Şimdi Ara

TOSHIBA 'FALD'Panel(FULL-LED+Local-Dimming) SV685 Serisi (116. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.736
Cevap
20
Favori
191.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mastor1

quote:

Orijinalden alıntı: Arphenion

Bugün mağazaya gidip ellerindeki teşhir SV685 leri inceleyeceğim. Temiz bir tane bulursam alacağım fakat bu panel neymiş böyle. 46" olanı 243 watt, 55" olanı 315 watt çekiyor. 55VT30 bile 222 watt tüketirken, eski nesil de olsa full led bir panelin bu kadar elektrik tüketmesi şaşırttı beni. Kullanan arkadaşlar elektrik faturalarınızdan memnun musunuz?

Alternatif olarak düşündüğüm Panny 50ST50 plazmanın güç tüketimi 150 watt civarında mesela. Tam gidip 55SV685 ime kavuşma hayallerindeyken durduk yere şu elektrik tüketimi kafamı karıştırdı.

Bende 55" olan SV685 var ilk aldığımda çekilen gücü ölçmüştüm tam olarak hatırlamıyorum ama 5 senelik klasik 42" LCD den az çıkmıştı phil 42 LCD 200-230 arası giderken,

SV normal çalışmada 150-180 arası gib.i Film modunda daha da az çekiyordu bir ara tekrar bakarım

Ben değerleri youreko.com sayfasından bakarak yazmıştım. Sizin ölçümünüz sonucu çıkan rakam daha açıklayıcı olacaktır benim için.

Saygılar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

quote:

Bugün mağazaya gidip ellerindeki teşhir SV685 leri inceleyeceğim. Temiz bir tane bulursam alacağım fakat bu panel neymiş böyle. 46" olanı 243 watt, 55" olanı 315 watt çekiyor. 55VT30 bile 222 watt tüketirken, eski nesil de olsa full led bir panelin bu kadar elektrik tüketmesi şaşırttı beni. Kullanan arkadaşlar elektrik faturalarınızdan memnun musunuz?

Alternatif olarak düşündüğüm Panny 50ST50 plazmanın güç tüketimi 150 watt civarında mesela. Tam gidip 55SV685 ime kavuşma hayallerindeyken durduk yere şu elektrik tüketimi kafamı karıştırdı.

Bende 55" olan SV685 var ilk aldığımda çekilen gücü ölçmüştüm tam olarak hatırlamıyorum ama 5 senelik klasik 42" LCD den az çıkmıştı phil 42 LCD 200-230 arası giderken,

SV normal çalışmada 150-180 arası gib.i Film modunda daha da az çekiyordu bir ara tekrar bakarım

Ben değerleri youreko.com sayfasından bakarak yazmıştım. Sizin ölçümünüz sonucu çıkan rakam daha açıklayıcı olacaktır benim için.

Saygılar

Yeniden baktım bugün tatil olduğundan vaktim var.

Çekilen güç tabiki ayarlara bağlıdır ama bizim normal setrettiğimiz ayarları değiştirmedim.

- Auto mode da 120-150w arası 150 watt'ı kesin geçmiyor

- film mode da 140-190 max. 200w görüyor

- Dinamik 240-280W arası max 300 görüyor

Normalde film veya auto mode kullanılıyor, dinamik mode zaten aşırı parlak ve vivid görüntü evde kullanılmaz,

- Siyah ekran 61 W

- Stand by 14W (kumandadan kapatıldığında ilk anda)

Stand by 14 watt fazla bir değer ama benim sonradan farkettiğim tv bir süre sonra asıl stby moduna geçiyor 1 watt'ın altında güç çekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 19 Mayıs 2012; 10:21:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ek664

quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

quote:

Orijinalden alıntı: ek664

Birkaç resim zamanı... Image Is Everything

panel teşhire benziyor , kullanım saatine bakmadan sıfır diye aldanma

bu kanıya nereden vardınız anlayamadım?en alttaki kolinin resmini bilerek çektim üstündeki bantın yapışmasına dikkat edin daha önce açılmış olsaydı o kısımda deforme olmasını beklerdik değil mi? ayrıca çalışma saatine bakmak tehlikeli olmasaydı onunda resmini çeker koyardım,yapmayıda düşünmüyorum

Toshibanın kutuları sadece o bantlı bölümden açılmaz arkadaşım altında iki tane tutacak yeri var orayı tık diye attırırsan direk komple kutu çıkar üstünden + olarak koyduğun resimlerde panelin plastik aksamları toz içinde ,en garantisi menüye girip bakmak aşşığıda nasıl girileceği yazıyor test bölümüne ben ilk aldığımda direk girdim ve panel saati 0 dı

İngilizcen yoksa söyle türkçe olarak nasıl girileceğini yazayım

Access to SM;

To access the service menu, you press 'Mute' on the remote four times in succession and keep the button pressed when you press it the last (fourth) time. While keeping it pressed, press 'Menu' button on the right side of the unit (not the remote). Then you notice an 'S' in the top right corner of the screen and parameters in the top left corner. You can browse through different parameters by using the programme selector (up and down) button on the remote, and change the binary values by pressing the volume button of the remote

Now you entered main SM page;than press "9"
    after pressed 9 than appear a new page,so check "POWER ON TIME".......
    But pls be carefull,do not press any other KEY!!!!
    To exit process;press ON/Stand-by key(Red key,top-right on the Remote Control)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helsloot -- 19 Mayıs 2012; 10:19:08 >

• panel kutudan çıkar çıkmaz çektim bu fotoğrafları tozunu falan almadım zaten yaşam ünitesi bile yok öylesine yere kurdurdum televizyonu.kutunun tutacak yerindeki o dediğin plastik klipsler var evet ama toshiba servisi maket bıçağıyla üstteki bantı kesip kutunun içinden zorlanarak çıkardılar demekki bilmiyorlar bu işi sonuç olarak gönlüm rahat.en ufak kullanılma izi yok tabi burda anlatamam görmek gerek hemde fotoğrafta değil canlı olarak..teşhir yada değil bu panel pioneer hariç diğer modellere su döker çokta takılmıyorum ayrıntılara.hadi diyelim teşhir 3400 tl ye aldım 900tl fazla vermiş olurum bu da beni ilgilendirir.teşhir alan arkadaşlara bir sorum olacak.paneli aldıklarında 4 köşesinde mavi bantlar var plastik şeklinde onlar varmıydı?Can hocanın da dediği gibi belkide dışardan getirtiyorlar 1-2 tane burada pahalıya satmak için bende ona mı denk geldim ne
    edi1907 iyi dileklerin için teşekkür ederim öncelikle.bu paneli albplus com dan aldım.4000 tl lik liste fiyatı vardı ilk başta sonra pazarlıkla 3400 tl ye anlaştım axess e vade farksız 12 taksitle ödeyeceğim.serviste 60 tl ye paneli uşaktan 70 km lik mesafeye ilçeye getirdi.kurulumunu yaptı ve gitti garantili 2 yıl.o sitede 32lv833 falan var tahminimce tr de olmayan panellerden bir parti getirmişler gibime geliyor ve toshiba dan başka panel satmıyorlar

• SM için,ben bir ara UK deki AVF ye vermiştim kodları,sonra bir arkadaş alıp tercüme etmiş Türkçeye,ancak sizi uyarıyorum,yalnış bir tuşa basarsanız
    Chipset kilitleniyor(ve geçmişte bir çok kişinin başına bu olay geldi ve TNB Garantiyi aynen yakıyor!!)

SV de sıfır teşhir farketmez!! zaten "komik" paraya bunu alıyorsunuz!

Bu SV denen mereti,piyasadaki diğer Markaların teşhirleri ile karşılaştırmayın,kaldıki bunların çoğu da teşhirdir
    hemde 2/3/4bin KM de oluyorlar
    Kaç kişide teşhir diye sorun çıkan panel varmı derseniz;ben hiç duymadım!! dikkatinizi çekerim hiç çıkmadı!
    Hatta sorun çıkan tek tük panelde sıfır idi

Siz 2008 model alıyorsunuz neticede ve 1/2 senedir bu paneller bir şekilde bir yerlerde kalmışlar dolayısıyla teşhir olması
    çok doğaldır!

Kutu alttan açılabiliyor bu arada,ancak takılmayın kutusuna filan,siz açın çalıştırın,sorun yoksa OK dir+

++

• @mastor1
    Cok tesekkurler. Korktugum gibi cikmadi degerler.

İki saat once aldim Sv685'i. Magazadaki butun kutulari actirdim ve gonlume sinen birini aldim. Fakat aracin bagajina sigmayinca magazada birakmak zorunda kaldim paneli. Yarin baska bir arac ile gidip alacagim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir kaç saat önce gidip mağazadan aldım panelimi. Sabahleyin panelleri incelerken üçüncü açtığımız kutudan çıkan panel gayet temizdi ve almaya karar vermiştim. Fakat sonra şeytanın dürtmesiyle dördüncü panele de bir bakayım dedim. En temizinin de dördüncü olduğuna karar verdim. İşin ilginci tv yi test etmek için fişe taktığımızda daha ilk kurulumu dahi yapılmamıştı. Çalışanlar cihazın teşhir değil sıfır olduğunu belirttiler. Panelin köşelerindeki mavi bantlar ve ayaklığındaki koruma da duruyordu.

Neyse artık bu başlığı baştan bir okuyayım.
  • Hayırlı olsun.
    SV'nin sıfırı hala bulunabiliyor demek ki. 55"mi aldınız?
  • quote:

Bir kaç saat önce gidip mağazadan aldım panelimi. Sabahleyin panelleri incelerken üçüncü açtığımız kutudan çıkan panel gayet temizdi ve almaya karar vermiştim. Fakat sonra şeytanın dürtmesiyle dördüncü panele de bir bakayım dedim. En temizinin de dördüncü olduğuna karar verdim. İşin ilginci tv yi test etmek için fişe taktığımızda daha ilk kurulumu dahi yapılmamıştı. Çalışanlar cihazın teşhir değil sıfır olduğunu belirttiler. Panelin köşelerindeki mavi bantlar ve ayaklığındaki koruma da duruyordu.

Neyse artık bu başlığı baştan bir okuyayım.

hayırlı olsun kardeş panelin öncelikle.ne kadara mal oldu sana cihaz?
  • @sami ertaga
    55" olanını aldım. Bir kaç mağazalarında hala 46" olanı da bulunabiliyor gerçi.

@ek664
    2.400 TL ye mal oldu.
  • slm arkadaşlar.bir sorum olacaktı.ben bu paneli teledünya ile kullanıyorum.kurulum yapılırken ayarlarda ülkeyi TÜRKİYE seçince ayar modu atv oluyor dtv olarak değişmiyor yani digital kanal araması yapmıyor.otomotik aramada da anten olarak kalıyor kablo tv ye geçmiyor.dili türkçe ülkeyi isviçre seçinde kablo tv de dtv araması yapıyor.Ama bu seferde türkçe yayın olan trt1 hd,national geographic wild veya euro sport hd kanalları ingilizce olarak açılıyor dil seçeneğinden her seferde türkçeye almak zorunda kalıyorum.eskiden bunlar direk türkçe ses ile açılıyordu.sizin ayarlarınız nedir?neden ülkeyi türkçe seçince kablo tv de arama yaptırmıyor tv?
  • Bana soruyorsan,bilmiyorum!

Çünkü bu özellikleri kullanmıyorum,zaten bizim burda Kablo-TV şebekesi de yok

Kurulum da bunların Default-SW yapısı sanırım Orta-Avrupa için set edilmiş ve ona göre düzenlenmiş!
    ID si "D" olan panellerde(TR de satılanlar) bu sebebten,sizin bahsettiğiniz gibi tam Ülke/Dil seçeneği
    seçilemiyor veya çalışmıyor v.s

Bence deneyerek belki bulabilirsin bir şeyler veya Teledünya yı SV de kullanan varsa onlar cevap verebilir+

Birde şöyle bir durum olabilir bazı panellerde(Marka önemli değil) KabloTV çalışması(DTV/Analog v.s)SW olarak
    o ülke için yüklenmemiş olabiliyor!! veya Dil tercihi eksik olabiliyor v.s bundan dolayı arada bazı paneller için
    FW çıkıyor!>>üke ekleniyor/dil seçeneği ekleniyor v.s v.s gibi

++
  • Tam iki yıl olacak Elimdeki TS 32AV703 HD Ready LCD TV ile şimdilik devam.Aslında 3D tv alma zamanı geldi.ama mağazalarda nedense TS 3d tvlerini bulamıyorum.yada öne çıkmıyor.varsa yoksa sm-lg -pany bunlar var.şuan ki TS tv im maaşallah hiç sorun çıkarmadı taş gibi.aslında benim öğrenmek istediğim şöyle Toshıbanın şu alınabilir diyebileceğiöiz bir 3DTV si varmı varsa Model belirtirseniz svinirim.TS ile başladım olmazsa ts ile 3D devam edelim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Bana soruyorsan,bilmiyorum!

Kurulum da bunların Default-SW yapısı sanırım Orta-Avrupa için set edilmiş ve ona göre düzenlenmiş!
    ID si "D" olan panellerde(TR de satılanlar) bu sebebten,sizin bahsettiğiniz gibi tam Ülke/Dil seçeneği

Bence deneyerek belki bulabilirsin bir şeyler veya Teledünya yı SV de kullanan varsa onlar cevap verebilir+

Birde şöyle bir durum olabilir bazı panellerde(Marka önemli değil) KabloTV çalışması(DTV/Analog v.s)SW olarak
    o ülke için yüklenmemiş olabiliyor!! veya Dil tercihi eksik olabiliyor v.s bundan dolayı arada bazı paneller için

++

hocam cevap için teşekkürler.dediğiniz gibi ben bir deneme yapıyım.
    siz ayarlarda ülke ve dili TÜRKÇE mi kullanıyorsunuz?
    ülkeyi ukrayna yapınca da kablo tv araması yaptırmıyor.belli ülkeler için ayrı düzenlemeler yapılmış yazılım yüklenmiş galiba sizin dediğiniz gibi.benim panelinde İD si ''D''. iyi forumlar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lene

Tam iki yıl olacak Elimdeki TS 32AV703 HD Ready LCD TV ile şimdilik devam.Aslında 3D tv alma zamanı geldi.ama mağazalarda nedense TS 3d tvlerini bulamıyorum.yada öne çıkmıyor.varsa yoksa sm-lg -pany bunlar var.şuan ki TS tv im maaşallah hiç sorun çıkarmadı taş gibi.aslında benim öğrenmek istediğim şöyle Toshıbanın şu alınabilir diyebileceğiöiz bir 3DTV si varmı varsa Model belirtirseniz svinirim.TS ile başladım olmazsa ts ile 3D devam edelim..

TL Serisi var ve fiyatı fena değil ama bu panel 3D de çok iyi ama SD&HD de aman aman iyi değil!

Lag sorunu var+panel banding sorunu var! pek tavsiye deceğim bir panel değil

Birde 3D-FPR olarak LV serisi var buda vasat bir panel ama 3D si süper!! SD&HD yine vasat!

Yine 3D li Hi-End olarak WL/YL Serileri var bunlar ise çok pahalı ve oldukça iyi paneller

En iyisi ZL1 ise henüz TR ye gelmedi bu daha da pahalı!

++

• quote:

Orijinalden alıntı: n96

quote:

Bana soruyorsan,bilmiyorum!

++

hocam cevap için teşekkürler.dediğiniz gibi ben bir deneme yapıyım.
    siz ayarlarda ülke ve dili TÜRKÇE mi kullanıyorsunuz?
    ülkeyi ukrayna yapınca da kablo tv araması yaptırmıyor.belli ülkeler için ayrı düzenlemeler yapılmış yazılım yüklenmiş galiba sizin dediğiniz gibi.benim panelinde İD si ''D''. iyi forumlar dilerim.

Ben bu tür cihazlarda hep İng.menü kullanıyorum,Türkçelerini pek anlamıyorum
    Bu tür tüm cihazların zaten ortak dilide İngilizcedir,bana Türkçesinden daha kolay geliyor!

Bende Dil İngilizce ve Ülke Almanya seçili ama DTV kullanma imkanım olmadığı için,benim için farketmiyor!

TR nin KabloTV sistemi altyapısı sanırım OrtaAvrupa ülkeleri gibi(Almanya/İsviçre/Avusturya standardı gibi)

Bu Dil/Ülke ve ATV/DTV seçenekleri,ilgili ülkelerin altyapısıyla ilgilidir!! örneğin Ukraynada KabloTV yok(büyük ihtimalle
    yoktur ki ondan dolayı DTV araması yaptırmıyor!!)
    Veya UK de Analog TV zaten yok!! sadece DTV vardır gibi çeşitli ülkelere göre bu düzenlemeler yapılıyor panelde!

Veya daha önce yazdığım gibi örneğin bir FW çıkıyor ve Norveç/İsveç için DTV eklenmiştir+Dil seçeneği eklenmiştir diye
    çıkıyor ve o ülkede yaşayan SV ciler bunu yükleyip kullanıma başlıyorlar ama Tosh ta,Samy/LGE ve Phil gibi her hafta FW
    filan çıkmaz hatta hiç çıkmaz veya 3 senede 1 çıkar

İstanbulda isen veya KabloTV altyapısı olan Şehirlerde Servisler bunları bilir/biliyor!
    Pany de de aynı durum vardır herifler Türkiye koymuşlar ama TR seçince çıkmıyorda Almanya veya İsviçre seçince çıkıyor gibi garip
    uygulamalarda olabilir,Servirse sorarsan büyük ihtimalle şu ülkeyi seç diyerek bahsettiğin menüye ulaşabilirsin+

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Lene

Tam iki yıl olacak Elimdeki TS 32AV703 HD Ready LCD TV ile şimdilik devam.Aslında 3D tv alma zamanı geldi.ama mağazalarda nedense TS 3d tvlerini bulamıyorum.yada öne çıkmıyor.varsa yoksa sm-lg -pany bunlar var.şuan ki TS tv im maaşallah hiç sorun çıkarmadı taş gibi.aslında benim öğrenmek istediğim şöyle Toshıbanın şu alınabilir diyebileceğiöiz bir 3DTV si varmı varsa Model belirtirseniz svinirim.TS ile başladım olmazsa ts ile 3D devam edelim..

TL Serisi var ve fiyatı fena değil ama bu panel 3D de çok iyi ama SD&HD de aman aman iyi değil!

Lag sorunu var+panel banding sorunu var! pek tavsiye deceğim bir panel değil

Birde 3D-FPR olarak LV serisi var buda vasat bir panel ama 3D si süper!! SD&HD yine vasat!

Yine 3D li Hi-End olarak WL/YL Serileri var bunlar ise çok pahalı ve oldukça iyi paneller

En iyisi ZL1 ise henüz TR ye gelmedi bu daha da pahalı!

++

Anladım hocam TS de 3D karışık ozaman ,ben pany lere incelemeye devam edeyim.eyvallah,teşekkürler.

• Evet Pany LCD lerin şu yeni çıkan 2012 Model 37/42/47/55 ebatlı ET5 Serisi oldukça iyi,bunun başlığı var orayı incele+
    Ancak 3D izleme için 32/37 hatta 42 oldukça ufaktır ama 3D ikinci plan gibiyse o zaman 42 ebat F/P paneldir!
  • albani hocam selam

ekranı wide modunda mı super live modunda mı kullanmalı sizce sd'lerde.wide ayarında görüntüyü daha fazla yayıyor gibi süper live ayarına göre.super live de kullanmak yanlış mıdır?

bir de sizin verdiğiniz movie ayarlarını tv de bulunan movie ayarlarını değiştirerek mi yapalım yoksa ayrı bir kişisel ayar yapabiliyor muyuz fabrika çıkışı movie ayarları bölümünü değiştirmeden.sizce en iyi movie ayarları hangisidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n96 -- 21 Mayıs 2012; 11:38:37 >
  • Selamlar

Benim bir Finli arkadaşım var,kendisi prof.panel kullanıcısıdır ve elinde çok fazla panel vardır+bir sürü panelide etst ediyor v.s
    kısaca bu işin "hastasıdır"
    Bir paneli satın alır en fazla 6 ay veya 1 sene kullanır!! ben onun elinde 3 senedir kullandığı bir tek panel gördüm o da SV685
    birde tabiki Pio 5090 onun vazgeçilmez tek panelidir,Sony/Tosh/Pany/Sharp gibi Japon haricinde o da benim gibi hiç Korelilere bulaşmaz

Geçenlerde bir program ile SV yi set etmişti ve banada gönderdi değerleri ve bende girdim ve şuanda Movie modta bunu kullanıyorum
    ve ben çok beğendim ve benim değerlerime yakın buldum ve FILM ciler güzel bir settings,ama sen beğenirsin beğenmezsin bunu bilemem gari
    onun msg ını aktarıyorum,taklırsan bana dönersin OK+

Ben bu seti bazı kişilere verdim ve herkes memnun oldu ama bunlar bizim gibi "filimciler" tabiki

++++++++

Hi Can

I'v already changed my movie sett.and used by "Spear&Munsil" adjustment
    and have found more suitable especially for Movie-fans such as you and me as well
    Hope you like it and please make the following adjustment and let me know the result

Movie Settings(special adj-with HDMI connection by BD/PS3)

Backlight;40
    Contrast;65
    Brightness;10
    Colour;10(if comes more warm/red pls reduce to 5)
    Tint;0
    Sharpness;5

Adv.Settings

3D Col.Mngmt.;ON
    Base Col.adjustment......

RED;+5/0/-2(Hue/Sat/Bright)
    GREEN;-15/+5/+1
    BLUE;-11/+4/0
    YELLOW;-3/-4/+2
    MAGENTA;-2/-2/+3
    CYAN;+5/0/-1

Colour Temperature;0(if comes warm/red upto 1 to blueish tone)

RED Offsett;-1
    GREEN Offset;4
    BLUE Offset;-1
    RED Gain;14
    GREEN Gain;2
    BLUE Gain;-15

Auto Brightness Sensor....
    -DayTime;OFF
    -NightTime;ON

Note;
    For DayTime use in a bright ambient location;ON
    Or if you dimmed the location;OFF

For NightTime use in a totally darked/dimmed location;ON
    Or if you get bright location;OFF

Black&White;4
    Static Gamma;-3

Noise Reduction;OFF
    Resolution+;OFF

ActiveVisionM200;ON
    Film Stabilization;Standard

For PICTURE SIZE;always "Native"

Preferences-RegzaLink Setup>Enable RegzaLink;ON
    TV Auto Power On;ON
    Auto Stand-by;ON
    Amplifier Control;ON
    Speaker Performance;TV Speakers(due to my Audio-system I'v selected "Amplifier")

Teletext;AUTO
    Panel Lock;OFF
    Auto Format;OFF
    Blue Screen;ON
    Side Panel;1
    HDMI Info.Display;ON
    Toshiba Illumination;OFF

Auto Power Down;OFF
    Location;HOME

AV Connection-HDMI Settings;
    LIP Sync;ON
    Instaport;OFF
    RGB Range;AUTO

++++++++

Not;ben pict.size daime "NATIVE" kullanıyorum;WIDE veya diğer size lari kullanmıyorum ve tavsiyem Native olmasıdır
    böylece 4;3 format resimler fazla stretching/scaling yapmaz!!

Yukarıdaki ayarları girdiğin zaman ve Native seçersen,o ayar sabit kalır!! o dediğin bozulma fazla olmaz,ama burada bir etkende
    senin aldığın resmin formatını işleyen cihaz bunu bir şekilde bozabilir veya fazla stretch v.s yapar,bunu bilemem!

Şimdi senin elinde kaynak cihaz/cihazlar ne var??? bağlantı ne ile oldu??
    Verdiğim seti,hangi cihazı kullanıyorsan(veya dahili DVB-C yi kullanıyorsan)sadece Movie Mode a gireceksin

CAN++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 21 Mayıs 2012; 12:48:02 >

• 
Sayfa: önceki 114115116117118
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.