Şimdi Ara

TOSHIBA ESTIA 8kW ISI POMPASI (Low Temprature - @ 55 °C)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
4.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  TOSHIBA ESTIA 8kW ISI POMPASI (Low Temprature - @ 55 °C)  TOSHIBA ESTIA 8kW ISI POMPASI (Low Temprature - @ 55 °C)

Bir iki gün önce Toshiba Estia 8 kW Isı Pompası satın aldım. Baktım klimalarla olacak gibi değil bir de bunu deneyelim dedik.
    Işıklıktan borulama yapıldı, dış cihazı imkansızlıklardan ötürü çatıya koydurdum. Montajı 2 günde tamamlandı.
    1 günü petek ve kollektörlerin montajı ile 2. günü ise cihazı takmak ile geçti. Aslında iyi bir ekip ve organizasyon ile 1 günde bitebilirdi.

Su çıkış sıcaklığı 45 Derecede sabit sürekli çalışıyor ve evim 21 derecede sabitlendi. Dış hava sıcaklığı ortalama 10 derece.
    3 katlı bir apartmanın çatı katı kuzey cephe, çatı yalıtımsız, mantolama mevcut değil. Isınmaz dediğimiz ev ısındı ancak havalar şu ara fena değil, ileride yeniden yorumlamak gerekecek sanırım :D
    8,4 mt tül petek kullanıldı. Evim yaşam alanı yaklaşık 100m2 (balkonlar hariç)
    Bakalım havalar soğuyunca da bu performansı gösterebilecek mi.

Açtığımdan beri cihaz hiç durmadı, umarım ay sonunda kötü bir sürpriz ile karşılaşmayız.

Bu cihaza sahip birileri var ise tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Sorusu olan varsa, tecrübe ettiğim kadar yanıtlayabilirim.

Zaman geçtikçe ben de yaşadıklarımı burada paylaşacağım.

• Isi pompasi hakkinda bende bilgi toplamaktayim..

Siizn evinizde yalitim problemi belliki cok fazla..tavsiyem kesinlikle yalitim yaptirin derim..su anda sizin eviniz dogal gazli olsa bu sekilde isinmaya en az 250.lira gelir diye dusunuyorum..e simdi isi pompasi var x2 demeniz gerek yani..en az 500 lira gekebilur, yalitim olmus olsa bu rakam 300 350 lere duser diye dusunuyorum..tamamen tahmini degerler bunlar..forumda bir arkadasimiz 800 1000 lira gibi faturadan bahsetmisti..tabiki evinin sartlari sizinkiyle ayni degildirde genede yalitim konusunda rahat davranmayin derim..bu sistem ilk kurulumda zaten masrafli bir sey, belki yari parasina da iyi bir yalitim yapilirsa binaya, konforundan yenmez diye dusunuyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isnuerog -- 17 Ocak 2017; 16:50:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Isi pompasi hakkinda bende bilgi toplamaktayim..

Siizn evinizde yalitim problemi belliki cok fazla..tavsiyem kesinlikle yalitim yaptirin derim..su anda sizin eviniz dogal gazli olsa bu sekilde isinmaya en az 250.lira gelir diye dusunuyorum..e simdi isi pompasi var x2 demeniz gerek yani..en az 500 lira gekebilur, yalitim olmus olsa bu rakam 300 350 lere duser diye dusunuyorum..tamamen tahmini degerler bunlar..forumda bir arkadasimiz 800 1000 lira gibi faturadan bahsetmisti..tabiki evinin sartlari sizinkiyle ayni degildirde genede yalitim konusunda rahat davranmayin derim..bu sistem ilk kurulumda zaten masrafli bir sey, belki yari parasina da iyi bir yalitim yapilirsa binaya, konforundan yenmez diye dusunuyorum..

Kesinlikle size katılıyorum. Yalıtım konusunu ikinci plana atmamın sebebi tamamen ekonomik. Bir sonraki adım çatı yalıtımı olacak. Zaten kapalı çatı ancak yere cam yünü çatı şiltesi döşetmeyi düşünüyorum. Yalıtımsız ve yalıtımlı ne kadar fark edecek görmek için de değer mi değmez mi faturanın gelmesini bekliyorum biraz da.
    Faturanın ilk 15 günü klimalarla ısınıldığı için tam bir sonuç vermeyecek ancak şubat ayı faturasında sanıyorum kesin yaktığı rakamı görebileceğim.

Acaba arkadaşınızınki 8 kw' lık bir cihaz mıydı? Benim akrabama 11'lik cihaz takıldı, 45 derecede sabit 700 tl gelmiş. 2 katlı müstakil ev.

• quote:

Orijinalden alıntı: dbakici

quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Isi pompasi hakkinda bende bilgi toplamaktayim..

Kesinlikle size katılıyorum. Yalıtım konusunu ikinci plana atmamın sebebi tamamen ekonomik. Bir sonraki adım çatı yalıtımı olacak. Zaten kapalı çatı ancak yere cam yünü çatı şiltesi döşetmeyi düşünüyorum. Yalıtımsız ve yalıtımlı ne kadar fark edecek görmek için de değer mi değmez mi faturanın gelmesini bekliyorum biraz da.
    Faturanın ilk 15 günü klimalarla ısınıldığı için tam bir sonuç vermeyecek ancak şubat ayı faturasında sanıyorum kesin yaktığı rakamı görebileceğim.

Acaba arkadaşınızınki 8 kw' lık bir cihaz mıydı? Benim akrabama 11'lik cihaz takıldı, 45 derecede sabit 700 tl gelmiş. 2 katlı müstakil ev.

Bahsettigim arkadas bu forum uyesi bir kisi..sahsen tanidigim degildir..yanilmiyorsam bir tatil beldesindeki evine yaptirmis, faturalari biraz yuksekti..tabi bu yuksek faturanin nedeni evin sartlari iklim evin net kullanim alanina bagli..su anda yazisini bulamadim ama gene bu konularin icinde biryerde yanilmiyorsam..

Tezelden yapacaginiz yalitim size derhal konfor saglayacaktir..yalitimli ile yalitimsiz arasinda muhakkak fark olacaktir..emin olabilirisiniz.

Isi pompasini arastirmamin nedeni nasip olursa baba ocagima koy evi yaptirmak istiyorum, hem bizimkilerin artik odun komur ile ugrasmalari istememem, hemde olum hak miras helal bu dunyanin duzenidir, belki emekli olunca koyde bir topal bir nacar inzivaya cekildigimizde isinma kaynaginin zahmetsiz olmasini istememdir..belki cok uzun vadeyi dusunuyorum ama neticede dunyaya kazik cakmayacaz, zaman su gibi akip gidiyor..belki bundan 10 20 sene sonra ne sahane sistemler cikacak onuda bilmiyoruz,.ama su anda arastirmalarimi isi pompasina yogunlastirdim..o yuzden yalitimin bu cihazlarin sagladigi fayda tasarruf iliskisini artirdigini dusunuyorum.

Cati siltesi doseyen kisiler cok fayda sagladigi ifade etmislerdi..yahut sprey poliuretani catiniza uygulatarak daha iyi yalitim saglatmis olursunuz..poliuretan, silteye gore pahalidir ama iyidir.

• Merhaba,

Ocak 15 ' den beri bu cihazı kullanmaktayım. Öncelikle iyi ki yaptırmışım diyorum. 24 saat açık kalacak şekilde salon sürekli 21-23 derece aralığında kaldı.
    Ocak ayı faturası normali çok yansıtmayacağı için Şubat faturasını söyleyeceğim ancak o da 23 günlük kesildi, 514 TL.
    Bana biraz fazla gibi geldi, sebebi çatı yalıtımının olmaması sanıyorum. En kısa sürede bu yalıtımı da yaptırıp gelen faturaya bakacağım.
  • quote:

Merhaba,

Ocak 15 ' den beri bu cihazı kullanmaktayım. Öncelikle iyi ki yaptırmışım diyorum. 24 saat açık kalacak şekilde salon sürekli 21-23 derece aralığında kaldı.
    Ocak ayı faturası normali çok yansıtmayacağı için Şubat faturasını söyleyeceğim ancak o da 23 günlük kesildi, 514 TL.
    Bana biraz fazla gibi geldi, sebebi çatı yalıtımının olmaması sanıyorum. En kısa sürede bu yalıtımı da yaptırıp gelen faturaya bakacağım.

Son tespitlerinizi alablirmiyiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaklaşık 1 sene oldu galiba, nasıl performans fiyat olarak fatura olarak ne kadar ödüyorsunuz ortalama aylık ?

• pompa konsunda bende fazla bilgiye sahip değilim ama ısınamayan arkadaşlar genelde yalıtımdan ve ısı pompasının küçük seçilmesindne kaynakklandığını söylemişlerdi
    keşke daha güçlü bir pompa alsaydınız
    küçük pompalar da ısıtır ama tüketimi fazla olur
  • Merhaba. Aralik faturasi 260 tl geldi ancak gecen seneden farki catiya cati siltesi serdirdim. 8 cm 2 kat yaptirdim cok faydasi oldu. Salon surekli 23 derece civarinda ve sistem sabit surekli calisiyor. Yalitim cozuldugunde super bir sistem cok memnun kaldik.

• ısı pompası ile ilgili bilgim olmasa da şunu öğrendim okuduklarımdan ısı pompası alırken bence hep en yükseğini almak gerekiyor
    çünkü düşük motor gücü ısıtmada yetersiz kalabiliyor ama güçlü olan az çalışarak kendini kurtarıyor gibime geliyor :D
  • quote:

Merhaba. Aralik faturasi 260 tl geldi ancak gecen seneden farki catiya cati siltesi serdirdim. 8 cm 2 kat yaptirdim cok faydasi oldu. Salon surekli 23 derece civarinda ve sistem sabit surekli calisiyor. Yalitim cozuldugunde super bir sistem cok memnun kaldik.

Bence cok guzel bir tuketim degeri..aralik itibariyle yalitimsiz alt kati bos olan, net 90.m2 lik evimde bile 255 liralik gaz yaktim..

Yalitimi iyi yapabilirseniz yani dis duvarlarida iyilestirirseniz bu sistem en az 10 15 yil size guzel konfor ve ekonomiklik vaadedebilir..

Butcesi olan ve dogal gaz bulunmayan yerlerde gercekten tercih edilesi bir sistem..

Bence 8 kw lik cihaziniz yeterli..8 kw guc demek 7000 kilo kalori isi demek..ki isi pompasi 1 kw harcamada en az 3 kw isil guc uretirmis,.yani 2500 kalori...anma gucu 8x3 dersek 24 kw anma isil guc..buda standart bir kombi gucune esit..ama tabiki kayiplar olacaktir..

Siz gibi tecrubeli kullanicilarin geri bildirimleri bu sistemi kurduracaklar icin isik gosterici nitelikte..

• Ocak ayi faturasi 360 tl geldi. Bu kullabimin yaklasik 100 lirasi isi pompasi harici kullanimimiz. Cati yalitimi kendini iyice gostetmeye basladi. Yalitim yapacak arkadaslara tavsiyem ilk rtapta catiyi dusunun.

• quote:

Ocak ayi faturasi 360 tl geldi. Bu kullabimin yaklasik 100 lirasi isi pompasi harici kullanimimiz. Cati yalitimi kendini iyice gostetmeye basladi. Yalitim yapacak arkadaslara tavsiyem ilk rtapta catiyi dusunun.

Kesinlikle cati cok onemli..isinan hava yukselir, eger cati iyi yalitimli degil ise kayip cok olur..acaba evinizin genisligi tam nekadardir..net isitilan alan..birde bulundugunuz sehir.alt katin isinma sekli nedir..

Ayrica gelen faturaniz bence cok cok guzel.

• Değişken fiyat, sabit olan tüketilen kw/saat.Lütfen faturalarınızdaki tüketilen enerji mıktarını baz alırsak her forum üyesi güncel tüketim mıkratını kolaylıkla hesaplayabilecektir.
  • 30 Ocak 2022 tarihli 1 aylık fatura 1710 lira. Fethiye/ 100 m2/ arakat/ Toshiba 8 kw. hiç kapatılmadı, ısıtma suyu 35 derece.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.