Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (557. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
51.351
Cevap
244
Favori
4.013.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 555556557558559
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tip9, Tip7'den daha iyi bir kabin ama mesafeden alınabilecek hıza etkisi yok, onun için farklı modülasyon lazım.

270 metreden 100Mbps zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Tip9, Tip7'den daha iyi bir kabin ama mesafeden alınabilecek hıza etkisi yok, onun için farklı modülasyon lazım.

270 metreden 100Mbps zor.
    Ben santralden hattıma 100mbps verilmesi için talep oluşturdum. Benim mesafe 370mt, fazlası var eksiği yok. Ben mevcut durumda arayüzde 113e kadar gördüm, (hat zayıflamasına rağmen) 70-80 banko alırım diye düşünüyorum. Şuan 50mbps pakette 47nin altında görmedim.

Kısa bir hesapla bu arkadaşın rahat rahat 100 alması gerekmez mi? Mesafe benimkinden daha yakın.

Tabi kablolamada vs. sorun olmadığını varsayarak söylüyorum.

Benim hatta 100 verilsin, sorunsuz 90-100 arası kopmadan etmeden kullanabilirsem herkes için güncel bir bilgi olacaktır. 400 mt mesafede 100mbps alınabilir gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 18 Ağustos 2018; 23:20:26 >

• Bir ayrıntıyı kaçırıyorsunuz.Bakır kablonun kalitesini ve modemin kalitesini.50 metre mesafesi olupta 100 Mbps alamayan bile olur.Bakır kablo kalitesizse 10 tane ek varsa 100 Mbps değil belki 50 Mbps bile alamayabilirsin.Yada kutuda vdsl kullanan abone sayısı fazla ise alacağın hız düşer.DSL teknolojisi bir çok etkene göre performansı değişen bir teknolojidir.Kablo, modem modemin bağlı olduğu prizin elektrik akımında bile parazit varsa bile performansı etkiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msdos34

Bir ayrıntıyı kaçırıyorsunuz.Bakır kablonun kalitesini ve modemin kalitesini.50 metre mesafesi olupta 100 Mbps alamayan bile olur.Bakır kablo kalitesizse 10 tane ek varsa 100 Mbps değil belki 50 Mbps bile alamayabilirsin.Yada kutuda vdsl kullanan abone sayısı fazla ise alacağın hız düşer.DSL teknolojisi bir çok etkene göre performansı değişen bir teknolojidir.Kablo, modem modemin bağlı olduğu prizin elektrik akımında bile parazit varsa bile performansı etkiler.
    Tabiiki onlar anormal durumlar, zaten bunu belirttim. Ama sorunsuz bir kablolama ve dediğiniz gibi iyi bir modem ile 400mt mesafe de olsa 90-100mbps alınabilir diye düşünüyorum.

Modem değerleri bir sorun varsa zaten söyleyecektir.

Kendi değerlerimden yola çıkarak bunu söyledim.

Ö1f1 hocam bu değerlerimle (hat zayıflaması, ek bir kabloyla alakalı) düzeltirsem 130ları bile görebileceğimi belirtmişti.
    Buyrun benim değerler, ve kabin 370mt.
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 18 Ağustos 2018; 23:35:22 >

• Dediğiniz gibiyse garip ama sizin lehinize iyi bir durum var.400 metrden okuduğum yabancı kaynaklardan dahil zor gibi geliyor.Santral 400m de ise bile bu değerler ile bir saha dolabına bağlı olmanız gerekiyor gibi geliyor.

İmkansız diye bir durum yok zaten.Bir çok ülke daha fazla kabin koymak yerine zaten vectoring ve vdsl2 30a ve 35b gibi teknolojileri yavaşta olsa kullanmaya başlıyor.Sorun bizde zaten yavaş ilerliyorduk birde kur şoku ve ana firmanın sorunları nedeniyle ülkemizdeki internet için yakın zamanda çözüm göremiyorum.
  • quote:

Dediğiniz gibiyse garip ama sizin lehinize iyi bir durum var.400 metrden okuduğum yabancı kaynaklardan dahil zor gibi geliyor.Santral 400m de ise bile bu değerler ile bir saha dolabına bağlı olmanız gerekiyor gibi geliyor.

İmkansız diye bir durum yok zaten.Bir çok ülke daha fazla kabin koymak yerine zaten vectoring ve vdsl2 30a ve 35b gibi teknolojileri yavaşta olsa kullanmaya başlıyor.Sorun bizde zaten yavaş ilerliyorduk birde kur şoku ve ana firmanın sorunları nedeniyle ülkemizdeki internet için yakın zamanda çözüm göremiyorum.
    Altyapı çekildiği dönemlerde adamlara sorduğumda 30 40 mbps ancak alırsın dendi. Hatta kabine gelen görevliler 24 bile zor dedi, ama değerler ortada.

Belki kablolar ana cadde üzerinden geliyordur, (evim yol üzeri ve uzerlerinde kbb f/o yazan kapaklar var yakın mesafelerde, bunlar tt ait kapaklar mı bilemiyorum.) bu yüzden 370 degilde yarı yarıya mesafe kazanmıştır, bunu bilemiyorum.

Belki arkadaşa gelen hat daha yakın veya daha fazla dolanıyordur.

Devletimiz olaya el atmadığı sürece uzuuuun yıllar 3 5mbps ile interneti kullanan çok olacaktır. En azindan ben eski evimi de sayarsak 10 senedir 3mbps kullandım.

• Ayrıca internet kullanıcıları olarak şu hatayı yapıyoruz. Ben 4 ay oncesine kadar 6 senedir 3mbps kullanıyordum gıkım çıkmadı hiç, "lan ben niye sürünuyorum ki böyle?" demedim ve ülkemizde ki çoğu kullanıcıda bu kafada diye düşünuyorum.

Her internet kullanıcısı "ben niye düşük hız kullanmak zorundayım, altyapıyı geliştirin" diyip sıkıştırsa, daha hızlı bir yayılma olabilir.

• Belki plan değişmiştir.Başka bir saha dolabına alınmış olabilirsiniz.Fazla dillendirmeyin nazar değmesin
  • quote:

Belki plan değişmiştir.Başka bir saha dolabına alınmış olabilirsiniz.Fazla dillendirmeyin nazar değmesin
    Dogru diyorsun

• Şimdi burada mesafenin yanında kablo kalitesi ve bina içi kablo kalitesi çok önemli, yani siz 17a'nın sınırlarını zorluyorsunuz, örneğin ben kabine çok çok yakınım, hemen çaprazımdaki binada ama kablolarım pek de iyi değil, bu yüzden ulaşılabilir hızım en fazla 107Mbps oluyor.

Şimdi genelde de ülkemizde kablo kalitesi pek iyi olmayınca 100Mbps için 100-150 metre referans kabul ediliyor genelde.

• msdos34 M kullanıcısına yanıt
    Aynen, o kabin 370 metre mesafede olsa da neticede asfalt dökmüyorsunuz, kablo mesafesi muhtemeln daha kısadır.

Ekonomik sebepler bir yana BT'nın 100Mbps üstü paketleri onaylamamış olması çok etkili oldu. Zira 100Mbps üstü nasıl olsa tarife yok, boşu boşuna diğer modülasyonlarla uğraşmayalım 17a'dan devam edelim diye düşündüler zira bu işin abone tarafında çok uğraştırıcı kısmı var abonelerin modemlerinin bir çoğu en fazla 17a destekliyor. Yoksa 30a bile şuan bir çok sahada verilebilir.

• Bir de dikkatımı çeken bir durum var, son bir buçuk yıldır falan, hiç hat olmayan binalara bakır çekmektense bölgede fiber yoksa bile fiber çekiyorlar genelde. Mesela daha eski konuları hatırlıyorum, adam o kadar uğralıyordu, eski saha dolabından bakır abonman çekiyorlardı.

• quote:

Bir de dikkatımı çeken bir durum var, son bir buçuk yıldır falan, hiç hat olmayan binalara bakır çekmektense bölgede fiber yoksa bile fiber çekiyorlar genelde. Mesela daha eski konuları hatırlıyorum, adam o kadar uğralıyordu, eski saha dolabından bakır abonman çekiyorlardı.
    Evet dediğiniz gibi son dönemlerde yeni hat olarak direk fiber çekilen birçok kişiyi gördüm. (Bazen bu konuda ki yorumları okuyarak 12 saat nöbet bitiriyorum)

TT bu hareketi yaparak akıllandığını gösteriyor, ama çok geç kalındı.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    100 üstü paketlere en azından vdsl yaygınlaşana kadar aboneler arasındaki adalet gereği bence de gerek yok.Aboneler arasındaki adaletten kastım çoğu zaman en fazla 20₺ oynuyor hızlar arasında çünkü bizim ülkemizde kota satılıyor.En azından profil 30a ile kabinden uzakta olan abonelerin hızları için daha iyi olur.Sadece bu abonelere şu modemle bu hızı alırsınız diye bildirmek gerekiyor.
  • quote:

Şimdi burada mesafenin yanında kablo kalitesi ve bina içi kablo kalitesi çok önemli, yani siz 17a'nın sınırlarını zorluyorsunuz, örneğin ben kabine çok çok yakınım, hemen çaprazımdaki binada ama kablolarım pek de iyi değil, bu yüzden ulaşılabilir hızım en fazla 107Mbps oluyor.

Şimdi genelde de ülkemizde kablo kalitesi pek iyi olmayınca 100Mbps için 100-150 metre referans kabul ediliyor genelde.
    Şuan ankastreden cat6 ile direk dışardan hat aliyorum ve kablo en az 3 yıllık, e birde ek olayı var. Zamanla performans düşüşü olabilir mi? Yaz kış kablo dışarda sonuçta

Kesinlikle bir değişim yapacağım. Önerdiginiz cat kablo varmı? Bi 50 60mt kadar alıp yine dışarıdan çekeceğim. Yine cat6 mı alayım yoksa daha iyilerine mi bakayım bilemedim. Performans olarak aralarında ciddi farklar oluyor mu?

• Bide şunu sormak istiyorum. Benim evin 20 metre ksdar önünde üzerinde kbb f/o yazan rogarlar var. Kbb yi kocaeli büyüksehir belediyesi olarak açsak, f/o da fiber optik olsa gerek. Bunların telekomla alakası var mı?

Eğer öyleyse binaya çok rahat fiber getirilebilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 19 Ağustos 2018; 1:54:38 >
  • msdos34 M kullanıcısına yanıt
    Esasında yüksek hızlı paket lazım bence. Mesela ben genelde hıza ihtiyacım, ani indirme yapmam gerkeen zamanlarda oluyor, o zaman 50Mbps bile bana yetersiz geliyor. Çıkarsa gidip de aniden alırsam şaşmam (zaten cihazlarımı da yeniledim, G.fast dahi alabilirim, hazırım)

Ha ama 100Mbps üstü paketler onaylanmadı diye çok üzülmeye de gerek yok zira esasında 100Mbps üstü şuan son kullanıcı için ekonomik değil, yani kullanılabilir değil, tabi bunu hizmetin pahallı olacağından dolayı demiyorum, şuan evlerimizdeki bir çok cihazın Ethnernet portu Gigabit değil, 100Mbps genelde, keza aynı şekilde bir çoklarımız evinde 2.4Ghz N wifi kullanıyor, haliyle 100Mbps üzerinde verilen bir erişim ancak band genişliğinin birden fazla cihaza paylaşılmasıyla verimli olur, zaten talebi o kadar yüksek olan abone de sıradan bir abone değildir.

Bir de dediğim gibi bir çokların modemi 17a'ya ladar destekliyor, şimdi topluca modem değişimi yapmak da zor hem maliyet olarak hem de kendi modemini almış olup ISS modemi kullanmak istemeyen ya da ISS'lerin her teklifini "kesin beni kazıklamaya çalışıyorlar" gibi düşünen aboneler sebebiyle zor bir iş, imkansız değil, yoğun bir uğraşla yapılabilir ancak elde edilecek neticeye değmez.

Ha bence şöyle yapmalılar, atıyorum ben 30a'dan sinyal mi almak istiyorum, Telekom'a gidip bu isteğimi belirttiğimde eğer kabin de destekliyorsa isteğim üzere bana sinyali 30a üzerinden göndermeliler, şuan için makul olanı bu.

Ya da tamamen boşverip FTTB/DSL ve FTTC sistemleri Eth sisteme döndürecekler ki bu da yine aynı kapıya neticeye değmeyen masrafa çıkıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ya teknik olarak olur da o zaman sadece adını hissedersiniz olur yani yanınızdan Mercedes marka otomobil geçip rüzgarını yiyince ne kadar Mercedes sahibi oluyorsanız.

Neden derseniz, belediyeler genelde kendi birimlerinim iletişimi için kendilerine ait networkler kuruyorlar ki genelde kapasitesi düşük ucuz kurulumşar oluyorlar, muhtemelen de hepsi yedeksizdir. Hatta işi İBB gibi biraz daha ilerletip ISS'lere kazı izni vermeyelim, bizim fiberimizi kiralatalım gibi bir noktaya getirenler de oldu. Hatta geçenlerde eski Başbakan Binali bey sert bir çıkış yaptı belediyelere, fiber işini ISS'lere bırakın, belediye olarak ISS'liğe soyunmayın diye.

Bu gibi sebeplerden ötürü bir olayı yok o fiberlerin.

• Ya teknik olarak olur da o zaman sadece adını hissedersiniz olur yani yanınızdan Mercedes marka otomobil geçip rüzgarını yiyince ne kadar Mercedes sahibi oluyorsanız.

Neden derseniz, belediyeler genelde kendi birimlerinim iletişimi için kendilerine ait networkler kuruyorlar ki genelde kapasitesi düşük ucuz kurulumşar oluyorlar, muhtemelen de hepsi yedeksizdir. Hatta işi İBB gibi biraz daha ilerletip ISS'lere kazı izni vermeyelim, bizim fiberimizi kiralatalım gibi bir noktaya getirenler de oldu. Hatta geçenlerde eski Başbakan Binali bey sert bir çıkış yaptı belediyelere, fiber işini ISS'lere bırakın, belediye olarak ISS'liğe soyunmayın diye.

Bu gibi sebeplerden ötürü bir olayı yok o fiberlerin.

• 3 sene, eğer olumsuz bir şart altında değilse kabşonun eskimesi için kâfi bir süre değil, genelde 10 sene ömrü olur kablonun ama neticede Cat6'lar Telekom'un kullandığı PDP kablolar kadar korumaya ve zırha sahip olmadıkları için bu 10 seneyi tamamlamadan dışı tahrip olduğu için ömrülerini tamamlarlar.

Eğer bulabilirseniz zırhlı ya da fazladan kaplamalı kablo çok iyi olur ama fiyatı da uçar tabii.

Onun dışında awg değerine dikkat etmeniz yeterli, ek de olmazsa tamamdır.

• 
Sayfa: önceki 555556557558559
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.