Şimdi Ara

Trafik Sigortasına Yeni Ayar İL e Göre Prim Kalkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı şehirlerde primlerin fahiş seviyelere çıkmasına yol açan 'her kentte farklı sigorta' uygulaması kaldırılıyor. Bunun yerine ABD'deki 'riskli sürücü' modeli getiriliyor. Ayrıca sürücüler hakkında sicil araştırması yapıp ilgili birimlere iletecek.

Alkollü araç kullanan, kural ihlali yapan, aşırı hız cezası alan ve ehliyetine el konulan sürücüler, diğerlerine göre 3-4 kat fazla prim ödeyecek. Emniyet, hazırladığı taslağı İçişleri Bakanlığı'na sundu.

Zaman'dan Bayram Kaya'nın haberine göre motorlu araçlar için mecburi olan trafik sigortası primlerinin kasko ücretine yaklaşması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören 35 maddelik taslak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e sunuldu. Düzenlemeyle, trafik sigortasında 'coğrafî bölge' tarifesi ortadan kaldırılıyor.

Böylece İstanbul gibi şehirlerde primlerin fahiş seviyelere çıkmasına yol açan 'her kentte farklı sigorta' uygulaması tarihe karışıyor. Bunun yerine ABD'de uygulanan 'riskli sürücü' modeline geçiliyor. Kimin ne kadar prim ödeyeceğini ise Türkiye Sigorta Birliği belirleyecek.

Birlik, ayrıca sürücüler hakkında sicil araştırması yapıp ilgili birimlere iletecek. Getirilmesi planlanan bir diğer yenilik de ilk kez ehliyet alan kişilerin 'aday sürücü' olarak belirlenmesi. Aday sürücüler, yaklaşık bir yıl kural ihlali, aşırı hız ve alkollü araç kullanma gibi suçlardan ceza almazlarsa 'asil' statüsüne alınacak. Aksi halde ehliyetine geçici olarak el konulacak.

Taslakta ayrıca sürücülerle ilgili yeni uygulamalar da yer alıyor. Bu kapsamda yeni ehliyet alan kişiler 'aday sürücü' olarak belirlenecek. Yaklaşık bir yıl boyunca denetime tabi tutulacak sürücülerin, bu süre zarfında kural ihlali, aşırı hız ve alkollü araç kullanma gibi konuları takip altına alınacak. Şayet sürücüler bu zaman diliminde ceza almazsa adaylıkları kaldırılarak 'asil' statüsüne dahil edilecek.

Şartları yerine getiremeyenlerin ise ehliyetlerine geçici süreyle el konulacak. Bunun yanı sıra araçlarına yasa dışı çakar lamba takanlar da takip altına alınacak.

Mevcut uygulamayla, 200 ile 500 lira arasında değişen zorunlu trafik sigortasında şehirlerin trafik durumu belirleyici oluyor. Aksi bir durum olmadıkça en pahalı poliçe İstanbul, Ankara ve İzmir'de kesiliyor. Trafik yoğunluğunun az olduğu şehirlerde ise rakamlar düşük kalıyor. Türkiye Sigorta Birliği'nin verilerine göre 2011 yılında 12 milyon 942 bin 474 adet trafik zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi, 122 bin 671 adet de karayolu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortası poliçesi düzenlendi. Zorunlu trafik sigortası yaptırılan araçlardan toplam 2 milyar 598 milyon 251 bin lira prim alındı. Ödenen hasar tazminatı ise 1 milyar 952 milyon 364 bin lira oldu.

İçişleri Bakanı Şahin, taslağı olumlu buldu

Emniyet Genel Müdürlüğü bürokratları, önceki gün hazırlanan taslak metnin sunumunu İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e yaptı. Şahin'e yaklaşık bir saat süreyle bilgi veren bürokratlar, uygulamanın Avrupa ve dünya standartlarını da ayrıntılı olarak anlattı.

Bunun ardından Bakan, mevcut değişikliklere onay vererek ilgili diğer kurumlara gönderilmesi talimatı verdi. Hazırlanan taslak metin Adalet, Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Sağlık, Ulaştırma, Orman ve Su İşleri bakanları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na gönderildi.

Edinilen bilgilere göre, ilgili kurumlar yaklaşık bir ay boyunca hazırlanan taslak kanun maddelerini inceleyerek Emniyet'e dönüş yapacak. Bu maddelerde mutabakata varılmasının ardından düzenleme Başbakanlık'a gönderilecek. Başbakanlık'ın düzenlemeyi onaylaması halinde ise değişiklik Bakanlar Kurulu'na sevk edilecek.

Kaynak: Zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozay06 -- 19 Ocak 2013; 16:30:46 >

• böyle olacağı belliydi hatta daha dün söylemiştim yakında olacak diye. biz akıllıyızda onlar salak mı. istanbulda ikametgahı var adamın ama sürdüğü plaka 28 diye az para ödüyor. ne alaka. bu araç hep istanbulda. primlerin pek düşeceğini sanmıyorum ama kaza yapan ayvayı yedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: tLqA

böyle olacağı belliydi hatta daha dün söylemiştim yakında olacak diye. biz akıllıyızda onlar salak mı. istanbulda ikametgahı var adamın ama sürdüğü plaka 28 diye az para ödüyor. ne alaka. bu araç hep istanbulda. primlerin pek düşeceğini sanmıyorum ama kaza yapan ayvayı yedi

Aynen katılıyorum Kişinin adres kaydı neresi ise trafik sigortası da ona göre hesaplanmalı
  • şimdi daha mı iyi oldu,daha mı kötü oldu anlamadım ki.mesela ben,riskli bir sürücü değilim,ne kadar ödüyordum,ne kadar ödeyeceğim.bu maya pastayı nasıl kabartıyor,annem pasta yapmayı nerede öğrendi?
  • arkadaslar cok memnun oldum.bizler sadece parasal ceza söz konusu oldugunda birseylerden kaçınıyoruz.yani anladıgımız dil bu.kültür seviyemiz ve hayat görüşümüz malum ortada.yani kendi canımıza yada başkalarının canına zarar vermemek için değil cebimizden para çıkmaması adına sorumluluk sahibi oluyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diğer İller Ucuzlayınca Siz Büyükşehirlerin Azalacığını Sanıyorsunuz?
    Sigorta Şirketleri Daha Çok Kazanacak
    Sonrar Gene Zarar Ediyoz Kurtarmıyor Zam Gerek

Aç Gözlüyü Doyurmak Zordurç
  • quote:

Orijinalden alıntı: yekici

Diğer İller Ucuzlayınca Siz Büyükşehirlerin Azalacığını Sanıyorsunuz?

Sadece sigorta şirketlerimi suçlu? 3.000 tl lik hasarı 10.000 tl ye yapan servislerin hiçmi suçu yok?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozay06

quote:

Orijinalden alıntı: yekici

Diğer İller Ucuzlayınca Siz Büyükşehirlerin Azalacığını Sanıyorsunuz?

Sadece sigorta şirketlerimi suçlu? 3.000 tl lik hasarı 10.000 tl ye yapan servislerin hiçmi suçu yok?

Oda Doğru Hocam Ondada Bence Düzenlemelere Gidilmesi Gerek.
  • Hayırlısı olsun iyimi olur kötümü olur bekleyip göreceğiz bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: DOMIX

Hayırlısı olsun iyimi olur kötümü olur bekleyip göreceğiz bakalım

Şu andaki sistemden daha iyi olacağını düşünüyorum Aynı değerde bir araca farklı plaka diye yarı yarıya indirim/bindirim yapılması doğru değildi Ha şimdi bunu fırsat bilip zam yaparlar diye düşünüyoruz ama zam yapacakları zaman zaten yapıyorlar bizim yapacağımız birşey yok Bu yılbaşından itibaren hiçbir sebep göstermeden zam yaptılar ama bizim yapacağımız hiçbir şey olmadı
  • Bütün illerin primlerini en pahalı ili eşdeğer tutarak fiyatı belirlerler. Aydın'da oturan adam 200 lira ödüyor istanbulda oturan adam 500 lira oduyorsa bu uygulama sonrası her ikiside 500 öder. Bakın görün. Hiçbir zaman halk düşünülerek bir şey yapılmaz memleketimizde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aklıma takılan bir nokta var.Benim kendi aracım var diyelim ama araç babamın üstüne.

Şimdi kullandıgım aracın sigorta primi babama yani ruhsat sahibinin ehliyet durumuna göre mi ödenecek yoksa aktif kullanıcısı olan benim ehliyetime göre mi kesilecek.

Yakın zamanda kendime araç almayı düşünüyoruz da ruhsat benim üzerime olucak.Eğer böyle bir uygulama gelirse babamın ya da ablamın üzerine yaptırayım ruhsatı.
  • Anladığım kadarıyla;

Atıyorum İstanbulda 700 lira sigrota, aynı koşullarda (yaş,model, araba,hasarsız v.s) başka ilde 300 lira sigorta iken

Yeni kanundan sonra İstanbulda 500 olacak, başka ilde ise 500 lira olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: 7he mcRp

Aklıma takılan bir nokta var.Benim kendi aracım var diyelim ama araç babamın üstüne.

Şimdi kullandıgım aracın sigorta primi babama yani ruhsat sahibinin ehliyet durumuna göre mi ödenecek yoksa aktif kullanıcısı olan benim ehliyetime göre mi kesilecek.

Yakın zamanda kendime araç almayı düşünüyoruz da ruhsat benim üzerime olucak.Eğer böyle bir uygulama gelirse babamın ya da ablamın üzerine yaptırayım ruhsatı.

Sigortada aktif kullanıcı diye bişey yok hocam ruhsat kimin adınaysa ona düzenlenir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serco05

quote:

Aklıma takılan bir nokta var.Benim kendi aracım var diyelim ama araç babamın üstüne.

Sigortada aktif kullanıcı diye bişey yok hocam ruhsat kimin adınaysa ona düzenlenir.

O zaman pek değişen birşey olmaz ki.Herkes arabalarını anne-babasının üstüne yapar.Ruhsat sahibinin yaşı 50,sürücünün yaşı 20

• quote:

quote:

quote:

O zaman pek değişen birşey olmaz ki.Herkes arabalarını anne-babasının üstüne yapar.Ruhsat sahibinin yaşı 50,sürücünün yaşı 20

kaza yapınca bu kezde baban kara listeye girecek farkediyor işte. birde aracı kullanan sen olunca bir sonraki sigortanda öpüleceğin anlamına geliyor hocam.

iyi olmuş, mantıklı olanı buydu.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

quote:

quote:

quote:

kaza yapınca bu kezde baban kara listeye girecek farkediyor işte. birde aracı kullanan sen olunca bir sonraki sigortanda öpüleceğin anlamına geliyor hocam.

Çok karışık işler hocam ya Her türlü bir sonraki sigortada öpücük atıyorlar demek ki. Yapmadığı şey değil gerçi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

quote:

quote:

quote:

Çok karışık işler hocam ya Her türlü bir sonraki sigortada öpücük atıyorlar demek ki. Yapmadığı şey değil gerçi

bu işin sonucu hiç değişmez hocam kesin öpülürüz:) giren her halükarda vatandaşa girer.

• Hep bu yalandan dolandan kaza raporları düzenleyenlerin sayesinde oldu bu olanlar.

Ben bile gördüm, aracı kazalı adamın, kendi aralarında uyduruktan tutanak düzenliyorlar. Benim anlamadığım, milyonlarca araç var sigortalı. Herkes mi bu şekilde dümen yapmış ki, şirketler zarar ediyoruz demeye başladılar? Bence zarar etmiyorlar, kar marjları düştü bu sebeptendir.

Uygulama bana göre şu şekilde olmalıydı: Zorunlu trafik sigortası yine eski düzendeki gibi işlemeye devam edip, kazaya karışmış araçlar için 2 katı ücret alınmalı idi. Kaza sayısı arttıkça her sene ödeyeceği primde ikiye katlanmalı idi. Yani kişi kaza yaptı, 300 ödüyordu bir dahaki sene 600 ödeyecek. Bir daha mı kaza yaptı, 900 ödeyecek. Böylece kimse yalandan tutanak yapmaya yanaşmazdı. Ancak 500 liralık hasar için 300 lira ödemeyi göze alanlar hariç..

Şimdi bu düzenleme ile kurunun yanında yaşta yanacak..

• quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

Uygulama bana göre şu şekilde olmalıydı: Zorunlu trafik sigortası yine eski düzendeki gibi işlemeye devam edip, kazaya karışmış araçlar için 2 katı ücret alınmalı idi. Kaza sayısı arttıkça her sene ödeyeceği primde ikiye katlanmalı idi. Yani kişi kaza yaptı, 300 ödüyordu bir dahaki sene 600 ödeyecek. Bir daha mı kaza yaptı, 900 ödeyecek. Böylece kimse yalandan tutanak yapmaya yanaşmazdı. Ancak 500 liralık hasar için 300 lira ödemeyi göze alanlar hariç..

Ticarilerde öyle zaten hocam. Diyelim bir sene içerisinde kaza yapmadın.Trafik sigortasında artış olmuyor.

Ama aracın plakasına tutulan her tutanak +1000TL olarak seneye yapılan sigortaya ekleniyor.

Benim minibüse geçen yıllarda 12bin TL trafik sigortası çıktıgını biliyorum. Bu senede 4700TL ödedik kaza yapmadıgımız halde.Gerisini siz düşünün

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.