Şimdi Ara

Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Merhaba. Bugün uzun saatler boyunca elektrikler kesildi ve dolayısı ile ev internetimi kullanamadım. Bu sebeple 4.5G'ye yani mobil internete geçeyim dedim, sırf elektrik kesik ve herkes baz istasyonundan internet kullanmaya başladı diye aldığım hızlar kabul edilemeyecek derecede düşmeye başladı. 2G mi kullanıyoruz yoksa 4G LTE (4.5G) mi? Baz istasyonuna yatırım yetersiz olduğu için mi hemen tıkanıyor baz istasyonları? Ben normalde gece saatleri, elektrik varken 100-150 Mbps Download ve 50 Mbps Upload gördüğüm baz istasyonundan şuan 2G kadar yavaş bir hız alıyorum. Bu normal değildir herhalde? Kapasite arttırmak mümkün mü baz istasyonlarında?

  Yaşadığım bölge: Efeler mahallesi, Aydın/Didim.

  Not: Türk Telekom ve diğer operatörler dahil olmak üzere, geleceğe yönelik baz istasyonları için kapasite arttırımı yatırımı yapılması bence önemlidir. Yatırım tavsiyesi değildir ancak, daha yüksek ve stabil hızlar almamız açısından önemlidir. Ayrıca gelecekte TürkNet, kendi mobil operatörünü kuracağını açıklamıştı. Böylece gelecekte 4G LTE ve 5G'leri kotasız kullanma ihtimalimiz de olabilir. Belki, TürkNet, Türk Telekom veya Turkcell'in baz istasyonlarını kiralayacak ve anlaşma yaparak uygun fiyata kotasız veya en azından 100 GB veya üzeri, yüksek kotalarla satabilecek.

  Türk Telekom 4.5G hız testi sonuçları:
  Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında...
  Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında...

  Tekrar bir hız testi yapayim dedim fakat hızlar hala çok düşük (Ayrıca 8707 Download pingi var... Bu nasıl iş ya?):
  Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında...

  Not: Türk Telekom Prime 20 Efsane tarifesini kullanıyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 11 Haziran 2022; 13:21:7 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı > • Kapasite arttırma konusunda btk vs belli yerler yazman gerekenilir konun tam uzmanı değilim ama elektrik kesintisi için bir tane 12 volt dönüştürücü alabilirsin böylece powerbank ile elektirik gitsede modem çalışacaktır. Ayrıca diğer bir tavsiye 4.5 g böyle yoğun olduğu zamanlarda 3g ye alırsan daha akıcı bir hız sunacaktır.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djdy -- 12 Haziran 2022; 0:46:45 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Elektrik kesildiğinde baz istasyonları da böyle rezil hal almaya başlıyor. Jeneratör vs. devreye girse de millet mecbur ev interneti gittiğinden mobile yükleniyor. Bunda yapabilecek hiçbir şey yok. Tamamen operatör kapasitesi kaynaklı bir durum.

  4G çekmediği zaman 3G'ye geçebilirsin. Ya da kitap okuyabilirsin, dışarı çıkıp gezebilirsin, 30DK'lık internetsizlik pek bir şey eksik etmez diye düşünüyorum.

  Bi de eğer bölgende Turk Telekom 4G'si kötüyse genel olarak 444 1 444 ya da btk.gov.tr 'den kayıt açabilirsin. Kötü dediğim 10-20Mbit rahat alıyorsan tınlamazlar, 1-2Mbit arası alıyorsan yatırıma bakabilirler.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • MobilRadar kullanıcısına yanıt

  Valla gece saat 5-6 gibi hız testi yaptığımda en çok 190 Mbps Download, 50 Mbps Upload görmüştüm.

 • Sanki Turkcell ya da Vodafone olunca internet 30DK kesilmeyecek. Puhahahahaha, tam malum fanboy.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • konuda Turkcell ve Vodafone testi gören var mı acaba? Ben göremedim de.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Desident -- 14 Haziran 2022; 17:23:56 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Buyur gülüm. Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında...

  Eskiden 3-5mbit verirdi. Sonra 0.03 vermeye başladı. Şimdi de baz istasyonu artık istifa etmiş. Sadece ses hizmeti veren kaliteli operatörüm.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 4g mobil geniş bandlari yetersiz kalıyor bu konuda. Bunun üstüne Türk Telekom band cimrisi olduğunu bildigimizden dolayı gayet yaşadığın durum normal.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Benimde evimde 3 kademe civarlarında çekiyor 30 40 mbps civarlarında hızlarda, 1800 MHz bandında Turkcell kadar iyi hızlar elde edilebiliyor fakat 800 MHz bandı düşük hızlar veriyor, düşük hız alan arkadaşlar muhtemelen 800 MHz bandını kullanıyorlar

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • hakan572123 h kullanıcısına yanıt

  Bu MHz olayını ayarlardan biz mi yapıyoruz yoksa şebekeye mi bağlı..Yapıyorsak nasıl oluyor tarif etmeniz mümkün mü acaba?

 • Samsung için ayarları vardı, bulunduğun bölgede birçok frekans (800-900-1800-2100-2600 vs) bulunuyorsa telefon otomatik olarak hangisinin sinyali iyiyse onu alır,mantıklısı o, taşıyıcı birleştirme teknolojisini baz istasyonlarında arttırmaya başladı Türk Telekom, o olursa hızlarda yükselme oluyor, benimde evimde taşıyıcı birleştirmeden önce düşüktü hızlar,şöyle bişeyde var benim bulunduğum konuma 1800 MHz frekansındanda yayın yapıyor, o yüzden çok iyi hızlar alıyorum

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • gezgin1621 g kullanıcısına yanıt
  Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında... Bu 1800 MHz ile yaptığım hız testi

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • gezgin1621 g kullanıcısına yanıt
  Türk Telekom 4.5G baz istasyonu kapasite yetersizliği hakkında... bu da 800 MHz bandıyla olan hız

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Kesintide bağlandığınız baz istasyonu normalde hizmet aldığınız ile aynı mı?


  Elektrik kesintilerinde böyle şeyler olur. Kötü ama normal bir durum. Birkaç farklı etken var. Kullanıcıların ev İnternet'i kesildiğinde tüm aboneler mobil veriye geçtiği için mobil şebekelerin yükü aşırı artıyor. Bu yükü de 4G de karşılayamıyor olabilir, istasyonları besleyen mikrodalga ve fiber omurgalar da doyuyor olabilir. Bunun çözümü çok daha fazla sayıda ve sık baz istasyonu kurulumu. Bunun da sadece bu durum için operatörün giderlerini karşılayıp kazandıracak kadar fizibıl olması zor olabiliyor. Diğer çözüm 5G ki henüz pek ciddi çalışma yok ülkemizde, frekans ihalesi bile yapılmadı.


  Ayrıca baz istasyonları eskisine göre daha fazla güç tüketiyor. 2G, 3G, beş frekansa kadar üç sektörden yayın yapan antenler ve bunları besleyen radyolar, diğer ekipmanlar, ciddi güç tüketimi. Baz istasyonlarındaki aküler eskiden olduğu gibi uzun süreler çalışamayabiliyor bu yüksek tüketimden dolayı. Bu yüzden istasyonlar kullanılan fazladan bantları kapatabiliyor ve bu da olan bantların yükünü arttırabiliyor. Sonrasında aküsü biten baz istasyonu komple sinyal kesiyor ve o bölgenin kapsamasını etrafta yakında olan başka baz istasyonları alıyor ve bu da hem kullanıcıya düşük sinyal gücü ve daha da düşük hız olarak dönüyor.

 • MobilRadar kullanıcısına yanıt

  Fanboy değilim ya... Ancak Vodafone daha da kötü. Elektrik kesilmese dahi gün içinde 2-3 Mbps'ten fazla göremiyoruz. Ben şu an Vodafone kullanıyorum bilginize.

 • sis651 kullanıcısına yanıt

  Türkiye'de ilk 5G testleri havalimanında yapıldı ancak ping 5G'ye göre yüksekti... 5G'nin olayı sadece yüksek hız değil, aynı zamanda düşük gecikme süreleridir. 10 ila 5 ping arasında olmalıdır. Lakin 5G teknolojisi ile uzaktan ameliyat ve farklı işlemler yapılmakta da kullanılacağı söylenmişti? Gecikme fazla olursa cidden sıkıntı yaratabilir. Bir kişinin ameliyat esnasında ölümüne neden olabilir. Allah korusun...

 • Erdem the mixer kullanıcısına yanıt

  Ping tarafı farklı bir boyut. Ekranda 5G yazıyor diye pingi direk düşüremez. Çünkü trafik hâlâ 4G'nin de kullandığı karasal fiber ve radyolink altyapılardan geçiyor. Bizdeki 5G'nin indirme tarafı 5G, yükleme tarafı 4G devam ettiği için ping tarafında bu durum normal. Anca 5G SA şebekeler yayılacak da sonra. İstiklâl'de 6 ms ping gördüğümüz olmuştu TT mobil ile, şebekeler iyi kurulup iyileştirildikçe bir şeyler oluyor yine.


  Ameliyat falan onlar reklam.

 • sis651 kullanıcısına yanıt

  Neden Upload tarafı hala 4G kullanıyor peki? Tam 5G neden değil?

 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.