Şimdi Ara

Toshiba klima kullananlar Ana Konu (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
510
Cevap
9
Favori
106.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: folkeyno

quote:

Orijinalden alıntı: bps

Oda kaç M2 yalıtım varmı.

Yaklasik 22m2. Bina dis cephe mantolama yapilmis durumda.

Anlaşıldığına göre sizin içerisi çok yüksek oranda nemli.
    Mantolamanın bir yan etkisi:(

Odayı sıkça havalandırmanız gerekir.
  • kocausta* kullanıcısına yanıt
    Siz soyledikten sonra aklima geldi. Ayni zamanda "SEDEF" boya diyorlar. desenli gibi. Eve bu boyadan yaptirmistik. Ben bu tur boyaninda evin nefes almasini engelledigini dusunuyorum. Dediginiz gibi firsat buldukca evi havalandiriyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar

Bende RAS-13NKHP-E2 Klima var. Senelerdir kullanırım bakımını hiç atlamam.

Gecen aylarda evimi taşıdım ve yine servisine nakliye montaj işini yaptırdım. Herşey iyi güzeldi ancak bir süre sonra uzaktan kumandası çalışmasına rağmen, kumanda etmemeye başladı.

Klima üzerindenki reset tuşuna basıyorum açıyorum klimayı ancak elbette üzerinden derece mode değişimi bildiğiniz üzere yapamıyorum.

Cep telefonu kamerasında infrasını kontrol ettim ışık var ancak kontrol olayı sıfır. Makinanın dibindende denedim, kumanda edemiyorum.

Filtrelerini en son temizlerken kumanda board'una ilaclı su kaçtı diyeceğim ama ispat etmem imkansız servisine.

Başka ne sorun olabilir? yada tahmini bir maliyeti bana ne olur?

Daha iki ay önce sökme takma temizleme ve yeni bakır boru için 380 TL verdim

• Herkese iyi pazarlar dilerim.

Dubleks bir apartman dairesinde oturuyoruz. Evimin yaklaşık 260 m2 net kullanım alanı var ( teras hariç) Pencereler pimapen diye tabir edilen malzemeden yapılmış. Balkonların tamamını hem yalıtım hemde temizlik açısından cam balkon şeklinde yaptırdım. Evim Ankara'nın en yüksek yerleşim birimi Mürsel Uluç/Dikmen'dedir. Neyse ki konum olarak doğu ve güneye bakmaktadır. Kış aylarında evde korku filmlerinde ki gibi çıkan rüzgar seslerinden durulmuyor. Bina 3 yıllık bir bina. Duvarlarda yalıtım olduğunu gördüm ama yetersiz kalıyor. Binada mantolama yok. Belki para olursa yönetim ileride yaptırmayı düşünüyor.

Oğlumun odası güney cephe ve cam balkonlu bir oda olmasına rağmen ısıtması yetersiz kalıyor. Bir kış boyunca ufak bir kalorifer peteğine ilaveten fanlı bir ısıtıcı ile destek olmaya çalıştık. Bütün gece boyunca çalışan fanlı ısıtıcı elektrik faturasını oldukça kabarttı. Hem boşa para verdik hemde oğlum yeterince ısınamadı.

Oğlumun odasına inverter bir klima taktırmayı planlıyorum. Takacağım klimayı % 80-90 ısınma amaçlı olarak kullanacağız. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle inverter klimanın uygun olacağını sanıyorum.

Odanın ölçüleri;

Uzunluk: 510 cm
    Genişlik: 340 cm
    Tavan yüksekliği: 270 cm
    Odanın cam balkona açılan pimapen bir kapısı ve camı var. ( toplam 2 m2 kadar )

Yıllardır klimanın ilk yatırım maliyeti dışında tasarruflu bir ısınma şekli olduğunu hep düşünmüşümdür.

Bir kaç soruma cevap alabilirsem çok memnun olurum; bu konuda sizin önerileriniz benim için çok kıymetli olacaktır.

1- Klima dış ünitesinin cam balkonun iç kısmına takılması uygun mudur? Çünkü oturduğum yer Ankara'nın en yüksek yerleşim biriminde ( Mürsel Uluç Mah. / Dikmen ) Özellikle kış aylarında şehir merkeziyle evimin arasındaki ısı farkı 4-5 derece olabiliyor. Taktıracağım bu klima -15 / -20 derece sıcaklıklarda çalışır mı? Bu nedenle cam balkona içine takılmasını istiyorum. Bir sakınca yaratır mı?

2- İnternette verilen klima hesaplama modüllerine göre yukarıda ölçülerini verdiğim odaya 9.000 btu klima yeterli gibi gözüküyor. Her ne kadar taktırmadan önce servisin gelip ölçüm yapacağını biliyorum fakat sizinde kullanıcı önerileriniz bana fikir verecektir.

3- Bu güne kadar sahip olduğum "klima en tasarruflu ısınma aracıdır" fikrim gerçekten doğru mudur? Yoksa yanılıyor muyum? Klimanın tüketim değerini öğrenmek için hangi değerleri kontrol etmem gerekir?

Kısacası yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemiyorum. Değerli fikirlerinizi almak isterim.

Not: Forumu baştan sona okumak isterdim fakat işim gereği buna vakit ayıramadım, bu konuda hoşgörünüze sığınıyorum. Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Herkese iyi pazarlar dilerim.

Dubleks bir apartman dairesinde oturuyoruz. Evimin yaklaşık 260 m2 net kullanım alanı var ( teras hariç) Pencereler pimapen diye tabir edilen malzemeden yapılmış. Balkonların tamamını hem yalıtım hemde temizlik açısından cam balkon şeklinde yaptırdım. Evim Ankara'nın en yüksek yerleşim birimi Mürsel Uluç/Dikmen'dedir. Neyse ki konum olarak doğu ve güneye bakmaktadır. Kış aylarında evde korku filmlerinde ki gibi çıkan rüzgar seslerinden durulmuyor. Bina 3 yıllık bir bina. Duvarlarda yalıtım olduğunu gördüm ama yetersiz kalıyor. Binada mantolama yok. Belki para olursa yönetim ileride yaptırmayı düşünüyor.

Oğlumun odası güney cephe ve cam balkonlu bir oda olmasına rağmen ısıtması yetersiz kalıyor. Bir kış boyunca ufak bir kalorifer peteğine ilaveten fanlı bir ısıtıcı ile destek olmaya çalıştık. Bütün gece boyunca çalışan fanlı ısıtıcı elektrik faturasını oldukça kabarttı. Hem boşa para verdik hemde oğlum yeterince ısınamadı.

Oğlumun odasına inverter bir klima taktırmayı planlıyorum. Takacağım klimayı % 80-90 ısınma amaçlı olarak kullanacağız. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle inverter klimanın uygun olacağını sanıyorum.

Odanın ölçüleri;

Yıllardır klimanın ilk yatırım maliyeti dışında tasarruflu bir ısınma şekli olduğunu hep düşünmüşümdür.

Bir kaç soruma cevap alabilirsem çok memnun olurum; bu konuda sizin önerileriniz benim için çok kıymetli olacaktır.

1- Klima dış ünitesinin cam balkonun iç kısmına takılması uygun mudur? Çünkü oturduğum yer Ankara'nın en yüksek yerleşim biriminde ( Mürsel Uluç Mah. / Dikmen ) Özellikle kış aylarında şehir merkeziyle evimin arasındaki ısı farkı 4-5 derece olabiliyor. Taktıracağım bu klima -15 / -20 derece sıcaklıklarda çalışır mı? Bu nedenle cam balkona içine takılmasını istiyorum. Bir sakınca yaratır mı?

2- İnternette verilen klima hesaplama modüllerine göre yukarıda ölçülerini verdiğim odaya 9.000 btu klima yeterli gibi gözüküyor. Her ne kadar taktırmadan önce servisin gelip ölçüm yapacağını biliyorum fakat sizinde kullanıcı önerileriniz bana fikir verecektir.

3- Bu güne kadar sahip olduğum "klima en tasarruflu ısınma aracıdır" fikrim gerçekten doğru mudur? Yoksa yanılıyor muyum? Klimanın tüketim değerini öğrenmek için hangi değerleri kontrol etmem gerekir?

Kısacası yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemiyorum. Değerli fikirlerinizi almak isterim.

Not: Forumu baştan sona okumak isterdim fakat işim gereği buna vakit ayıramadım, bu konuda hoşgörünüze sığınıyorum. Teşekkürler

Hocam öncelikle sadece ısınma amaçlı kullanacaksınız klima yerine yağlı radyatör almanızı tavsiye ederim, hem portatif hem de havayı kurutmayacağı için çocuk sağlığı açısından daha uygun olacağı kanaatindeyim ayrıca üste kalan parayla aylarca ısınma giderini karşılayabilirsiniz.

İlla klima alacağım diyorsanız 9000 ilk kaliteli bir klima o odaya rahatlıkla yeter, dış ünite yerine gelince, kışın nasıl tepki verir bilmiyorum ama yazın o balkon hem sıcak hem havasız olur, benim tavsiyem fazla güneş, rüzgar ve yağmur almayan açık bir yere taktırın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• B.AYAR kullanıcısına yanıt
    Bunu bir kenara yazayım, teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Herkese iyi pazarlar dilerim.

Odanın ölçüleri;

*Klimanın en hesaplı şekilde enerji sağladığı konusunda yanılmıyorsunuz.
    Burada dikkat etmeniz gereken şeyler, uygun biçimde kurulum/yerleşim, kaliteli bir klima ve tabii uygun kapasite.

İnverter klimalar genellikle -10C'ye kadar düzgün ısıtma yapabiliyor denebilir. Tabii - derecelere inildikçe kapasite devamlı düşer, bu durumda (keşif yapılırken bu dikkate alınacaktır zaten) "görünen"den bir üst kapasitedeki ürünü seçmek gerekebilir.
    Öncelikle işi gerçekten bilen bir servisi çağırıp keşif yaptırın. Alarko ve Klimaplus servislerini önerebilirim.

Yerleştirme konusuna gelirsek:
    Cam balkonun iç tarafı olmaz. Çünkü dış ünitenin devamlı olarak taze hava alabilmesi ve soğuttuğu havayı uzaklaştırabilmesi gerekir.
    Aksi halde çok kısa sürede donar, ikidebir defrosta döner; kısacası iş yapmaz.

Marka olarak favorim Toshiba-Carrier ürünleridir. Özellikle 7/24 kullanımda diğerlerinden açıkara daha verimli çalışırlar.
    Ancak çok soğuk bölgelerde Mitsubishi Electric'in kirigamine serisi (kodunda "VABH" olan) hepsinden farklıdır, diğerlerinden farklı bir sistemle çalışır ve -20C'lerde bile %60-70 güçle ısıtabilir.

• kocausta* kullanıcısına yanıt
    Faydalı bilgiler için teşekkür ederim, bunları dikkate alacağım.
  • sayın koca usta; evimin salonuna klima alacağım nasib olursa.20 m² salonum var. salonda 1 balkon kapısı ve 1 cam var. evin dış cephe yalıtımı 3 sene önce yapıldı. salonum güneye bakıyor.güneşi akşama kadar alıyor. 5. katta oturuyorum.(en son kat)kışın evimde kombiyle ısınıyorum.sorun yok.yazın özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok sıcak oluyor.klimayı sadece soğutma amaçlı kullanacağım.5 sene önce arçelikten ücretsiz keşif çağırdım.ölçüm sonucunda 20 m² salona 13500 BTU soğutma kapasitesindeki klimanın yeterli olacağını söylediler.alacaktım vazgeçtim.forumlarda yazılanlardan yola çıkarak 2 modele niyetlendim. 1- toshıba ras 13 N3KV (13650 BTU SOĞUTMA KAPASİTELİ) 3040 TL. 2- ALARKO CARRIER 53 Uq V 035 H (13300 BTU SOĞUTMA KAPASİTELİ) 2485 TL.Bu iki modelden hangisini önerirsiniz? bir de toshıbanın RAS13 N3KVR INVERTER DAİSEIKAI (14000 BTU ) FİYATI BAYAĞI PAHALI 3980 TL.yardımcı olursanız çok memnun olurum.

• modesit M kullanıcısına yanıt
    AC ile N3KV arasındaki en büyük fark, Toshiba'daki iç kurutma fonksiyonudur denebilir. Tabii ayrıca genel plastik ve ıvırzıvır kalite farkı da var. Bunları gözönüne alın.
    Daiseikai teknoloji olarak biraz daha ileri, artı iyonizer falan da var.
    Konu sizin önem verdiğiniz şeylere bağlı. Tüketim yönünden anlamlı bir fark sözkonusu olmaz.
    Ama F/P olarak, "alım+kullanım maliyeti" olarak düşünülürse AC en mantıklısı olur.
  • AC derken tam olarak anlayamadım. ras13 n3kv modelini mi önerirsiniz? alarko carrier modeli nimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: modesit

AC derken tam olarak anlayamadım. ras13 n3kv modelini mi önerirsiniz? alarko carrier modeli nimi?

Alarko Carrier'den kısaca AC diye bahsediyoruz.
    Daiseikai ve n3kv de Toshiba'nın modelleri.

AC Gold serisi ve Toshiba n3kv'ler iç aksam olarak neredeyse aynıdırlar, farklarını yukarda yazmıştım.
  • teşekkür ederim.
  • Sayın KOCAUSTA; Uzun bir araştırmadan sonra sizin de değerli yorumlarınızla ALARKO 53UQV 035 H modelini almaya karar verdim. Diğer model olan TOSHIBA RAS 13N3KV modeli çok pahalı olduğu için bayağı pahalı geldi bana. Yaklaşık 900 tl fiyat farkı var. Size bir sorum daha olacak. Klimayı taktırmadan önce vakumlama işlemi gerekiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: modesit

Sayın KOCAUSTA; Uzun bir araştırmadan sonra sizin de değerli yorumlarınızla ALARKO 53UQV 035 H modelini almaya karar verdim. Diğer model olan TOSHIBA RAS 13N3KV modeli çok pahalı olduğu için bayağı pahalı geldi bana. Yaklaşık 900 tl fiyat farkı var. Size bir sorum daha olacak. Klimayı taktırmadan önce vakumlama işlemi gerekiyor mu?

Kesinlikle.
  • Toshiba ras 13 n3kvr daisekai klima almayı düşünüyorum. Forumda ses probleminden bahsediliyor. Herkes mi bu sıkıntıyı yaşıyor? Çok aşırı bir ses mi oluyor? Eskiden Sigma klimam vardı o da yüksek ses çıkarıyordu. Rahatsız ediciydi. Kullanıcılardan yorum alabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: skykhan07

Toshiba ras 13 n3kvr daisekai klima almayı düşünüyorum. Forumda ses probleminden bahsediliyor. Herkes mi bu sıkıntıyı yaşıyor? Çok aşırı bir ses mi oluyor? Eskiden Sigma klimam vardı o da yüksek ses çıkarıyordu. Rahatsız ediciydi. Kullanıcılardan yorum alabilir miyim?

Arkadaşım Toshiba alacaksanız SKVP modeli.
    Bu sorduğunuzda ses problemi var ama size problem olmayan denk gelir şansınıza.
    Forumu okuyun araştırın insanlar iade, değişim için binbir problem yaşadılar.
    Bende arkadaşa aldım alarko 40 gün sonra dönüş yaptı.

İlla alacağım diyorsanız siz bilirsiniz.
    Ama sorunsuz ürün varken şansınızı denemek ?
  • B.H.R.17 B kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler. Internette çok çeşitli yorumlar ve videolar var. Inanılmaz sessiz diyenler veya Gürültülü Çalışıyor diyenler var. Bir daha asla almam diyenler olduğu gibi 6 tane bu modelden alanlar var. Çok ilginç bir durum. Toshiba yetkilisi senede kendi bayisinin bu seriden yılda 150 tane sattığını söyledi. Böyle problemlerin yanlış montaj sebebiyle kaynaklanabileceğini belirtti. Toshiba gibi bir firmanın yıllardır kronik sorunlu olan bir cihazı üretmesi ve satması fikri de bir garip açıkçası. Ama dediğiniz gibi garantiye gitmekte fayda var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Cevabınız için teşekkürler. Internette çok çeşitli yorumlar ve videolar var. Inanılmaz sessiz diyenler veya Gürültülü Çalışıyor diyenler var. Bir daha asla almam diyenler olduğu gibi 6 tane bu modelden alanlar var. Çok ilginç bir durum. Toshiba yetkilisi senede kendi bayisinin bu seriden yılda 150 tane sattığını söyledi. Böyle problemlerin yanlış montaj sebebiyle kaynaklanabileceğini belirtti. Toshiba gibi bir firmanın yıllardır kronik sorunlu olan bir cihazı üretmesi ve satması fikri de bir garip açıkçası. Ama dediğiniz gibi garantiye gitmekte fayda var.

Hiçbir firmada 20 önceki kalite kalmadı amaç çok satmak.
    Toshiba her klimasını kendisi üretmiyor örnek skv denilen suzmiyi Midea üretiyor o soğutmada sağır bir klimadır.

Memnun olanlar ya hayatlarında hiç klima görmemişler yada onların şansı yaver gitmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: B.H.R.17

quote:

Hiçbir firmada 20 önceki kalite kalmadı amaç çok satmak.
    Toshiba her klimasını kendisi üretmiyor örnek skv denilen suzmiyi Midea üretiyor o soğutmada sağır bir klimadır.

Memnun olanlar ya hayatlarında hiç klima görmemişler yada onların şansı yaver gitmiş.

"Memnun olanlar ya hayatlarında hiç klima görmemişler yada onların şansı yaver gitmiş."

Bu yorumu hiç doğru bulmuyorum, neden derseniz bazı cihazlar vardır performansı belirleyen onlarca etken vardır, tıpkı kombi gibi.

Soğutma için bina yalıtımı, evin güneş alma durumu yan oda bile çok güneş alsa klimalı odaya etkisi büyük oluyor çünkü iç duvarlarda ısı yalıtımı yok. ayrıca klimayı vantilatör mantığı ile kullanan kişi çok, açıyor en düşük ayarda soğutup kapatıyor, bu yüzden klimayı sürekli son sesini duymak zorunda kalıyor. 25 26 derece terlenmeyecek ısıya aldığında zaten bir kaç saat sonra klimanın çalıştığı unutuluyor. büyük odaya küçük kapasite almak ne kadar sıkıntıysa gereğinden fazla kapasite almakta ses bakımından sıkıntı, kapasite arttıkça klima gürültü seviyesi de artmakta. Bu sebepten yatak odası gibi yerlere en düşük kapasite klima tercih edilir ki olabildiğince sessiz çalışsın.
    Ses sorunu montaj durumu etki edebileceği gibi klima konumu ve çevre gürültüleri de diğer belirleyici neden. ortam çok sessiz ise sivrisinek vızıltısı bile çok büyük gürültü gibi duyulabilir. Bu sebeplerden 2 farklı müşteri aynı klima aynı büyüklükte odaya alınmış olsa bile bir kişi memnunken diğeri aşırı rahatsız olabilir.

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.