Şimdi Ara

Tüketici Kredi Kampanyaları & İndirimleri 2020 - ! GUNCEL (568. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: 35İzmirli35 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 6 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16.197
Cevap
874
Favori
2.490.471
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
49 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 566567568569570
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eski yorumları okuyun lütfen defalarca yazıldı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Burada kredi faiz oranları paylaşılması gerekirken hala aynı yada benzer sorularla sigorta iptal süreci hakkındaki mesajlara bir son verseniz, başlığa uygun olarak banka kredi oranlarını paylaşsanız olmaz mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ziraat Bankasından bugün 30 bin lira 48 ay çektim 0,92 faizle. Kullandırım ücreti çıkmadı. Sadece 138 lira sigorta kesti. Ama anladığım kadarıyla her yıl yenileme yapacak. Bunun cayma hakkı nasıl olacak ki acaba, her yıl mı aynı işlemi yapacağım? Bir de Ziraatten nereye mail atacağız cayma için, yardımcı olursanız sevinirim.

• Arkadaşlar Finansbanktan aldığım krediyi ing'den aldığım krediyle kapattım. Finansbank 48 aylık, 1.844 TL'lik hayat sigortasından sadece 8 ay kullanılmış olmasına rağmen 742 TL iade etti (sadece %40ını). Bu kesinti fahiş değil mi sizce ? yoksa normal mi ? sigorta hakem heyetine falan şikayet edeyimmi sizce ?
  • GizliÖzne35 kullanıcısına yanıt
    Hayat sigortası ve bankadan bankaya çeşitli isimlerle anılan eft/havale paketleri asla zorunlu değildir. Fakat bankalar bize zorunluymuşçasına dayatmaktadır. Bu sigortanın 14 günlük(sigorta poliçesinde cayma hakkına dair bilgilendirme yapılmamışsa bu süre bir aya kadar uzar)
    iptal süresini geçirmeden aşağıdaki örnek dilekçeyi bankanın internet sitesindeki bize ulaşın kısmından yazılı olarak iletin ve yazılı cevap isteyin. Gelen yazılı cevap sizin için 14 günlük cayma hakkınızı süresinde kullanmak istediğinize dair delil niteliği taşıyacaktır.
    Akbank ve TEB bu konuda sorun çıkarmıyor ve sigorta iptal ederek ücretiniz ödüyor. Fakat diğer bankalar kanunu çiğneyerek, çeşitli bahanelerle talebinizi reddediyor.
    Gelen cevap olumsuz olursa cevap çıktısı ve ücretin kesildiğini gösteren banka dekontuyla birlikte; e devlet üzerinden Bankalar birliği bireysel hakem heyetine başvurun ( Özellikle belirtiyorum BDDK veya tüketici hakem heyetine başvurmayın. E-Devlet üzerinden Bankalar Birliği Bireysel Hakem Heyetine başvuracaksınız. E-Devletteki arama kutucuğuna yazdığınızda ilgili kısım çıkar.fakat mobil uygulamada bu menüyü bulamazsınız)
    ÖRNEK DİLEKÇE:
    Bankanızdan …………… tarihinde çekmiş olduğum …….. TL tutarlı krediye zorunlu olarak …… tutarında hayat sigortası yapılmıştır. Fakat kanun ve yönetmeliklerde böyle bir zorunluluk bulunmamasına rağmen bankanız tarafından hayat sigortası zorunlu tutulmuştur.
    6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “Sözleşmeden Cayma” başlıklı 1489. maddesinde “Sigorta ettiren, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren onbeş gün içinde sözleşmeden cayabilir. Bilgilendirmenin yapıldığı sigortacı tarafından ispatlanır. Bilgilendirme yapılmamışsa cayma hakkı ilk primin ödenmesinden bir ay sonra sona erer.” Hükmü yer almaktadır

Ayrıca, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Satıştan Kaçınma” başlıklı 6. maddesinin 3. fıkrası “(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz” ibaresi yer almaktadır. Bu sebeple hukuksuz olarak yapılan hayat sigortasının cayma süresi içinde iptal edilerek ücretin vadesiz hesabıma yatırılmasını, aksi halde konuyu Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Hakem heyetine ileteceğimi bildirir iyi çalışmalar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: hp_anka

Hayat sigortası ve bankadan bankaya çeşitli isimlerle anılan eft/havale paketleri asla zorunlu değildir. Fakat bankalar bize zorunluymuşçasına dayatmaktadır. Bu sigortanın 14 günlük(sigorta poliçesinde cayma hakkına dair bilgilendirme yapılmamışsa bu süre bir aya kadar uzar)
    iptal süresini geçirmeden aşağıdaki örnek dilekçeyi bankanın internet sitesindeki bize ulaşın kısmından yazılı olarak iletin ve yazılı cevap isteyin. Gelen yazılı cevap sizin için 14 günlük cayma hakkınızı süresinde kullanmak istediğinize dair delil niteliği taşıyacaktır.
    Akbank ve TEB bu konuda sorun çıkarmıyor ve sigorta iptal ederek ücretiniz ödüyor. Fakat diğer bankalar kanunu çiğneyerek, çeşitli bahanelerle talebinizi reddediyor.
    Gelen cevap olumsuz olursa cevap çıktısı ve ücretin kesildiğini gösteren banka dekontuyla birlikte; e devlet üzerinden Bankalar birliği bireysel hakem heyetine başvurun ( Özellikle belirtiyorum BDDK veya tüketici hakem heyetine başvurmayın. E-Devlet üzerinden Bankalar Birliği Bireysel Hakem Heyetine başvuracaksınız. E-Devletteki arama kutucuğuna yazdığınızda ilgili kısım çıkar.fakat mobil uygulamada bu menüyü bulamazsınız)
    ÖRNEK DİLEKÇE:
    Bankanızdan …………… tarihinde çekmiş olduğum …….. TL tutarlı krediye zorunlu olarak …… tutarında hayat sigortası yapılmıştır. Fakat kanun ve yönetmeliklerde böyle bir zorunluluk bulunmamasına rağmen bankanız tarafından hayat sigortası zorunlu tutulmuştur.
    6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “Sözleşmeden Cayma” başlıklı 1489. maddesinde “Sigorta ettiren, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren onbeş gün içinde sözleşmeden cayabilir. Bilgilendirmenin yapıldığı sigortacı tarafından ispatlanır. Bilgilendirme yapılmamışsa cayma hakkı ilk primin ödenmesinden bir ay sonra sona erer.” Hükmü yer almaktadır

Ayrıca, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Satıştan Kaçınma” başlıklı 6. maddesinin 3. fıkrası “(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz” ibaresi yer almaktadır. Bu sebeple hukuksuz olarak yapılan hayat sigortasının cayma süresi içinde iptal edilerek ücretin vadesiz hesabıma yatırılmasını, aksi halde konuyu Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Hakem heyetine ileteceğimi bildirir iyi çalışmalar dilerim.
    Hocam iki haftalık cayma süresini geçmişim . Ben şimdi iade alamıyor muyum ? Ne yapabilirim bileğisin olan var mı ? 3 hafta olmuş kredi çekeli

• jemox kullanıcısına yanıt
    Var aslında. Sigorta poliçesinde cayma hakkına dair bilgilendirme yapılmamışsa cayma süresi 1 aya uzar.
    Ayrıca bilgilendirme yapılmışsa da şöyle yapabilirsiniz. Farklı bir sigorta firmasından aynı teminatlarla sigorta yaptırıp bankaya sunun. Banka kabul etmek zorundadır. Sonra da süresini geçirmeden yeni sigortadan cayın

• hp_anka H kullanıcısına yanıt
    Hocam iş bankasından yaptırdım bir ay yazıyormuş baktım . İş bankasını aradım çünkü mail adresi yok. Faks çekin ya da şube ile görüşün dediler . Ayrıca şunu belirtti müşteri temsilcisi ; kredi çekmeden önce sigortalı sigortasız seçenek sunulur siz sigortalıyı seçmişsiniz bu yüzden kesinlikle iade alamazsınız dedi . Bu nedenle geri alamayacak mıyım şimdi ?

Bütün bankalar gibi o da boş konuşmuş. Tüm bankalar aynı şeyi sunuyor biz sana seçenek sunduk sen onu kabul ettin. Yalan asla inanmayın. konu net ve açık sigortadan süresinde cayma hakkınız var. Hem de sonradan faiz oranında değişiklik yapamaz. Siz uygun adımları izleyin kuzu kuzu iade edecekler paranızı

• Vakıfbanka başka yerden sigorta yaptırdığımı, iptal istediğimi ilettim. Diğer sigortanın belgesini ilgili şubeye teslim etmem gerektiğini yazmışlar. 30 gün içinde edilebiliyor galiba 21 inde teslim edeceğim. Gelişmelerden haberdar ederim.
  • vakıfbanktan iade alanlar hangi ücretleri iade aldılar. kredi tahsis ücreti, halden anlayan paket ücreti,kredili hayat sigortası tutarı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xyz35

vakıfbanktan iade alanlar hangi ücretleri iade aldılar. kredi tahsis ücreti, halden anlayan paket ücreti,kredili hayat sigortası tutarı?
    Dosya masrafı(Yasal) hariç herşeyi iade ediyorkar
  • onea54 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: hp_anka

Var aslında. Sigorta poliçesinde cayma hakkına dair bilgilendirme yapılmamışsa cayma süresi 1 aya uzar.
    Ayrıca bilgilendirme yapılmışsa da şöyle yapabilirsiniz. Farklı bir sigorta firmasından aynı teminatlarla sigorta yaptırıp bankaya sunun. Banka kabul etmek zorundadır. Sonra da süresini geçirmeden yeni sigortadan cayın
    Poliçede cayma süresi 1 ay yazıyor . Sıkıntı yok o zaman değil mi

Hayır sıkıntı olmaz

• werrol kullanıcısına yanıt
    Merhaba ben yaptırdım ama işi o kadar çok uzatıyorlarki şöyle anlatayım önce aegondan sigorta yaptırdım sonra bankada vakıfbank tanıdık müşteri temsilcisi var herşeyi telden yapar bunu yapmadı. Poliçeyi whatshaptan attım bana şubeye gelmemi söyledi. Atladım arabaya gittim vakıfbankta bi sıra var ne ben söyliyim ne sen anla. İnat ettim yılmayacağım. Gittiğimde saat 13 25 di. Banka ya sırayla alıyorlar güneşin altında dışarıda bekliyorsunux. Herneyse saat 16 50 de bankaya adım attım. Yukarı kredi ile ilgilenen kısma geldim. Benim muhatap olduğum müşteri temsilcisi yerinde yoktu. 3 müşteri temsilcisi var keyfe keder çalışıyor. Biri size nasıl yardımcı olabilirim dedi. Dedimki vakıfbanka sigorta iptali için dilekçe verdim. Bana başka sigorta şirketinden poliçe yaptırıp hayat sigortasını iptal edebileceğim bildirildi. Kendisine yapılan poliçeyi attım işlemlere başladı. Yarım saat sonra onay için önce şubeye attı onaylanmış sonra operasyon bölgemi varmış ne oraya gitmiş talep geri dönüş olmamış yarın tekrar gelin işleminizi bitirelim dedi. Çıktığımda bankadan saat 18 00 di. Ertesi gün sabahtan yine gittim bi sürü sıra var bekledim 3 saat sonra sıra geldi. Bankaya girdim. İşlemlere devam edildi. Operasyon bölgesinden yanıt iade edilebilir olumlu diye yanıt gelmiş. Sonra beni vezne bölümüne gönderdi. Bi kaç imza attım dekontu aldım. Mutlu son para iadesi yapıldı. Yılmadan mücadele etmek gerekiyor arkadaşlar herkese başarılar şimdiden isteyen olursa iade görüntüsünü buradan paylaşırım. 2056 lira iade edildi. Aegondan 559 liraya yapıldı sigorta..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercanwins -- 18 Temmuz 2020; 21:26:16 >

• faiz oranı için konuyu okudum, sigorta iptal sürecini öğrendim gidiyorum :)
  • ivangennaro İ kullanıcısına yanıt
    :)) sigorta deyip geçme 2000 li rakamlar talep ediliyor.

• Akbank İnternet şubesinden "Direkt Kredi" adı altında ihtiyaç kredisi çektim. Kredi teklifi sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki şekildeydi. Sigortasızda faiz oranı yüksekti. Ben sigortalı olanı tercih ettim. Avivasa sigorta yapıldı. 800 TL civarı tuttu. Aegon'da 350 TL civarı fiyat gösteriyor.

Aegon'dan yaptırsam Akbank'ta şubeye hiç gitmeden sigorta bedelini alabilir miyim? Krediyi şubeye hiç gitmeden çektim.

Akbank tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  • Bilen Biri kullanıcısına yanıt
    Şu an sigortayı internet şubesinden zaten iptal edebilirsiniz. Eğer illaki sigorta yaptıracağım derseniz Aegon dan ayrıca yaptırırsınız. Sigortaya gerek yok derseniz hiç de yaptırmayabilirsiniz. Akbank online kredinin en iyi özelliği bu sigortayı kimse ile uğraşmadan iptal edip tutarı anında hesabınıza alabilmeniz.

• 
Sayfa: önceki 566567568569570
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.