Şimdi Ara

Tripod alırken nelere dikkat edilmeli ve tripod öneriniz. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
578
Cevap
11
Favori
109.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Cuma günü Tripot Foto' dan Slik 330DX veya 333DX almaya gittim. Slik U212 Deluxe aldım.
    NEDEN ?
    O günkü kurla 330DX=200 TL, 333DX=240 TL ve U212DX 275 TL ye en son bıraktı. Tabi bu tık para. İlk 2 tip ayaklar gayet iyi. kilitlendiği vakit sallanmıyor diyebiliriz. Aluminyum, Magnezyum ve Titanium karışımı bir mlz' den yapılı ve 330DX 1.6 kg, 333DX yaklaşık 2 kg geldi. (Yanımda BİM' en aldığım terazi ile gittim) Ancak çok açıkçası bu 2 ayakla verilen tripod kafasını U212DX' te bulunan kafa ile yan yana getirdiğimde ben beğenmedim. O kalite ayaklara hiç yakışmayan iki ayrı kafa. Ben bayağı bir tereddüt geçirdim. Neredeyse bir saat...... En sonunda Mahmut ve Gökhan Beyler yanıma geldi ve sordum. Açıkçası U212 tamam. dedim ama fiyat bana pahalı geliyor. Diğerleri de verilen fiyatı hak etmiyor. Kafaları hiç beğenmedim deyince .Güldüler. İlk 2 modelin son 5 senedir satıldığını ama U212DX' in İlk modellerden biri olduğunu ve yaklaşık 25 yıldır satıldığını ve bu modelin ilk günkü gibi muhafaza edildiğini söylediler ve almaya niyetliysem ve MAX kart varsa normalde 8 taksit yapıyoruz, 12 taksitle verelim edeyince hemen atladım. 300 TL ye 12 taksit aldım. Ayda 25 TL ile. (Bu benim kartla İlk taksitli alışım. Hep Hanım Kullanır kartı)
    Aşağıdaki fotograflardan da görüleceği gibi, Tripod' un üretim malzemesi ALİMİNYUM. Ayaklar iç içe geçen 2 ayakla birlikte 3 parça ve kafa altından makaslı. Bu makasları açmak suretiyle tripod ayaklarını tamamen açarak ve istenirse arazi yapısına da uygun bacakları kısaltıp uzatarak tripodu yerden 20 cm yüksekliğe kadar indirebiliyorsunuz. Kısaca Tripod, 20-162 cm arasında istenilen yüksekliğe ayarlanabiliyor tripot mafsalları sayesinde. Su terazisi bu konuda en büyük yardımcı.
    Tripodun tam kapalı halde uzunluğu 65.5 cm. Ayaklar düz zeminde açıkken (Kafa hariç)=123 cm. Kafa ile birlikte= 137 cm. Asansörle ortadaki dişli boru tam açıldığında 162 cm oluyor. 3 makine ile birlikte denediğimde, LCD ekran için 1-2 cm kadar çok hafif eğilmem gerekti, Vizörden bakarkende 3-4 cm asansörü indirmem gerekiyor. Boyum ise 1.885cm olmuş, 2 cm kadar çökmüşük ! Bu kafa ile panaromatik çekim yapma imkanı var. Zaten fotograflardan göreceksiniz. Kafa hareketleri istenilen her yöne ve son derece yumuşak adeta bir şeyin üzerinde kayıyormuş hissi veriyor. Diğer 2 tripod ise bu tripoddan 8-10 cm kadar daha uzunlar ve 2.06 mt'lik arkadaş için kefilim, tam ona göre uygunlar. Yani tam açıldığında 170-174 cm olan tripodlar 2.00 mt'lik arkadaşlara tam gelir, hafif eğilseler bile bu eğilme kesinlikle rahatsızlık vermez.
    Makinenin tripoda tespiti fotograftanda göreceksiniz , yanda bulunan kilit çıkıntısını dik hale getiriyorsunuz ve içinden alümiyum büyük bir civata çıkıyor bunu makinanın tripod yuvasına elle takıp hafif sıkıyorsunuz, ve getirip kafa üzerindeki yerine oturtup o çıkıntı ile kilitliyorsunuz. Makineyi bu tabla üzerindeüstünde kalın bir mantar var, 360o ile her yöne yerleştirebiliyorsunuz. Ayakların en altında vidalı (5mm çap) ama vida ucu sivri ayaklar var. Bu vidalı kesime 3 cm çapında ve 15 mm kalınlığında yarım küre şeklinde lastik ama içinde demir galvanizli somun var. Bu lastiği çevirerek alta indirdiğinizde tripodun yere temas eden ayakları lastikli oluyor, yukarı yani terse çevirdiğimizde ise sivri uçlar açığa çıkıyor ve ayakların yere temas eden ucu çivili oluyor. Asansör demirinin altında uzun 4 mm çapında 2.5 cm boyunda bir vida var, buraya orjinal çengelini takıp gerektiğinde tripot uçmasın diye ağırlık asabiliyorsunuz. Tabi bu isteğe bağlı ama istesekte yoktu). Tripodun, Rüzgar için Ağırlık + Makina + Objektif ,Toplam taşıma kapasitesi= 6 kg.
    Beğenmediklerim:
    1. Ağırlık. Benim terazi ile tripod 2.540 gram geldi ve bence bu ağırlık gerçekten taşınabilirliğin son sınırı olmalı, Keşke bir yarım kg daha hafif olsaydı.
    2. Kafa gerçekten son derece kullanışlı, ancak bir eksiği var. Su terazisi kafanın sabit kalan alt bölümünde ama üst bölüm her yere dönebildiği ve öne arkaya eğilebildiği için Ufuk çzgisi için de bir su terazisinin oynak bölümde olmasında yarar vardı. Bu açığı LCD' den kapatmak gerekiyor.
    3. Tripod ile birlikte basitte olsa bir taşıma çantası gelmiyor. En ucuz çanta sümük gibi 30 TL. Bende gittim eski Kot pantolonumun bir paçasını kestim. Altına 10x10 cm kare aynı pantolon kumaşından makinede diktim. Üstünede 12x12 yine kare kumaş parçasının bir kenarını diğer tarafa diktim diğer 3 kenara Fermuar geçirdim. Boydan boya da diğer paçadan kemer yapıp, sırt askısı olarak tripot tulumuna diktim. Bir ara çadır kumaşında bir torba dikip bu tuluma astar olarak yerleştireceğim. Bu astarı sofra muşambasından dikip, su geçirmez hale getirilebilir.
    Kuru lafı bırakalım Fotograflar konuşsun. Son olarak geçtiğimiz Pazartesi 2. elden aldığım Fuji S6000FD ile çektim fotografları. Benim Canon 40D ile şu an macro çekemiyoruz. Sadece küçülttüm, ellemedim...

Tripod alırken nelere dikkat edilmeli ve tripod öneriniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 8 Şubat 2009; 18:56:16 >

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Arkadaşlar,
    Cuma günü Tripot Foto' dan Slik 330DX veya 333DX almaya gittim. Slik U212 Deluxe aldım.
    NEDEN ?
    ...

Çok çok iyi bir inceleme olmuş..
  • MANFROTTO MA 785B MODO TRIPOD nasıldır arkadaşlar?Bu topik çok ölü nedense.Kimse cevap vermiyor.

• @stres
    önceki sayfalarda tartısılan bir ürünmüş, incele istersen.
  • Sonunda araştıra araştıra bir hal olup Vatanbilgisayardan 5 taksit 58 liraya Vanguard MK-4 aldım.Fiyatına göre gerçekten güzel tripod.Şimdilik evde birkaç deneme yaptım herhangi bir sorun yok.Makineyi çok rahat taşıyor ve titreme olayı yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: stres

Sonunda araştıra araştıra bir hal olup Vatanbilgisayardan 5 taksit 58 liraya Vanguard MK-4 aldım.Fiyatına göre gerçekten güzel tripod.Şimdilik evde birkaç deneme yaptım herhangi bir sorun yok.Makineyi çok rahat taşıyor ve titreme olayı yok.

Detaylı bir seçim sürecinin ardından hayırlı olsun.
  • Teşekkür ederim.Sizin de yardımlarınız oldu.Şu an için daha fazla para ayıramadığım için f/p oranı en iyi tripodlardan birini aldım.
  • arkadaşlar acil yardım ederseniz sevirim.canon a570is makinem için amatör bi tripot almak istiyorum.

http://www.buroteknik.com/urun_tanim.asp?urun=28799

http://www.buroteknik.com/urun_tanim.asp?urun=28797

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2112

açıkcası digipot mu iyi petrix mi?ya petrix sl 1200 yada digipod tr550a alacam lütfen yardım edin hangisini alayım?

• bir hafta içerisinde acilen bir tripod almam gerekiyor

sanırım kafa konusunda bir sonuca vardım ve Digipod-BH-55 Ball Head almaya karar verdim
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2419

tripod gövde olarak ise forumdan ikarahal ın kullandığı Digipod Digipod A-2542 (Ağırlık 1380g Taşıma Kapasitesi 4.5 kg )
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2407

ile

Digipod-Digipod A-2842 Profesyonel Tripod arasında kaldım (Ağırlık 1810g Taşıma Kapasitesi 8 kg )
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2409

ikarahal arkdaşım sağolsun sorularıma cevaplar verdi, ben birde kafamda bazı konuları netleştirebilmek için sizlerinde fikirlerini almak istedim. benim ekimnaların ağırlığı şuan 1 kg yi biraz geçiyor . 8 kg taşıma kapasiteli olan tripodu diğerine göre daha sağlam yapıda olduğu için listeme ekledim.kafamda birde slik 340dx vardı fakat onun kafa kısmı yukardaki kafa kadar gelişmiş özellikte olmadığı için vazgeçecem sanırım.
    PRO kategori trpod kullanan arkdaşlar yarımcı olurlarsa sevinirim...
    teşekkürler.

• Asagıdaki urunleri yakın zamanda arastırarak aldım. Aklımda Benro vardı ama bu kısmet oldu.
    Bilgi olması acısından:

Digipod A-2542
    Açık Yükseklik 148cm
    Kapalı Yükseklik 45cm
    Ağırlık 1380g
    Taşıma Kapasitesi 4.5 kg

Su terazisi ve agırlık asma kancası mevcut. Ayaklar tam acılıyor ve yere tamamen oturabiliyor. Ayakları menteseli sıkma sistemli. Yenilerinde cevirmeli koymuslar. Orta boru yerinden cıkıp ters takılınca macro tripod oluyor. Ayrıca paketten kısa orta boruda cıkıyor. Bı boru takılınca yere tam oturdugundan bu sekildede makro cekilebilir. Cantası ile birlikte anahtar takımıda veriliyor. Bu takımı ve orta boruyu koymak icin canta icinde ek gozde var. Ayrıca tripod da askı icin ek kanca kısmıda var. Bunun sayesinde kılıfsız sekilde askısıyla tasınabiliyor. Soguk ve sıcak havalarda el rahatlıgı icin yumusak malzeme tutamac kullanılmıs. Ayrıca kaucuk ayaklar vidalı yapılmıs. Cıkarılıp civi tipi yada baska tip ayak takılabilir. Ayrıntıları dusunulmus gayet stabil, saglam ve kullanıslı tripod.

Digipod-BH-55 Ball Head
    Panoramik Dönüş 360 °
    Uzunluk 7.1 cm
    Ağırlık 0.538 kg
    Taşıma Kapasitesi 12.00 kg
    Renk Siyah
    Malzeme Magnezyum
    Serbest Pan Kilidi Hayır
    Yan Eğim -90° / +90°
    Ön Eğim -
    Hızlı Hareket Hayır
    Kafa Hareket Ayarı Evet
    İkincil Güvenlik Sistemi Evet
    Su Terazisi Seviye (no) -
    Levha Tipi Sıkıştıırlmış ile 1/4-20
    Alt Eklenti 3/8

Ball kafaların kullanımı hem hızlı, hemde cok pratik. Kollu kafalar gibi kadraj yaparken kollar orana burana gelmiyor. Tripod makro ters konumda ikende cok rahat oluyor. Alt model ball kafalarda 360 derece donus olmuyor ve panaromik cekime izin vermiyor. Bu kafada 360 derece donuyor ve dereceleride yazılmıs. Kafaya emniyet mandalıda konulmus. Magnezyum alasım. Kadrajlama, sıkma cok rahat. Oldukca memnunum. Alt ve ust modelleride var. Ortalama ekipman icin fazlasıyla yeterli bir kafa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 30 Temmuz 2009; 12:49:01 >

• bugun 170 tl ye, digipod marka 2542 ile bh 55 iklisini aldım
    ilk izlenim olarak fazlası ile memnunum, manfrotto da bunun türevi 2liye sanırım 500 tl gibi bir rakam öderdim.
    bu marka ise benzer kaliteyi 1/3 fiyatına veriyor.

kamera yanımda olmadığı için cep tel ile fotoğraflarını cekip ekliyorum

• Gule gule kullanın. Fiyatınızda gayet iyi. Ben 180 ytl ye aldım.
    Bu tripod un macro konumuda asagıdaki sekilde. Orta boru cıkarılıp ters takılınca macro oluyor. İstenirde orta kısa boru takılarakta ayaklar tam acılınca duz macro olabiliyor.

• sağol hocam, valla ben bunu 40 yıl duşunsem bulamazdım :))

sanırım birde uzaktan kumanda almam gerek şimdi

sen makro çekerken kullanıyormusun kumanda falan?
  • Macro cekerken self timer yada uzaktan kumanda sart tabi. Daha dogrusu tripotluk durumlarda kullanmak lazım. Deklansore basma anındaki temasın titresimleri keskinligi etkiler.
    Bu arada top kafayı vidaladıktan sonra tabla altındaki 3 alyan vidayıda dengeli sekilde sık ve frenlemesini yap.

Asagıdada duz sekilde macro kullanım ornekleri mevcut. Orta cubugu cıkarıp kısa olanı takınca daha fazla kullanım secenekleri cıkıyor.

Eski plastik kafa tripodumla bunları yapmak cok zordu, ayrıca bu tarz egimli kadrajlarda tasımıyor ve esniyordu. Cok ugrastırıyordu. O tripoda 300 mm gibi tele objektif takmayı dusunemiyorum bile. Simdi sabitledigin gibi kalıyor ne esneme, ne tasıma problemi var. Ayrıca perde hareketindende etkilenmiyor. Oncekinde kumanda yada self timerda perde kalktıgı anda hafif esneme yapıyordu bir yerlerden destek alarak kullanıyordum. Tripod alacaksanız ve D-SLR kullanıyorsanız ileriyide dusunerek plastik kafalardan kesinlikle uzak durun cebellesip durursunuz. Belki pahalı geliyor ama sonuna kadar hakediyor parasını. İkisinin tecrubesinide yasadım ve oncekinde tripod kullanmıyormusum diyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Ağustos 2009; 10:25:04 >

• orta çubuk pek takılabilecek gibi durmadığından zorlamadım, sen söylemesen takılacağından bile haberim yoktu : )
    biraz kısa kalıyor çunku.

tripodu giderek daha fazla sevmeye başladım, dün slik manfrotto da inceledim ama iyiki bunu almışım, onlarda doğru duzgun taşıma kılıfı bile çıkmıyordu
  • Hayırlı olsun Yalnız bu ball tip kafalar, ağır ekipmandan zamanla yuvasından gevşeme yapıyormuş.. Ne kadar doğru bilinmez ama (Ağır ekipmandan kasıt ne bilemiyorum, D3+500 f4 de bu kombinasyonun içinde sonuçta)
  • sağol hasan hocam

sanırım FK deki o yazıyı kastediyorsun, bende okumuştum o yazıyı, benim kullanacağım ekipmanlar 3 kg yi geçmez zaten (şuan ancak 1 kg)

zaten tripod 4.5 kg kafa ise 12 kg ye kadar taşıma yapabiliyor, bi sorun olacağını sanmıyorum, olsa bile kafayı değiştirirz olur biter :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: spirit of nature

Hayırlı olsun Yalnız bu ball tip kafalar, ağır ekipmandan zamanla yuvasından gevşeme yapıyormuş.. Ne kadar doğru bilinmez ama (Ağır ekipmandan kasıt ne bilemiyorum, D3+500 f4 de bu kombinasyonun içinde sonuçta)

200 ytl civarındaki tripodların tasıma kapasitesi hep aynı zaten. Daha pro kesim icin tripodlarda var. Ball kafa yı bizim seviyemizde eskitme olayı kısa surede olmaz. Ben uyduruk tripod u bile 1,5 yıl kullandım. Daha dogrusu kullanmaya calısıyordum. Bir sorun yasamadım. Bendeki K10D+Grip+tc ve 50-200 tele yi 1.8 kg cok rahat tasıyor. Olmadı 70-300 olsun onuda cok rahat tasır. Daha pro kesimin zaten bu sınıf tripod la isi olmaz. Yani bizi uzun yıllar idare eder. Hergun sırtımıza tripodu alıp 100 lerce kare cekmiyoruz sonucta. Ball kafanın kullanım gercekten cok hızlı ve pratik. Alt modellerde belki sorun yasanıyordur ama BH-55 orta seviye oldukca guclu bir kafa. 12 kg kapasite zaten anlatıyor durumu. Daha agır ekipman icin daha guclu ball kafa alınır. İlerde memnun kalmaz sorun yasarsak degisiriz olur biter ki hic sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Ağustos 2009; 17:34:23 >

• Ekipmanları aldıgın yeri de paylaşır mısın ikarahal.. İnternetten alış-veriş olanağı var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gyradel

Ekipmanları aldıgın yeri de paylaşır mısın ikarahal.. İnternetten alış-veriş olanağı var mı ?

sirkecide
    http://www.ekincifotograf.com.tr/default.asp

evet var

fakat elden deneyerek almak en güzeli :)
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.