtılcık

  5-mavim1974

  6-Redkid:.

  7-DELTA53

  8-xf

  9-nForcer

  10-Pessimist !

  11-karal85

  12-Eda_fb

  13-dragger28

  14-Gunay Kilic

  15-AcizKarinca

  16-NS_85

  17-mustano23

  18-CARNIVALE

  19-Tuğer

  20-Djinas15

  21-Peçito

  22-v_arif_v

  23-0di

  24-trhates

  25-lion17

  26-Autumn.

  27-melih.yanardağlar

  29-Barsgan

  30-Camit

  31-SEMiZ

  32-DRAGON711

  33-marstazaman

  34-serdem

  35-hnyrkl

  36-Türk Oğlu

  37-__MuLKiYeLi__

  38-Kulak Misafiri

  39-charismAslan

  40-TT

  41-Orgeneral_

  42-burock010

  43-iskeletor

  44-SaRaPÇı_SaVaŞ

  45-baytar

  46-rdyzlk44

  47-TR_SADULLAH

  48-Atilpa

  49-macrolight

  50-sırasımısımdı

  51-HuNTeR_1907

  52-rapidsensei

  53-metalok

  54-mehilak

  55-achfighter

  56-Dr.Freeman

  57-hikmetdonanım

  58-daNGeR

  59-darkdarkprince

  60-HoPaRLoR

  61-yakamozcuk

  62-aXy-uGr

  63-yy_061

  64-3310

  65-_AtillaHuN

  66-ege_asigi

  67-Grameradam

  68-omer1990

  69-sena23

  70-muhtar_eses

  71-nolamaz

  72-kobem

  73-brules

  74-rico_paşa

  75-pillout

  76-gencazeri

  77-gadgetfurky

  78-pcman5334

  79-BaBa.BenRocker.Olcam

  80-ozgur_erdogan

  81-AgorafabiA

  82-v_arif_v

  83-as_hasan

  84-Peagasus

  85-club penguin

  86-fuducuk

  87-ByBrave

  88-Zekeria_BeaZ

  89-eren çetin

  90-kizilkurt

  91-AlperTunga

  92-ccaparli

  93-CKL

  94-Yaoxsun

  95-_VermilioN_

  96-Arvydas

  97-dikduran

  98-_Android

  99-legolasarrow

  100-toLga_uA---100. üye oldun tebrikler

  101-Kinaye

  102-è£èSSâr

  103-onur54529

  104-tracykerem94

  105-makoli

  106-Amish PL

  107-L1zArd

  108-Mongo

  109-mehmetord

  110-İlteriş Kutluk Kağan

  111-gözleme

  112-Climanjaro

  113-S.d.T.

  114-Butterfly Effect

  115--HaYaL_ET-

  116-Mareşal_T®

  117-pirates231

  118-gkhnzn

  119-tycstar

  120-Peçito

  121-NuTeRXXX

  122-emirk

  123-hell95

  124-KooSeo

  125-Ömer Faruk

  126-hourcarnesir

  127-erenkurt

  128-GencayAkcay

  129-M®t

  130-nicksize

  131-emre6128

  132-HYPERFORCE

  133-serakin22

  134-_Ebru_

  135-MESUT52_34

  136-ScorpioN-KiNG

  137-emrEvo8

  138---merhaba--

  139-AsilTurk

  140-yakamozcuk

  141-altiner93

  142-Atilpa

  143-ok1907

  144-ordinaryus463

  145-aLLy_Fb

  146-celede

  147-.MstF.

  148-Z-DGİ

  149-messi19

  150-KIZIL_KURT

  151-Henry Dorsett Case

  152-GFB_SİNAN

  153-anıls06

  154-PLATINIUM

  155-SeRo-34

  156-aliss

  157-kürsad

  158-Gianfresco

  159-kulu42

  160-Kaancer

  161-adameus

  162-jaden_yuki

  163-nur tunç

  164-hunter87

  165-Oriental

  166-Ayarsız Enerji

  167-Hypocrites

  168-NakkrazeN

  169-EhrimeN

  170-ErtughruL

  171-Emre I

  172-qwerty89

  173-jerfii

  174-Arthur Dent

  175-FoRDeaTH

  176-anilsengenc

  177-tunay_erbatur

  178-Nikolas.

  179-_kılıç_

  180-AykuT KosvA

  181-Kulspruta

  182-gece görüşü

  183-Darth Nihilus

  184-CausN*

  185-Elevator

  186-.:YILDIZGEZEN:.

  187-old_glory

  188-RevidaL

  189-IIPcSTrikEII

  190-RuffLe

  191-jrcesar

  192-Karaqan

  193-Gamlı Baykuş

  194-Dr.Prof

  195-myozcan

  196-kral-online

  197-Mr. Aster

  198-PhileoSophia

  199-msky77

  200-Alenthas

  201-letgo

  202-çok da nickimde

  203-HighVoltage

  204-Zahariç

  205-icebergmetii

  206-Virtus

  207-Se®can

  208-kozalakanon

  209-NVN

  210-cengaver029

  211-RC-1138

  212-Heavy Armored Knight

  213-Sayeh-eh Khodah

  214-Mareşal_T®

  215-miXum

  216-copcukralı

  217-BenCesur

  218-TurkeyLegénd

  219-furkani

  220-E®TAŞ

  221-Çır****er

  222-Alkan34

  223-HoXLeY

  224-ÖTÜKEN

  225-cureshot88

  226-Oranos

  227-Crimson Knight

  228-S.Fisher

  229-Seviyeli Yarbay

  230-emptybottle

  231-özcan35

  232-L-H-T

  233-laptop arası köfte

  234-the_exorcist

  235-ThePhenoM

  236-Céм

  237-Viskozite*

  238-ErsinBoz

  239-speedman

  240-0RK

  241-Chuckly

  242-1lac

  243-HoXLeY

  244-Debaser

  245-Nef'i

  246-ênigma

  247-Egot

  248-Sercan Ç.

  249-forumix

  250-apollo_17

  251-beyaz mı gazoz

  252-tekno_trend

  253-Beşiktaş  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rioka -- 17 Temmuz 2013; 12:53:51 >  |
  |
 • Yüzbaşı
  443 Mesaj
  Evet bu çok doğru. Hadi herkes gelsin. Türkçemiz yokolmasın.

  Üyelere beni de ekle.

  Başarılar dilerim
  |
  |
 • Yarbay
  2438 Mesaj
  bence ynlış bir örnek vermişsin ben şu ana kadar kimsenin evet yerine ok dediğini görmedim.ben bi örnek vereyim

  x:selam nasılsın
  y:ii senden
  x:ya sana verdiğim cd var ya onu getirseen yarın
  y:ok

  burda ok sözcüğünü evet anlamında değil tamam anlamında söylemiş
  bi başka örnek

  x:selam nbr
  y:iyi noosun
  x:yarın yazılı vardı dimi
  y:ok

  böyle hiç uymuyo


  neyse konuya geçelim
  evet türkçe bozuluyo ama böyle ok,full,simithchi gibi laflardan bozulmuo
  aynen msnlerde,forumlarda
  ii senden naber
  o çok yanlış yapıo
  eet doğru söylüyorsun
  gibi laflardan bozuluyor bu dönemde herkes böyle konuşur neden diye sorulduğundada
  yapıo yazmak yapıyor yazmaktan daha kolay gibi bahaneler uydururlar
  ama farklarında bile değildir kendi ana dilinin yok olduğunu


  bu arada benide ekle üyeleree  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jabba The Hutt -- 4 Mayıs 2007; 16:24:31 >
 • Binbaşı
  1018 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Senin dediklerinde doğru.Bu şekildede bozulabiliyor onlarıda düzelttim.
  |
  |
 • Yarbay
  2799 Mesaj
  İsteğiniz güzel bir şey tabi ki, ancak " dediğimi yap, yaptığımı yapma " deyimini uyguladığınız zaman hiçbir şekilde yapıcı olabileceğinizi düşünmüyorum.

  Bu yüzden, ana dilini, milletini, ülkesini seven arkadaşlarımı ilk önce Kullanıcı adını TÜRKÇE bir isim ile değiştirmeye davet ediyorum.

  Nasıl yapacağınız burada en yetkili kişi tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.  @mewluth ==> Forumdaki Kullanıcı Adını Değiştirmek İsteyen Arkadaşların Dikkatine!  Çalışmalarınız da başarılar.
  |
  |
 • Çavuş
  69 Mesaj
  beni de yaz dostum
  |
  |
 • Yarbay
  2385 Mesaj
  bende hassasım bu konuda,yazınız benide...
  |
  |
 • Teğmen
  145 Mesaj
  Beni de yaz arkadaşım
  |
  |
 • Binbaşı
  1597 Mesaj
  Bende varım.
  |
  |
 • Yarbay
  2673 Mesaj
  Korumamız gereken değerlerimizden birisi de Türkçemiz.Biz sahip çıkmazsak kim sahip çıkacak ?

  Hep destek, tam destek !
  |
  |
 • Yarbay
  10366 Mesaj
  Beni de ekleyiniz! Türkçe'ye önem veren biriyimdir.
  |
  |
 • Binbaşı
  1504 Mesaj
  EkLe...
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Daha sabah birisin uyardım ismini vermeyeceğim :D baş harfi ADO  benide yazınız.
  |
  |
 • Binbaşı
  1597 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: karal85

  Daha sabah birisin uyardım ismini vermeyeceğim :D baş harfi ADO  benide yazınız.

  En iyisini yapmışsın dostum.Hepimiz uyarmalıyız.
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Beni de tabi ki  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EdaisY -- 5 Mayıs 2007; 21:20:36 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  557 Mesaj
  benide tabiki
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  11222 Mesaj
  Benide yaz
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orjinalden alıntı: xf

  Korumamız gereken değerlerimizden birisi de Türkçemiz.Biz sahip çıkmazsak kim sahip çıkacak ?

  Hep destek, tam destek !  Kesinlikle katiliyorum. Beni de ekleyin
  |
  |
 • Binbaşı
  1661 Mesaj
  Beni de ekleyin lütfen. Bu, çok hassasiyet gösterdiğim bir konu.

  LÜTFEN TÜRKÇEMİZİ TEMİZ TUTALIM
  |
  |
 • Yüzbaşı
  748 Mesaj
  Benide ekle dostum her zaman Türkçemizi düzgün ve temiz kullanmanın yanındayım
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
konkasör
backlink paketleri
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,859
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.