Şimdi Ara

Türkçe İngilizce'den Üstün Bir Dildir .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
11
Favori
3.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son birkaç gündür bildiğiniz gibi forumumuzda tartışılan bir konu var . Türk olduklarını sanmadığım (olsa dahi mankurtlaşmış) bazı arkadaşlardan durmadan Türkçe'yi konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan yermeye çalışıyorlar . Üstelik çoğunun karşılaştırdığı yine aynı şekilde yeterince bilgi sahibi olmadıkları İngilizce . Çince , Arapça gibi dillerle ve üslubunu bozmadan tartışacakları takdirde bir yere kadar müsamaha göstereceğimiz halde çirkefleşiyorlar ve bir kaçı hariç " türkche esq xdxd " modunda .

Öncelikle İngilizce son iki dönemdir - ki bunlar Büyük Britanya ve Amerika Dönemleri - küresel dil konumunda . Fakat çoğu kanı kaynayan forumdaşımız İngilizce hakkında bilgi sahibi değil . İngilizce dediğimiz dil yapay bir dildir ve bir kökeni yoktur doğal olarak . Fransızca , Latince ve Almanca'nın karışımı bir dildir . Yani Osmanlı Türkçesi gibi anadilin yanına 1-2 dilden takviye almak yerine tamamen sıfırdan oluşmuş bir dil . Ayrıca Osmanlıca halk diline fazla karışmamış ve saray dili olarak kalmıştır . Diğer dillerden geçen kelimeler de genel olarak geldiği dildeki anlamından farklı bir anlamda kullanılmakta .

Kavimler Göçü'nden önce bugün Britanya olarak adlandırılan adalar topluluğunda sadece Kelt ırkı yaşıyordu . Bugün İrlanda , Galler ve İskoçya'nın yerlileri bu ırka mensuptur . Daha sonra Türkçe konuşan ve Türk olan kavimlerden kaçan Cermenlerin bir kısmı Balkanlara ve Batı Avrupa'ya göçerken bir kısmı da bu adalara geldi ve İngilizce'nin kökeni olan Almanca'yı bu adaya getirdi . Zaten incelerseniz iki dil arasında bir çok benzer kelime vardır .

Daha sonra 4.yy'da I. Konstantin Hristiyanlığı kabul etti ve Roma'nın resmi dinini Hristiyanlık olarak ilan etti . Sonrasında da imparatorluğun tüm köşelerine rahipler gönderilerek misyonerlik faaliyetleri başladı . Tabi Britanya'da bundan nasibini aldı . Buraya gelen rahipler İncil'in Latince'ye çevrilmiş versiyonlarını yanlarında getirdiler ve halk arasında Latince yaygınlaşmaya başladı .

11.yy'da ise Fransızca konuşan Normanlar adaları istila etti . 1066 Hastings Savaşı'yla William the Conqueror ( Fatih ) Britanya'nın yönetimini ele geçirdi . Halihazırda sarayda konuşulan Normanca halk arasında yaygınlaştı .

İşte İngilizce bu 3 dilin karışımıdır ve yaklaşık 6 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçe'ye karşın yaklaşık 1500 yıllıktır . Türkçe ise Rus , Arap , Fars tehditlerini atlattıktan sonra hala en zengin dillerdendir . Yabancı dillere yaklaşık 20 bin kelime vermiştir . Sondan eklemeli bir dil olduğu için de İngilizce'den kat kat daha fazla kelime türetme olanağı vardır . Türk Toplumu İngiliz Milleti'nden çok daha geniş ve başarılı bir tarihe de sahiptir .

M.Ö. 5. YY'da yaşamış bir Türk Tigin'inin mezarından çıkmış yazı :

Türkçe İngilizce'den Üstün Bir Dildir .

Anlamı : "TİGİN 23'ÜNDE ÖLDÜ. ESİK HALKININ BAŞI SAĞ OLSUN."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adittorie -- 31 Ocak 2015; 0:38:37 >

• Ingilizce kolay ogrenilebilen bir dildir.

Turkce ise dunyada ogrenilmesi en zor dillerden biridir. Hatta 3.siradadir.

Bu bile ingilizcenin ustun oldugunun gostergesidir.

EDIT: IQsu düşükler eksi vermiş hemen, bir dili yapbozla karşilaştirmakta çok mantikli, kendimizi öven bişey bulunca hemen yuceltiyoruz, yeren bişey olduğunda sorgulamadan reddediyoruz.

şuan Turkce bilenler biliyorda noluyor? Konuşma dilinden oteye giden mi var? Bildiginiz kelime hazneniz 2000kelime gelip burda konuşuyorsunuz.

Kolay ogrenilen diller her zaman ustundur. Ustun olmazsa dunyada en çok konuşulan dillerden olmazdi.

Almanyaya giden Turkleri gorun, bir kac yilda adamlar Turkceyi unutuyor, ingilizce oyle mi? Kolay bir dil ve her ihtiyaci karşiliyor.

Turkce hangi dil kokenine mensup desem cevap veremeyen insanlar burda yapbozla oyun oynuyor. Yazik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FpsMachine -- 31 Ocak 2015; 23:44:10 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizahmet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • okumadim.

• quote:

Orijinalden alıntı: FpsMachine

Ingilizce kolay ogrenilebilen bir dildir.

Dillerin öğrenme kolaylığına göre nasıl birbirlerinden üstün olup olmadığına karar verebiliyorsun ?
  • Ingilizce sinirlarina dayanmis bir dil durumundadir zaten

Ornek1: artik kisaltmalardan kelime uretmeye calisiyorlar (aids vb.)

Ornek2: Cogu ingilizce kelime birden cok kisiyi, cismi, duyguyu ifade edebiliyor. Mesela bizde teyze ve hala kelimleri sayesinde bu iki kisinin ayri mi yapilabiliyorken ingilizcede "aunt" kelimesiyle tam olarak kimin kastedildigi anlasilmaz

Ornek3: turkcede mis'li gecmis zaman ve di'li gecmis zaman gibi bir ayrim olmasi turkce konusanlarin bir bilgiyi nasil edindiklerini neredeyse istemsiz bir sekilde akillarinda tutuklarini ve boylece daha sonra bu bilgiyi baska birine aktarirken dogru zamani secebildiklerini gosterir.

Daha da vardır herhal de benim aklıma gelenler bu kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-48562487 -- 31 Ocak 2015; 0:04:41 >
  • Durumumuz yoktu okumadım

• Kim ne derse desin elma <3
    Böylede olmuyorki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bu tam tersine Türkçe'nin üstün olduğunu gösterir . Örneğin yapması koaly bir yapboz mu daha güzeldir yoksa yaparken yoran , daha uzun süren bir yapboz mu ?
  • Türkçede bir kelime ile bir çok şeyi anlatabiliyorken
    İngilizcede bir şeyi bir çok kelime ile anlatabiliyorsun.

Tam tersi.
    Maalesef.
  • eline sağlık zevkle okudum,
    zaten İngilizce'nin Türkçeyi geç herhangi bir dilden üstün olduğunu iddia eden mi varmış?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kungfukid

eline sağlık zevkle okudum,
    zaten İngilizce'nin Türkçeyi geç herhangi bir dilden üstün olduğunu iddia eden mi varmış?

Teşekkürler hocam . Aslında sadece kısaca değinmek istedim ama yine de biraz uzun bir yazı oldu gibi geldi bana . İngilizce'nin diğer dillerle karşılaştırılması konusunda açıkçası bilgi sahibi değilim ama kökeni 6 bin yıllık belki de daha eski bir dili ortalama 1500 yıllık bir dille karşılaştırmak sadece özentilerin işidir . Bunlardan Kurtuluş Savaşı sırasında da vardı İngiliz Muhipleri Cemiyeti adı altında ama defettik gitti hepsi . Şimdi yeniden türemeye başladılar .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eostre

quote:

Dillerin öğrenme kolaylığına göre nasıl birbirlerinden üstün olup olmadığına karar verebiliyorsun ?

kesinlikle hocam
  • Türk'lüğü kimseye bırakmıyorsun ama kullanıcı adın bile ingilizce ulan hergele.
  • Türkçeyi bilmem ama edebi işlerde Arapça bir çok dünya dilini ezer geçer. Dil sanki o iş için yapılmış gibi şiirsel.

Ayrıca Türkçe içinde yanlış bilmiyorsam bir çok farsça ve arapça kökenli kelime var. Sanırım Fransızca kökenli kelimelerde bayağı mevcut. Pek öyle orjinalliği korunmuş bir dil değil. Ama yinede iyidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ø

Türk'lüğü kimseye bırakmıyorsun ama kullanıcı adın bile ingilizce ulan hergele.

Ingilizce mi ? Kendim uydurduğum bir takma ad bu . Yabancı dil tabi ki konuşur insanlar ama kendi dişini yerip daha alçak bir dili yüceltmemeliler.

• Somut veriler koymuşsun taktir ettim ama illa üstün bir dil olacaksa bu Rusça olmalı bence kulağa hoş gelen bir tınısı var.İngilizce gibi auvuvu ağzı eğmiyor
  • Turkce nin 6000 yillik gecmisini acabilir misin lutfen?

Amacim baska bir dili savunmak degil. Fakat benim bildigim ilk yazili kaynak 8. Yy da yazilmis olan Orhun Anitlari. Burdaki dilin ek yapilaridir, cekimleridir, deyim ve atasozleridir bu tarz ozelliklerine bakinca oturmus bi dil oldugu anlasiliyor. Daha eskiye dayanan bir gecmisi var, evet. Fakat neye dayanarak 6000 yillik yazdin, onu anlayamadim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

Ingilizce sinirlarina dayanmis bir dil durumundadir zaten

Ornek1: artik kisaltmalardan kelime uretmeye calisiyorlar (aids vb.)

Ornek2: Cogu ingilizce kelime birden cok kisiyi, cismi, duyguyu ifade edebiliyor. Mesela bizde teyze ve hala kelimleri sayesinde bu iki kisinin ayri mi yapilabiliyorken ingilizcede "aunt" kelimesiyle tam olarak kimin kastedildihi anlasilmaz

Ornek3: turkcede mis'li gecmis zaman ve di'li gecmis zaman gibi bir ayrim olmasi turkce konusanlarin bir bilgiyi nasil edindiklerini neredeyse istemsiz bir sekilde akillarinda tutuklarini ve boylece daha sonra bu bilgiyi baska birine aktarirken dogru zamani secebildiklerini gosterir.

E aynı şeyler ingilizce için de geçerli ki, her dilde var bu tarz olaylar. Örneğin hala teyze örneğini vermişsin. Ben de sana bakmak örneğini vereyim. Bakmak için bilmem kaç tane karşılık var ingilizcede, view var look var stare var glance var, varoğlu var. Ve hepsi birbirinden farklı durumları anlatıyor. Mişli dili geçmiş zaman olayı da farklı şekillerde var yine. En basit örneği perfect tenseler.

• Çok güzel açıklamışsınız hocam. Tebrik ediyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.