Şimdi Ara

TSK’ya 24 adet silahlı Hürkuş – C geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TSK’ya 24 adet silahlı Hürkuş – C geliyor

Yerli eğitim uçağı Hürkuş’un silahlandırılmış versiyonu olan Hürkuş – C uzunca bir süredir test sürecindeydi. Başarıyla tamamlanan sürecin ardından TSK ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli entegrasyonlar yapılan Hürkuş – C, sonunda envantere girmek için ilk adımı attı.

TUSAŞ ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre 12 + 12 adet Hürkuş – C, TSK envanterine girecek. 12 adetlik alım kesinlik kazanmış durumda. Kalan 12 adetlik kısım ise ihtiyaçlar doğrultusunda tekrar değerlendirilerek envantere katılacak. Özellikle Aselsan ve Roketsan tarafından geliştirilmiş silah entegrasyonları ile dikkat çeken Hürkuş – C, TSK’nın beklentileri doğrultusunda silahlı yeteneklere kavuşturuldu.

L-UMTAS (2’li batarya), Cirit (dörtlü modül), TEBER lazer güdüm kiti ve hassas güdüm kiti, makineli top ve tüfek gibi entegrasyonlara sahip olacak olan Hürkuş – C, Aselsan tarafından geliştirilen elektronik harp sistemleri, aviyonikler ve dost düşman tanıma teknolojileri ile destekleniyor. Kritik önem taşıyan noktalarda zırh ile korunan Hürkuş –C, düşük uçuş maliyeti ile özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da etkin bir rol üstlenecek.

1500kg yük taşıma kapasitesi bulunan Hürkuş – C, SOM gibi ağırlığı 600kg, harp başlığı 230kg olan havadan karaya etkili füzeleri ise taşıyamayacak. Zaten geliştirilmesi noktasında da bu türde bir amaç güdülmüş değil. Bu arada Hürkuş – C, diğer keşif uçaklarında olduğu gibi Ankara’daki merkeze gerçek zamanlı olarak uçuş görüntüleri aktarabiliyor.

• Normal hali çok güzel. Ama bu hali çok çirkin geldi nedense. Silah gibi karizmatik şeyler daha sert yapılı daha futuristik şeyler olması gerekli gibi geliyor bana. Daha yeni.

Mesela motor arkada olabilirdi. Pervane çekiş değilde itiş yönüne doğru koyulabilirdi. Çift motor olabilirdi. Daha sağlam yapı olabilirdi. Jet motorlu versiyonuda olabilirdi.

A-10 ile karşılaştırma gereği duydum. Keşke alsaydık A-10 ları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 15 Mayıs 2017; 16:13:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Normal hali çok güzel. Ama bu hali çok çirkin geldi nedense. Silah gibi karizmatik şeyler daha sert yapılı daha futuristik şeyler olması gerekli gibi geliyor bana. Daha yeni.

Mesela motor arkada olabilirdi. Pervane çekiş değilde itiş yönüne doğru koyulabilirdi. Çift motor olabilirdi. Daha sağlam yapı olabilirdi. Jet motorlu versiyonuda olabilirdi.

Amaç maliyeti düşürmek. Neden daha maliyetli jet motoru kullansınlar hocam? Zaten F-16 vs. var.

• quote:

Orijinalden alıntı: UgandaBukalemunu

quote:

Normal hali çok güzel. Ama bu hali çok çirkin geldi nedense. Silah gibi karizmatik şeyler daha sert yapılı daha futuristik şeyler olması gerekli gibi geliyor bana. Daha yeni.

Amaç maliyeti düşürmek. Neden daha maliyetli jet motoru kullansınlar hocam? Zaten F-16 vs. var.

Hocam jet motoru opsiyon olsun dedim. Daha iyi hızlanma,daha ağır yük,daha uzun menzil için.

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Iste olay bu. Disaridan hazir aldigimiz surece daha iyisine asla sahip olamayiz. Kör topal bi yerden baslamak lazim. Ileride daha iyisini yapariz insallah. Hic baslamayip hazirciliga alismisligimizin sonucunu suan goruyoruz zaten.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: UgandaBukalemunu

quote:

Hocam jet motoru opsiyon olsun dedim. Daha iyi hızlanma,daha ağır yük,daha uzun menzil için.

İyon iticili motorlar da koysunlar mı? TAI'deki mühendislerle video konferanstayım şu an. Nükleer motor seçeneği tamam, onu koyacaklarmış.

• AKP iktidarının bir çok hatasını sayarım. ama sevdiğim iki icraatı var, birincisi kapalı alanlardaki sigara yasağı, ikincisi savunma sanayisi ne verdiği önem

• BAşladık artık, önemli olan başlamaktı. Gerisi gelecektir. Niçin jet motorlu değil, bu da uçak mı.... diyenlere söyleyelim peşinen. Vecihi Hürkuş engellenmeseydi, Nuri demirağ'ın uçak üretip satan fabrikası kapatılmasaydı daha neler neler yapacaktık.

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    tekrar oku anlarsın, havadan karaya vurabiliyor. ama belli kilodan fazla füzeleri atamıyor

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Uçakta turboprop motor var zaten en az jet motorları kadar kuvvetli jet motorları baz alınarak geliştirilmiştir zaten.
  • f-16'nın yükü hafifler ve kullanım ömürleri uzar bu sayede. her yere koşuyorlardı...

• Güzel

• Milli proje iztemezukçüler nerdesiniz hadi kötülemeye başlayın.

• Haberde siparişi Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın verdiği yer almamış.
  • 1.Millet jet uçağı üretirken biz bunu mu üretiyoruz
    cevap 1. Evet millet jet uçağı üretip, uzaya da araç yolluyor. Onlar bunu yapıyor diye hep seyretmemek için biz de bir yerden başladık. Bu tai için de önemli bir proje. TF-X için bir özgüven kaynağı olacak. Yerli demek kimseden izin almamak demek.

2. 21 yy da hala pervaneli araç üretiyoruz.
    Cevap 2 . Bu uçak doğu ve güneydoğu da hava operasyonlarının maaliyetini ciddi oranda düşürecek. F-16'nın bir saatlik uçuşu 25 bin dolar.
    Her ne kadar hürkuşun maliyeti daha açıklanmasa da 25 bin dolara oranla çok daha az olacağı aşikar.ABD 'de yine PERVANELİ ov-10 uçaklarını IŞİD'le mücadele için 2015 yılında kullandı.

3.Seçim çalışmaları, yandaşlık vs.
    Cevap 3. En yakın seçim 2 yıl sonra. Türkiye'de her 4 yılda bir seçim var. Bu mantıkla bizim hiçbir zaman bu tür şeyleri haber yapmamamız gerekiyor.Hürkuş 2006 yılından beri gündemde.

• quote:

Dostum dediğin şeyler hürkuş baştan yakın hava desteği için tasarlansaydı tamam derdik de bu uçak baştan temel eğitim uçağı olarak tasarlandı.Elbet bundan sonra a-10,su-25 gibi yakın ahav desteği bi uçak yaparız.
    A-10 ile karşılaştıramayız,A-10'nu ancak SU-25 ile karşılaştırabiliriz.

A-10 ve Embraer Super Tucano
    Tucano da aynı hürkuş gibi temel eğitim uçağı.Super Tucano ise silahlı versiyonu.Fotoğraftakı super tucano Kolombiya Hava Kuvvetleri'ne ait.(Fotoğraf ABD ve Kolombiya'nın ortak tatbikatından)

A-10 ve SU-25
    SU-25 Bulgaristan Hava Kuvvetleri'ne ait.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 15 Mayıs 2017; 18:0:4 >

• Savunma Sanayinde Ar-Ge ve Üretimlerin artışı çok önemli düzeyde arttı.Eksiklerimizi kendimiz kapatmayı öğrendik.Umarım kısa zamanda çok daha kaliteli savunma sanayi ürünleri göreceğiz.

• 4 5 terörist içim jet uçurmak baya masraflı oluyor, bununla bam bam yapar geçersin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bundan sonraki hedef A-10 benzeri bir uçağın yapılmasıdır inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

1.Millet jet uçağı üretirken biz bunu mu üretiyoruz
    cevap 1. Evet millet jet uçağı üretip, uzaya da araç yolluyor. Onlar bunu yapıyor diye hep seyretmemek için biz de bir yerden başladık. Bu tai için de önemli bir proje. TF-X için bir özgüven kaynağı olacak. Yerli demek kimseden izin almamak demek.

2. 21 yy da hala pervaneli araç üretiyoruz.
    Cevap 2 . Bu uçak doğu ve güneydoğu da hava operasyonlarının maaliyetini ciddi oranda düşürecek. F-16'nın bir saatlik uçuşu 25 bin dolar.
    Her ne kadar hürkuşun maliyeti daha açıklanmasa da 25 bin dolara oranla çok daha az olacağı aşikar.ABD 'de yine PERVANELİ ov-10 uçaklarını IŞİD'le mücadele için 2015 yılında kullandı.

3.Seçim çalışmaları, yandaşlık vs.
    Cevap 3. En yakın seçim 2 yıl sonra. Türkiye'de her 4 yılda bir seçim var. Bu mantıkla bizim hiçbir zaman bu tür şeyleri haber yapmamamız gerekiyor.Hürkuş 2006 yılından beri gündemde.

Kappaks

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.