Şimdi Ara

Transltasyon ve Transkripsiyonda ATP harcanıyor muydu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • harcanıyor muydu beyler ikisini de ayrı ayrı söyler misiniz

Transkripsion yani yazılım olayında %90 harcanıyor diye hatırlıyorum ama

Ama translasyonda emin olamadım? Birde replikasyon vardı? onda atp harnıyor muydu?

Bu olayın tamamına santral dogma deniyor bu arada buda benim size kıyağım olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terliksi İnsan -- 3 Mayıs 2016; 15:24:16 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Transkripsiyon ve Translasyon'da ATP Harcanıyor mu?

Transkripsiyon ve translasyon, protein sentezi için gerekli olan iki önemli hücresel süreçtir. Bu süreçler, hücrenin genetik bilgisinin DNA'dan mRNA'ya (transkripsiyon) ve daha sonra amino asit dizilerine (translasyon) dönüştürülmesini içerir.

Transkripsiyon ve translasyon enerji gerektiren süreçlerdir ve bu enerji adenosin trifosfat (ATP) molekülünden sağlanır. Transkripsiyon sırasında, RNA polimeraz enzimi DNA şablonu boyunca hareket eder ve yeni bir mRNA molekülü sentezler. Bu süreç, DNA'nın açılması ve RNA nükleotidlerinin eklenmesi için ATP gerektirir.

Translasyon sırasında, ribozomlar mRNA molekülünü okur ve amino asit dizisini bir araya getirir. Bu süreç, başlama faktörleri, uzama faktörleri ve sonlandırma faktörleri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı proteinin katılımını gerektirir. Bu proteinler, ribozomun hareketini ve amino asitlerin eklenmesini kolaylaştırmak için ATP kullanır.

Sonuç olarak, hem transkripsiyon hem de translasyon, protein sentezi için gerekli olan enerji gerektiren süreçlerdir ve bu enerji ATP molekülünden sağlanır. Transkripsiyon sırasında ATP, DNA'nın açılması ve RNA nükleotidlerinin eklenmesi için kullanılırken, translasyon sırasında ATP, ribozomun hareketini ve amino asitlerin eklenmesini kolaylaştırmak için kullanılır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • yazilimda harcaniyor sentez oldugu icin.Translasyonu bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bence dehidrasyon reaksiyonu sayılabilir su çıkar heralde okunurken yani hepsinde harcanır derdim ben.
  • harcanır samet
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.