Şimdi Ara

Trafonun watt'ı nasıl bulunur? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
1
Favori
26.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NE5532 + LM 4610 DEVRELİ KART 3d ve loudness devreli karti şipariş geçtim emeği geçen herkese teşekkür ederim 500Va troid trafo da alacağim veya yaptiracağim

Trafonun watt'ı nasıl bulunur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 17 Şubat 2017; 20:20:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Trafoda fiyatlandırmayı kilo cinsinden nüve ve bakır bobin teli fiyatı belirler. 500 Volt üstü gerilimler için izolasyon işleride ek masraf çıkartır ama bizim orayla işimiz yok. Fiyatlandırma VA trafo gücüne göre hesap edilir.

Güç kaynağı ve pano içi kumanda ve izole gerilim ihtiyacı için kullandım.

İstanbul'da iseniz orada saran yer çoktur, netten mail adreslerine ulaşıp fiyat teklifi alın. 2 güne sarıp verirler. Yalnız fiyatlar genelde normal trafolara göredir. Toroidde değişebilir.

Saygılar....

• Hata yapıyorsun yine 500 VA değil ,500 VA demek 300 Watt transformatör gücü demek . eğer ki volumu tam güçte açacak olursan ki açamazsın ev ortamında yer yerinden oynar .
    zaten en baştan seçiminiz gereksiz , 30 m2 salon için yeterli güç maksimum total 120 watt .
    fakat 2X200 Watt bir amplifikatör almışsan sana gerekli güç kaynağı 500 WATT aşağı olmaması gerekir .o kasa içinde ancak toroidal sığar .. 500 watt toroid trafo en aşağı 200 -250 liradır .
    pre katı için gerekli voltajı bu transformatörden ayrı gerilim sağlaman maddi ve yer açısından sana avantaj sağlar .

Yazdıklarımı okumuyorsun bir daha tekrarlamayacağım

• elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Mrb ustam internetten toroid trafolari araştiriyorum örnek hep üzerlerinde 600va 500va 300va 200va diye geçiyor ondan 500va alacağim dedim anlaşilan va ile watt ayri bu altin bilgilerin için çok teşekkür ederim.. çiflikte ovada kullaclnacağim anfiyi rahatsiz olacak kimse yok .... Anfi katim gelsin toroid trafo bakacağim saygilarimla....

Birde hocam aldiğim preamp kati nasil sence

Az önce va ile watt i araştirdim aynen dediğiniz gibi

Alintidir (VA değerinin %60'ını watt olarak verdiği güç değeri olarak hesaplayın. 1000VA genellikle 600Watt'a tekabül eder Bu piyasadaki neredeyse tüm modeller için geçerlidir.). Aynen dediğin gibi ustam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 12 Şubat 2017; 23:35:42 >
  • sensation45 kullanıcısına yanıt
    Pre katı iş görür .
    Mrb ustam bu toroid trarolar daki Watt olayi pc power suply ler gibimi mesala benim evdeki psu 12volt 750watt onek vereyim 12 volt 1500 watt pc psu su da taksam pc me zarar vermez.. simdi bu olay toroid trafoda da geçerlimi örnek vereyim 2x26 volt 500watt trafo istiyor benim anfi devrem 2x26 volt 1000 watt trafo bağlasam devremi yakarmi? Bu watt olayi 2x26 volt toroid trafodan çektiği güç mü oluyor? Örnek vereyim volumu yariya getirdim anfi devremin 250watt çeker volumu sona getirdim 500 watt mi çeker?? Saygilarimla ustam kolay gelsin

@elektürükçü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 13 Şubat 2017; 18:13:15 >
    merhaba kardeşim .
    bilgisayardaki güç kaynağınız smps kaynaktır ,anahtarlamalı güç kaynağıdır . ihtiyacı kadar akım çeker aynı sizin yazdığınız gibi 50 watt bağlarsan 50 watt enerji harcar . amplifikatörlerde smps türü güç kaynakları kullanılmaya başlansada sakıncaları vardır . hala trafo güç kaynakları kalitesi ve sorunsuz güç sağlamakta bence ! rakipsiz .

1000 watt trafo kullanırsanız zararı olmaz fakat faydasıda pek olmaz . amplifikatörünüzün kartı üzerinde bulunan büyük filitre besleme kondansatörleri trafodan kaynaklı yetersizliği bir nebze telafi eder .

watt akım x voltajdır yani 500 wattlık 26 x2 voltluk trafonuz yaklaşık 10 amper gücü verebilecek kapasitedir . 2x200 wattlık bir amplifikatör için normal hatta minimum bir değerdir . amplifikatörünüz tam sinüs güçte yaklaşık total 8 Amper akım çekecektir .

kesinlikle yazdığın gibi AB Class bir amplifikatör sesi açtıkça harcanan akım miktarı yani paralelinde watt miktarı artacaktır .
    Kutu müsait olsa size 650 watt diyeceğim ama kutuya sığacağını sanmam .

Yinede unutmayın trafo alırken ölçülerini mutlaka elinizdeki kutuyu düşünerek alın ,yoksa kutusunu kullanamazsınız .
    benim elimdeki universal ölçüye göre 500 watt toroidal trafo ölçüsü çap 15 cm yükseklik 10 cm .

sesini açmayacağım vallah billah yarıyı geçmiyeceğim diyorsanız , 400 watt da iş görür .

Bilgileriniz için teşekkür ederim ustam.. sony kasami ölçtüm 43cm eni 30cm derinlik 11cm yükseklik ölçüleri max kullanilabilir alanim var ... buyuk toroid trafo çok zor aldiğim anfi devresi 30cm 15cm ölçülerinde pre katimda 17cm e 6 cm boyutlarinda anfi devrem devasa kasanin yarisini kaplayacak ... Aldiğim devreden ses seda yok kargo bilgilerinde gelmez ise 100+100 lik devre alacagim seninde başini şişirdiysem çok üzgünum küçükken çok hevesliydim elektronige 4 yil kadar tv tamircilerinde çaliştim 8 yidir cep telefonu tamir işiyle uğraşiyorum son 4 yildir sadece cep telefonu program yazilim işleri yapiyorum

@elektürükçü

Aliexpress den öyle hemen gelmez . en az 20 gün en çok 40 gün beklersiniz . Kutu işi sıkıntı . DIY projelerimde bu sıkıntıyı fazlasıyla çekiyorum .
    Telefon tamiri Tv vs tamirinden daha iyi ve karlıdır . bende eş dost telefonlarının ancak lcd değişimi yapabiliyorum .

rahatsızlık vermiyorsun ,versen yazmam

Kolay gelsin .
    Bunada ayrı 12v besleme gerekir,, onuda bulmak ayrı bir sorun,,, bu devreyi kurmak için hine soğutucu gerekir,,,
    hem anfi için hemde bunun için izalasyon takımı lazım,,, başa daha riskli iş açabilir..
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Zahmetli bir devre sanki zaten kasada okadar yer yok birde teşekkür ederim

• Mrb ustalarim sony anfimin trafosunu ölçtüm bugün

Kirmizi ve mavi kablodan çikan değerler 30.7 volt

Turuncu ve mavi kablodan çikan değerler 30.7 volt

Turuncu ve kirmizi kablolardan çikan değerler 61.7 volt

Simdi ustalarim 2x30 volt mu oluyor bu trafo

@Emin-Firtina@elektürükçü
    @Kerosen
    @umut_baris

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 14 Şubat 2017; 17:53:30 >

• Evet 30-0-30 olur kendileri
  • 2x30 Volt evet.

Bu 30v AC,, doğrultulmuş olarak, herhangibir devrenin çalışması için 42v DC verir.
    Köprü diyot ve kondansatörden sonra, sony anfi (+42v / 0 / --42v) Dc ile çalışıyormuş.
  • Teşekkür edeeim @elektürükçü @Kerosen @Emin-Firtina ustalarim

Benim aldiğim devrenin bilgileri

1. Nominal Güç: 200W +200 W (4 ~ 8 ohm)

2. En yüksek güç: 400W +400 W

3. Giriş Voltajı: Çift 20 26VAC (çift AC gerilimdir!) 20V-0-20V ~ 26V-0-26V (yaklaşık 150W veya daha iyi güç)

150w veya daha üst güç demiş 150 watt veya 200 watt trafo ile volumu fazla açamayiz sanirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 14 Şubat 2017; 18:31:24 >
    Devreyi kullanıyorum, iyi ses geliyor demek için, en az 150w trafo gerekir.. 200w trafo sony anfinize yakın aşağı yukarı ses verebilir, sadece tahmin. 200w + 200w güç için ise 500w trafo gerekir tabi... bu arada sony anfinin trafo voltajı, yeni anfinin değerlerine göre yüksek.. elinizdeki hoparlörler ile toplam 200w ı biraz zor görür,,, geçersede zarar verebilirsiniz.. yalnız şöyle bir durum var,, 200w lık trafo, stereo kullanımda bölünür ve 100 er W çıkar her kanaldan.
    tek kanal hoparlör bağlı olursa, trafodaki 200w o hoparlöre gider,, çünkü yeni anfide o kapasite var, tek kanalda
  • Neden riske giriyorsun ki? Fiyatı çok fazla değişmeyecek. Sıfırını almak varken, çıkma ürünlere neden baktığınıda anlayamadım.

Saygılar....

• Kerosen kullanıcısına yanıt
    Anfi devrem gelsin hocam ona göre trafo bakacagim arada 2. El sitelerinde araştirma yapiyorum zaten adam akiilli toroid trafo satan yok... dediğinuz gibi sifir sardiracağim... Anfi devrem gelsin

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.