Şimdi Ara

TSOG-Yurtdisinda Is Bulma Rehberi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
36
Favori
3.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sizlerle yurtdisinda nasil is bulunur,asamalari nelerdir,nelere dikkat etmek gerekir bu gibi konularda elimden geldigince yardim etmeye calisacagim.

Sorulariniz olurca ne zaman isterseniz cekinmeden sorabilirsiniz.

Oncelikle ilk konu yabanci dil.

Ingilizce bile bilmeden yurtdisinda is bulmak son derece zor hatta formen , teknisyen gibi pozisyonlar dahil olmak uzere ingilizce isteniyor.Sayet Turk sirketi ise cok saglam torpiliniz yoksa imkansiz denilebilir.Ornek ; ingiltere de ki Thy genel mudurunun ingilizce bilmemesi

Sayet avrupa da herhangi bir ulkede is bulacaksaniz ornegin almanya icin konusacak olursak almanca bilmenizde fayda var ,sayet sirket uluslararasi bir sirket ise almanca bilmeden de sadece ingilizceyle devam edebilirsiniz.Ornek ; Dusseldorfta 3000 bin japonun cogunlugunun almanca bilmeden ingilizceyle ya da japoncayla kendi sirketlerinde calismasi.

Ikinci konu cv ve on yazi ( cover letter).

Cv nizi 2-3 sayfadan fazla hazirlamayin ve ingilizce olsun.Basit bir dille yazin.Fazla ayrintiya girmeyin.Ornek cv ve cover letter atabilirim.Cv de dikkat edilmesi gereken konulari sorabilirsiniz detaylica tartisabiliriz.(Referanslar konusu )

Cv ve Cover letter hazir .Nereden baslamaliyim?

Simdi ilk konu linkedin bir ise yariyor mu ?

Linkedinden yapacaginiz 2 konu var gerisi hikaye, gerci site de hikaye ama olsun.

1- Linkedin jobs uygulamasini yukleyin.aradiginiz keyworde bagli islerle ilgili islerin size hergun guncel olarak gelmesi icin isi arama butonundan kaydedin.Size hergun guncel olarak isler aradiginiz keywordle ilgili gelecektir.Uygulamanin websitesinden farki , location kismini bos birakabilirsiniz.Ornek , mechanical engineer kismini keyworde yazin ulke kismini bos birakin ve kaydedin , her 24 saatte bir size yayinlanan is ilanlari bildirim olarak gondereceklerdir.Size uygun olani kaydedin musait oldugunuz vakitte yayinlanan sirketin websitesine girip kayit olup basvurun.Reklam gibi paylasan sitelere basvurmayin.

2- Linkedinde Yukaridan 3.sekme de agim a gelin mezun bulun kismini tiklayin.sonra gitmek istediginiz ulke de ki insanlari gormek icin , Nerede yasiyorlar kismina ulke ismini aratip yazin, isinizle ilgili olarak bilgi almak istediginiz turk arkadaslari goreceksiniz , sayet yoksa sag kisimda universiteyi degistirip o ulkede bulunan turkleri gorebilirsiniz.Tavsiyem karsinizda ki insanlari rahatsiz etmeyecek sekilde iletisime gecmeniz.

Linkedinde aradigimi bulamadim baska ne yapmaliyim.

Iste asil nokta burada.

Size asagida yazacagim web sitesinin benim kullandigim en verimli site oldugunu belirtmek istiyorum.

Indeed sitenin ismi ver hemen hemen her ulkede var .

Indeed.ae - Birlesik arap emirlikleri icin
    qa.indeed - Katar
    indeed.de - almanya
    indeed.nl - Hollanda

bu liste diger ulkeler icin surekli devam ediyor, hemen hemen her ulkenin indeed i var

siteye girdiginizde yine is alani ve isin oldugu sehri yazacaginiz 2 secenek var.

arama yaptiktan sonra ise solda tarihe gore secenegini secin.

mesela sabah 9 da arattiniz ve kapattiniz.

3 saat sonra ayni siteye girdiginizde , 3 saat icinde yayinlanan yeni ilanlar sagda arattiginiz keywordun yaninda belirtilen rakam 5 ise bunun anlami 3 saat icerisinde 5 yeni ilan yayinlanmistir.

Genellikle sirketlerin kendi sitesinden basvurun.

Kimileri para isterse sakin yollamayin.

cok miktarda reddedileceksiniz vazgecmeyin.

Sorulariniz olursa sormaktan cekinmeyin.

• indeed.ae icin ornek resimli anlatim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pisco -- 20 Aralık 2016; 6:27:40 >
  • Linkedin Mezun bul Bolumu

• linkedin job uygulamasi.Bunu daha sonra editleyecegim cunku app bende yuklu degil.

• Günaydin, samimi anlatim için tesekkürler.

Ben Istanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ögrencisiyim. Bu fakülteden önce ögrenimimi özel bir kolejde tamamladim. Bölümümde cerrahi alanda uzmanlasmayi düsünüyorum. Bölümümün yurt disinda saygi duyulan bir meslek oldugunu düsünüyorum ama detayli olarak arastirma yapabilecek kapasiteye sahip degilim. Benim bir kaç sorum var.

1- Yurt disinda veteriner hekimlik nasil bir meslek? Özellikle Kuzey Avrupa'da

2- Bölümde nasil ön plana çikilir? Örnegin fiziksel olarak gayet düzgünüm, yakisikliyim diyebilirim. Diksiyonum ve kisiligim gayet yerinde bu meslekteki kariyer açisindan önemli bir etken midir?

3- Türkiye'de hiç referansim bulunmadan Yurt Disinda çalismaya baslayabilir miyim?

4- Veteriner Hekimlik için sayginlik ve ücret açisindan avantajli ülkeler nereler?

5- Yurt disinda is bulmak için kolej mezunu olmak bir avantaj midir? Yoksa okudugun lise sorulmuyor mu?

6- Okudugum kolejde Almanca egitimide gördüm ama su an iyi degilim ileride ögrenip bunu ikinci yabanci dil olarak iteleyebilir miyim? Yoksa bir dili profesyonel anlamda bilmek mi gerekiyor?

7- Yüksekögretim Yurt disina çikmak için bir avantaj midir? Eger avantaj ise Yurt disinda yapilan yüksekögretimle Yurt içinde yapilan yüksek ögretimin Yurt disina çikma açisindan avantaj/dezavantajlari nedir?

8- Örnek CV ve Cover Letter alabilir miyim? Ve kabul edildiginiz islerdeki CVlerinizi adinizi silerek özel mesaj ile gönderebilir misiniz?

9- Yurt disinda is buldugumda eger bir karim varsa ya da bulduktan sonra evlendiysem onuda yanima alabiliyor muyum? Karimi yanima alabiliyorsam anne ve babam içinde basvuruda bulunabiliyor muyum?

Bölümüme özel sorular sordugumun farkindayim. Eger bos vaktin olursa ve arastirirsan memnun olurum. Tesekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEVBLAVKO -- 20 Aralık 2016; 6:58:0 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam bir tm öğrencisi için yurtdışında iş yapacak hangi bölüm önerirsin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEVBLAVKO

Günaydin, samimi anlatim için tesekkürler.

Ben Istanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ögrencisiyim. Bu fakülteden önce ögrenimimi özel bir kolejde tamamladim. Bölümümde cerrahi alanda uzmanlasmayi düsünüyorum. Bölümümün yurt disinda saygi duyulan bir meslek oldugunu düsünüyorum ama detayli olarak arastirma yapabilecek kapasiteye sahip degilim. Benim bir kaç sorum var.

1- Yurt disinda veteriner hekimlik nasil bir meslek? Özellikle Kuzey Avrupa'da

2- Bölümde nasil ön plana çikilir? Örnegin fiziksel olarak gayet düzgünüm, yakisikliyim diyebilirim. Diksiyonum ve kisiligim gayet yerinde bu meslekteki kariyer açisindan önemli bir etken midir?

3- Türkiye'de hiç referansim bulunmadan Yurt Disinda çalismaya baslayabilir miyim?

4- Veteriner Hekimlik için sayginlik ve ücret açisindan avantajli ülkeler nereler?

5- Yurt disinda is bulmak için kolej mezunu olmak bir avantaj midir? Yoksa okudugun lise sorulmuyor mu?

6- Okudugum kolejde Almanca egitimide gördüm ama su an iyi degilim ileride ögrenip bunu ikinci yabanci dil olarak iteleyebilir miyim? Yoksa bir dili profesyonel anlamda bilmek mi gerekiyor?

7- Yüksekögretim Yurt disina çikmak için bir avantaj midir? Eger avantaj ise Yurt disinda yapilan yüksekögretimle Yurt içinde yapilan yüksek ögretimin Yurt disina çikma açisindan avantaj/dezavantajlari nedir?

8- Örnek CV ve Cover Letter alabilir miyim? Ve kabul edildiginiz islerdeki CVlerinizi adinizi silerek özel mesaj ile gönderebilir misiniz?

9- Yurt disinda is buldugumda eger bir karim varsa ya da bulduktan sonra evlendiysem onuda yanima alabiliyor muyum? Karimi yanima alabiliyorsam anne ve babam içinde basvuruda bulunabiliyor muyum?

Bölümüme özel sorular sordugumun farkindayim. Eger bos vaktin olursa ve arastirirsan memnun olurum. Tesekkürler.

1- insanlarin hayvanlara verdigi degerle alakali oldugu icin avrupada saygin bi meslek
    2-tamamen kendinizi mesleki olarak gelistirmekle alakai bir mevzu stajlarinizi ds yurtdisinda ayarlayin , erasmus programlarini takip edin, kendinizi egitim ve is uzerinden gelistirin.
    3-bulunur , tamamen size bagli
    4-maas konusunda bilgim yok sizin meslekle ilgili ancak sizin arastirmaniz lazim
    5-liseyle alakasi yok , asil konu sizin kendinizi nasil yetistirsiginiz
    6-meslekte sorulan sorulari ingilizce bile cevap veremezseniz sizin icin sikinti , is gorusmesinde bir soru sorarlar oyle kalirsiniz, kendinizi ve mesleginizi baska dilde sikintisiz anlatmak sart , avrupaliya birsey itelemek zor , bir kere olur 2. Si olmaz
    7-iste asil sikinti burada bence guzelcd zaman ayirip arastirin , kimse size hadi gel demez, kafanizin icine bakarlar , uygunsaniz alirlar , bu yuksek lisanstads boyledir
    8-mobildeyim uygun zamanda yollarim
    9- esiniz gelir. Anne baba zor .

Dostum sana tavsiyem , once okuluna odaklan , yurtdisidna staj ya da master yap . Sordugun sorular biraz alakasiz .aklinda ki sorulari once bir arastir.hepsi internette var bu sorularin cevabi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

hocam bir tm öğrencisi için yurtdışında iş yapacak hangi bölüm önerirsin?

Hocam inan tm bolumlerini bilmiyorum ancak sen ne istiyorsan onu oku bitir yukarda yazdigim gibi hersey sizde bitiyor , hersey sizde ki azimle alakali.kendinizi ne kadar gelistirirseniz sizin yurtdisina cikmaniz o kadar kolaylasir, egitiminizi ve kendinizi yurtdisina cikacak zaman gelene kadar , disarida ki global dunyaya adapte etmeniz.

• pisco P kullanıcısına yanıt
    Biliyorum hocam deneyimlemis biri varken kafamdaki abuk subuk tüm sorulari sorayim dedim, tesekkürler.

• 1-2 bilgide ben vereyim.

1) Gideceginiz ulkenin vize durumlarini onceden bilmeniz sizi surprizlerden korur. Mesela ABD icin H1B gideceginiz tek vize (stajyerligin ayri vizesi var ama cogu kurumsal firma ugrasmaz onla). H1B nin de yillik kotasi var, ve bu kota son 3 yildir, acildigi ilk gunden (1-5 Nisan arasi) tukeniyor. Bu ne demek? Eger universiteden diplomanizi Nisan'dan sonra aliyorsaniz; bir sonraki Nisan ayina kadar vize icin beklemeniz gerekicek. Bu vizenin kotasi doldugu icin ayni zamanda cekilis yapiyorlar, cikmama ihtimalinde ayni zamanda firmayla ne yapmalari gerektigini konusmanizda fayda var. (Ornegin firma, sizi baska ulkeye gonderirim vs gibi teklif edebilir)

2) Her ulkede her meslek iyi para vermez, Turkiye'de X meslegi iyi kazaniyorsa, Fransa'da X meslegi ortalama maasin altinda dahi kazanabilir. Isi kabul etmeden once mutlaka o ulkenin ortalama maasini, kazanacaginiz maasa bolmenizde fayda var. Kesinlikle yapmamaniz gereken bir hata ise, o maasi Turk lirasina cevirip, ustune atlamaniz. Bunun icin iki tane site verecegim:
    a) glassdoor.com 'da mesleklerin, hangi ulkede/sehirde hangi firmalar tarafindan kac para maas odendigine bakabilirsiniz
    b) numbeo.com 'da ise, ulkelerin/sehirlerin ekonomik degerini karsilastirabilirsiniz. Ornegin Izmir'de 4000 TL aylik maasiniz; San Francisco'da 5300 USD'ye alim gucu olarak denktir:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/calculator.jsp?sourceCityId=6405&name_sourceCityId=&destCityId=5968&name_destCityId=&money=3000&displayCurrency=TRY

Gidipte 1500 USD (5300 TL) odeyen yerde, Izmir'den cok kazanicam diye dusunmeyin.

3) Her ulkenin farkli avantaji dezavantaji vardir. Ornegin arap emirliklerinde, sizin kiranizin odenmesinden tutun birsuru ayricalik veriliyorken; yeni zelanda'da herseyi kendi maasinizdan odersiniz.

4) Anglo ulkeler (yani ana dili ingilizce olan) ve genellikle bati avrupa ulkeleri maaslari yillik ve brut olarak soylerler. Bu maas aylik net olarak cebinize gecen parayi rahat hesaplamanizi engeller, zira herkesin farkli vergisi/ek harcamalari vs olur. Ornegin ABD'de Washington eyaletinde, eyalet vergisi yokken; California eyaletinde boyle bir vergi vardir. Bunu oturup hesaplamak gerekir, zira size 80 bin dolar veren bir is yeri, 85 bin dolar veren baska bir is yerinden cebinize daha cok para gecmesini saglayabilir. Onun disinda her ulkenin gelir vergisi farklidir, Ispanya 25% keserken, Almanya gibi yerler 45% gibi maasinizi keser. Oturup hepsini tek tek hesaplamak gerekir.

5. ve son (ve cok onemli) ulkeleri genel anlamda ele almayin! Bir ulke genel anlamda mukemmel olabilir; ama size sundugu sartlar kotuyse buna aldanmayin.

• Faydalı konu mesajım bulunsun.
  • Lise mezunu birisinin gitme ihtimali var mı hocam?

Meslek yok. Bilgisayar mezunuyum
  • Cok zor ama denemekte fayda var

• Örnek cv ve cover letter gönderebilir misiniz? Bir de siz hangi ülkede ne olarak çalışıyorsunuz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VictorMature

Örnek cv ve cover letter gönderebilir misiniz? Bir de siz hangi ülkede ne olarak çalışıyorsunuz?

beyler ozelden mail adresiniz yazarsaniz cover letter ve cv yi forwardlayabilirim.
  • Konu için teşekkürler, takipteyim cv için PM attım.

• Cv yi isteyen arkadaslara yolluyorum gerekli yerleri kendiniz icin duzelttiktrn sonra pdf e cevirmenizde fayda var

saygilar
  • Bende alabilirmiyim. Ing. Makine muh okudum ocakta mezunum. Bana bi tavsiyeniz varsa dinlemek isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: pisco

Cv yi isteyen arkadaslara yolluyorum gerekli yerleri kendiniz icin duzelttiktrn sonra pdf e cevirmenizde fayda var

saygilar

Bi cv örneği de ben alabilir miyim hocam

• öncelikle emeğin için teşekkürler
    2 aya makine mühendisi mezunu olucam. İngilizce sevşyemi geliştirmeye çalışıyorum. ilk fırsatta şu ülkeden gidip biraz nefes alabileceğim huzurlu bi ülkeye yerleşmek istiyorum. örnek cv yi yollarmısın
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.