Şimdi Ara

TÜM SIKINTILARIMIZIN SEBEBİ AKILSIZLIĞIMIZ!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
1.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biraz uzun bir yazı oldu baya içimi döktüm. Sabır gösterip okuyan, yorumlarını eksik etmeyen herkese teşekkürler.

Arkadaşlar mantıklı düşünelim tek sıkıntımız akılsız olmamız. Para hikayesi kendimizi avutma şeklimiz, çünkü parayı kazanmak ve elde tutabilmek için akıl lazım. Sağlıklı olabilmek için akıl lazım. Akıl olmadan hiçbirşey olmuyor.

Aklını kullanan adamlar en kötü mahallede de olsa 10 numara bir hayat yaşayabililiyor. Kendilerini o pislikten kurtarabiliyorlar. Çünkü ne yapmaları gerektiğini biliyorlar.

Aklımız olmadığı için geleceğimizi planlayamıyoruz

Sorsam acaba önümüzdeki 5 yıl için plan yapanınız var mıdır acaba? Hadi bu yıl ne yapacağınız hakkında hiç düşündünüz mü? Muhtamelen düşünmediniz. Yada sadece üstünkörü aklınızdan geçirdiniz. Böyle rasgele yaşarken hayatınınızda sıkıntı olmaması mümkün mü sizce? Ne yapacağınız hakkınızda bir fikriniz yok, gelecek planınız yok!

Aklımız olmadığı için sağlıklı olamıyoruz.

Tabiki genetik faktörler veya kaza da var. Bunlar bizim kontrolümüz dışında olan şeyler. Ben kendi kendimize yaptıklarımızdan bahsediyorum. Kendi kendimizi hasta ediyoruz. Ne yediğimize nede içtiğimize dikkat ediyoruz. Birçok kişi sıgara kullanıyor. Genç yaşta (yine kendi akılsızlığımızdan) strese giriyoruz, depresyona giriyoruz daha da hasta oluyoruz. Tüm bu sıkıntıları çözemiyoruz çünkü çözecek akla sahip değiliz.

Biraz kafamızı kullansak birçok fırsat geçmişti elimize ama biz bunları değerlendiremedik. Doğru şekilde yorumlayamadık ve aldığımız yanlış kararlar bizleri bu günlere getirdi. Şimdi ise geriye dönüş yok, o zaman geçti ve biz yaptıklarımız ve akılsızlığımız ile baş başa kaldık.

Hepimiz suçu paranın üzerine atmaya çalışıyoruz ama yaşadığımız sıkıntıların çoğunun biz kaynaklı olduğunu unutuyoruz.

Arkadaşlar istediğiniz kadar paranız olsun. O parayı siz yönetmediğiniz sadece paranız olmuş olur ve etrafınız sahte insanlarla dolar
    , size gerçekten saygı duyan birisini bulamazsınız.
    Ama aklını kullanan insan parası olmasa bile mutlu olmasını bilir, kendini boş işlerle oyalayıp yormaz, sürekli hastanelerde sürünmez, eğer bir sıkıntı içine düşerse kurtulmak için gereken yolu bulur.

Gerçekten aklınızı kullanmıyorsanız ne sağlık problemlerinden, ne psikolojik sıkıntılardan, nede parasızlıktan kurtulamazsınız. Bu sorunların kaynağı bizleriz ve biz değişmeden bunlarda değişmiyecek.

Bende bir akılsızım, hatta belkide aranızda beni geçebilecek olan yoktur. Farkında olmadan kendi kendimi bitirdim. Kendi hayatımın içine ettim. Bir hiç uğruna. Zamanında çok kolay çözebileceğim sıkıntılar o kadar büyüdü ki şuan çözülemeyecek haldeler. Geçmişe baktığımda bu başıma gelenlerin hepsinin kendi akılsızlığımdan olduğunu görebiliyorum, bu akılsızlığımın sebeplerini de.

Peki neden akılsızız?

Arkadaşlar akılsınız olmamızın birçok nedeni var. En önemli neden ise eğitim. Biz Türk gençleri eğitilmedik. Ne okulda ne de ailede. Bizlere okulda saçma sapan formülleri ezberleteceklerine adam gibi hayatı öğretseler, nasıl hedef konur, bu hedefe ulaşmak için neler yapmak gerekli, mantıklı ve tutarlı düşünme nedir, gelecek nasıl planlanır, bunları öğretseler birçoğumuz çok daha iyi bir durumda olurduk. En azından daha dikkatli ve hayatta amaç edinmeyi bilen insanlar olurduk. En verimli yaşlarımızda en saçma sapan şeylerle beynimiz, öğretmekten bi haber öğretmenler tarafından doldurulmasaydı emin olun çok farklı bir durumda olurduk.

Akılsızız çünkü kafamıza vurdular

Bunu söylerken son derece ciddiyim. Gerçekten kafamıza vurdular. Eminim bu forumdaki birçok kişi çocukken ailesinden şiddet görmüştür. Yediğimiz dayaklar özgüvenimizi o kadar yaralıyor ki aklımızı kullanmaktan vazgeçiyoruz!
    Çocuk aklıyla ne zaman farklı birşey düşünsen, kendince eğlenceli birşey yapmaya çalışsan destek görmek yerine köstek görürsen artık düşünmekten vazgeçersin. Ailelerimiz bunu bilmeden yapıyorlar çünkü başka çareleri yok birçoğu nasıl çocuk yetiştirilir bilmiyor. Bunu onları suçlamak için söylemiyorum veya ailenize karşı nefret besleyin diye değil. Olan olmuş zaten. Sizde kendi çocuklarınıza yapmayın diye söylüyorum.

Peki nasıl bu durumu aşıcaz?

Arkadaşlar bu durumu aşmanın yolu öğrenmek, sürekli okumak, kendimizi geliştirmek. Hatalarımızdan dersler çıkarmalıyız. Her günümüzü aynı geçirmemeli yeni insanlarla tanışıp sosyalleşemeliyiz. Sürekli geçmişi düşünmenin bir anlamı yok. Olan oldu deyip önümüze bakmamız gerekiyor.

Eğer onurumuz ve şerefimizle yaşamak istiyorsak bu hayatı aklımızı kullanmaktan başka çaremiz yok. Çok zor birşey değil o yüzden aklımızı kullanalım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Çok akıllı bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynen

• okumayanlar +1
  • SABİTLENESİ BİR KONU

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok güzel yazmışsın ama üzdün bro

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • fenyapamayansayısal kullanıcısına yanıt
    Saolun hocam. Hay ben kafamın içine edim uyuyamıyorum bile ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihnin Geleceği -- 26 Eylül 2019; 3:30:26 >
  • nihayet doğruları görüp yazmaya cesaret eden birisi çıkmış :)
    çoğumuzun maddi durumu iyi değil bu bir gerçek ,ancak sadece ağlayarak bu işten mutluluk çıkıyor mu ? hayır
    ev ekonomisi devlet ekonomisinden bile daha önemlidir ,bunun birinci kuralı ,ne kadar kazanıyorsan o kadar yiyeceksin kuralıdır

yok işte kardeşim hepimizin zengin olma ihtimali ,iyi işlerde yüksek maaşlarla çalışmak ,her şeyin en iyisine sahip olmak gibi durumumuz

ne kadar gelirin olursa olsun ,kazandığından çok fazlasını harcıyorsan bir gün mutlaka biteceksin demektir
    millet olarak "ayranımız yok içmeye tahtırevanla gideriz ....maya" işini çok seviyoruz
    çok az maaş alıyorum deyip ,zenginlerle yarışmaya çalışan çok insan görüyoruz

onlarında hakkı değil mi denir hep bu forumda
    değil kardeşim ,olmayan şey için hak nasıl olacak ?

çok isteyen ya çok aşırı çalışacak yada illegal yollardan ulaşacak bu emeline
    ancak çoğun da sonu yok ,çok ama ne kadar çok istiyorsun ?

• programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Akıl bizde ne arar hocam

• Namazsızlık şükürsüzlük tövbesizlik insanlıksız duasızlık iyimsersizlik kısacası bütün sıkıntılarımız bunlar

• Yaşamak zor zanaat

• Beğenerek okudum güzel tespitler. Özellikle bu durumun aileden başlaması çok doğru

• toplumların ortalama bir gerizekalılık oranı vardır gerizekalıların oranı normal zekalılara oranı fazlaysa o toplum daha dikiş tutmaz makarna bulgurla mafyalı vurdulu kırdılı cahil dizileriyle boş hayatlarını tamamlamaya devam ederler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 26 Eylül 2019; 6:48:46 >
  • DamsizDaGirebilenAdam kullanıcısına yanıt
    Yaşamak zor evet. Ama bi öğreten olsa bizim için çok daha kolay olacak.

• Tüm sebep islamdan uzaklaşmamız.Kendinizi kandırmayın iman edip dua eden karşılığını alır aksini idda eden fedöcü falandır.

• btk06 kullanıcısına yanıt
    En temelde aile var zaten. İlk öğretmenlerimiz anne ve babalarımız.

• Son derece doğru görüşler. Özellikle aile ve okul eğitimini güzel özetlemişsin.

• zibidi gonzales kullanıcısına yanıt
    Okuyun hocam neden okumuyorsunuz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.