Şimdi Ara

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM (459. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25.163
Cevap
87
Favori
730.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 457458459460461
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sırasıyla Vodafone Telekom ve Turkcell için Çubuk Karagöl Kızılcahamam arası kapsama haritası

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

O ayrı Vodafone TR'den bahsediyorum.
    Satın almaları vodafone global yapıyo zaten de Türkiye ye o kadar para bağlamazlar

• Bizim mahalleye 2600mhz baglamislar eskiden yoktu hosgelmis :D

Operator turkcell dbm 90 civari bazin 100m ilerisinde yaptim tel max 150 destekliyor tek band kullaniyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

156 jandarma gece olunca düzeliyor

Gündüz Pert

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Mantıken Vodafone mobil şebekesi daha pahalıdır. Çünkü transmisyon tarafında Türk Telekom mobil sabit Türk Telekom'un fiber hatlarını kullanıyor zaten. Vodafone gibi kendisine fiber veya radyolink ağlar çekmiyor her yerde. En yakın santrale radyolink ile bağlansa yeterli oluyor. Vodafone ise fiber ile de uğraşıyor, daha uzun radyolink ağları ile de.

İkisi de şebekede Huawei donanm ları kullanıyor. TT Marmara'da sanırım Ericsson da kullanıyor. Doğu'da Nokia da kullanıyor galiba. Ama çalıştırdıkları ekipmana göre işler değişebilir. Bence yine de Vodafone şebekesi daha fazla para eder. Baz istasyonu sayısının fazlalığı ile bile...

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürer hocam.

• Türk Telekom LTE - 88RSRP 800Mhz Band20 Sony XZ

Acaba sadece band20 ile alınabilecek maks hız ne kadar?

75 mbps.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Telekom’da sadece band20 ile 72 gibi bir değer gördüm sayfaya da eklemiştim

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Mantıken Vodafone mobil şebekesi daha pahalıdır. Çünkü transmisyon tarafında Türk Telekom mobil sabit Türk Telekom'un fiber hatlarını kullanıyor zaten. Vodafone gibi kendisine fiber veya radyolink ağlar çekmiyor her yerde. En yakın santrale radyolink ile bağlansa yeterli oluyor. Vodafone ise fiber ile de uğraşıyor, daha uzun radyolink ağları ile de.

İkisi de şebekede Huawei donanm ları kullanıyor. TT Marmara'da sanırım Ericsson da kullanıyor. Doğu'da Nokia da kullanıyor galiba. Ama çalıştırdıkları ekipmana göre işler değişebilir. Bence yine de Vodafone şebekesi daha fazla para eder. Baz istasyonu sayısının fazlalığı ile bile...
    5G için ihale yapılacak mı? Eğer yapılacaksa; Vodafone'un 5G'de başarılı olma şansı var mı sizce? 4G-4.5G'deki halini bu konuda görüyoruz zaten. Turkcell ve Türk Telekom'un arkasından geldiğini söyleyebiliriz rahatlıkla. 5G'de de sıralama aynı mı olur? Vodafone 5G'de en iyi frekansları aldı diyelim, bu dediğiniz fiber altyapı problemi, Vodafone için bir handikap oluşturur mu?

• 5G'de kullanılacak yeni frekanslar için ihale yapılmak zorunda.

Vodafone'un geleceğini Vodafone bilir. İyi frekanslar alır, iyi yatırım yaparsa iş yapar. Yani ödeyeceği parayla orantılı. Yine gidip en düşük, atıyorum 3500 MHz bandını biz aldık bizim kapsamamız en iyi olacak derlerse 4G hızında 5G vermeye başlarlar. Yani 4G'ye geçerler sonunda. :)

Fiber altyapı ne kadar sıkıntı olur bilmiyorum. Kendi Borusan altyapıları var, TEİAŞ hatlarını kullanıyorlar, kendileri de altyapı yatırımına devam ediyor. Olmayan yerde de Türk Telekom kullanabilirler. Hani sıkıntı olmayabilir ama biraz maliyeti daha yüksek olabilir.

Band 20 dersen 390 Mbit falan. Türkiye'deki operatörlerde sadece 10'ar MHz bant genişliği var, bu şekilde 195Mbit indirme 37 Mbit falan.

Ama 2x2 MIMO üstünü kullanan var mı bilmiyorum Türkiye'de, bu durumda 95 Mbit falan.

Hani yurtdışında band 20 ile daha yüksek hızlar görebilirsin.

• Vodafone Ankara Esenboğa Havalimanı Dış hatlar geliş bekleme salonu

• quote:

5G'de kullanılacak yeni frekanslar için ihale yapılmak zorunda.

Vodafone'un geleceğini Vodafone bilir. İyi frekanslar alır, iyi yatırım yaparsa iş yapar. Yani ödeyeceği parayla orantılı. Yine gidip en düşük, atıyorum 3500 MHz bandını biz aldık bizim kapsamamız en iyi olacak derlerse 4G hızında 5G vermeye başlarlar. Yani 4G'ye geçerler sonunda. :)

Fiber altyapı ne kadar sıkıntı olur bilmiyorum. Kendi Borusan altyapıları var, TEİAŞ hatlarını kullanıyorlar, kendileri de altyapı yatırımına devam ediyor. Olmayan yerde de Türk Telekom kullanabilirler. Hani sıkıntı olmayabilir ama biraz maliyeti daha yüksek olabilir.
    yanlış bilmiyorsam 5G için ihale yapılmayacak. 4.5G ihalesi ile birlikte bir durumu vardı 5G olayının. sanırsam 2020li yıllarda 5G yi alt yapılar hazır olunca operatörler kullanıma sunacaklar. o yuzden extradan bir ihale yapılmayacak diye biliyorum ben.

• Backspace7 kullanıcısına yanıt
    Mecbur yapılacak. Aynı şey 3G zamanında 4G için de söylenmişti. Ancak 4G ihalesi paşa paşa yapıldı. Çünkü 4G'de daha önceden kullanılmayan yeni frekanslar kullanılacaktı.

Aslında ihale 4G ya da 5G ihalesi değil, frekans ihalesi. İlgili frekansta bir bant genişliğini ihaleye çıkarıyorlar. 4G ile aynı frekanstan 5G verseler dediğiniz gibi ihaleye gerek olmaz. Ancak 5G'de 3.5 GHz, 28 GHz gibi önceden kullanılmamış frekanslar söz konusu olduğu için ihale şart. Kimse git bu frekansı para vermeden, kafana göre kullan demez. Paşa paşa ihale ile paylaştırılacak frekanslar. Bedava yapacak kadar da zengin bir devlet değiliz. 😀

Zaten operatörler de daha 5G hız testleri yayınlamaya başlandığına göre prk acelemiz yok sanırsam bu konuda. 😁

• quote:

Mecbur yapılacak. Aynı şey 3G zamanında 4G için de söylenmişti. Ancak 4G ihalesi paşa paşa yapıldı. Çünkü 4G'de daha önceden kullanılmayan yeni frekanslar kullanılacaktı.

Aslında ihale 4G ya da 5G ihalesi değil, frekans ihalesi. İlgili frekansta bir bant genişliğini ihaleye çıkarıyorlar. 4G ile aynı frekanstan 5G verseler dediğiniz gibi ihaleye gerek olmaz. Ancak 5G'de 3.5 GHz, 28 GHz gibi önceden kullanılmamış frekanslar söz konusu olduğu için ihale şart. Kimse git bu frekansı para vermeden, kafana göre kullan demez. Paşa paşa ihale ile paylaştırılacak frekanslar. Bedava yapacak kadar da zengin bir devlet değiliz. 😀

Zaten operatörler de daha 5G hız testleri yayınlamaya başlandığına göre prk acelemiz yok sanırsam bu konuda. 😁
    olaya devlet tarafından bakınca elbette ihale yapmak işlerine gelecektir. işin tabii ayrıntısını bilmiyorum ama o iale zamanında yanlış hatırlamıyorsam oyle denilmişti. ama zaten dediğiniz gibi 5G için biraz daha vakit vakit var. Bu iş 2020-2021 den önce biraz zor. ortada daha 5G li telefon yok desek yeridir. qualcomm filan daha yeni uretiyor 5g li cipsetleri sanırsam seneye samsung 5gli telefon cıkarır. gerci ondan önce çinli markalarda cıkarır ama dunya genelinde kullanım için 2020 öncesi biraz zor.

• Backspace7 kullanıcısına yanıt
    Şöyle, 2600 MHz frekansları 4G ihalesinde verdiler. Bu yüzden operatör 2600 ile 5G vereceğim derse ihaleye gerek yok. Ancak 2600'deki 20 MHz bant genişliği ile 5G verecek olursa 4G'den hızlı olmaz, kaldı ki 4G'yi o zaman hangi banttan verecek?

5G için 100 MHz ve üzeri çok daha geniş bant genişlikleri lazım. 3.5 GHz civarı frekanslarla bunları verebilirler, bu yüzden yeni ihale olacak. 4G'deki 800, 1800 ve 2600 bantlarındaki 10, 20 MHz bant genişliği ile hem 4G hem 5G'yi bırak, sadece 5G bile olmaz.

• quote:

Şöyle, 2600 MHz frekansları 4G ihalesinde verdiler. Bu yüzden operatör 2600 ile 5G vereceğim derse ihaleye gerek yok. Ancak 2600'deki 20 MHz bant genişliği ile 5G verecek olursa 4G'den hızlı olmaz, kaldı ki 4G'yi o zaman hangi banttan verecek?

5G için 100 MHz ve üzeri çok daha geniş bant genişlikleri lazım. 3.5 GHz civarı frekanslarla bunları verebilirler, bu yüzden yeni ihale olacak. 4G'deki 800, 1800 ve 2600 bantlarındaki 10, 20 MHz bant genişliği ile hem 4G hem 5G'yi bırak, sadece 5G bile olmaz.
    Anladım. fakat frekanslar yukseldikçe bu kez baz istasyonu sayısı cogalması gerekecek dimi? cunku yuksek frekansların mesafesi dusuk kalıyordu sanırsam. o yuzden ulkedeki baz istasyonu sayısı %50 filan artması gerek randıman alınması için 5G den.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Hocam Turkiyede mhz basina 7.5mbps verilmiyormuydu degerlermi yukseldi

• TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

Siralama alttan yukari dogru operator Turkcell

• 
Sayfa: önceki 457458459460461
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.