Şimdi Ara

Türkçe Yansıma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
18.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ben sayısalım ama YGS Türkçe çalışıyorum bu aralar. Sözcükte anlam konusunda yansımayı anlayamadım. Yansıma olup olmadığını nasıl anlıyoruz , mantığı ne ? "Ötüşen" kuşlar neden yansıma değil ama "melemek" , makinenin "gürültüsü" bunlar yansıma ? Açıklayacak varsa sevinirim .

• Yansıma sözcük; doğadaki varlıkların seslerini taklit etme yoluyla oluşur.

Ötmek sözcüğün kökeni öt-mek olduğu için olmaz çünkü kuşlar öt öt diye ses çıkarmaz.

Gürültü kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "gür" dür.

Melemek kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "me" dir.

Tükürmek kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "tü" dür ( tükürürsen tü diye bir ses çıkar işte ondan bahsediyorum).

Horultu kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "hor" dur.

Islık kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "ıs" dır (ıslık çalarken ıs diye ses çıkar ya ondan bahsediyorum).

Daha da örnek verilebilir.Mesela kuşların cıvıltısı deseydi olurdu, çünkü cıvıltı kelimesinin kökeni "cıv" dır ve kuşlar böyle ses çıkarmaz mı?

Yani özetlersem, kelimenin kökenine bak ve eğer o köken doğadaki sesleri taklit ederek oluşmuşsa tamamdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: incir reçelşi

Yansıma sözcük; doğadaki varlıkların seslerini taklit etme yoluyla oluşur.

Ötmek sözcüğün kökeni öt-mek olduğu için olmaz çünkü kuşlar öt öt diye ses çıkarmaz.

Tükürmek kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "tü" dür ( tükürürsen tü diye bir ses çıkar işte ondan bahsediyorum).

Islık kelimesinin kökü yansıma sözcük olan "ıs" dır (ıslık çalarken ıs diye ses çıkar ya ondan bahsediyorum).

Daha da örnek verilebilir.Mesela kuşların cıvıltısı deseydi olurdu, çünkü cıvıltı kelimesinin kökeni "cıv" dır ve kuşlar böyle ses çıkarmaz mı?

Yani özetlersem, kelimenin kökenine bak ve eğer o köken doğadaki sesleri taklit ederek oluşmuşsa tamamdır.

Teşekkür ederim . Kuşların cıvıltısı olur mu bilmiyorum , cıv diye ses çıkarmıyorlar sanırım :D

• quote:

Orijinalden alıntı: 1stwarrior

quote:

Orijinalden alıntı: incir reçelşi

Yansıma sözcük; doğadaki varlıkların seslerini taklit etme yoluyla oluşur.

Teşekkür ederim . Kuşların cıvıltısı olur mu bilmiyorum , cıv diye ses çıkarmıyorlar sanırım :D

Öncelikle rica ederim, umarım açıklamalarım anlaşılır olmuştur.

Kuşların cıvıltısı konusuna gelirsek, yansıma sözcüğün doğadaki sesleri taklit ederek oluştuğunu tekrar belirtmemde fayda görüyorum.Şimdi kuşları dikkatle dinlersen eğer, böyle cıv cıv diye ses çıkarırlar.Umarım açıklayıcı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi incir reçelşi -- 17 Ağustos 2015; 18:35:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• olay ne biliyo musun. yansıma oldugunu düşündüğün veya sorulan kelimenin kökünü 2 3 kez tekrarla gür gür gür cır cır cır vs doğada böyle sesler varsa yansımadır. cıvıltı konusu biraz muammalı yalnız
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.