Şimdi Ara

Bütün zarf fiileri kolay yoldan ezberleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
7.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Cümlemiz kenyalı eli ince asiye maden dağında ip arakladıkça

Zarf fiilerimiz: -ken, -alı, -ince, -asiye, -madan-meden, -dığında, -ip, -arak, -dıkça.
    en sık çıkanlar bunlar, bunlar dışıdna 1-2 tane daha olması lazım.
    Baktım güzel konular var alın benden de bir tane

Sıfat fiilde anasımezardikecekmiş
    İsim fiilde mayışmak bunları zaten çoğunuz biliyorsunuzdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iRacnes -- 14 Mart 2015; 12:30:01 >

• Ben
    madan meksizin ip ince eli kan a dıkça dikçe diginda diGinde den hatirliyordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ip ince eli kanadıkca, kanar kanamaz, kanamaksızın, kanasıya, kanayarak

• Bir kelimenin fiilimsi olup olmadığını anlamak için -me -ma olumsuzluk ekini getirebilirsiniz. Alıyorsa fiilimsidir.

İyelik eki yahut belirtme eki farkını ayırt edebilmek için kelimenin önüne onun getirin. Tamlayan eki olup olmadığını anlamak için, senin getirin.

Bir yüklemin geçişli olup olmadığını anlamak için, yükleme sadece 'onu' sorusunu sorun. Cümlede nesne olmak zorunda değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomthejeer

Bir kelimenin fiilimsi olup olmadığını anlamak için -me -ma olumsuzluk ekini getirebilirsiniz. Alıyorsa fiilimsidir.

İyelik eki yahut belirtme eki farkını ayırt edebilmek için kelimenin önüne onun getirin. Tamlayan eki olup olmadığını anlamak için, senin getirin.

Bir yüklemin geçişli olup olmadığını anlamak için, yükleme sadece 'onu' sorusunu sorun. Cümlede nesne olmak zorunda değil.

senin tezine göre "gerekirmiş" gerekmezmiş filimsi oluyor ama ordaki miş kip eki
  • quote:

Orijinalden alıntı: uniquee_x3

quote:

Orijinalden alıntı: tomthejeer

Bir kelimenin fiilimsi olup olmadığını anlamak için -me -ma olumsuzluk ekini getirebilirsiniz. Alıyorsa fiilimsidir.

senin tezine göre "gerekirmiş" gerekmezmiş filimsi oluyor ama ordaki miş kip eki

Kip eki ile sıfat fiil ekini karıştıracak kadar düşük seviyede bilgisi olanlara hitap etmemiştim. ^^

• ince ip arakladıkça madan medan ken

sıfat fiil (ortaç)

anası mezar dikecekmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oMeR24 -- 14 Mart 2015; 13:42:07 >
  • kenyalı madan ince ip arakladıkça

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.