H

Yüzbaşı
29 Ocak 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 235 (Bu ay: 2)
Gönderileri
Aboneliğini sonlandırmak isteyen herkesin merak ettiği ve cevap aradığı bir konu..
Gördüğüm kadarıyla bu konuda bildiğini zannedenlerin büyük çoğunluğu ya yanlış ya da eksik biliyor.
Öncelikle cayma bedeli hakkında abonesi olduğunuz firmanın müşteri hizmetlerini arayarak bilgi aldığınızda çoğu zaman yanlış bilgilendiriliyorsunuz.
Sebebi nedir bilmiyorum ama sanırım müşteri temsilcisinin karşısındaki sistem hesaplamayı yaparken o ayın tamamını hesaba katarak yapıyor. Fakat daha sonra abonelik iptal edildiğinde doğru şekilde hesaplama yapılıyor ve faturaya yansıtılıyor.
Aşağıda cayma bedeli nasıl hesaplanacağını yönetmelik maddesi ve örnek hesaplamalarla anlatacağım. Burada anlattıklarımın aksi yönde bir duyumunuz olursa bilin ki yanlıştır.
İnanıp inanmamak size kalmış tabi..
ABONELİK SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ:
MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

Yani burada sistem şu şekilde çalışıyor:
Ya hiç taahhüt vermemiş farz ederek kullandığınız ayları taahhütsüz fiyattan ücretlendiriyor, yapılan indirimleri ve varsa bağlantı ücreti ve cihaz bedelini ekliyor veya Taahhütü tamamladığınızı varsayarak, taahhüt bittiği güne kadar ödemeniz gereken normal taahhütlü fatura tutarını hesaplıyor.
Yapılan bu iki hesaplamadan hangisi daha az çıkıyorsa onu tüketiciye cayma bedeli olarak yansıtıyor.
ÖRNEK-1:
24 aylık taahhütün 8. ayında ayrılmak istediniz diyelim. Yani 16 ay kalmışken.
Bağlantı ücreti: 150 ₺
Kurulum ücreti: 250 ₺
Taahhütlü ücret:90 ₺
Taahhütsüz ücret: 200 ₺ olsun.
Yapılan indirim 110 ₺ olur
Bunu iki yöntemle de hesaplayalım.
1- 110x8=880-->880+150+250=1280 ₺
2- 16x90= 1440 ₺
İlk yönteme göre taahhütü hiç yapmamış varsayarak hesaplamada çıkan tutar daha düşük olduğundan bu tutar baz alınrak cayma bedeli yansıtılır.(1280 ₺)
ÖRNEK-2
24 aylık taahhütün 15. ayında ayrılmak istediğinizi varsayalım. Yani 9 ay kalmışken.
Bunu da iki yöntemle hesaplayalım.
1- 110x15= 1650-->1650+150+250=2050 ₺
2- 9x90=810 ₺
İkinci yönteme göre taahhütü tamamladığımız varsayarak hesaplamada çıkan tutar daha düşük olduğundan bu tutar baz alınrak cayma bedeli yansıtılır (810 ₺)
NOT: Eğer ilk aboneliğiniz değilse, taahhüt yenileme yapmışsınız kurulum ve bağlantı ücreti daha önceki taahhüte ait olduğu için bu hesaplamada dikkate alınmaz.
ÖRNEK-3:
Bu örnekte taahhütün son ayında gün bazında abonelik iptal edildiğinde çıkan tutarı hesaplayalım.
Taahhüt bitmesine 10 gün kala iptal ettiniz diyelim.
Burada kıst ücret( gün bazında) uygulanır.
Aylık fatura tutarı 90 ₺ olduğundan 20 gün kullanıma 60 ₺ kullanım faturası çıkar.
Kalan 10 günlük tutar da cayma bedeli olarak yansır ve 30 ₺ ücret uygulanır.
60+30=90₺
Yani son ay, ayın hangi gününde iptal ederseniz edin;
Size yansıyacak toplam fatura tutarı kullandığınız günler ve cayma bedelinin toplamı olarak bir aylık normal fatura tutarı olarak yansır.
Örneğin 10 gün kala değil de 20 gün kala iptal etseydiniz de 30 ₺ kullanım ücreti ve 60 ₺ cayma bedeli olarak yine 90₺ yansıyacaktı.
Laptop için 240 GB SSD alacağım.
Fakat bir türlü karar veremedim.
Kingston, Sandisk, Toshiba, WD, Adata
Hangisine baksam sorunlu yazıyor bir yerlerde
Samsung pahalı olduğu için onu eledim direk.
Sizin tavsiyeniz ne olur?
Bir arkadaşımın Vdsl altyapısında mesafeden dolayı aldığı hız 16 mbps. İnternet için Netspeed mi önerirsiniz Gıbırnet mi?
Merhaba. Öncelikle şunu söyleyeyim birazdan bu konu hakkında yazacaklarımı, bir tüketici hakları uzmanı olarak uzun araştırmalarım sonucu ve aylardır bu konu ile yakından ilgilendiğim için yazıyorum.

📌Son zamanlarda herkesin dilinden düşmeyen bir cümle var; "12 ay üzerindeki taahhütleri hiçbir cayma bedeli ödemeden sonlandırabiliriz" cümlesi. Hatta bu konuyu oradan buradan duyduğu yarım yamalak bilgilerle yanlış öğrenip 12 ay üzeri taahhüt yapmak yasak diyenler bile çıkıyor. Fakat işin özü şu ki, bu maddeye güvenerek yola çıkan en fazla 2-3 kişi dışındaki herkes cayma bedelini ödediği gibi icra veya mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalıyor.

📌Bahsedilen madde tüketici kanununun 56. maddesinin 4. fıkrası. Bu madde bize süresi bir yıldan uzun veya belirsiz süreli abonelik sözleşmelerinin hiçbir ceza bedeli ödemeden sonlandırılabileceğini söylüyor.

📌Bu maddeyi hepimize duyuran kişi ise benim de bizzat içinde bulunduğum derneğin Onursal başkanı Aydın Ağaoğlu. Tüketicinin Aydın abisi.
Hatta kendisinin bu forumda Mesut çevik Bey ile röportajı da var bu konu hakkında.
Öncelikle Aydın Bey'in bahsettiği olay yanlış değil. Doğru. Fakat ne yazık ki Türkiye'deki hakem heyetlerinin çok büyük çoğunluğu bu maddeyi kabul etmiyor. Hakem heyetlerine göre bu madde taahhütlü olmayan abonelikler için geçerli. Heyetler kararını verirken büyük çoğunlukla kanunun taahhütlü aboneliklerde cayma ile ilgili kısmından bahseden maddeyi baz alıyor. Ve bu durumda tüketici icra masraflarını dahi ödemek zorunda kalıyor.

📌Tüketici lehine karar veren hakem heyetleri de var elbette. Fakat bu defa firma karara itiraz ederek olayı tüketici mahkemesine taşıyor. Bu davaların bazıları Tüketici mahkemesi tarafından reddedilerek sonuçlandırıldı. Bazıları ise hala karara çıkmış değil.
Bu konu hakkında gerek bu forumda gerek diğer platformlarda bu görüşü savunan arkadaşlara ısrarla şu an bu maddeye güvenmemeleri konusunda tavsiyede bulunuyorum. Hatta bazılarıyla bu konu hakkında uzun tartışmalar yaşıyoruz. Fakat ne yazık ki şu ana kadar hiçbir mahkemeden tüketici lehine emsal bir karar çıkmadı.

📌Aydın Bey ve bizler bu konunun tüketiciyi mağdur etmemesi için elimizden geleni yapıyoruz fakat benim şahsi tavsiyem şu an bu maddeye güvenerek aboneliğin iptal edilmemesi yönünde.
📌Bu konu hakkında hakem heyetlerinin reddettiği kararları ve en sonda Tüketici mahkemesi tarafından reddedilen bir kararı da paylaşıyorum. Yeni kararlar eklendiğinde yine buradan paylaşmaya devam edeceğim.
🔘TV, Telefon ve İnternet Abonelik iptal işlemleri artık E-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Fakat bu işlem 200 binin üzerinde abonesi olan firmaları kapsıyor


🔘Fesih işlemini gerçekleştirebilmek için ek güvenlik önlemi olarak;
🔘 E-imza
🔘 Mobil İmza
🔘 T.C. Kimlik Kartı ile Giriş
🔘 İnternet Bankacılığı aracılığıyla giriş
yöntemlerinden birinin kullanılması gerekiyor.

🔘Fesih işlemi için gerekli bağlantı adresi:https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu
Eşim için 2000 TL altı eliptik bisiklet alacağım. Voit V-Fit ile Dynamic e16 arasında kaldım.
Ya da önereceğiniz başka bir marka model var mı. Kimisi ses yapıyor diyorlar kimisi sağlam değil diyorlar. Karar veremedim..
Eşim için 2000 TL altı eliptik bisiklet alacağım. Voit V-Fit ile Dynamic e16 arasında kaldım.
Ya da önereceğiniz başka bir marka model var mı. Kimisi ses yapıyor diyorlar kimisi sağlam değil diyorlar. Karar veremedim..
🌀İNTERNET ABONELİK İPTALLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME🌀
🌀Öncelikle mevcut aboneliği iptal ettikten sonra farklı bir firmadan yeni abonelik alacaksanız, eski firmayı iptal ettirmekle uğraşmayın. Tıpkı numara taşıma olayı gibi, yeni abonelik alacağınız firmaya geçiş(churn) yapmak istediğinizi söyleyin. Churn evrağını imzalayın ve tüm işlemleri onlar sizin yerinize halletsin. Bu sayede;
🌀Hem eski firmayı iptal ettirmekle uğraşmazsınız
🌀Hem yeni firmaya kurulum ücreti ödemezsiniz
🌀Hem de hiç internet kesintisi yaşamadan geçişiniz tamamlanır.

🌀Eğer aboneliği tamamen iptal edeceksiniz müşteri hizmetlerini arayarak iptalini istemek size sadece zaman kaybettirir. Zaten şu anda çoğu firma iptal ettirmemek için oyalama taktiğini kullanıyor. Bunun için yapmanız gereken firmanın bayisi varsa bayiye, bayisi yoksa firma internet sitesinde belirtilen faks numarasına iptal dilekçenizi ve kimlik fotokopinizi faks çekmek. Faksı çektikten sonra da mutlaka faks teyit belgesini alın ve saklayın. İşletmeci firma 24 saat içinde faturalandırmayı durdurmak ve 7 gün içinde abonelik iptalini sağlamak zorundadır.
Eğer buna aykırı davranılırsa elinizdeki faks teyit belgesini de ekleyerekhttps://tuketicisikayet.btk.gov.tr adresine e-devlet şifrenizle girerek şikayet kaydı oluşturun.

🌀Son olarak çok yakın zamanda abonelik fesih işlemleri E-devlet sistemi üzerinden de yapılabilecektir.
Arkadaşlar merhaba. Eşim için Yürüyüş bandı alacağız. Bu konulardan hiç anlamıyoruz. 2500-3000 TL civarı ne tavsiye edersiniz
Beyler. Şu an Huawei P20 Lite kullanıyorum.
bir kaç aya hakem heyetinden 2000 ₺ücret iadesi kararım çıkacak. Üstüne 500 ₺ daha ekleyerek alabileceğim telefon önerisi istiyorum.
-Önceliğim boyutu ne kadar küçük olursa o kadar iyi benim için.
-Bir de PUBG'da sıkıntı yaratmasın.
Huawei, Xiomi ve Samsung olabilir.
Huawei nin telefonlarında Google desteğinin olmaması ve Xiomi modellerinde de kronik sorunlar olması düşündürüyor beni.
Öneriniz nedir?
Hakkında
Konum: Sinop
Meslek: İnşaat Mühendisi
İlgi Alanları: Tüketici Hakları ( Mobil Operatörler, İss, Banka, Tüketici Hakem Heyeti)
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
HP
Mobil cihaz
İphone 6s
Mobil cihaz
Huawei P20 Lite
Operatör
Turkcell
ISS
Türknet
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 625
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 867
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 1.289 (Bu ay: 754)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 476 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.