Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
39.208
Cevap
173
Favori
1.856.233
Tıklama
Popüler Konular listesinde 87. Sırada  bugün en iyi #10
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Giriş
    8910 Mesaj

Geçen bayramda köye gittim en uç köylerde bile 4g+ vardı yane 1800 mhz bile getirmişler buda 150/50 hızları almama neden oldu ve şaşırdım evimizde rezalet bir internet varken şehire en uzak köylerde bile yüksek hızlı internetler vardı tabi arada 800 mhz düşse bile nüfus yoğunluğu az olduğu için gene yüksek hızları almak mümkün zaten Turkcell bayramda Karadeniz bölgesinde 3-4 saat komple sinyal gitmişti tabi 1 GB internet özür niyetinde verdi ama demek ki aşırı yoğunluk vardı.

Mobile bu kadar önem verirken neden Turkcell yada Vodafone sabit fiber altyapı için uğraşmıyor yada mobil için fiber altyapı çekerken neden gittiği lokasyonları sabit fiber hizmetini götürmüyor anlamış değilim sadece Türkiye'de Türk Telekom yok sirtladilar üzerine yükü bütün yükü götürüyor işlerine geldiğinde ortak altyapı önemli inşallah yeni btk başkanı tüketici odaklı olur.

Ayrıca bu kararnameler ne kadar etkili olur bilmiyorum ama 2019 da AKK kalkacak mı bakıp göreceğiz kendi sitelerinde bu btk kararı müzelik olmuş biz tüketiciler olarak sesimizi çıkarmazsak sessiz sedasız bunlar kotayı ve AKK yi dayatacaklar , fiyatlara zam yapılmasını isterim çünkü sen yurt dışı ile trafik yaptığın için dolar/euro endeksli zarara giriyorsun.

Eğer AKK kalkacaksa aklıma şunlar takılıyor az kaldı zaman önümüzde 4 ay kaldı internet servis sağlayıcıları kota olayına tekrar geri döner mi diyelim dönmedi fiyatlarda artış olur mu yada paketlerde sınırlama getirilir mi maksimum 50 mbps 100 TL daha yüksek paket yok gibisinden İSS'ler tek taraflı fesih eder mi 100 MB sınırsız 80 liraya devam ettirir mi tabi bu gibi sorular kafama takılmiyor değil zaten rezalet internet kullanıyorum benim için değilde genel olarak konuşuyorum .

Mesela Turkcell Superonline Kocaeli'de fiber altyapısı 6 yıldır aynı bir gelişme yok nede. Aynı sekilde Türksat Uydunet aynı altyapı ile idame ettiriyor bir şirket neden var olan altyapısını geliştirmeyi istemez kaç yıldır anlamıyorum.Gebze'de tier3 veri merkezin var ama Gebze'de doğru düzgün fiberin bile yok garip degil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: Ö1f1 , mustifb , half life 3 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    16144 Mesaj

Şimdi öncelikle sosyal medyanın yasaklanabileceğini düşünmüyorum, zor bir iş.

Öncelikle genel olarak site yasaklamalarına karşıyım, mesele yasakların hakkı ya da haksız sebeplerle yapılması değil, bir işe yaramaması, tamamen mantıksız olması, adeta cezayı sadece kendimize kesiyor olmamız.

Ama eğer sosyal medya paydaşlarına ya ülkemizde veri barındırırsınız ya da güle güle diyerek rest çekilmesine karşı olmam zira verinin maliyeti çok önemli bir konu ve bu konuda hiç yoktan iyi bir adım olur. Zira bence sosyal medya paydaşları bu riski göze almazlatir, gelirler. Öte yandan tabi ki içtimai suçların takibi açısından paydaşlar ile devlet arasında eşgüdüm olması konusundan çok önemli lakin bu bizim konumuzun alanına girmiyor.

Öte yandan Ömer Fatih Sayan beyin şu sözü dikkatimi çekti paydaşları aynı hedef doğrultusunda sevk etmek, genel geçer bir laf olarak kalmaz İnşallah.

|
    |
    half life 3 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    16144 Mesaj

Kendi FTTH altyapısında sunuyor 200Mbps

Türk Telekom da 100Mbps üzeri paketler geitrecekti ama BTK'dan nedense red gelmişti. Tekrar gönderildi ne oldu bilmiyorum.

|
    |
    DüşünenÇocuk32 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    743 Mesaj

Mobil De para kazanıyorlar, tabi fiber gelir kotalı olduktan sonra herşey kotalı mobil De
    koylerde fiber kolay havai fiber çek geç.
    turkiye gelmemesi durumunda. yasaklama yaptırım olacakmış.

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, son dönemde yaşanan gerginliğin siber boyutlara taşındığını, Türkiye'nin ise bu konuda önemli mevzuatlar geliştirdiğini belirtti. Bu mevzuatların önemli hedeflerinden biri de sosyal medya platformları olacak. Türkiye tarafından belirlenen mevzuatlara uyulmadığı takdirde, sosyal medya ağlarına ve siber saldırıların gerçekleştirildiği platformlara, ciddi yaptırımlar uygulanabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=UmP74AVTnqo&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    16144 Mesaj

Aynen kesinlik katılıyorum.

Ne deniyor Piyasa Paydaşları sen alternatifsin diye ülkedeki internetin neredeyse tüm yükünü bir şirketin üzerine yıkılmasına göz yummamalısın, sen de taşın altına elini koymalısın, aynen dediğiniz gibi işlerine gelince ortak altyapı gelmeyince bize ne İşte ortak altyapı işine karşı çıkmamın sebeplerimden birisi de bu.

Valla AKN konusunda ben ISS'lerin fazla evham yaptığı fikrindeyim. Tamam ilk başlarda bir yoğunluk olur ama sonra eski kullanım alışkanlıklarına döner kullanıcı fikrimce. Bence 25-30 TL zam ile sınırsız tarifeler vermeliler. Tabi ISS'ler trafik maliyeti korkusundan böyle davranırlar mı sanmam.

Zam gerekli, daha önce de yazdım çokca. Eğer zamanında zam gelmezse yine tekrar bunun zararı daha büyük zam olarak kullanıcıya döner. Paranın değeri azaldı yapacak bir şey yok.

|
    |

• Kurmay Yarbay
    16144 Mesaj

Niye bize kalmasın? Belli mş olur dünyanın işi, belki birisnşn kafasına dank eder ha

|
    |
    3382 Mesaj

Teşekkürler cevaplar için cat 6 çekmeyi düşünüyorum abone olacağım zaman, ankastreye baktım kullanan kimse yok ayrıca 30a verebilirler mi bilmiyorum bunun için santraldekilerle konuşmam lazım sanırım aynı caddede 50 mbps alabilen de var umarım iyileştirme olur

|
    |
    Bahsedilenler: NitroNos , Ö1f1 , half life 3

Evet konuşmak lazım 30a'yı.

|
    |
    Mr.Data kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    1186 Mesaj

fiyatlar zaten yüksek bu kezde abone sayısı düşer
    |
    |
    Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Zannetmiyorum, hiç mi internet kullanmayacaklar, mobil zaten daha pahallı.

Şimdi pahallı derken, kafamızdaki fiyat algısı sebebiyle öyle, örneğin 5 sene önceye göre çok daha ucuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 28 Ağustos 2018; 1:41:38 >
    |
    |
    ayhann06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    10668 Mesaj

Sabitte gereken yatırım mobilden daha fazla ve mobil az çok kazandırıyor, sabitten ise ne kazanacağı ne olacağı belli değil.

Vodafone benim bölgemdeki tüm istasyonlarına fiber çekti, istasyonlarına 4G ve 5G'de trafik sağlayarak aşırı hız düşümünü engelleyip müşteri memnuniyetini kötüleştirmeyerek abonesini elinde tutacak ve bu yatırımın dönüşünü alacak.

Vodafone benim bölgede evlere kadar fiber de çekti ya da çekiyor. Bu yatırımın dönüşünü alacak mı? Alacak ama ne kadarını, zor yani. Çünkü binaya Vodafone da fiber çekiyor, TT de fiber çekiyor. Abonelerin küçük bir kısmı Vodafone'a bağlanırsa bağlanacak. Diğer çoğunluğu TTnet'e abone olacak. Birkaç kişi Turk.net, NetSpeed falan alternatiflere bağlanacak. Birkaç kişi de çatıdaki WiFi sistemden ucuz ve kaliteli 8 ya da 16 Mbit bağlantı almaya devam edecek. Yani 70 daireden kaçına ulaşıp oraya kurduğu switch vs. sistemlerin maliyetini çıkarıp fiber kablo ve kazıların maliyetini çıkaracak da ne kadar zamanda kâra geçecek. Umarım 70 daireden en azından bir onu falan Vodafone fiber kullanır da boşa yatırım yapmış olmasınlar.

Haftaya şimdi eve gideceğim, altyapı sorgulayacağım, tek TT var diye gösterecek. Direk gidip WiFi ISS'i arayıp birkaç gün içinde zahmetsiz bağlantımı kuracağım.
    |
    |

• Yüzbaşı
    743 Mesaj

sizin söyledikleriniz maliyet artırmak sadece 2 side yapmalı siz fiber olan hızlansın ADSL olan sürünmeye devam etmeli diyorsunuz. ülke içi eşitlik olursa belli bir yerden başlanır.
    16 MBps gösterip altyapı adam 0.80MBps bile alamadıktan sonra ne işine yaraması lazım.
    her zaman yavaşlama olacaktır.
    ULTRANET 16 Mbps'ye kadar Limitsiz 50 GB 24 ay 63,06 TL

HİPERNET LİMİTSİZ 24 Mbps'ye kadar Limitsiz 35 GB 24 ay 66,10 TL

fiyat fark var mı ? yok Hız olarak var mı ? evet
    2'side 24MBps al ne olur

Zaten şöyle haberler bakıyorum her şey yasaklanıyor artık.
    Devlet bile söylüyor seçim bitter hadi güle güle
    oğer Telekom kirası biter hadi bana güle güle alın borç vs sizindir.
    çünkü taahhüt etiler yok bir şey var mı ? yok.
    Ne güzel Turk bankasından kredi aldı ödemedi.
    hem kendine ait olan şirket kurtardı.
    Zaten biz sömürülmeye alışmış millet olduk.
    diğerler ülkeler bile bize fark atmış durumda.
    internet 8 MBps görsek dua ettiğimiz gunler oldu.
    vay bea 8MBps ne kadar hızlı.
    sonra 16MBps çıktı çok hızlar sonra birden akn geldi.
    Şimdi ne oldu Biz 8MBps derken başka ülkeler 50Mbps üst hızlar bakıyor denemesini yapıyordu.
    Şimdi 100MBps akn sonra 24Mbps olur çok hızlı değil mi ?
    upload 4MBps oldu yoktan iyidir. sonra bir kota gelir 20GB Akn
    İnternet ufak sıkıntılar varmış. at yalanı gelişmiş. ülkeler aynı durumdayız açıklaması yapılıyor.
    ben böyle birşey söylesem utanırdım. bea allahtan korkmazlar.
    Durum bile söylemeyen devlet yetkilisi var.
    hadi söylesene belediye fiber kazılarına fahiş fiyat istiyor.
    o fiyatlar kaç kat fiber çekilir.
    metre başı en az 100 TL istiyor devlet olarak birşey yapmıyoruz.
    yol yapılırken bunlar konuşup altyapı çeksinler demiyoruz.

https://www.teknoburada.net/2018/08/17/gsm-operatorlerine-taksit-yasagi-geliyor-24-ay-taksit-tarih-oluyor/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 28 Ağustos 2018; 1:54:33 >
    |
    |

• Binbaşı
    1186 Mesaj

işin açığı ben fibere para veririm ama 11 yıldır adsl ye para verirmiyim sorguluyorum kendimi dolar kuruylada okkalı bir zam geleceğini tahmin ediyorum
    |
    |
    Özelleştirme döneminden de şöyle bir yanlış var kanımca. Turk Telekom özelleştirilirken mobil kolu Avea ayrı bir şirket olarak özelleştirilebilirdi. Ayrıyetten TTnet de ayrı bir şirket olarak özelleştirilebilirdi. Böylelikle TTnet servis sağlayıcı olur, Turk Telekom da altyapı sağlayıcı olurdu. Bu şekilde her ne kadar TTnet'in zaten abone sayısı fazla olsa da, diğer sağlayıcıların da Turk Telekom'a yakınlığı daha iyi olurdu. Turk Telekom tüm sağlayıcılara altyapı sağlayan bir firma olarak iş yapardı, sadece TTnet'e değil. TTnet kazanmıyorsa yatırım yapmama gerek yok mantığını yürütemezdi. Tabi bunun da zorlukları var, yine yatırım yapmayabilirdi her türlü.
    Ama esas zorluk bu şekilde özelleştirmeyi yapamayabilirlerdi.

Öyle bir şey dediğimi nasıl çıkatdınız merak ettim doğrusu.

Yav hiç bir yetkili çıkarda durum kötü, yavaş der mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 28 Ağustos 2018; 2:17:10 >
    |
    |
    16144 Mesaj

Esasında nasıl bir özelliştirme yapıldığı değil, nasıl bir sistem olduğu da değil. En önemlisi zamanın piyasa şartlarını iyi okuyarak düzgün belirli şartlar getiren kurallar getirilmesi. Kimsenin infasına bırakılmaması. Yoksa hep bunları konuşur dururuz.

|
    |
    sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    16144 Mesaj

Bu da doğru tabi, bir de fiber abonesi ile ADSL abonesinin trafikta işgal ettiği yer farklı, daha adilane davranılmamalı. Evet aboneleri fibere sevketmek için 16Mbps paketleri fiber ile aynı fiyat yapabilirsiniz ama vaadelilen hıza yaklaşamayanlara hızına göre fiyatlandırma yapılmalı.

|
    |
    ayhann06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    10668 Mesaj

Gelişmiş ülkelerle cidden aynı durumdayız aslında. Fark şu. Onlar yurtdışına bir sürü fiberle bağlantı yapmak için çok fazla yatırım yapmıyor, onlar yurtdışından trafik taşıyacak hatlara kira vermiyor. Onlar trafiklerini yurtiçinde tutuyor, yurtdışı sosyal medya vs. sitelerin önbelleklerini barındırıyor, trafikleri yurtdışına o kadar muhtaç olmuyor. Biz ise bu ülkelere kadar fiber çekmeye uğraşıyoruz. Buralara giden fiber hatlar kiralıyor, POP noktaları kuruyoruz. Ülkemizde İnternet değişim noktaları istemiyoruz ama yurtdışındaki değişim noktalarına seve seve bağlanıyoruz. Bir de bizim paramız onların parasına göre gitgide değersizleşiyor. Adamların İnternet tarifelerini bizimkilere dönüştürünce pahalı geliyor ama onların kazandığı ile bizimkisi bir değil ki...

Yani bu şekilde düşündüğümüzde çoğu gelişmiş ülkeden kat kat daha iyi bağlantımız var. Onlar bizim gibi olsa çökerdi British Telecom falan.

Ayrıyetten kırsal kesimde yaşayanın İnternet konusunda yüzü gelişmiş ülkelerde bile zor gülüyor. İngiltere'nin hala ADSL kullanan köyleri var, hatta ADSL hızları kötü diye köye LTE şebekesi yaptıran yerleri var. Adamlar kendileri para verip köye fiber çektiriyorlar hatta. Bir bölgede bir mobil operatör farklı bir frekanstan 5 MHz'lik bir bandı 4G'de devreye alınca Twitter'da paylaşıyorlar bunu, yorumluyorlar falan. Hele 15 MHz'lik bir bant 4G'ye başladıysa hız testi atıyorlar falan. Şehirlerde binalara yüksek hızlı hizmet vermek kolay tabi; yatırım az, kazanç çok.
    |
    |

• Binbaşı
    1166 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Meraktan baktırmıştımda mesafe o kadar nasıl oluyor ya evin önündeki yer 90 metre

Hocam bu sorgulammayı nereden yapıyorsunuz

Sabit internet hakkında mesela biz kaç kere dilekçe verdik abone sayısında belli bu oranlara bakilirda yatırım yapılırsa zarar edeceğini hiç sanmıyorum zaten türk Telekom belirli bir abone imzalattiktan sonra yatırımları o yöne kaydırıyor.

Mobil olarak hazır altyapı çekildiğinden dolayı eğer kalabalık bir şehir ve sabit internet kullanım oranı yüksek ise neden olmasın sadece Turkcell Superonline abonesi çevresinde varsa kaç tane var diye sistemlerinden bakabilir.

Mobil kazandırıyor fakat Sabit internet kadar sorunsuz olabilir mi.

|
    |
    sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Media Sözlük
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.